Koronavirüs maalesef Türkiye'de de tespit edildi.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
çiftçi tarlaya inmezse, önümüzdeki dönemler yan bastık demektir. (argo için kusura bakmayın ama durumu daha net anlatmak imkansız.)

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,243
62
Bu corana davasını çabuk atlatamazsak,önümüzdeki günlerde üretim ve tüketimde sıkıntı çıkacak.Yönetenlerin şimdiden o günler için tedbir alıp,çözüm üretmesi lazım.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Bu corana davasını çabuk atlatamazsak,önümüzdeki günlerde üretim ve tüketimde sıkıntı çıkacak.Yönetenlerin şimdiden o günler için tedbir alıp,çözüm üretmesi lazım.
Yönetenler şimdiden kilerleri doldurduğu için onlara zaten sorun yok, millet açlıktan ölürken onlar bu kötü süreci atlatacak tüm donanım ve erzaka sahip olduklarından dolayı memlekette de sorun yok o halde.

Yedek kilerli ve Havuzlu evlerinden foto paylaşıp millete "Evde Kal" diyenlere selam olsun.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,243
62
Yönetenler şimdiden kilerleri doldurduğu için onlara zaten sorun yok, millet açlıktan ölürken onlar bu kötü süreci atlatacak tüm donanım ve erzaka sahip olduklarından dolayı memlekette de sorun yok o halde.

Yedek kilerli ve Havuzlu evlerinden foto paylaşıp millete "Evde Kal" diyenlere selam olsun.

Adem üstad ben yönetenlerin kendileri için değil,vatandaş için çözüm üretmesini istiyorum.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Ülkemizden bir haber üzüntüye kapılmayın. Bu ülke çifçisi evinden çıkmadan bu coğrafyadaki tüm insanları besler. Bu topraklı tarım videolarından biri, daha yapılan topraksız tarımdan bahsetmiyorum bile.

Üç yıl öncesinden örnek video, elektrikli traktörüde yaptı bu ülke...

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,235
Bu işin ipi taaa Özel zamanın da çekildi sonra AB ye giriş-uyum tantanasıyla da geberdi gitti!
bu arada ülke nüfusunun %5 i Tarım içi nüfusu olacaktı,çünkü "şart" böyleydi! bu arada
vatandaş zaten oyutulmuştu,zira konu hk. değil de başka gazlar veriliyordu,tarım nüfusu da
zaten bir şekilde eriltilmeye başlandı! 80 ler sonu ile bugünler arasında gördüğünüz manzara
ortaya çıkmıştır! ve bunlar daha iyi günlerimiz!

Mercimek bile Kanada ithal ediliyor!
diğer hububatları saymıyorum bile
yaw "Uruguay" dan Pirinç ithal edilmiştir! Arjantin ve Bulgaristan da vardır! daha başka yerler de var
Hayvancılık tam bitik;Et fiyatlarını dünyayı örnek aldıkları gelişmiş ülkelerle kıyaslarsanız,vahamet ortada dır!

Ancak son yıllar da medya da sürekli bu konunun Hükümet yandaşı ayaklarını okur ve izlerseniz biz
Tarım ve Hayvancılık da olayı çok fena aşmışız yaw:kiskis

Geçenler de bir konu oldu İsviçreli bir arkadaşımla konuşurken,adam bizim durumumuzu bizden
iyi biliyor bu arada ve TR de 5 sene de yaşamıştır! adam şunu diyor;bu bir devlet politikası orada
biz bir kaç şey yaparız ama en iyisini yaparız ve müthiş de para kazanırız,herşeyi yapacak bir geyretimiz de
olmaz ve zaten istesek de yapamayız! İsviçre neresi ki nasıl Tarım yapacaksın ama Hayvancılık da
müthiş iyiyiz,hayavi ürünnler de süperiz nüfus da dengeli,böyle ce olmayan şeyleri de parasını basar
ithal ederiz! kasmaızda her zaman çok fazla "fazla" vardır,bu aslında bize pek uygun bir örnek olmasa da
TR ile İsviçre yi,ama aradaki bazı cümleler veya uygulamalarla manzarayı ortaya çıkarıyor! yani "Anlayana"

Biz ise 70 ler den başlayarak şunu yaptık,hatta bu resmi bir devlet polikası olmuştur!
Tarım ve Hayvancılıkla bu ülke kalkınmaz!!! bu kafayla gidip,Sanayileşme yoluna girdik,onu da beceremedik
hemen her kalem mal da ÇİN ve ithal ara mallar/ham maddeler v.s montajcı ülke olduk ve "herşeyi" de yapıyoruz!
Tarıma dönelim diyoruz ama çok zor bu iş! laf aramızda dönmek de istemiyoruz

İsviçre gibi zengin olsak,Tarımı filan boş verirsin ve basar parayı en iyisini ithal eder karnını doyurursun!
iyi de öyle bir ülke değilizki!
ülen Mercimek bile ithal ediliyor ki çok temel bir besindir bu ülke için! varın gerisini sizler düşünün gari
Ama verilen "hava" ise yok ilk 10 dayız yok bilmem neredeyiz! ülen sallamayın artık ve nerede olduğumuzu da
bilmiyoruz,sadace "sallıyoruz"

ve herşey bitmiş gibi bir de şu virüs illeti çıktı! abi bu nereden çıktı yaw

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Ülkemizden bir haber üzüntüye kapılmayın. Bu ülke çifçisi evinden çıkmadan bu coğrafyadaki tüm insanları besler. Bu topraklı tarım videolarından biri, daha yapılan topraksız tarımdan bahsetmiyorum bile.

Üç yıl öncesinden örnek video, elektrikli traktörüde yaptı bu ülke...

Çiftçi kan ağlıyor ve siz reklamları izletiyorsunuz...

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Çiftçi kan ağlıyor ve siz reklamları izletiyorsunuz...

Reklam dediğin bu günün ve bundan sonrasının tarım şekli. Bu günün çocukları hayatlarında 3 defa meslek değiştirmek zorunda kalacaklar. Getirilen teknolojiler malesef bazı meslekleri ortadan kaldırıyor. Semercilik ve nalbantlığın kalktığı gibi. Hayatına çiftçi çocuğu olarak başlamış biri olarak yaptığım işere ben bile hayret ediyorum. Tam da dünyanın büyük değişiminin yaşandığı günlerde statikonun devam etmesini beklemek sadece temenniden öteye geçmez.
Benim çocukluğumda bütün köyümüz öküzlerle çiftçilik yapıyordu, gençliğimde traktörle birkaç kişi köyün tüm tarlalarını ekip kaldırıyordu çok daha kısa sürede. Gençlik şehre göç edip iş güç sahibi oldu. Araziler köyde kalanlar tarafından 'kiralanıp' ekiliyor eskisi gibi. Kalanların durumu gel görki şehirdekilerden çok iyi geçen yıllarda hayvancılık yapmak için gençlerden geri dönüş yapanlar bile oldu. Amcamın torunları hayvancılık yapıyor, kurban bayramında sadece büyük şehirdeki bir daire fiyatı kadar para alıyorlar. Yemi zaten yaptıkları tarımdan kalan saman, arpa, ve doğada gezdiriyorlar. Her haftada baharda sattıkları 600 kg peynirden bahsetmiyorum bile. Bizim hayvancılar sütü içmesin diye damızlık bıraktıkları bir kaçı dışında erkek yavruları yani oğlakları kesime yollar, beslemez bile.
Şehrindeki en işlek çarşıya gitsen ve sıradan bir esnafa sorsan işler nasıl diye;
İşinin bereketi kaçmasın, nazar değmesin diye sıradan cevap verir asla gerçeği söylemez. Yani ya ağlar yada ağlatır.
İnsan bilmediğine düşmanlık, anca bildiğine dostluk eder. Bu nedenledir güçlü dostlukların temelinin baştaki kavgalara dayanması.

Geri
Üst Alt