Korona Oldum

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Öncelikle size, sonra hastalığı geçirenlere ve hasta olanlara geçmiş olsun. Bu salgın başladığından beri o kadar çok profesör dinledim, o kadar çok şey okudum ki... İlk önce iki Sinovac oldum. Sonra 2 Biontech. Ama gerçekten çok tehlikeli olduğuna inanmıyorum. Yanlış tedaviye daha çok inanıyorum. Hatırlayın bu hastalık Çin'de ilk çıktığında, görüntülerde, insanlar kütük gibi yere düşüyorlardı... Sonra hiç böyle bir şey gördük mü? Hele şu maske olayı tam bir saçmalık... Hiçbir koruyuculuğu yok ve aldatmacadan başka bir şey değil ve üstelik sürekli karbondioksit soluduğunuz için, daha da tehlikeli. N95 olsa bile bu da sadece insanlarla temasınızda karşınızdakini korumak için. O zaman mesafenin anlamı ne? O kadar çok bilgi kirliliği var ki... Ben de rant için bu olayın abartıldığına inanıyorum. Çünkü en büyük rant, sağlık sektöründe... Ebola bundan kat kat tehlikeliydi oysa...Tabi aşıların ileri tarihlerde ne gibi zararları olacağını henüz daha bilmiyoruz... O yüzden 3. Biontech olmayacağım. Herkese sağlıklı günler.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,650
59

RUHİTAN RUHİTAN sizi anlıyorum ama tedbiri sadece bu hastalık sırasında değil insanlarla normalde karşılıklı görüşürkende korunmak lazım çünkü karşındakinin nasıl bir hastalık taşıdığı belli değil kimse evet bu şekilde korkarak yada maske ile dolaşmak istemiyor ama hastalık bir kere gelmeye görsün insan başına gelmeden anlayamıyor allah kimseye böyle ve bunun gibi kötü hastalık vermesin inşallah güvende olabileceğimiz sağlıklı günlere inşallah .​

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43

B Bratan çok geçmiş olsun rabbin acil şifalar versin sana tüm dostlar için söylüyorum kendinize çok dikkat edin boşvermişlik yapmayın yaşlı,genç dinlemiyor eğer ciğerlere inerse kötü sonuçları var burada bir kaç tanıdık bu şekilde yakalandı ve maalesef kaybettik yakalanmadık diye es geçmeyin şuan tr,de durumlar oldukça vahim birde heryeri açtılar inşallah diğer avrupa ve amerika ülkelerinden kötü olmaz olursada ölümleri durduramazlar katliam olur diye düşünüyorum zaten bunların amacı ölen ölür kalan sağlar bizimdir hesabı milleti düşünen zaten yok.??​

halki kim ne zaman düsünmüs simdi düsünsün :ara o yüzden bu asilarin halkin yararina olduguna inanamiyorum zaten ama yinede iyi dileklerin icin tesekkürler
Öncelikle size, sonra hastalığı geçirenlere ve hasta olanlara geçmiş olsun. Bu salgın başladığından beri o kadar çok profesör dinledim, o kadar çok şey okudum ki... İlk önce iki Sinovac oldum. Sonra 2 Biontech. Ama gerçekten çok tehlikeli olduğuna inanmıyorum. Yanlış tedaviye daha çok inanıyorum. Hatırlayın bu hastalık Çin'de ilk çıktığında, görüntülerde, insanlar kütük gibi yere düşüyorlardı... Sonra hiç böyle bir şey gördük mü? Hele şu maske olayı tam bir saçmalık... Hiçbir koruyuculuğu yok ve aldatmacadan başka bir şey değil ve üstelik sürekli karbondioksit soluduğunuz için, daha da tehlikeli. N95 olsa bile bu da sadece insanlarla temasınızda karşınızdakini korumak için. O zaman mesafenin anlamı ne? O kadar çok bilgi kirliliği var ki... Ben de rant için bu olayın abartıldığına inanıyorum. Çünkü en büyük rant, sağlık sektöründe... Ebola bundan kat kat tehlikeliydi oysa...Tabi aşıların ileri tarihlerde ne gibi zararları olacağını henüz daha bilmiyoruz... O yüzden 3. Biontech olmayacağım. Herkese sağlıklı günler.
benden daha iyi aciklamissin eline saglik :tara

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
herkesin düsüncesi inanci yasadiklari vs farkli olabiliyor bunlar benim düsüncelerim
evet bir grip saligini var ama bu farkli bir hastalik degil benim gözümde
1 hizli test yaptilar sonuc negatif cikti tesadüfen 2 aile hekimi kontrol etti ikiside biseyin yok grip olmussun dedi yolladi günlerce hic bisey olmadi sonra yaptirdigim hizli test de tesadüfen sonuc pozitif cikti
bu hastaligin biyolijik zarari insanlara verdigi psikolojik zarardan daha az bence :alala
Hala düşünce diyorsunuz ama bu bir düşünce değil, gerçek vakalar, 1 sene önce yakalansanız, aşısız olsanız aklınızdan bile geçirmeyecektiniz bu düşünceleri, gerçek insanlar burada size yaşadıklarını anlatıyor hala abartı diyorsunuz, pes valla, olduğunuz aşılar ve pandeminin mutasyon geçirerek etkisinin azalması yüzünden bu kadar rahatsınız, kıymetini bilin bence.

pisicomat Çevrimdışı

pisicomat 

Yeni Üye
3 Ağu 2021
31
39
B Bratan hocam öncelikle geçmiş olsun.
Bende 2 Biontech yaptırıp 3. doz için beklemede olanlardanım.
6 Ocak Perşembe bir köy okulunu ziyaret ettikten sonra akşamı burun tıkanıklığı ve alın göz bölgesinde hafif ağrı oldu. Herhalde soğuk aldım dedim, Cuma da başka bir okulu ziyaret etmem gerekiyordu tedbiren erteledim, önü nede olsa hafta sonu diye toparlanırım dedim. Nezle veya Grip ne deniyorsa 4-5 gün beni bayağı zorladı test vermedim çünkü öksürük ve nefes alma problemim yoktu. Sadece burun akıntısı, burun tıkanıklığı yüz bölgesinde genel ağrı arada hapşuruk. Benle benzer belirtiler gösterip test veren bir arkadaşım pozitifmiş. Yani Nezle gibi olan versiyonu da olabilir dikkatli olmak lazım. Kimseye bulaştırmadan ciddi bir sağlık sorunu yaşamadan gitti diyorum şükürler olsun. Sanırım bu Omigron herkese mutlaka uğrayacak öyle yada böyle...

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Hala düşünce diyorsunuz ama bu bir düşünce değil, gerçek vakalar, 1 sene önce yakalansanız, aşısız olsanız aklınızdan bile geçirmeyecektiniz bu düşünceleri, gerçek insanlar burada size yaşadıklarını anlatıyor hala abartı diyorsunuz, pes valla, olduğunuz aşılar ve pandeminin mutasyon geçirerek etkisinin azalması yüzünden bu kadar rahatsınız, kıymetini bilin bence.
mutasyon sebebiyle daha tehlikeli olacak diyorlardi simdi daha az tehlikelimi oldu :alala
bu hastaligin neresinden bakarsan bak bir tutarsizlik var en basindan beri hersey mantiksiz

B Bratan hocam öncelikle geçmiş olsun.
Bende 2 Biontech yaptırıp 3. doz için beklemede olanlardanım.
6 Ocak Perşembe bir köy okulunu ziyaret ettikten sonra akşamı burun tıkanıklığı ve alın göz bölgesinde hafif ağrı oldu. Herhalde soğuk aldım dedim, Cuma da başka bir okulu ziyaret etmem gerekiyordu tedbiren erteledim, önü nede olsa hafta sonu diye toparlanırım dedim. Nezle veya Grip ne deniyorsa 4-5 gün beni bayağı zorladı test vermedim çünkü öksürük ve nefes alma problemim yoktu. Sadece burun akıntısı, burun tıkanıklığı yüz bölgesinde genel ağrı arada hapşuruk. Benle benzer belirtiler gösterip test veren bir arkadaşım pozitifmiş. Yani Nezle gibi olan versiyonu da olabilir dikkatli olmak lazım. Kimseye bulaştırmadan ciddi bir sağlık sorunu yaşamadan gitti diyorum şükürler olsun. Sanırım bu Omigron herkese mutlaka uğrayacak öyle yada böyle...
gecmis olsun muhtemelen korona gecirmissindir:tara

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Öncelikle maske konusu çok farklı bir dünyadır. Cerrahi maske, FFP1, FFP2, FFP3, N95, N99, N100 ve N yerine P ve R serileri de var. Ventilliler, yarım yüz, tam yüz, pozitif basınç maskeleri alır başını gider. Farklı amaçlara uygun farklı tip maskeler söz konusudur. Ancak nedense maske takıldı mı herkes kendini zırhla kapladığını sanıyor.N95 maske sizi koruduğu gibi karşınızdakini de korur. Eğer ventilli ise karşınızdakini zerre kadar korumaz. Bu nedenle uçaklarda ne tip olursa olsun ventilli maske kullanımı yasaktır. İç hat uçuşlarında dikkat etmiyorlar ancak dış hat uçuşlarında ventilli maske kullandığınızı gördüklerinde daha kabine ayağınızı bastığınız gibi cerrahi maskeyi taktırıyorlar.
Mesafe ise yine farklı bir durum. Kapalı alanlarda mesafenin pek bir önemi yok maske takılmıyorsa. Açık alanda mesafe etkili bir korunma. Ancak mesafeyi sürekli korumak da özellikle büyük şehirlerde imkansız gibi bir şey. Bu işin en başından beri bu işin uzmanları gerekli şartlar sağlandığında açık alanlarda maske kullanılmasının gereksizliğini söylediler.
Maske taktığınızda sürekli karbondioksit solumuyorsunuz. Havanın oksijen oranın nispeten düşük olması ile karbondioksit solumak farklı şeyler. Cerrahi maskelerle felan oksijen oranı düşük hava solumuş oluyoruz ki yine bu salgının başından beri uzmanlar en fazla 4 saat maske kullanımını ve ardından açık alanda maskesiz nefes alınmasını söylüyorlar.
Çin'deki o kütük gibi yere düşen insanlar ciğerleri su topladığı için nefes alamayıp boğularak ölen insanlardı. Daha olayların en başında nasıl müdahale edileceği bilinmezken olan görüntüler yerli medyada ne yazık ki sanki herkes o şekilde ölüyormuş gibi yayınlandı. Avrupa'da bu kadar ileri durumdakileri entübe edip oksijen desteği veriyorlardı. Avrupa'da o kadar ileri durumlar Çin'den 2 hatta 3 ay sonra ortaya çıkmaya başladığından nasıl müdahale edilmesi gerektiğine dair belli bir fikir oluşmuş ve çoktan kapanmalar başlamıştı.

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Öncelikle maske konusu çok farklı bir dünyadır. Cerrahi maske, FFP1, FFP2, FFP3, N95, N99, N100 ve N yerine P ve R serileri de var. Ventilliler, yarım yüz, tam yüz, pozitif basınç maskeleri alır başını gider. Farklı amaçlara uygun farklı tip maskeler söz konusudur. Ancak nedense maske takıldı mı herkes kendini zırhla kapladığını sanıyor.N95 maske sizi koruduğu gibi karşınızdakini de korur. Eğer ventilli ise karşınızdakini zerre kadar korumaz. Bu nedenle uçaklarda ne tip olursa olsun ventilli maske kullanımı yasaktır. İç hat uçuşlarında dikkat etmiyorlar ancak dış hat uçuşlarında ventilli maske kullandığınızı gördüklerinde daha kabine ayağınızı bastığınız gibi cerrahi maskeyi taktırıyorlar.
Mesafe ise yine farklı bir durum. Kapalı alanlarda mesafenin pek bir önemi yok maske takılmıyorsa. Açık alanda mesafe etkili bir korunma. Ancak mesafeyi sürekli korumak da özellikle büyük şehirlerde imkansız gibi bir şey. Bu işin en başından beri bu işin uzmanları gerekli şartlar sağlandığında açık alanlarda maske kullanılmasının gereksizliğini söylediler.
Maske taktığınızda sürekli karbondioksit solumuyorsunuz. Havanın oksijen oranın nispeten düşük olması ile karbondioksit solumak farklı şeyler. Cerrahi maskelerle felan oksijen oranı düşük hava solumuş oluyoruz ki yine bu salgının başından beri uzmanlar en fazla 4 saat maske kullanımını ve ardından açık alanda maskesiz nefes alınmasını söylüyorlar.
Çin'deki o kütük gibi yere düşen insanlar ciğerleri su topladığı için nefes alamayıp boğularak ölen insanlardı. Daha olayların en başında nasıl müdahale edileceği bilinmezken olan görüntüler yerli medyada ne yazık ki sanki herkes o şekilde ölüyormuş gibi yayınlandı. Avrupa'da bu kadar ileri durumdakileri entübe edip oksijen desteği veriyorlardı. Avrupa'da o kadar ileri durumlar Çin'den 2 hatta 3 ay sonra ortaya çıkmaya başladığından nasıl müdahale edilmesi gerektiğine dair belli bir fikir oluşmuş ve çoktan kapanmalar başlam
Maske konusunda güzel bilgiler vermişsiniz. Karbondioksit konusuna gelince, sürekli maskenin içine verdiğimiz nefeste karbondioksit artıyor ve karbondioksit oranı artmış o nefesi biz tekrar tekrar soluyoruz. Bunu söylemek istemiştim. Bu arada, bilgisi olan varsa sevinirim: Allah aşkına bu virüs nasıl bulaşıyor, bilen var mı? Çünkü ben salgın çıktığından beri onlarca makale okudum ya da konuşma dinledim ama virüsün nasıl bulaştığı konusunda net hiçbir açıklama duymadım. Hep kaçamak üstünkörü bilgiler verildi ya da nasıl bulaştığına dair konuya hiç girmediler. O düşen insanlar için olan açıklamanıza pek katılamayacağım çünkü nefes alamayan insan öyle yürüyemez. En azından öksürmeye çalışır, dizlerinin üzerine çoker, çabalar. O düşme görüntüleri ancak beyinde oluşan hasar sebebiyle oluşabilecek bir görüntü yoksa nefes alamayan insan o şekilde kendini kaybetmez. Yani kütük gibi düşmez.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Geçmiş olsun .. umarım tez zamanda sağlığınıza kavuşursunuz ...

Aşı konusu tartışmaya açık bir konu değil... konu sadece sizin sağlığınız değil, başkaların da sağlığı ... Mutlaka en kısa sürede herkes aşısını olsun ...
Hatta bunu bence forumun tepesinde bir banner a falan koyalım ...

bu arada mutasyon ile öldürücülük artabilir de, azalabilirde.. virüs farklı organ veya organ gruplarına da yerleşebilir...
Bu hastalık ortamda ne kadar çok kalır, yayılması artarsa, olumlu veya olumsuz mutasyon görme şansıda o kadar artıyor.... o yüzden de aşılama çok kritik..

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
mutasyon sebebiyle daha tehlikeli olacak diyorlardi simdi daha az tehlikelimi oldu :alala
bu hastaligin neresinden bakarsan bak bir tutarsizlik var en basindan beri hersey mantiksiz

gecmis olsun muhtemelen korona gecirmissindir:tara
Virüsler de çok basit bir yapı mevcut. Yaşayabilmesi için bir konağa ihtiyaç duyuyor. Eğer o konak hemen ölürse virüs de ölmüş oluyor. Bu nedenle daha uzun sürede öldürüp, daha fazla kişiye yayılmayı sağlayacak şekilde mutasyona uğruyor. Virüs tarafından bakarsak avantajı başka konaklara yayılma şansını arttırıyor, bu karşılık konak tarafından bakarsak da bu süreç uzadıkça tedavi olma ve iyileşme şansı artıyor.
yayılım ne kadar fazla olursa sağlık sistemine binen yük o kadar artar ve sonunda iyileştirme hızının üstünde bir hastalanma hızına erişilir. Tehlikeli olan da aynen budur işte.

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Bakın ben kendi adıma konuşayım: Aşıya karşı değilim. Çocukluğumuzdan beri bir sürü aşı olduk. Bizim gibilerin karşı olduğu şey, aşının içeriği, özellikleri ve uzun vadede sonuçlarının tam bilinmemesi ya da açıklanmamış olması. Bu konuda Amerikada yayımlanmış bir videoyu ve karşılaştırmaları yayınlayacağım. Çıplak gerçekleri görmenizi isterim. 50 yıl önce, dünyada ve özellikle Amerikada hamile kadınlara yapılan bir aşı sayesinde nasıl prematüre bebekler doğduğunu. bir doktorumuz sayesinde hamile Türk kadınlarının nasıl kurtulduğunu bir araştırın. Örneğin, şu anda 3. biontech aşısı olanların çoğunun aşı seansını çok kötü atlattığı yolunda duyumlar var hatta kalp kapakçığında iltihaplar oluşturduğuna dair söylentiler var. Bizim karşı olduğumuzda bilgi eksikliği ve bu işin ucunda çok büyük rantların olması...

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Maske konusunda güzel bilgiler vermişsiniz. Karbondioksit konusuna gelince, sürekli maskenin içine verdiğimiz nefeste karbondioksit artıyor ve karbondioksit oranı artmış o nefesi biz tekrar tekrar soluyoruz. Bunu söylemek istemiştim. Bu arada, bilgisi olan varsa sevinirim: Allah aşkına bu virüs nasıl bulaşıyor, bilen var mı? Çünkü ben salgın çıktığından beri onlarca makale okudum ya da konuşma dinledim ama virüsün nasıl bulaştığı konusunda net hiçbir açıklama duymadım. Hep kaçamak üstünkörü bilgiler verildi ya da nasıl bulaştığına dair konuya hiç girmediler. O düşen insanlar için olan açıklamanıza pek katılamayacağım çünkü nefes alamayan insan öyle yürüyemez. En azından öksürmeye çalışır, dizlerinin üzerine çoker, çabalar. O düşme görüntüleri ancak beyinde oluşan hasar sebebiyle oluşabilecek bir görüntü yoksa nefes alamayan insan o şekilde kendini kaybetmez. Yani kütük gibi düşmez.
O zaman şu şekilde biraz daha açayım. Öncelikle zaten insanlar %100 dışarıdan aldığı havayı soluyamıyor.
İşi basitleştirmek amaçlı ağzımızı şimdilik iptal edelim ve sadece burundan nefes alıp verdiğimizi sayalım. Burundan nefes aldık. Havanın bir kısmı ciğerlerimize dolduğu gibi bir kısmı da burun ve soluk borumuzda duruyor. Bu hacim komple dışarıdan alınmış olan hava. Şimdi soluğumuzu verelim. Ciğerlerimizdeki kirli hava dışarı çıktı ama bir kısmı soluk borumuzda ve burnumuzdaki hacimde duruyor. Şimdi tekrar nefes aldığınızda ciğerlerinize giden havanın bir kısmı bir önceki soluk vermenizden kalan hava ve bir kısmı da taze hava. Sistem bu şekilde çalışıyor. Yani sistemde kör bir hacim mevcut. Maske taktığınızda bu kör hacmi arttırmış oluyorsunuz. Bu nedenle bu tip maske kullanımlarında 4 saat sonunda açık havada solunum gerekiyor. İnsan vücudu belli bir oranda bunu kompanse edebilecek bir yapıya sahip.
Bunun farklı tiplerini yazın bolcana kullanıyoruz. Denizde şnorkel ile dibi izlerken de bu kör hacmi arttırıyoruz. Hele ki son bir kaç yıldır popüler olan şu ortadan borulu tam yüz deniz gözlüklerinde bu hacim hepten fazla.
Bunun önüne geçen maskeler de var tabii ki. Bir maske görmüştüm. Tüm yüzü kaplayan bir maske idi ve burun ile ağız tarafları birbirinden bağımsızdı. Ağız tarafı ventil ile dışarıya açılırken burun tarafında filtreler mevcuttu. Burundan nefes alıp ağızdan nefes verilmesi gerekiyordu maskenin verimli kullanımı için. Dediğim gibi bu maske işi çok çetrefilli. Amaca ve kullanım alanına göre çok çeşitlilik gösteren bir sektör.

Virüslerin çoğalabilmesi için DNA'ya ihtiyaçları var. Yani bir canlı konağa ihtiyaç duyuyorlar. Konaktan ayrıldığında da hemen ölmüyorlar. Belli bir süre dayanabiliyorlar. İnsanların dış derileri de yabana atılmayacak kadar dayanıklıdır. Virüslü bir kişi öksürük, hapşırık gibi etkenlerle ağız veya burnundan sıvı zerrecikleri yayar. En basitinden nefesi ile su buharı da dışarıya verir. İşte virüs o buhardaki su molekülleri veya öksürük ve hapşırıkta ortaya çıkan sıvı zerrecikleri ile ortama yayılır. Bu hemen yere çökmez. Belli bir süre havada kalır ve bu sırada da virüs aktiftir. Şimdi siz nefes alırken doğal olarak bu virüslü zerreciği de ciğerinize alırsanız ve de virüs ciğerinizdeki dokuya tutunmayı başarabilirse oradan da kanınıza karışacak ve çoğalmasını sağlayacağı DNA'ya ulaşabilecektir. Tutunamayıp soluk vererek dışarı da atabilirsiniz. Bu da biraz şans işi. Yani canlılar arasında gezinebilmek için bir nevi sıvı transferine ihtiyaç duyuyor.
Ciğer dokusu da insan vücudunda dış etkenlere açık olan en zayıf dokudur. Zaten yapısı gereği de emmeye göre tasarlanmış bir yapıdır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt