konut sigortası ?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Bu yeni kestiğimiz bir poliçe de ilgili kısım

Yıl şartlarını görebilirsiniz 10 bin TL elektronik eşya teminatı var

SmartSelectImage_2020-05-06-16-05-37.png

hasar bedelinin %10'u oranında muafiyet uygulanacaktır.
bu kısmı anlamadım?

birde bu eşyaların yaşı neye göre hesaplanıyor?

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
bu kısmı anlamadım?

Hasar bedelinin %10 kadar muafiyet demek 500 TL lik bir onarım masrafında size ödenecek miktar 450 TL olacaktır

Elektrikli ve elektronik eşyalarda fatura, yetkili sevisten alınan raporlar üzerinden takip edilebiliyor
Geriye kalan eşyalar için de yeniden alım değeri üzerinden hesaplama yapılabiliyor

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Hasar bedelinin %10 kadar muafiyet demek 500 TL lik bir onarım masrafında size ödenecek miktar 450 TL olacaktır

Elektrikli ve elektronik eşyalarda fatura, yetkili sevisten alınan raporlar üzerinden takip edilebiliyor
Geriye kalan eşyalar için de yeniden alım değeri üzerinden hesaplama yapılabiliyor

teşekkür ederim.İzninizle birkaç sorun daha olacak sigorta olaylarına çok uzağım zira yıllardır inanmazdım.

1)peki şuan kendi evimin salonun üstünde teras var.Teras ortak değil dublex dairelere ait ama ev sahibi burda yok kiracı lar var.Neyse terastan salona su aktı ,parkeler kabardı nasıl bir presedür izleyor?

2)Yangın, Su baskını ,çatı akması gibi durumlarda nasıl oluyor?

3)Kendimizden kaynaklı kaza ile veya Elektrik sel televizyon , buzdolabı arızalandı nasıl işliyor süreç?

4)Yıllık kombi klima bakım , çilingir yada kapı cam kırılması gibi durumlar?

kısaca cevaplarsanız mutlu olurum.Birde sizden yada uzakta bir asker arkadaşım var.Uzaktan sigorta yapılabiliyor mu?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Kendi evime çatı akması ve yangın durumundan dolayı istiyorum Allah korusun.Yoksa üstümde banyo vs. yok , kendim tesisatı elden geçirdim müteahhit işi lavabo altı boruları bile değiştirdim.Zaten içerden kapı kilitleme alışkanlığımız yok.Babamda ,kayınpederde zaten yedek anahtarda var yani öyle cam kapı kırılması ,çilingirdi vs. gerek yok.Olursa belki klima veya kombi bakımı olur ama ikiside yeni aletler hele servisinden başkasına elletmek istemem.Zira kombiye çok masraflı oldu benim için ??

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
bu kısmı anlamadım?

Hocam ramchomania ramchomania 'nin dediği gibi %10 öyle hesaplanıyor ama minimum tutarın altında kaldığı zaman minimum tutar kadar muafiyet uygulanıyor.
Yani yukarıdaki şartlarda 3-7 yaş arası bir cihazda 500 tl onarım olduğunda, %10'u 400 tl altında olduğu için muafiyet 400 tl uygulanır. Yani 100 tl alırsınız. 5000 tl olan bir masrafta %10 500 tl olur. Minimum tutar olan 400 tl nin üzerinde olduğu için 500 tl muafiyet uygulanır 4500 tl alırsınız. Tabi daha üst klozlarla farklı bir muafiyet yoksa. Bazen genel klozlarda da muafiyet koyuyorlar ona da dikkat etmek lazım. Bazen her hasar için ek muafiyet yazıyor bu sefer oda düşülüyor.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Hocam ramchomania ramchomania 'nin dediği gibi %10 öyle hesaplanıyor ama minimum tutarın altında kaldığı zaman minimum tutar kadar muafiyet uygulanıyor.
Yani yukarıdaki şartlarda 3-7 yaş arası bir cihazda 500 tl onarım olduğunda, %10'u 400 tl altında olduğu için muafiyet 400 tl uygulanır. Yani 100 tl alırsınız. 5000 tl olan bir masrafta %10 500 tl olur. Minimum tutar olan 400 tl nin üzerinde olduğu için 500 tl muafiyet uygulanır 4500 tl alırsınız. Tabi daha üst klozlarla farklı bir muafiyet yoksa. Bazen genel klozlarda da muafiyet koyuyorlar ona da dikkat etmek lazım. Bazen her hasar için ek muafiyet yazıyor bu sefer oda düşülüyor.

Benim attığım örnekte tabiki yıla göre muafiyet değişiyor

Kısaca yazmak istedim her poliçe de bu rakamlar oranlar farklı olabiliyor
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

teşekkür ederim.İzninizle birkaç sorun daha olacak sigorta olaylarına çok uzağım zira yıllardır inanmazdım.

1)peki şuan kendi evimin salonun üstünde teras var.Teras ortak değil dublex dairelere ait

1)peki şuan kendi evimin salonun üstünde teras var.Teras ortak değil dublex dairelere ait ama ev sahibi burda yok kiracı lar var.Neyse terastan salona su aktı ,parkeler kabardı nasıl bir presedür izleyor?

2)Yangın, Su baskını ,çatı akması gibi durumlarda nasıl oluyor?

3)Kendimizden kaynaklı kaza ile veya Elektrik sel televizyon , buzdolabı arızalandı nasıl işliyor süreç?

4)Yıllık kombi klima bakım , çilingir yada kapı cam kırılması gibi durumlar?

kısaca cevaplarsanız mutlu olurum.Birde sizden yada uzakta bir asker arkadaşım var.Uzaktan sigorta yapılabiliyor mu?

İlk 3 soru için genel olarak cevap yazayım hasar oluştuğunda sigorta şirketini arıyorsunuz hasar dosyası açılıyor eksper tarafından daha sonra ilgili resimler istenir veya exper gelip kendide bakabilir daha sonra onarım yapılıyor faturaları ekspere iletiyorsunuz onaylandıktan sonra 30 gün içinde para hesabınıza aktarılır

4. Soru poliçedeki taminatlar dahilinde kullanabilirsiniz bu tip durumlarda poliçede gün olarak zaman belirtilmiş olabilir mesela kombi bakımını poliçe başlangıcından 60 veya 90 gün sonra kullanabilmek yılda bir kere cam kırılması gibi vs poliçedeki şartlar dahilinde uygulanıyor

Uzaktan sigorta işlemi yapılabilir fiilen sigortacıya gitmenize gerek yok

Son düzenleme:
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Benim attığım örnekte tabiki yıla göre muafiyet değişiyor

Kısaca yazmak istedim her poliçe de bu rakamlar oranlar farklı olabiliyor
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

İlk 3 soru için genel olarak cevap yazayım hasar oluştuğunda sigorta şirketini arıyorsunuz hasar dosyası açılıyor eksper tarafından daha sonra ilgili resimler istenir veya exper gelip kendide bakabilir daha sonra onarım yapılıyor faturaları ekspere iletiyorsunuz onaylandıktan sonra 30 gün içinde para hesabınıza aktarılır

4. Soru poliçedeki taminatlar dahilinde kullanabilirsiniz bu tip durumlarda poliçede gün olarak zaman belirtilmiş olabilir mesela kombi bakımını poliçe başlangıcından 60 veya 90 gün sonra kullanabilmek yılda bir kere cam kırılması gibi vs poliçedeki şartlar dahilinde uygulanıyor

Uzaktan sigorta işlemi yapılabilir fiilen sigortacıya gitmenize gerek yok
teşekkürler ? En iyisi burda yüzyüze sonra birde asker arkadaşıma danışayım belki bir güzellik yapar.

Vedatank Çevrimdışı

Vedatank 

Aktif Üye
15 Ocak 2020
380
66
evi su bastı, değerini 60 bin göstermişler poliçede ve hasar ne olursa olsun yüzde 2'si ödenir diye ibare varmış. Hatta Ben poliçeyi bile görmedim. 2 bin liralık hasar oluştu ama 1200 lira ödediler.

:sopa1
Arkadaşlar bende evi devamlı sigorta yaptırıyorum. Sizin arkadaşınıza sigorta expertizi şöyle bir öneri sunmak mecburiyetinde hasarı sizmi tamir ettirirsiniz bizmi yaptıralım der. Kendim yaptıracam derseniz sizden tahmini masraf ister exper fiata göre hareket eder fiatı çok bulursa biz yaptıralım der ve ustaları gönderir hasarı yaptırırlar. En azından bende 2 sefer böyle uygulama yapıldı.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Arkadaşlar bende evi devamlı sigorta yaptırıyorum. Sizin arkadaşınıza sigorta expertizi şöyle bir öneri sunmak mecburiyetinde hasarı sizmi tamir ettirirsiniz bizmi yaptıralım der. Kendim yaptıracam derseniz sizden tahmini masraf ister exper fiata göre hareket eder fiatı çok bulursa biz yaptıralım der ve ustaları gönderir hasarı yaptırırlar. En azından bende 2 sefer böyle uygulama yapıldı.
teklifleri aldım fiyat 2 bin tuttu, bana üst limit olarak 1200₺ ödedi sigorta. Olay bu.

Sen, ben o yaptırsın muhabbeti olmadı.

Vedatank Çevrimdışı

Vedatank 

Aktif Üye
15 Ocak 2020
380
66
teklifleri aldım fiyat 2 bin tuttu, bana üst limit olarak 1200₺ ödedi sigorta. Olay bu.

Sen, ben o yaptırsın muhabbeti olmadı.
Siz ilk sigortaya bildirmeden dogrudan kendiniz yaptırarak sonradan sigortaya başvurmuş olmayasınız. Ayrıca sinirlenmenize gerek yoktu hata yaparak böyle yazdı isem özür dilerim.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Siz ilk sigortaya bildirmeden dogrudan kendiniz yaptırarak sonradan sigortaya başvurmuş olmayasınız. Ayrıca sinirlenmenize gerek yoktu hata yaparak böyle yazdı isem özür dilerim.
Hem yazdıklarıma inanmama yorumu hem de sinirlendiğime kanaat getirme cesareti...

* * *

Olayı "tekrardan" yazıp açıklama yapmama gerek kalmadı, hükmü verip olayı benden çok siz biliyormuşsunuz, tebrikler teşekkürler.

Evet olay aynen yazdığınız gibi cereyan etti ve ben müthiş sinirlendim, bak gari sen şu işe...

:kop

Diridiri06 Çevrimdışı

Diridiri06 

Süper Üye
7 Eki 2019
519
33
12 yıl önce 70 liraya yaptırdım, başıma gelen olumsuzlukta yapılan poliçenin hikaye olduğunu anlamıştım.

Bu günkü fiyatlarda 140 liraya üzerine de kombi bakımı hediyeli sigorta olmaz, umarım benim gibi yaşayarak olmayacağını öğrenmezsiniz.
Valla Bi sorun yaşamadım gecen lcd TV bozuldu sigorta şirketi gelip aldı tamir edip geri getirdi

Geri
Üst Alt