konut sigortası ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Konu güncel.

F fikoloji kardeşim ence ilk mesajı revize edelim ve evlerimizde neden sigorta aslında çok önemlidir bunun bilgisini verelim.

Sigorta konusundan anlayan arkadaşlar da bu sektörde yaşanan bazı karmaşaların nüne geçebileceğimiz bilgileri paylaşırsa çok sevinirim.

Mesela bazı sigorta şirketleri kırık tv leri karşılamıyor bunun sebebi hatalı poliçe yapılması mı?
Zira benim bildiğim kadarıyla (Kendim de yaptırdığım için) kıymetli ev eşyası olarak evde bulunan ürünlerin marka model seri numaralarına kadar poliçeye girdileri yapılıyor. Poliçe bedeli de buna göre çıkıyor tabiki. O halde poliçeyi yaptırırken yüksek bedeli ödüyorsam hasar anında neden hiç veya eksik ödeme söz konusu oluyor?

ramchomania ramchomania ?
İşte hiç bilgim olmayınca bu şekilde doğru soruları da soramamisim ?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Ben 140 a yaptırdim kombi bakımı hediyeli
12 yıl önce 70 liraya yaptırdım, başıma gelen olumsuzlukta yapılan poliçenin hikaye olduğunu anlamıştım.

Bu günkü fiyatlarda 140 liraya üzerine de kombi bakımı hediyeli sigorta olmaz, umarım benim gibi yaşayarak olmayacağını öğrenmezsiniz.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Konu güncel.

F fikoloji kardeşim ence ilk mesajı revize edelim ve evlerimizde neden sigorta aslında çok önemlidir bunun bilgisini verelim.

Sigorta konusundan anlayan arkadaşlar da bu sektörde yaşanan bazı karmaşaların nüne geçebileceğimiz bilgileri paylaşırsa çok sevinirim.

Mesela bazı sigorta şirketleri kırık tv leri karşılamıyor bunun sebebi hatalı poliçe yapılması mı?
Zira benim bildiğim kadarıyla (Kendim de yaptırdığım için) kıymetli ev eşyası olarak evde bulunan ürünlerin marka model seri numaralarına kadar poliçeye girdileri yapılıyor. Poliçe bedeli de buna göre çıkıyor tabiki. O halde poliçeyi yaptırırken yüksek bedeli ödüyorsam hasar anında neden hiç veya eksik ödeme söz konusu oluyor?

ramchomania ramchomania ?

Abi her sigorta firmasının klozları ve teminat şartlarında farklılık var

Sigorta poliçesini kestiren kişi ilk sayfadaki rakamlara bakıyor geriye kalan sayfaları okumuyor sonra ihtiyaç duyulduğunda hasar karşılanmıyor veya hasar için ödenen miktarlar sigortalıyı memnun etmiyor

Poliçeyi kestirmeden önce teklif alıp maddeleri okumakta fayda var

Örnek vermek gerekirse bir poliçede elektronik eşya yaşı 7 ye kadar belirlenmişken başka bir poliçe de 5 veya 10 olabilir veya farklı bir yıl belirtilmiş olabilir

Bunun içinde birde işin muafiyet kısmı var 300 tl 500 tl parasal degerle veya %10 %20 gibi oranlar muafiyet uygulanır buda eksik ödeme veya hasarın hiç karşılanmamasına yol açabilir

Genel olarak teminat şartları cihazın yaşı poliçede yazılı olan muafiyet şartları hasar ödemelerinde belirleyici oluyor

Sadece konut için değil bütün sigorta poliçelerini kestirmeden önce okumakta fayda var özellikle fiyat konusu müşteriyi cezbettigi için fiyat düşürmek adına teminatlar düşürülüp klozlar eksiltilebiliyor buda maduriyet yaratabiliyor

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
12 yıl önce 70 liraya yaptırdım, başıma gelen olumsuzlukta yapılan poliçenin hikaye olduğunu anlamıştım.

Bu günkü fiyatlarda 140 liraya üzerine de kombi bakımı hediyeli sigorta olmaz, umarım benim gibi yaşayarak olmayacağını öğrenmezsiniz.
sıkıntı neydi hocam?

bende düşünüyorum 1+1 ev için içine uzman jandarma girdi.Temiz çocuğa benziyorda aşık mıdır nedir ?? elektrik gaz su açılışı ben gidiyorum 3 oldu ustalara ne zaman gitsem kapı açık camlar açık? Daha dün öğlen elektriği bağlattım panodan daha inşaat elektriği kullanılıyor , akşam beni aradı abi Elektrik ler nr yaptıysa aşağıdan şalteri attırmış, pano odasınıda kilitlemiş Elektrikçi bugün tekrar geldi kaldırdık şalteri.Kısaca evlat biraz dalgın gibi geldi bana.

Asker arkadaşım var ona bir danışayım buralardan bir teklif alayım bakalım.

Ama oturma ruhsatı olmadan alınmıyor sanırsam?

Müteahhit lerde bir gevşek ki adamların suratını göresim gelmiyor.

Ama 2 gün önce Edirne tekzen komple yandı çok yakınımızda o dumanları gördükçe korktum.Milyonluk koca mağaza 4 saat içinde yandı gitti kül oldu.

Sözde yangın kaynağı da yönetici odasında şalter atıp tutuyormuş bunlarda kaldırıp devam ediyorlarmış akıl alır gibi değil koca Tekzen de bir sürü Elektrikçi, mühendis usta var biride kalkıp bakalım düzeltelim dememişler.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Sigorta poliçesini kestiren kişi ilk sayfadaki rakamlara bakıyor geriye kalan sayfaları okumuyor sonra ihtiyaç duyulduğunda hasar karşılanmıyor veya hasar için ödenen miktarlar sigortalıyı memnun etmiyor

Örnek vermek gerekirse bir poliçede elektronik eşya yaşı 7 ye kadar belirlenmişken başka bir poliçe de 5 veya 10 olabilir veya farklı bir yıl belirtilmiş olabilir

Bunun içinde birde işin muafiyet kısmı var 300 tl 500 tl parasal degerle veya %10 %20 gibi oranlar muafiyet uygulanır buda eksik ödeme veya hasarın hiç karşılanmamasına yol açabilir

Genel olarak teminat şartları cihazın yaşı poliçede yazılı olan muafiyet şartları hasar ödemelerinde belirleyici oluyor

Sadece konut için değil bütün sigorta poliçelerini kestirmeden önce okumakta fayda var özellikle fiyat konusu müşteriyi cezbettigi için fiyat düşürmek adına teminatlar düşürülüp klozlar eksiltilebiliyor buda maduriyet yaratabiliyor
Kardeşim bu iş Profesyonel alanın mı senin?

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559

Benzer bir olayı bir arkadaşım yaşadı. Sigorta yaptırmış. Hatta sigortacı ile oda olsun buda olsun diye bir sürü ek şey ekletmiş ama yaşa bakmamış. Sonra elektriksel bir problemden ötürü elektronik eşyalarında arıza oluştu. Ama tv hariç hepsi yaş şartının üzerindeydi :) Gerçi en son arkadaşım televizyonu kurtardık buna da şükür diye sevinmişti. Sonuçta poliçeye ödediği fiyatın üzerinde bir para aldı. Ama okumadığı için mağdur oldu.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
evi su bastı, değerini 60 bin göstermişler poliçede ve hasar ne olursa olsun yüzde 2'si ödenir diye ibare varmış. Hatta Ben poliçeyi bile görmedim. 2 bin liralık hasar oluştu ama 1200 lira ödediler.

:sopa1

sigorta şirketleri hep böyledir hocam ama neticede yine almışsınız .

Evet anladığım polise tutarı ne yüksek olursa okadar kapsam ve ödeme meblağı genişliyor.

ama şöyle 140 , 200 lira arasında duyunca dedim yaptırayım gitsin.

S Çevrimdışı

s7eve7n

Aktif Üye
20 Ocak 2020
71
40
Yakın tarihte konut sigortası yaptırdım, Arkadaşım kendisi sigortacı ve acente indirimi gibi bir şey uyguladı ve konut sigortam toplamda 108 TL tuttu :) şaşırdım bu sigortada sıkıntı cıkmasın bak bukadar ucuz olması biraz garip geldi dedim ve verilen teminatların hepsini yükseltmesini söyledim girebildiği en üst teminatları girmesine rağmen fiyat yine sabit kaldı.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,571
Sigorta işi bildiğiniz kurtlar sofrası envai çesit sahtekarlığa gebe.

geçen ay arıcımın kaskosunu yaptırdım. normalde 1400tl min. fiyat kasko yaptırabiliyordum. 2100tl vererek çok kapsamlı paket hazırlattım.
ne kadar ekmek okadar köfte durumunu bu sektörde de geçerli.

S Çevrimdışı

s7eve7n

Aktif Üye
20 Ocak 2020
71
40
Sigorta işi bildiğiniz kurtlar sofrası envai çesit sahtekarlığa gebe.

geçen ay arıcımın kaskosunu yaptırdım. normalde 1400tl min. fiyat kasko yaptırabiliyordum. 2100tl vererek çok kapsamlı paket hazırlattım.
ne kadar ekmek okadar köfte durumunu bu sektörde de geçerli.
Kesinlikle öyle. Poliçelere öyle süslemeli cümleler yazıyorlarki nedemek istendiğini tam anlayamıyorsunuz bile. Biz sigortayı yaptırdık ama umarım sorun yaşamayız.

ELEKTRONİK CİHAZ TEMİNATI (KONUT)
Elektronik Cihaz Sigortası Genel Şartları hükümleri saklı kalmak kaydı ile sigortalı konutta bulunabilecek ve poliçe başlangıç tarihi itibariyle 7 yaşından küçük (7 yaş dahil) ; *Klima ve Bilgisayarlar ile diğer elektrikli ve elektronik cihazlarda (küçük ev aletleri hariç) Elektronik Cihaz Sigortası Genel Şartları kapsamında oluşabilecek hasarlar teminat kapsamına alınmıştır.

*Beyaz eşyalar (küçük ev aletleri hariç), TV, Plazma, LCD, LED, müzik/video cihazları ve elektronik güvenlik sistemlerinin kazaen kırılması sonucu meydana gelebilecek hasarlar da 5.000 TL ile teminata dahil edilmiştir.
Elektronik Cihazları Klozu çerçevesinde gerçekleşecek tüm hasarlarda 150 TL den az olmamak kaydı ile hasar bedelinin %10'u oranında muafiyet uygulanacaktır. Bu teminat kapsamında ödenebilecek toplam tazminat her bir cihazın kaza tarihindeki eskime aşınma payı düşülmek suretiyle bulunacak yeniden satın alma değerini aşmaması koşulu ve poliçedeki teminat bedeli ile sınırlıdır.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Kesinlikle öyle. Poliçelere öyle süslemeli cümleler yazıyorlarki nedemek istendiğini tam anlayamıyorsunuz bile. Biz sigortayı yaptırdık ama umarım sorun yaşamayız.

ELEKTRONİK CİHAZ TEMİNATI (KONUT)
Elektronik Cihaz Sigortası Genel Şartları hükümleri saklı kalmak kaydı ile sigortalı konutta bulunabilecek ve poliçe başlangıç tarihi itibariyle 7 yaşından küçük (7 yaş dahil) ; *Klima ve Bilgisayarlar ile diğer elektrikli ve elektronik cihazlarda (küçük ev aletleri hariç) Elektronik Cihaz Sigortası Genel Şartları kapsamında oluşabilecek hasarlar teminat kapsamına alınmıştır.

*Beyaz eşyalar (küçük ev aletleri hariç), TV, Plazma, LCD, LED, müzik/video cihazları ve elektronik güvenlik sistemlerinin kazaen kırılması sonucu meydana gelebilecek hasarlar da 5.000 TL ile teminata dahil edilmiştir.
Elektronik Cihazları Klozu çerçevesinde gerçekleşecek tüm hasarlarda 150 TL den az olmamak kaydı ile hasar bedelinin %10'u oranında muafiyet uygulanacaktır. Bu teminat kapsamında ödenebilecek toplam tazminat her bir cihazın kaza tarihindeki eskime aşınma payı düşülmek suretiyle bulunacak yeniden satın alma değerini aşmaması koşulu ve poliçedeki teminat bedeli ile sınırlıdır.

Bu yeni kestiğimiz bir poliçe de ilgili kısım

Yıl şartlarını görebilirsiniz 10 bin TL elektronik eşya teminatı var

SmartSelectImage_2020-05-06-16-05-37.png

Geri
Üst Alt