KOMBİ Tavsiyesi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
arkadaşlar, çevreme kombi sistemi tavsiyesi yapıyorum. bu işin mantığı basit yoğuşmalı kombi+uzun petek+oda termostatı. aynı apartmanda 500 tl fatura öderken ben 200 tl ödüyorum. mantık şu oda 15 m2 ise petek 170 cm olacak hol de mutlaka petek olacak.

Yoğuşmalı alacaksa Premix alması daha mantıklı bence.
Çünkü gaz tüketimi Premix'lerde daha kontrollü.
Adeta alevin frekansını kontrol ediyor kombiler.

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
183
Umut Barış Umut Barış, Henüz projesi yok yeni proje yapılacak ve dediğiniz gibi mecburen yoğuşmalı olacak bu durumda. Çatı konusunda şöyle bir durum var. Çatı yüksek çatı. Çatı arasına 2 oda gibi alan kapatmayı düşünüyorum. Atölye, kütüphane-çalışma odası gibi. O yüzden ilk etapta çatıya bir süre dokunmayacağım. Biraz kendimi toparladıktan sonra şap vs atarken yalıtım işini de yaparım sanırım. Bu inşaat işleri çok maliyetli oluyor hele bu aralar fiyatlar berbat. Ustalar da burnundan kıl aldırmıyor.
mehmet toprak mehmet toprak, Salon 20m2 burada 107 cm + 100 cm +100cm olacak şekilde 3 petek olacak. 100c m olanları belki biraz düşürebiliriz. Tam boy olan camın iki yanına düşündük. 1 oda 10 m2 buraya yanlış hatırlamıyorsam 110 ya da 120 cm, 2 adet 9 m2 lik küçük oda var oraya da 100cm lik 2 petek ve hole de 120 cm petek planladık. Peteklerin markasının çok önemli olduğu söylendi. Ama kombi konusunda çok popüler olan çok iyi demek değildir diyorlar.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ama kombi konusunda çok popüler olan çok iyi demek değildir diyorlar.

Doğru demişler. Bütçenize göre kronik sorunu olmayan, servisi yaygın ve parça sıkıntısı çektirmeyecek bir ürün tercih etmeniz yeterli olacaktır.
Yeter ki projeniz doğru tasarlanıp doğru uygulansın.
Uygun çapta boru, uygun özellikte petek ve doğru işçilikle bu işten en iyi verimi alırsınız.
Mesela usta işin içinden çıkamaz, haddinden fazla dirsek kullanır, bu da size tüketim ve pompa ömrünün düşüşü olarak geri yansıyabilir.

Birikimim olmadığı için teknik detay veremiyorum ama, hasanemmii hasanemmii foruma girerse kendisi yeterli düzeyde tavsiye verecektir.

mehmet toprak Çevrimdışı

mehmet toprak 

Aktif Üye
22 Eki 2018
192
46

Umut Barış Umut Barış, Henüz projesi yok yeni proje yapılacak ve dediğiniz gibi mecburen yoğuşmalı olacak bu durumda. Çatı konusunda şöyle bir durum var. Çatı yüksek çatı. Çatı arasına 2 oda gibi alan kapatmayı düşünüyorum. Atölye, kütüphane-çalışma odası gibi. O yüzden ilk etapta çatıya bir süre dokunmayacağım. Biraz kendimi toparladıktan sonra şap vs atarken yalıtım işini de yaparım sanırım. Bu inşaat işleri çok maliyetli oluyor hele bu aralar fiyatlar berbat. Ustalar da burnundan kıl aldırmıyor.
mehmet toprak mehmet toprak, Salon 20m2 burada 107 cm + 100 cm +100cm olacak şekilde 3 petek olacak. 100c m olanları belki biraz düşürebiliriz. Tam boy olan camın iki yanına düşündük. 1 oda 10 m2 buraya yanlış hatırlamıyorsam 110 ya da 120 cm, 2 adet 9 m2 lik küçük oda var oraya da 100cm lik 2 petek ve hole de 120 cm petek planladık. Peteklerin markasının çok önemli olduğu söylendi. Ama kombi konusunda çok popüler olan çok iyi demek değildir diyorlar.
salonda 3 cam mı var 3 küçük petek düşünmüssünüz.

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
183
mehmet toprak mehmet toprak, 2 Cam var. Büyük petek camın birinin altında. Tam boy fransız balkon olan büyük bir cam var. 180 cm tavandan tabana. Onun da her iki yanına 100 cm ebatlarında birer petek düşündük.

hasanemmii Çevrimdışı

hasanemmii

Yeni Üye
29 Ara 2018
26
56
mehmet toprak mehmet toprak, 2 Cam var. Büyük petek camın birinin altında. Tam boy fransız balkon olan büyük bir cam var. 180 cm tavandan tabana. Onun da her iki yanına 100 cm ebatlarında birer petek düşündük.
@Umut Barış
Merhaba. Sessiz görünsem de forumu takip ediyorum. Bir konuya izninle açıklık getirmek isterim. Ben kombi markaları hakkında fazla bilgi sahibi değilim. Daha çok kombi termostatları ile ilgileniyorum.
K kamersah
Yazdığınız petek boyları gayet iyi. Sakın petek boyu azaltmayı düşünmeyin. Koridorda da mutlaka petek bulunmalı. Petek markası önemlidir. Baymak, Demirdöküm veya başka kaliteli marka düşünebilirsiniz. Ne idüğü belirsiz petekleri almayın. Petek bir kez alınır. Sisteme ilk suyu basmadan önce koruyucu antifiriz koyun. Günümüzde bu iş için üretilmiş antifirler var. Amaç don koruması değil, Sistem içinde paslanmayı engellemektir. 11 yıl önce tesisatıma ilk su basılacağı zaman ben arabalarda kullanılan mavi antifirden 4lt sisteme eklemiştim. O zaman özel antifirizlerin olduğunu ya bilmiyordum, ya da yoktu. 11 yıldır tesisatta aynı su dolaşıyor. Suda herhangi bir kararma veya pas rengi yok. Kombi de 11 yıldır bir kez arıza yapmadı. Antifirizi önemseyin.
Havlupana gelince. Ya en büyük boyunu taktırın, ya da hiç taktırmayın. Havlupanlar verim düşmanıdır. Suyun ısısını ortama atmadan kombiye geri gönderir. Bu da verimi düşürür. Kombiye geri dönen su soğuk olmalıdır. Hem yoğuşmalılarda hem de konvansiyonel kombilerde durum aynıdır.

Kalorifer tesisatını mutlaka oksijen bariyerli borularla yaptırın.
Kombi alt bağlantılarını metal tam geçişli vana ve filtre, S boru bağlantılarını da bakır borularla yaptırın.
Mutlaka oda termostatı kullanın. Modülasyonlu termostatlara çok takılmayın. On/off termostatlardan çok da üstün değiller bana göre. Ancak termostat hassasiyeti 0,1 ve 0,2 olmasına dikkat edin. Mutlaka öğrenme modu da olsun. Bu mod sayesinde sıcaklık dalgalanması yaşamazsınız.
Kombi marka konusunda ise kullanıcıların yorumları önemli.
Ben olsam mutlaka Premix tercih ederdim.
Bütçe çok kısıtlıysa konvansiyonel kombi de düşünülebilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

mehmet toprak Çevrimdışı

mehmet toprak 

Aktif Üye
22 Eki 2018
192
46
@Umut Barış
Merhaba. Sessiz görünsem de forumu takip ediyorum. Bir konuya izninle açıklık getirmek isterim. Ben kombi markaları hakkında fazla bilgi sahibi değilim. Daha çok kombi termostatları ile ilgileniyorum.
K kamersah
Yazdığınız petek boyları gayet iyi. Sakın petek boyu azaltmayı düşünmeyin. Koridorda da mutlaka petek bulunmalı. Petek markası önemlidir. Baymak, Demirdöküm veya başka kaliteli marka düşünebilirsiniz. Ne idüğü belirsiz petekleri almayın. Petek bir kez alınır. Sisteme ilk suyu basmadan önce koruyucu antifiriz koyun. Günümüzde bu iş için üretilmiş antifirler var. Amaç don koruması değil, Sistem içinde paslanmayı engellemektir. 11 yıl önce tesisatıma ilk su basılacağı zaman ben arabalarda kullanılan mavi antifirden 4lt sisteme eklemiştim. O zaman özel antifirizlerin olduğunu ya bilmiyordum, ya da yoktu. 11 yıldır tesisatta aynı su dolaşıyor. Suda herhangi bir kararma veya pas rengi yok. Kombi de 11 yıldır bir kez arıza yapmadı. Antifirizi önemseyin.
Havlupana gelince. Ya en büyük boyunu taktırın, ya da hiç taktırmayın. Havlupanlar verim düşmanıdır. Suyun ısısını ortama atmadan kombiye geri gönderir. Bu da verimi düşürür. Kombiye geri dönen su soğuk olmalıdır. Hem yoğuşmalılarda hem de konvansiyonel kombilerde durum aynıdır.

Kalorifer tesisatını mutlaka oksijen bariyerli borularla yaptırın.
Kombi alt bağlantılarını metal tam geçişli vana ve filtre, S boru bağlantılarını da bakır borularla yaptırın.
Mutlaka oda termostatı kullanın. Modülasyonlu termostatlara çok takılmayın. On/off termostatlardan çok da üstün değiller bana göre. Ancak termostat hassasiyeti 0,1 ve 0,2 olmasına dikkat edin. Mutlaka öğrenme modu da olsun. Bu mod sayesinde sıcaklık dalgalanması yaşamazsınız.
Kombi marka konusunda ise kullanıcıların yorumları önemli.
Ben olsam mutlaka Premix tercih ederdim.
Bütçe çok kısıtlıysa konvansiyonel kombi de düşünülebilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
benim önerim oda termostatının modülasyonlu olması yönünde, tabi bütçeyle ilgili bu durum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

çok petekten ziyade uzun petek önemli sistemin verimli çalışması için fransız balkonun bir tarafına yaptırın ve cam altındaki peteği büyütün tabi imkanlar ölçüsünde.

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
183
mehmet toprak mehmet toprak,
Yazarken yanlış yazdığımı farkettim. camın altındaki petek uzunluğu 107 cm yazmışım 170-180 cm civarında. Fransız balkonun yanlarında 2 adet petek düşünmüştük fakat kontrol ettim, tesisat döşenirken uygulamada bir yanına koymuşuz :clap

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
183
Airfell markası tavsiye ediliyor fikri olan var mı?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

airfel digifel premix

I Çevrimdışı

ismail.irak

Yeni Üye
20 Şub 2019
8
38

K kamersah selamlar
Bende 1.5 sene önce yaşadığın durumları yaşadım. hasanemmii hasanemmii beyin ve yönlendiren bir kaç arkadaşın sayesinde bazı seçimler yaparak güzel sonuçlar elde ettim. Şöyle ki bu kış ödediğim en yüksek doğalgaz faturası 262 TL ve evde bir yaşında çocuğum var kombi sürekli açık kaldı. Ev Sakarya'da, 110 m2 güney ve batı cepheli, orta kat, hakim cephe batı cephesi. Oda büyüklükleri hemen hemen aynıdır. Aşağıya petek metrajlarını yazdım, müteahhitin tesisatçısının önerileri parantez içindeki değerler. Ben bazılarını büyük seçtim.

Mutfak - 600x800
Salon - 600x900 - 600x1200 (1000 önermişlerdi.)
Oda - 600x1000 (900 önermişlerdi.)
Oda - 600x1000 (800 önermişlerdi.)
Y. Oda - 600x900 (800 önermişlerdi.)
Hol - 600x1100 (900 önermişlerdi.)

Değerleri büyüttükten sonra yaptıklarım

1. Petekleri Demirdöküm plus yaptırdık.
2. Kombim Baymak Duo tec 24 kw ( araştırınca çok iyi bir ürün olduğuna karar verip aldım. Fiyatı da gayet makul)
3. Kombi giriş çıkış kısmındaki vanalar bakır boru plastik vana değil!
4. Petek vanaları GK marka günay vana, alt taraftaki dönüş vanasında elle çevirme kısmı yok alyanla aç kapa yapıyorsun veya tesisat yönüne göre reglaj yapabilirsin.
5. Geriye sadece akıllı oda termostatı kaldı onda da Santek marka bir ürün var hakkında çok iyi yorumlar var. Kışa doğru almayı düşünüyorum.

Benim tavsiyelerim bu şekilde umarım işine yarar. ?

F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337
Ariston genus marka yogusmali kombi gidici sanirim. 3 ay once bakima gelen yetkili servis abi pompa ve brülor gidici istersen bakim yapmiyim yeni kombi al daha iyi dedi. Bende sen simdilik yap bakariz dedim. 2 ay öncede akis tribunu degisti 180tl verdim. Degisirse eger Pompa 500 tl, brülor kac lira bilmiyorum. Suan Kombi isitma aninda acayip sesler çıkartıyor sonra (isitmadan sonra ateşleme hatasi) error yazıyor. Pompa post sirkülasyon yaparken de sanki traktör gibi ses çıkarıyor. Kombi 30kw petekler 12 metre arka odalar az ısınıyor. Kombi düşük mu geliyor acaba?

Kombi 8 yıllık.

Simdi parcalari degisitirip böyle devam mi etmeli yoksa pompasi yuksek 32kwlik falan baska kombi mi almali sizce?

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Ariston genus marka yogusmali kombi gidici sanirim. 3 ay once bakima gelen yetkili servis abi pompa ve brülor gidici istersen bakim yapmiyim yeni kombi al daha iyi dedi. Bende sen simdilik yap bakariz dedim. 2 ay öncede akis tribunu degisti 180tl verdim. Degisirse eger Pompa 500 tl, brülor kac lira bilmiyorum. Suan Kombi isitma aninda acayip sesler çıkartıyor sonra (isitmadan sonra ateşleme hatasi) error yazıyor. Pompa post sirkülasyon yaparken de sanki traktör gibi ses çıkarıyor. Kombi 30kw petekler 12 metre arka odalar az ısınıyor. Kombi düşük mu geliyor acaba?

Kombi 8 yıllık.

Simdi parcalari degisitirip böyle devam mi etmeli yoksa pompasi yuksek 32kwlik falan baska kombi mi almali sizce?
8 yıllık kombiye pompa brülör değişimi değmez yeni kombi almak en mantıklısı

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt