KOMBİ Tavsiyesi

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
183
Arkadaşlar 110 m2 lik evime kalorifer tesisatı yaptırıyorum. Haliyle birde kombi alacağım. Ortalama 9 m kadar petek uzunluğum var. Evin ısı yalıtımı mevcut. 3. Kat ve üstü çatı. Kışları oldukça soğuk geçiyor. Bana önerebileceğiniz f/p ürünü bir kombi varmıdır acaba?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
hemen hemen aynı özelliklere sahip olduğum eve demir döküm NİTROMİX taktırmıştım, 2 sen oldu memnunum, o zamanlar çok kafam karışmıştı hangisi hangisi diye ama bunda karar kılmıştım, aynı anda 4 arkadaşımla aldık hepmizinki aynı model, hiç birince şikayet yok.
servisciler bunu tavsiye etmişti yoğuşmaya takılma dediler. tek farkımız benimki orta kat onun dışında petek boyu ve ev boyutu aynı gibi
demirdökümde ücretsiz keşif vardı, tesisat içinmi kombi için mi bilemem :)

rfve Çevrimdışı

rfve

Aktif Üye
26 Şub 2018
330
Demirdöküm kombi için oda termostatı öneriniz varmı ?
F/P bir cihaz.

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
Bendede Demirdöküm NİTROMİX var ki binada 4 katada taktırdım 7 sene oldu MaşaALLAH nazar değmesinde tıkır tıkır her gelen kaçta yakıyon ne sıcak demesi ama kombi genelde en düşük seviyelere çekmeye çalışsamda standart 30-33 te bunalıyoz diyolar kiiii çatı katı hadi yalıtım için çatıya da altı alüminyumu izocam ve incede köpük sıktırdım ki bu köpük başlı başına yeterli aslında neysede keşfe gelenler genelde çamı ölçü almakta yaptıkları en buyuk hata halbuki odanın en boy yukseklik en başta etkili değer ve şiddetle tavsiye edeceğim petek te demirdöküm plus olan petek diğer radyatörlerden enaz %10 veya 15 daha fazla kazançlı hatve aralığı dar olan (plus 25mm hatve genişlik diğerleri 33mm hatve yani içindeki su kanalları dd plus ta daha sık ve + çinko fosfat kaplama ve katoforez boya teknolojisi vs... bulunur, boyası ve iç malzemesinin korozyona karşı daha dayanıklı) normalde 1mt lik petek tavsiye edildiyse d.plusta bu değer azalıyor 60-80 farazi değerler tabi benimki hesaplamayla net bişey cıkar 110 metreye yoğuşmalı öneriyolarmı bilmem ama bendeki en düşük 99 mtkare oraya bile yoğuşmalı aldım ki abartı olmuş gerçektende DemirDöküm Nitromix P24 Tam Yoğuşmalıi tabi bu ara fiyatlar da uçukmu bilmem ama ben 3600 e aldım ülkenin ekonomide karışmaya başladığı günlerde ama ürünü fabrikasından gelmesini bi 1 ayda bekledik neyse ürünü 4800 ile 5200 arasında tutturabildiğine satmaya başlamışlardı malum gavur parayla kıyaslamasından fiyatlar normalleştiyse DD illa yoğuşma gerekmi açıkçası 100-110 mtkarede yoğuşmasız çok çok rahat ısıtır gibi termostatderken salon peteği dışındakiler hepsi normal vanalı hiç bir katta kullanmıyomdediğim gibi petek girişlerinde bu akıllı :sirit) vanalar varya ısıya duyarlı en ucuzu tak iş görüyo birde çok sık aç kapa yapmazsan normal tüketim 127 mtkareye 210 civarı geldi çatı katına hiç kapatmadan tüm odalar hol, banyosu sıçak suyu peteklerde 5 te max. ama ama son söz ne diyoruz :sirit)) sen bilirsin :byesevgi saygı selamlar

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Konvansiyonel bulabilirsen;
Buderus Logamax U072
Bosch Class 6000W(kendi evimizde var zaten logamax u072 ile aynı içleri sadece dış tasarım ve marka farkı var)
Demirdöküm Nitron Plus
Baymak Luna 24 Fi
Yoğuşmalı;
Demirdöküm Nitromix/Nitron Condense
Buderus Logamax Plus GB172İ/Logamax Plus GB062
Bosch Condense 2500W/Condense 7000İ W

Benim direk tavsiyem
Yoğuşmalı: Buderus Logamax Plus GB172İ
Konvansiyonel: Baymak Luna 24 Fi

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
183
Arkadaşlar hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim. Bu kombi işi gerçekten çok karışık. Şuanda kaldığım dairede ECA Confea plus var. Peteklerde ECA. Tesisat ilk yapılırken kesinlikle ECA kullan çok kaliteli tavsiyesi üzerine petekleri öyle yapmıştık. Şimdi kendi dairemi yapıyorum Allah nasip ederse. Tesisat aşamasına geldim. Ama doğrusu ekonomik anlamda bayağı sarsıldığım için 3-5 ay bir ara verip nefeslenmem lazım. Bu aşamada biraz araştırayım dedim bende. Tesisat işini yapacak olan usta petekler için yine ECA nın bir ürününü tavsiye etti. Bu arada fiyatlarda uçmuş doğrusu. Kombi konusunda ise kafalar çok karışık. Demirdöküm için çok fazla ses yapar diyenler var. Yoğuşmalı alma bir avantajı yok diyenler var.Geçenlerde birisi adını hatırlayamadığım bir marka söylemişti çin malı gibi bir adı vardı. Büyük bir kurumun kombileri için araştırıp bunda karar kılmışlar ve çok iyi olduğunu söylüyordu. Gerçekten çok kafa karıştırıcı bir durum.

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Arkadaşlar hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim. Bu kombi işi gerçekten çok karışık. Şuanda kaldığım dairede ECA Confea plus var. Peteklerde ECA. Tesisat ilk yapılırken kesinlikle ECA kullan çok kaliteli tavsiyesi üzerine petekleri öyle yapmıştık. Şimdi kendi dairemi yapıyorum Allah nasip ederse. Tesisat aşamasına geldim. Ama doğrusu ekonomik anlamda bayağı sarsıldığım için 3-5 ay bir ara verip nefeslenmem lazım. Bu aşamada biraz araştırayım dedim bende. Tesisat işini yapacak olan usta petekler için yine ECA nın bir ürününü tavsiye etti. Bu arada fiyatlarda uçmuş doğrusu. Kombi konusunda ise kafalar çok karışık. Demirdöküm için çok fazla ses yapar diyenler var. Yoğuşmalı alma bir avantajı yok diyenler var.Geçenlerde birisi adını hatırlayamadığım bir marka söylemişti çin malı gibi bir adı vardı. Büyük bir kurumun kombileri için araştırıp bunda karar kılmışlar ve çok iyi olduğunu söylüyordu. Gerçekten çok kafa karıştırıcı bir durum.
Yeni devirde eski düzen kombi üretilmeyecek zaten çoğuda depoda kalanları satıyor bende şüpeliyim yoğuşmalıya fazladan para verilir mi diye. Peteklerin pek farkı olurmu bilemem ama kombi konusundaki tavsiyeme bakıp bütçeye uygun olanını alabilirsin. Bide yıllık bakım yaptırırken ilaçla temizlettirmeyin tesisatı. İyi durulayamadıkları için kombinin eşanjörlerini ve tesisatın paslı olan yerlerini patlatıp başa iş açmaya neden olur. Temizlikte kombinin devirdaim motoru yeter

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Henüz proje vs yapilmadıysa konvansiyonel kombilerin yeni projelere takılması yasaklandı diye biliyorum.

Çatıdan yalıtımın maliyetini araştırın derim.
Yalıtım olmadan tasarruf etmeniz zor olacaktır.

N Çevrimdışı

nctemiz

Aktif Üye
15 Ocak 2019
312
46
Ben farklı bir marka tavsiye edeceğim.İmmergas marka bende daha önceden oda termostatı ile beraber buderus kullanıyordum.oda sıcaklığını 18-19 arasında yakardım.içerden yalıtım vardı.2. kattayım.Faturam bina ortalamasında geliyordu.Son sene masrafından bıktım.Çünkü 12 sene kullandım.Yenileme zamanı gelmişti.Dış yalıtımda 1 sene kullandım.

Araştırırken bu kombiyi buldum.Kendi termostatı ile kullanıyorum.Oda sıcaklığım 22,3 de yanıyor. Apartmanda en az yakan benim

incelemesini yapmıştım.

Aklınızda bulunsun

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Yeni devirde eski düzen kombi üretilmeyecek zaten çoğuda depoda kalanları satıyor bende şüpeliyim yoğuşmalıya fazladan para verilir mi diye. Peteklerin pek farkı olurmu bilemem ama kombi konusundaki tavsiyeme bakıp bütçeye uygun olanını alabilirsin. Bide yıllık bakım yaptırırken ilaçla temizlettirmeyin tesisatı. İyi durulayamadıkları için kombinin eşanjörlerini ve tesisatın paslı olan yerlerini patlatıp başa iş açmaya neden olur. Temizlikte kombinin devirdaim motoru yeter
Ev inşaattan çıkma yeni ev değilse sadece kombi ve petekler değişecekse bu maddi durumda konvansiyonel almak daha mantıklı ama kombinin yerinide değişecekse zaten baştan çizilmesi lazım projenin. Haklısın yani ??

mehmet toprak Çevrimdışı

mehmet toprak 

Aktif Üye
22 Eki 2018
192
46
Ev inşaattan çıkma yeni ev değilse sadece kombi ve petekler değişecekse bu maddi durumda konvansiyonel almak daha mantıklı ama kombinin yerinide değişecekse zaten baştan çizilmesi lazım projenin. Haklısın yani ??
arkadaşlar, çevreme kombi sistemi tavsiyesi yapıyorum. bu işin mantığı basit yoğuşmalı kombi+uzun petek+oda termostatı. aynı apartmanda 500 tl fatura öderken ben 200 tl ödüyorum. mantık şu oda 15 m2 ise petek 170 cm olacak hol de mutlaka petek olacak.

Geri
Üst Alt