KOMBİ Tavsiyesi

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
nitromix tavsiye edilmiyor hocam ,sesli çalıştığı, oda termostatı seçtiği, dış hava sensörü ve modülasyon lu termostat desteklemeyişi demode kılıyor kombiyi.geliştirme yapıldımı bu sezon bilgim yok ancak inanın aynı paraya çok daha başarılı kombiler var.

A Çevrimdışı

afresiab

Yeni Üye
30 Tem 2021
13
35
herkese merhaba yaşadığımı ilçeye bu sene itibariyle doğalgaz geldi. kömür kaloriferinden doğalgaz a geçeceğiz.
fakat bu noktada hiç tecrübemiz yok !!!
115 Mt kare iyi yalıtımlı bir binada oturuyoruz
Cephe güney batı
Uşak a yakın Karasal iklim sayılabilecek bir ilçede oturuyoruz kışın soğuk zamanlarında -10 / -15 leri görüyoruz bazen
Bulunduğumuz ilçede çeşme suları çok fazla kireçli (çelik veya alüminyum eşanjör ? )
kombi için 5.500 - 6.500 TL arasında bütçemiz var

Bu şartlar göre baktığınızda

1- Hangi kombi
2 - montaj sırasında nelere dikkat etmeliyiz
3- oda termostatı almak bize artı getirir mi ?
4- kurulumu balkon a yaptırmak faturada bize ne kadar fazlalık yaratır ?

Şimdiden değerli bilgi ve tecrübeleriniz için teşekkür ederim.

Diridiri06 Çevrimdışı

Diridiri06 

Süper Üye
7 Eki 2019
519
33
herkese merhaba yaşadığımı ilçeye bu sene itibariyle doğalgaz geldi. kömür kaloriferinden doğalgaz a geçeceğiz.
Cephe güney batı
Uşak a yakın Karasal iklim sayılabilecek bir ilçede oturuyoruz kışın soğuk zamanlarında -10 / -15 leri görüyoruz bazen
Bulunduğumuz ilçede çeşme suları çok fazla kireçli (çelik veya alüminyum eşanjör ? )

1- Hangi kombi

Kafan karışmasın baymak diotec taktır gitsin

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,068
Cephe güney batı

1- Hangi kombi

Su sayaçına kireç çözücü , pislik tutucu takılması ve basınç düşürücü

Balkon kapalı olmasının faydası.

Kollektör tipi tesisat döşeme araştırmalar
Malzemeler videolar seyredin bilgi edinin
Vs gibi.

Petekler kalite petek kullanin bilgi edinin.
1.5 metreden fazla petek kulanmayin
Çapraz bağlantı

Daha doğrusu videolar izleyip notlar alın

Tesisat proje ,işçilik , malzemeler vs . önemli isteğiniz kombiyi alabilirsiniz en kalite ve pahalı olsun .
Tesisat iyi olmasa kısmen boşuna kürek çekmiş olursunuz .

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
İstanbul gayet güzel özetlemiş.ben de 3 yıl önce doğalgaza kavuştum.kisaca sorularınıza cevap vereyim.
1. Az yakan çok kaçan kombi?;tercihen bulunduğunuz bölgede servisi olan premix özellikli olanı seçin (baymak iyi diyorlar,ben Airfel aldım)
2. Kombiye giriş çıkış vana takımlarını; tesisatı yapanlar plastik yapmak kolaylarina geliyor(benimkini öyle yaptılar ?) siz pirinç vanalar kullanın.
Petek boylarını hesaplanandan yüzde 20 fazla seçin (örnek mutfağa 100 mü gerekli,siz 120 cm seçin.petek hatve genişliği ne işe yarar öğrenin.isiyi transfer yüzeyi arttıkça verim yükseliyor neticede)
Tesisatta ne kadar az açı varsa o kadar iyi.tesisat boru çapları pompaya ekstra direnç getirmemeli.
3.Termostatik vana yerine,oda termostatı tasarruf ve konfor için daha uygun seçim olur.2 çeşit termostat var,modülasyonu olan ilk tercih olmalı (benim kombi anakarti sadece Siemens oda termostatı ile uyumluymus,esdegerlerinden pahalıya patladı ve zor bulundu.aman dikkat)
4. Ben mutfağa kurdurdum.sizin de yeriniz uygunsa (ben kıyı egedeyim,siz karasal iklimde) mutfağa kurdurun,yüzde 10-15 kafadan benim bölgemde fark ediyor.
Ben araştırdım fakat yine de ustalar hep daha iyi bildikleri için; istediğim gibi yaptırabildim mi?
??

Klima ile ısınmadan,doğalgaza geçtiğimizde konfor geldi .sizin için de hayırlı olsun şimdiden.
Sayın İstanbul'un şu sözü duvara asılır: isterseniz en pahalı,teknolojik kombiyi alın doğru tesisat yoksa boşa kürek çekersiniz.
İyi geceler herkese...

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Cephe güney batı

1- Hangi kombi

Premix kombi tercih edin derim.
Tesisatta fazla dirsek kullanmasınlar. (Petek borularında.)
Oda termostatı duruma göre getirir veya getirmez.
Termostata ve kombiye bağlı.

Evde ısı kaybı varsa önce onu çözün derim.
Tesisat yaptırırken, parke yoksa mesela tabanda, tabandan yalıtım yaptırın eve.

A Çevrimdışı

afresiab

Yeni Üye
30 Tem 2021
13
35
Su sayaçına kireç çözücü , pislik tutucu takılması ve basınç düşürücü

Balkon kapalı olmasının faydası.

Kollektör tipi tesisat döşeme araştırmalar
Malzemeler videolar seyredin bilgi edinin
Vs gibi.

Petekler kalite petek kullanin bilgi edinin.
1.5 metreden fazla petek kulanmayin
Çapraz bağlantı

Daha doğrusu videolar izleyip notlar alın

Tesisat proje ,işçilik , malzemeler vs . önemli isteğiniz kombiyi alabilirsiniz en kalite ve pahalı olsun .
Tesisat iyi olmasa kısmen boşuna kürek çekmiş olursunuz .
öncelikle teşekkür ederim.

evde mevcutta kalorifer sistemi şu anda var ve kollektör sistemi ile yapıldı mevcutta pek bir problem yok ama şu var ; en uzak noktada ki kuzey cepheli 2 odam 2 - 2,5 derece daha soğuk oluyor. ben ve üretici fabrika bayinin takdığı pompanın yetmediğini düşünüyorum fakat bayi bu pompanın yeterli olduğunu düşünüyor :) klasik usta milleti. umarım kombiye geçtikten sonra bu problem çözülür.

çapraz bağlantı olayını bir kaç yerden daha okudum olmazsa kombiyi taktırırken maliyetini öğrenirim artık.

Birde bahsettiğim fiyat bandında olan
Viessmann VITODENS 050-W modeli ni tavsiye etti işi yapacak usta
bu noktada bahsettiğim model veya başka markalardan tavsileriniz nelerdir.
Oda termostati uyumluluk noktasında nasıldır. modülasyondan bahsediliyor bu kombi ona uygun mu

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt