Kombi Sürekli Su Eksiltiyor

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Merhaba dostlar, evime yeni kombi ve sıfır petek takıldı, daha önceden biliyorsunuzdur konuyu gördüyseniz.

Kombi altında, peteklerde hiçbir kaçak görünmüyor. Sürekli tuvalet kağıdı peçetesiyle yokluyorum ama bulamadım. Kombiye 2 bar su bastığınızı düşünün. 1 saatte bile bar düşmeye başlıyor. 24 saatte neredeyse içindeki su 1 barın altına düşüyor.

izlemem gereken yol nedir?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
İlk başta hava kaynaklı olabiliyor. Ama uzun vadede ise kaçak vardır. Başıma geleni anlatayım, arkadaşımda aynı sorun vardı, koca gün bakındık ilk başta petek altında laminent kabarmisti hemen düzelttik sorun giderildi , bı kaç gün sonra yine düşmeye başladı, fark ettiğimiz şey ise kombi altındaki bağlantıda içerdeki hortumun rekor kısmı kaciriyir Muş ama dışında kılıf olduğu için göremedik, kılıfin içine dolmuş hep. ?

merkezi-sistem-temizligi-yapan-makineli-usta-1024x623.jpg

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
İlk başta hava kaynaklı olabiliyor. Ama uzun vadede ise kaçak vardır. Başıma geleni anlatayım, arkadaşımda aynı sorun vardı, koca gün bakındık ilk başta petek altında laminent kabarmisti hemen düzelttik sorun giderildi , bı kaç gün sonra yine düşmeye başladı, fark ettiğimiz şey ise kombi altındaki bağlantıda içerdeki hortumun rekor kısmı kaciriyir Muş ama dışında kılıf olduğu için göremedik, kılıfin içine dolmuş hep. ?

merkezi-sistem-temizligi-yapan-makineli-usta-1024x623.jpg
evet hocam aynısı başıma geldi , kılıf olunca yanıltıyor ,hatta ben 1 sene bulamadım en sonunda kılıfları kestim biraz bir bakayım neredeyse hepsi kaçırmış kireç izi vardı.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Radyatörlerde hava olabilir.
Tesisat borularında kaçak olabilir.
Kombinizin genleşme tankı içerisinde 0.85-1 bar hava olması gerekiyor. Bu hava olmadığı için su eksiltme yapabilmektedir.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
kombide sorun olma ihtimali biraz daha az bence.Yeni tesisatlarda sık görülen bir sorun .1 bar ın altına çok inmiyorsa da dert edilecek birşey değil bence , nasılsa kalorifer devresi çalışınca sıcaklıkla beraber bar da yükseliyor.Zaten kaçak var veya yok ancak kalorifer devresi tam çalışınca ortaya çıkacaktır.Genleşme tankı delik olması sıfır kombide hele Bosch ta biraz güç bence.Hem delik olsa komple boşalır sanırsam hava.% 95 tesisat kaynaklı diyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
kombide sorun olma ihtimali biraz daha az bence.Yeni tesisatlarda sık görülen bir sorun .1 bar ın altına çok inmiyorsa da dert edilecek birşey değil bence , nasılsa kalorifer devresi çalışınca sıcaklıkla beraber bar da yükseliyor.Zaten kaçak var veya yok ancak kalorifer devresi tam çalışınca ortaya çıkacaktır.Genleşme tankı delik olması sıfır kombide hele Bosch ta biraz güç bence.Hem delik olsa komple boşalır sanırsam hava.% 95 tesisat kaynaklı diyorum.

Şöyle, genleşme tankında hava azaldıysa, tanka su doluyorsa ondan kaynaklanabilir.
Tesisatta kaçak olması bence en son istenen şey olmalı.
Hele ki gizlenmiş tesisatsa, ara ki bulasın yani.

Öncesinde bence kombinin genleşme tankına bir hava basılmalı ve kontrol edilmeli.
Basınç düşmüyorsa, sorun çözülmüş denilebilir.

Kombiyi kış moduna alıp tüm petekleri bir çalıştırsanız aslında güzel olur. B Ballistix
Peteklerden su akışı sesi gelmiyorsa, hava yoktur.
Zaten pürjörü açınca su geliyorsa hava yoktur o petekte.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Şöyle, genleşme tankında hava azaldıysa, tanka su doluyorsa ondan kaynaklanabilir.
Tesisatta kaçak olması bence en son istenen şey olmalı.
Hele ki gizlenmiş tesisatsa, ara ki bulasın yani.

Öncesinde bence kombinin genleşme tankına bir hava basılmalı ve kontrol edilmeli.
Basınç düşmüyorsa, sorun çözülmüş denilebilir.

Kombiyi kış moduna alıp tüm petekleri bir çalıştırsanız aslında güzel olur. B Ballistix
Peteklerden su akışı sesi gelmiyorsa, hava yoktur.
Zaten pürjörü açınca su geliyorsa hava yoktur o petekte.

Aynen ama arkadaşın mobil sistem ,eksiz pex boru yani.En çok kollektör girişinden kaçırma ihtmali oluyor.Arkadaşa demek istediğimde bu , kalorifer sistemini devreye alsın , hatta tek peteği baştan çalıştırsın.Tüm petekleri deneye deneye açsın elbet sorun bulunur.Ben 1 yıldır hep uğraştım su bastım sonra , temizlikte sanırsam fark ettim , benim kollektör birde çekmece arkasında kalıyor erişim zor yani.Sonra dolap içine girdimde zar zor sıktım hepsini.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Aynen ama arkadaşın mobil sistem ,eksiz pex boru yani.En çok kollektör girişinden kaçırma ihtmali oluyor.Arkadaşa demek istediğimde bu , kalorifer sistemini devreye alsın , hatta tek peteği baştan çalıştırsın.Tüm petekleri deneye deneye açsın elbet sorun bulunur.Ben 1 yıldır hep uğraştım su bastım sonra , temizlikte sanırsam fark ettim , benim kollektör birde çekmece arkasında kalıyor erişim zor yani.Sonra dolap içine girdimde zar zor sıktım hepsini.

Sızıntı varsa erken tespit edilmesi güzel olur.
Küflenme, böcek, çürüme vs. önlenmiş olur.
Hiç sevmem tesisat arızalarını. :kiskis

Kombinin genleşme tankında hava azalmışsa eğer kendisi de çıkıp uygun basınç miktarı kadar hava basabilir ama servis çağırması daha isabetli olur.
Mobil sistem ise dediğiniz gibi önce oraya bakılmalı. Sonra nereye bakılabilir bilmiyorum.
Bahsettiğimiz yer, bunun gibi ;

kollektor-mobil-sistem.jpg

Yeni kombi olduğunu fark etmemişim, üretim & montaj kaynaklı bir hata yoksa kombide olma ihtimali düşük.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
kombi su alma vanasında su kaçırma bozukluk yoksa .
diğer yerlerden borulardan ve peteklerden su kaçırma yoksa .
diğer
eşanjör delik gözüküyor .

ilk önce kombiye 1.5 su basın .
dairenin ana su vanasını kapatın
dairenizde soğuk ve sıcak su akmayacaktır .
hiç bir soğuk ve sıcak su musluğunu açmayınız .
tuvalet sifonunu çekmeyiniz .
boru içindeki su harcamayınız .

kalorifer kombi çalışacaktır sorunsuz .
kontrol edin bar düşmeyecektir .

sonra ikinci test
ana vanayı açın ve sıcak suyu açın
bar düşecektir .
bu durum eşanjör delik olduğunun göstergesidir .

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
kombi su alma vanasında su kaçırma bozukluk yoksa .
diğer yerlerden borulardan ve peteklerden su kaçırma yoksa .
diğer
eşanjör delik gözüküyor .

ilk önce kombiye 1.5 su basın .
dairenin ana su vanasını kapatın
dairenizde soğuk ve sıcak su akmayacaktır .
hiç bir soğuk ve sıcak su musluğunu açmayınız .
tuvalet sifonunu çekmeyiniz .
boru içindeki su harcamayınız .

kalorifer kombi çalışacaktır sorunsuz .
kontrol edin bar düşmeyecektir .

sonra ikinci test
ana vanayı açın ve sıcak suyu açın
bar düşecektir .
bu durum eşanjör delik olduğunun göstergesidir .

Eşanjör delinmesi olsa, ki yeni kombiymiş, kombiden dışarı bir şekilde su akması gerekmez mi?
Bu kadar basınç düşüşünde mutlaka fark edilirdi bence.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt