M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
187
22
tavan tipi klimalar normal ev kullanimlarina uygun olmaz.
Çünkü tavan yüklediği standart 2.70mt'dir.

Kuralalacak alan 3mt üstünde olmalı ki zaten arkadaş işyerine kurmak istediğini belirtmiş.
Evde 3 metre tavan yüksekliği olan nokta var oraya taktırın ama havalandırma menfezi ile odalara dağıtmak şart olucak sanırım hayal gibi bir şey neyse samsung'un bu modeli hakkında bilgin varmı birde r410a gazmi daha iyi r32 mi

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,868
Evde 3 metre tavan yüksekliği olan nokta var oraya taktırın ama havalandırma menfezi ile odalara dağıtmak şart olucak sanırım hayal gibi bir şey neyse samsung'un bu modeli hakkında bilgin varmı birde r410a gazmi daha iyi r32 mi

Samsung gerek kompresör kalktesi gerekse yazılımsal anlamda iyi makinaları var ama
kondenser ve evap'ı alüminyum olması sebebiyle
listemizde yer almıyor.

ibrahim4545 Çevrimdışı

ibrahim4545

Yeni Üye
23 Ağu 2022
1
19
merhabalar herkese, manisa/salihli ilçesinde yaşıyorum buraya izmirden yeni taşındım ve doğalgaz yok mahallede. izmire göre soğuk yazın klima ihtiyacı olmadan evde durabildim ama kışın ısıtma amaçlı klima almam gerekecek. soba kurmak istemiyorum.

hem kışın ısıtma hem de yazın soğutma(çok ihtiyaç olmaz) amacıyla bir klima almak istiyorum. bana yardımcı olur musunuz?
ailemle yaşıyorum, evde ben 7/24 çocuk odasında olacağım ve ders çalışmam gerekiyor(yazın gayet rahat çalışıyorum ama kışın soğukta zor olur) burada. babamın düşüncesi 1 salona klima 1 tane de çocuk odasına ama burası çok küçük olduğu için fuzuli masraf olur diye düşünmekteyim ben o yüzden koridora taktırmayı düşünüyorum. bize ne gibi tavsiyeniz olur? Adem Helvacı Adem Helvacı değerli adem hocam senden de tavsiye bekliyorum, sanırım midea servisi yok yaşadığım yerde :(

Ayrıca ek yapayım dediğim gibi annem de kışın işte çalışacak(çalışmayadabilir ama %80 çalışacak) bu sebeple gündüzleri evde tek ben olacağım ve çocuk odasında klimayı çalıştıracağım. Annem geldiğinde de o da oturma odasında TV izler diye düşünüyorum, yani aynı anda 2 klima çalıştırma ihtimalimiz yine var ama çok değil diye düşünebiliriz.
Evde 2 kişi yaşıyoruz, ben ve annem. Babam evde olmadığı zaman (benim odamda 2 yatak var) annem benim odamda uyuyor, babam 2 haftada 1 eve geliyor(şantiyede kaldığı için) ve 1-2 gün kalıp gidiyor. O yüzden evin tüm odalarını ısıtmamıza hiç gerek yok bizim için önemli olan gün içinde çocuk odası ve oturma odası, klimanın doğalgaz gibi ısıtmayacağını biliyoruz zaten ve üstümüzü başımızı kalın giyiyoruz o konuda sorun yok. Ben zaten tv izlemiyorum ve sadece odamda kalıyorum, dersimi de burada çalışıyorum yani öncelik çocuk odası. Bu yüzden bizim düşüncemiz ekteki gibi oldu, baca durumu-pencere-kirişlerin yeri durumunu da göz önünde bulundurarak.

2 klima için yaklaşık 20.000₺ bütçemiz var, bütçeyi biraz daha arttırabiliriz. X kadar arttırıp Y model klimayı alabilirsiniz yada arttırmayıp Z model klima alabilirsiniz tavsiyeleriniz olursa sevinirim alternatif konum önerileriniz vs. varsa lütfen belirtin. ev hakkında sorularınız varsa sorabilirsiniz, ev 2. kat, çatı katı (çatı ev üstü çelik çatı örnek foto koyucam).

Bizim düşüncemiz:

ev_celik_cati_demir_cati.jpg
unnamed-1.png

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
187
22
Eviniz çok biçimsiz 12+9 iki klimayı bırakın ben 24+24 iki klimanın bile tüm evi ısıtabileceğini düşünmüyorum tüm evin ısınmasına gerek yok demişsiniz ama illa ki gerekiyor bulunduğunuz yerde doğalgaz varsa petek sistemi taktırın derim yoksa elektirikli kombi ile gene petek sistemi alın bence (elektirikli kombileri de araştırmak lazım ne kadar verimli bilmiyorum)

Ve midea fiyatlarına Mitsubishi klimalar varken açıkçası hayatta midea almazdım midea fiyatlarına internetten bakıp ona göre yorumladıysanız eğer alakası yok fiyatların fgeuropa satıcısı değil hiç biri

R Çevrimdışı

Rakbenadam

Yeni Üye
28 Tem 2022
19
30
merhabalar herkese, manisa/salihli ilçesinde yaşıyorum buraya izmirden yeni taşındım ve doğalgaz yok mahallede. izmire göre soğuk yazın klima ihtiyacı olmadan evde durabildim ama kışın ısıtma amaçlı klima almam gerekecek. soba kurmak istemiyorum.

hem kışın ısıtma hem de yazın soğutma(çok ihtiyaç olmaz) amacıyla bir klima almak istiyorum. bana yardımcı olur musunuz?
ailemle yaşıyorum, evde ben 7/24 çocuk odasında olacağım ve ders çalışmam gerekiyor(yazın gayet rahat çalışıyorum ama kışın soğukta zor olur) burada. babamın düşüncesi 1 salona klima 1 tane de çocuk odasına ama burası çok küçük olduğu için fuzuli masraf olur diye düşünmekteyim ben o yüzden koridora taktırmayı düşünüyorum. bize ne gibi tavsiyeniz olur? Adem Helvacı Adem Helvacı değerli adem hocam senden de tavsiye bekliyorum, sanırım midea servisi yok yaşadığım yerde :(

Ayrıca ek yapayım dediğim gibi annem de kışın işte çalışacak(çalışmayadabilir ama %80 çalışacak) bu sebeple gündüzleri evde tek ben olacağım ve çocuk odasında klimayı çalıştıracağım. Annem geldiğinde de o da oturma odasında TV izler diye düşünüyorum, yani aynı anda 2 klima çalıştırma ihtimalimiz yine var ama çok değil diye düşünebiliriz.
Evde 2 kişi yaşıyoruz, ben ve annem. Babam evde olmadığı zaman (benim odamda 2 yatak var) annem benim odamda uyuyor, babam 2 haftada 1 eve geliyor(şantiyede kaldığı için) ve 1-2 gün kalıp gidiyor. O yüzden evin tüm odalarını ısıtmamıza hiç gerek yok bizim için önemli olan gün içinde çocuk odası ve oturma odası, klimanın doğalgaz gibi ısıtmayacağını biliyoruz zaten ve üstümüzü başımızı kalın giyiyoruz o konuda sorun yok. Ben zaten tv izlemiyorum ve sadece odamda kalıyorum, dersimi de burada çalışıyorum yani öncelik çocuk odası. Bu yüzden bizim düşüncemiz ekteki gibi oldu, baca durumu-pencere-kirişlerin yeri durumunu da göz önünde bulundurarak.

2 klima için yaklaşık 20.000₺ bütçemiz var, bütçeyi biraz daha arttırabiliriz. X kadar arttırıp Y model klimayı alabilirsiniz yada arttırmayıp Z model klima alabilirsiniz tavsiyeleriniz olursa sevinirim alternatif konum önerileriniz vs. varsa lütfen belirtin. ev hakkında sorularınız varsa sorabilirsiniz, ev 2. kat, çatı katı (çatı ev üstü çelik çatı örnek foto koyucam).

Bizim düşüncemiz:

ev_celik_cati_demir_cati.jpg
unnamed-1.png
Nasıl kullanacaksınız, sadece iki odamı ısınacak yoksa tüm evi mi ısıtmayı düşünüyorsunuz. Klimalar 24 saat açık mı kalacak. Çocuk odasındaki klima 24 saat açık kalacak oturma odasındaki klima ihtiyaç halimde mi açılacak.

Evinizin dış cephesi yalıtımlı mı en önemliside son kattasınız tavan yalıtımınız var mı?

Kullanım şeklinizi ve evinizin durumunu biraz daha açıklarsanız size fikir vermeye çalışayım.

Eviniz çok biçimsiz 12+9 iki klimayı bırakın ben 24+24 iki klimanın bile tüm evi ısıtabileceğini düşünmüyorum tüm evin ısınmasına gerek yok demişsiniz ama illa ki gerekiyor bulunduğunuz yerde doğalgaz varsa petek sistemi taktırın derim yoksa elektirikli kombi ile gene petek sistemi alın bence (elektirikli kombileri de araştırmak lazım ne kadar verimli bilmiyorum)

Ve midea fiyatlarına Mitsubishi klimalar varken açıkçası hayatta midea almazdım midea fiyatlarına internetten bakıp ona göre yorumladıysanız eğer alakası yok fiyatların fgeuropa satıcısı değil hiç biri
Mideanın fiyat politikasını bende pek beğenmiyorum, giriş seviyesi Mitsubishiklimaların sadece adı var.

Elektrikli kombi adamın ocağına incir ağacı diker hocam.

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
187
22
Nasıl kullanacaksınız, sadece iki odamı ısınacak yoksa tüm evi mi ısıtmayı düşünüyorsunuz. Klimalar 24 saat açık mı kalacak. Çocuk odasındaki klima 24 saat açık kalacak oturma odasındaki klima ihtiyaç halimde mi açılacak.

Evinizin dış cephesi yalıtımlı mı en önemliside son kattasınız tavan yalıtımınız var mı?

Kullanım şeklinizi ve evinizin durumunu biraz daha açıklarsanız size fikir vermeye çalışayım.

Mideanın fiyat politikasını bende pek beğenmiyorum, giriş seviyesi Mitsubishiklimaların sadece adı var.

Elektrikli kombi adamın ocağına incir ağacı diker hocam.
LG dual Cool alırım o zaman YouTube da incelemeleri var midea ile aynı verimliliğe sahip daha iyi bile olabilir hatta ve Mitsubishi klimanın forumlarda incelemesi olsun YouTube incelemeleri olsun bu forumda bir iki konusu var onlar olsun hepsinin yorumları enerji tüketimleri aşırı iyiydi kötü bir yorumunu görmedim bir iki ses şikayeti gördüm o kadar

R Çevrimdışı

Rakbenadam

Yeni Üye
28 Tem 2022
19
30
LG dual Cool alırım o zaman YouTube da incelemeleri var midea ile aynı verimliliğe sahip daha iyi bile olabilir hatta ve Mitsubishi klimanın forumlarda incelemesi olsun YouTube incelemeleri olsun bu forumda bir iki konusu var onlar olsun hepsinin yorumları enerji tüketimleri aşırı iyiydi kötü bir yorumunu görmedim bir iki ses şikayeti gördüm o kadar
Hayırlısı olsun...

A Çevrimdışı

Atisaca

Yeni Üye
28 May 2021
18
36
Selamlar Adem beyin youtube klima videolarını izlerken hep derdim kendime benim ne işim olur klima ile bu videoları izlememe gerek bile yok hatta yarıda bile bırakmışluğım vardır.
Ama gel gör ki işler değişti bu küresel ısınma yüzünden evde yandık piştik bu sene ben işe gidiyorum da kalanlar sürekli evde vantilatör de fayda vermiyor artık. Kış sonuna doğru alayım dedim yıl başında kesin zam gelecek yine herşeye onun için ertelemenin bir anlamı yok artık.
Sadece 18 metrekare oturma odam için kullanılacak ince bir serinlik vermesi yeterli olur her zaman açılmayacak yeri geldiğinde sadece odadaki nemi alması bile yeterli olabilir. ısınma için kullanılmayacak ev 3. Kat dışta yalıtım yok çift tuğla arada strafor var, oturma odası bina köşesinde kalıyor öğleden sonra güneş sol cepheden vuruyor balkon olduğu için içeri pek giremiyor ikindi den sonra da sağ cepheye geçiyor orda balkon yok. Odada çift pencere var sağ duvar sol duvar ısı cam.
Hesabıma göre 12.000 lik yetiyor. fiyat olarak 10.000 tl üstüne çıkmayı düşünmüyorum marka model öneriniz varsa alabilirim 9.ve 10 bin arası her markanın modelleri var ama hangisi daha iyidir bilemedim gözüme gelen markalar lg, baymak, Samsung, eca, gree, seg, regal, beko arçelik. Vestelin son klimaları sesli olduğu için listeye eklemedim riske girmeye deymez. Midea nın fiyatları yüksek geldi bana biraz pek modeli de yok internetde yok satıyor herhalde. bilinmedik markalar da var klima olarak hangisi daha iyidir bilemedim yardımcı olabilecek varmıdır.

M Çevrimdışı

Muhammet Acı 

Aktif Üye
21 Tem 2022
187
22
Selamlar Adem beyin youtube klima videolarını izlerken hep derdim kendime benim ne işim olur klima ile bu videoları izlememe gerek bile yok hatta yarıda bile bırakmışluğım vardır.
Ama gel gör ki işler değişti bu küresel ısınma yüzünden evde yandık piştik bu sene ben işe gidiyorum da kalanlar sürekli evde vantilatör de fayda vermiyor artık. Kış sonuna doğru alayım dedim yıl başında kesin zam gelecek yine herşeye onun için ertelemenin bir anlamı yok artık.
Sadece 18 metrekare oturma odam için kullanılacak ince bir serinlik vermesi yeterli olur her zaman açılmayacak yeri geldiğinde sadece odadaki nemi alması bile yeterli olabilir. ısınma için kullanılmayacak ev 3. Kat dışta yalıtım yok çift tuğla arada strafor var, oturma odası bina köşesinde kalıyor öğleden sonra güneş sol cepheden vuruyor balkon olduğu için içeri pek giremiyor ikindi den sonra da sağ cepheye geçiyor orda balkon yok. Odada çift pencere var sağ duvar sol duvar ısı cam.
Hesabıma göre 12.000 lik yetiyor. fiyat olarak 10.000 tl üstüne çıkmayı düşünmüyorum marka model öneriniz varsa alabilirim 9.ve 10 bin arası her markanın modelleri var ama hangisi daha iyidir bilemedim gözüme gelen markalar lg, baymak, Samsung, eca, gree, seg, regal, beko arçelik. Vestelin son klimaları sesli olduğu için listeye eklemedim riske girmeye deymez. Midea nın fiyatları yüksek geldi bana biraz pek modeli de yok internetde yok satıyor herhalde. bilinmedik markalar da var klima olarak hangisi daha iyidir bilemedim yardımcı olabilecek varmıdır.
LG dual 12000 BTU şuanda 9.099 TL Akakçe üzerinden baktığımda mağazada daha pahalıdır ama güzel cihaz

Şimdi gördüm satıcı Hepsiburada 9250 TL

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Merhaba; Standart hesap üzerinden gidersek size aslında 8200BTU lazım yani 9000btu bir klima her şekilde işinizi görür boşu boşuna satın alım maliyetinizi yükseltmeyin derim. Ayrıca kullanım koşullarınız doğrultusunda yüksek kaliteli klimalar almanıza da gerek olmadığını düşünüyorum o nedenle Gree den Aphro veya Pular bakabilirisniz ve hatta fairy modeli önceki yazdığım iki modele de baskın gelir ama fiyatı da ona göredir.

Size Airfel 9000btu da önerebilirdim ve bu size rakam anlamında avantaj sağlardı fakat enerji verimliliği ve soğutucu akışkan (R410) anlamında geride kalır diğer yazdığım modellere göre.

Mesela Airfel 410 gazlı klima 8250tl iken, R32 gazlı Gree Aphro 9000tl.

Gree Aphro ile Pular aslında aynı makineler ama daha ekonomik satabilmek adına Aphro modelde wifi ve düşey kanat otomatik özelliği kaldırılmış durumda. Sizin tek amacınız genel analamda bir rahatlama olacağı için tekrar ediyorum ki bu özelliklerde ürün işinizi görmeye yetecektir.

Genelde 9 ve 12 lik klimalar rakamsal olarak biribirine yakın olduğundan dolayı ''Almışken'' diye başlayan cümleler devreye girer ve daha yüksek btu tercih edilir ancak temelinde kesinlikle yanlış bir alışkanlıktır bu.

Gree de sevdiğim bir yön vardır ki ürünlerin gerçek BTU değerlerini yazarlar. Çok hatırlamasam da mesela 12 lik klimalarında 12 yerine 11000 yazarlar çünkü adı 12 liktir ama kapasitesi aslında 12 değildir bazı klimaların.

Hemen yeri gelmişken belirteyim. İnternette bilinen veri paylaşma siteleri var, SAKIN bu sitelerde paylaşılan bilgilere göre ürün satın almayın çünkü yıllar boyunca yüzlerce düzeltme yaptırdık bu sitelere ancak gerçek bilgiler yerine ortalama verilere göre derleme ile bilgi paylaştıkları için bu durum ciddi sorun teşkil ediyor. Size bunu ispat edecek şöyle bir ss paylaşayım.

Polemik olmasın diye diğer markaları sildim. Burada dikkat ederseniz Airfel klima için 9.6kg bilgisi paylaşılmış
epey-airfel-kg.jpg

O halde bir de bayisinden aldığım gerçek bilgilere bakalım.
Kutulu kg bilgisi burada
kutulu-airfel-11.1kg.jpg

Kutusuz bilgisi de burada
airfel-kg2.jpg

Bu bilgileri size şu sebeple paylaştım. Klima dünyası ile ilgisi alakası olmayan herkes üstlendiği bir misyon veya takıntısı doğrultusunda bu sitelerden görüp okuduğu veya çevresinden duyduğu miş mışlara bakarak yorum yapar.

Şimdi bu siteye göre ürün yorumlayacak birisine göre bu ürün 9 küsür kiloymuş ama aslında ürün 7 küsür kiloymuş.

Bir klimanın iç ünitesinde 2kg fark ne demek bunu size isterse Sota Sota başkan da açıklayabilir ancak 2kg fark demek en az 1,5 kg bölümünün BAKIR farkı anlamına gelir ve klimada en önemli unsur olan 1-Kondanser ve 2- Eşanjörün üretildiği maden bakırdır. Kg farkı demek boru çapı farkı veya sıralama farkı demektir. segmente göre çaplarının 1/4 ve 3/8 olduğunu bildiğimize göre biz bunu ne olarak yorumlarız? ''Haaaaa demek ki bunda eşanjör sıralaması yüksek bunu alalım''

Ürünü alırsın evine montajı yaparlar snra başlarsın ''bu ısıtmıyor'' veya ''Bu soğutmuyor'' demeye neden? çünkü paylaşılan bilgiler bilindiği için, görüldüğü için, tespit edildiği için ve hatta test edildiği için değil komşusunun halasının kuzeninin öyle söylediği için paylaşılmış bilgilerdir.

Arçelik paramparça ettik ve test ettik yorumlarız, Vestel paramparça ettik ve test ettik yorumlarız, Airfel paramparça ettik ve tets ettik yorumlarız, Olefini, Hotpoint, Midea, Gree tamamını aynı şekilde söktük parçaladık test ettik yorumladık.

Benden LG ile ilgili çok keskin iddialar duydunuz mu mesela? Duymazsınız çünkü söküp parçaladığım ve test ettiğim bir ürün değil. O nedenle size ''LG alın'' demiyorum mesela.

Size ''LG ALIN'' diyemediğimizi LG yetkililerine de ilettik, durumu izah ettik, ne amaçla nasıl bir işle uğraştığımızı izah ettik, sanıyorum ki önümüzdeki süreçte (2023 planlamasında) sadece klima değil TV de gönderecekler ürün incelememiz için.

Dolayısı ile ben bilmediğim ürün veya teknoloji hakkında, içinde olmadığım bir sektör hakkında mişlere mışlara dayalı yorumlar yapmam, kim olduğu ve ne iş yaptığını bilmediğim kişilerin yaptığı yorumlara da itimat etmem. Bakınız Donanımhaber forumunda Dallas isimli biisi var, şahsına münhasır bir kişiliktir ancak biz anlaşamayız çünkü TV konusunda herkese kendisini duayen hoca pir olarak lanse eden bu arkadaşın gerçekte kim olduğunu ve hangi meslek ile iştigal ettiğini kimse bilmemekle birlikte defalarca sormama rağmen cevap vermeyi de reddetmiştir.

Donanımhaberde yönetici olduğum zamanlarda orada, Tavsiyeforumuna gelmek istediği zamanlarda da burada kendisine defalarca sordum ve çok tartıştık ancak kesinlikle mesleğinin ne olduğunu ve kendisinin kim olduğunu söylemiyor.

Şimdi siz söyleyin bana lütfen, ne iş yaptığını bilmediğim ama gidip mağazada iki tv bakıp ''Bunun kırmızıları güzel'' dedi diye bu kişinin ladı ile ben tv satın almaya karar vermelimiyim?

Aklıma gelmişken yazayım, gerek ben, gerek Ahmet ve gerekse diğer yöneticiler dahil olamk üzere bizim yazdıklarımıza da itimat edip gidip ürün satın almayın lütfen.

Biz size sadece ama sadece fikir sunarız, bu forumda kimsenin kimseye bir markayı karalamasına veya anlamsız yüceltmesine izin vermedik vermeyiz de.

Haa biz markalara sataşıyoruz doğru ancak haklı gerekçelerimizi sunuyoruz ortaya ve diyoruz ki ''Eeeey X markası yöneticileri, bu ürün üretilirken bunu böyle yaparak vatrandaşı aldatmaya utanmıyormusunuz?'' işte biz marka karalamıyoruz, tespit ettiğimiz doğrular çerçevesinde markaya kafa tutuyoruz. Marka dikkate alır almaz o mark ayetkililerinin sorunudur.

Sizin konuya dönersek eğer, kararınızı verirken sadece bütçeniz ve sadece belli başlı sitelerde verilen bilgilere göre veya anlamsız miş mış yorumlarına göre hareket etmeyin lütfen.

Herkesin elbette yrum yapma hakkı var ancak yaptığı yorum ile ilgili somut bilgiler yok ise o yorumun bir değeri yok olay bu.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Samsung gerek kompresör kalktesi gerekse yazılımsal anlamda iyi makinaları var ama
kondenser ve evap'ı alüminyum olması sebebiyle
listemizde yer almıyor.
Ahmetim, Gree nin Fairy modelinde çift sıra kondanser vardı biliyorsun (12 ve üstü) bu seneki ürünlerde onu da tek sıra yapmışlar artık.
Buna rağmen halen ''Allahtan bakır kullanmaya devam ediyorlar' diyoruz.
Bakalım Samsung'un aluminyum ısrarı ne kadar devam edecek.

A Çevrimdışı

Atisaca

Yeni Üye
28 May 2021
18
36
Ahmetim, Gree nin Fairy modelinde çift sıra kondanser vardı biliyorsun (12 ve üstü) bu seneki ürünlerde onu da tek sıra yapmışlar artık.
Buna rağmen halen ''Allahtan bakır kullanmaya devam ediyorlar' diyoruz.
Bakalım Samsung'un aluminyum ısrarı ne kadar devam edecek.
Hocam size kızsam mı sevsem mi bilemedim şimdi. Sizi yokken bilmiyorduk anlamıyorduk önümüze ne koyulursa birilerinin bir bildiği vardır iyisi budur diyerek sorgulamayıp alıyorduk Mutluyduk. Geldiniz gözümüzü açtınız bakır boru, eşanjör yok chip on film mat panel parlak panel panel çeşidi kafamızı karıştırdınız daha çok araştırmak lazım şimdi daha çok okumak halbuki başkaları bizim yerimize okuyup karar veriyordu ne güzel saftık, mutluyduk ah hocam ah yaktın bizi. 😁😁😁

Son düzenleme:
Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Adem Helvacı R32 olan modeli de var ama pek bir şey değişmez herhalde.
Çok şey değişir abi, sadece R32 olanı ben henüz incelemedim sorun o :kiskis

Bu arada birçok kompresör R410/R32 şeklinde bilgi paylaşır yani ''Ben ikisi ile de çalışırım, sen bana neyle çalışacağını söyle ve sistemini ona göre ayarla'' diyor :)
Gelecekte bize negatif ne verir bilemiyorum ancak R32 nin şu an için verim farkı ortada, Airfelin de aynı iki klimasınında R32 olanın 410 a kıyasla daha yüksek verime sahip olacağına eminim. Donanımda değişken varmı onu görmek isterdim ama servis arkadaşlara bir sorayım bakalım.
(Biliyorsunuz servisler takıp geçiyor, sizin benim ilgilendiğimiz detaylarla onlar ilgilenmiyor)

Geri
Üst Alt