The_SreT Çevrimiçi

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,264
sota hocam dış unıteyı catıya koyup bacadan 8 metre bakır boru ile baglantıyı saglamak verımı dusurur mu ?
Bendeki Keysmart 12 lik klimada ( Arçelik ürünü ) 13 metre bakır boru takılı. Bina yönetimi dış cepheye dış ünite taktırmadığından dolayı mecburen balkona koydurduk, sadece balkona izin veriyorlar. Salonda 12 lik başka bir klima var, Keysmart yatak odasına takıldığından mecburen balkona kadar 13 metre bakır boru gitmişti. Klimanın veriminde her hangi bir düşüklük hissetmedim, tabi boru mesafesi uzayınca ustamız klimaya ekstra gaz basmamız lazım demişti, gaz basmazsak verimin düşeceğini hatta kompresörün zarar bile görebileceğini söylemişti. Bu yüzden ekstrada gaz basılmıştı.

T Çevrimdışı

Tutkun

Aktif Üye
12 Kas 2019
78
37
hayırlı olsun güle güle kullanın.
10mt borulamaya ekstradan para alınmaması inanın beni şaşırtı.
5mt üstü borulamalarda klimanın kapasitesini göre 1mt için 20gr gaz ilave edilir.
sizin cihaza 100gr gaz ilave edilmesi gerekir.
Bilmiyorum 10mt yetmeseydi 15 metreye kadar borulama ücretsiz abi dedi.

B Çevrimdışı

Beyaz_Peynir

Aktif Üye
16 Nis 2021
157
34
Merhabalar,
Evimde multi split klima kullanmak istiyorum. Site içerisinde dış ünitenin tek bir yere takılmasına izin veriliyor.
1 dış, 2 iç ünitenin verimli olmadığı, saçma olduğu vs şeklinde yorumlar alıyorum.
Gerçekten verimsiz ve kullanışsız mı?
Bir sorunu yok ise hangi marka ve model önerebilirsiniz?
Teşekkürler.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,830
Merhabalar,
Evimde multi split klima kullanmak istiyorum. Site içerisinde dış ünitenin tek bir yere takılmasına izin veriliyor.
1 dış, 2 iç ünitenin verimli olmadığı, saçma olduğu vs şeklinde yorumlar alıyorum.
Gerçekten verimsiz ve kullanışsız mı?
Bir sorunu yok ise hangi marka ve model önerebilirsiniz?
Teşekkürler.
verimsiz demek doğru olmaz işin özü kapasitesi arttıkça verimde azalma oluyor.

Bunu durumu kataloğ verilerini inceleyerek görebilirsiniz. SEER-SCOP

Ankastre tesisatınız varsa multi güzel olur fakat diğer türlü evin içinde odalar arası boru çektirmek zorunda kalırsınız.

bütçeniz nedir. kaçlık makina lazim.

T Çevrimdışı

Tutkun

Aktif Üye
12 Kas 2019
78
37
Bu ses normalmi arkadaşlar vestel flora serisi kullananlar. Çok yakın çektiğim için çok yoğun bi ses gibi geliyor videoda ama su tesisatının içinden geçen su sesi gibi seai var. Sota Sota

altta tahliye deliği olur. Onunda borusunun çekilmesi gerekir.
Diş ünite altından sadece sıcak moddamı su akıtır

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,830
Bu ses normalmi arkadaşlar vestel flora serisi kullananlar. Çok yakın çektiğim için çok yoğun bi ses gibi geliyor videoda ama su tesisatının içinden geçen su sesi gibi seai var. Sota Sota

Diş ünite altından sadece sıcak moddamı su akıtır

Odanın şekli nedeniyle çok fazla dönüş yapılmış her dönüş ister istemez boru çapında daralmaya neden olur. Dar alandan geniş alana geçen gazdan bu şekilde ses gelebilyor.
Sizdeki ses anormal şekilde yüksek
Ayrıca klimanızda gaz miktarı da hatrı sayılır şekilde eksik.

B Çevrimdışı

Beyaz_Peynir

Aktif Üye
16 Nis 2021
157
34
verimsiz demek doğru olmaz işin özü kapasitesi arttıkça verimde azalma oluyor.

Bunu durumu kataloğ verilerini inceleyerek görebilirsiniz. SEER-SCOP

Ankastre tesisatınız varsa multi güzel olur fakat diğer türlü evin içinde odalar arası boru çektirmek zorunda kalırsınız.

bütçeniz nedir. kaçlık makina lazim.

Balkondan mutfak kapısı üzerine kadar boru çektireceğim. 1 ünite mutfak kapısın üstüne diğeri hemen bitişiğinde ki salon kapısının üzerine olacak. Boruların üzerini de sonradan kapatacağım.
Bütçe olarak 60, 70bin gider diye düşünüyorum. Az mı yoksa? :)

T Çevrimdışı

Tutkun

Aktif Üye
12 Kas 2019
78
37
Odanın şekli nedeniyle çok fazla dönüş yapılmış her dönüş ister istemez boru çapında daralmaya neden olur. Dar alandan geniş alana geçen gazdan bu şekilde ses gelebilyor.
Sizdeki ses anormal şekilde yüksek
Ayrıca klimanızda gaz miktarı da hatrı sayılır şekilde eksik.
Ya aslında videodan çok çıkmış gün içinde mimlenirsen duyarsın. Gece bile duymak için borunun altında durmak lazım. Mesela eşime dedim klimada herhangi bi rahatsız edici ses varmı dedim yok dedi. Ama normalde hiçmi gelmemesi gerekiyor. Yoksa herklimada ister istemez bu ses varmıdır. Ben mesela klimayı tam cam dibine koysaydım 4 metre boru yetseydi içerde görünecek olan boru 20-30cm olsaydı gerisi bina cephesinde dışarda olsaydı muhtemwlen bu sesten daha yüksek bises bile olsa duyup farkedemezdim

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,830
Ya aslında videodan çok çıkmış gün içinde mimlenirsen duyarsın. Gece bile duymak için borunun altında durmak lazım. Mesela eşime dedim klimada herhangi bi rahatsız edici ses varmı dedim yok dedi. Ama normalde hiçmi gelmemesi gerekiyor. Yoksa herklimada ister istemez bu ses varmıdır. Ben mesela klimayı tam cam dibine koysaydım 4 metre boru yetseydi içerde görünecek olan boru 20-30cm olsaydı gerisi bina cephesinde dışarda olsaydı muhtemwlen bu sesten daha yüksek bises bile olsa duyup farkedemezdim
Bu sesin oluşmasının temel nedeni borunun fazla yada birden çok bükülmesi. Pencere dibine montaj yapılsaydı zaten bükülmesine gerek kalmayacaktı.

Geri
Üst Alt