E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
Aslında görselden bu açıdan inceleyerek bakıldığında sanki kapı üstü daha mantıklı olacak gibi. Çatının yapısı soğutmada flapları yukarıya konumlandırdığınızda da sirkülasyona izin vereceği için (Isıtmada zaten flaplar tam aşağı konumda olacağı için) daha efektif olacak. Ancak tek handikap rüzgar etkisinin doğrudan oda içine konumlanması nedeniyle konfora olacak etki. Oda içindeki herhangi bir birey doğrudan klima rüzgarını hissedecek. O yüzden sonuç olarak tercihi tamamen size bırakıyorum. ☺️
çok sağolun tekrardan 😊 benim için klimanın rüzgarını hissetmek pek sorun olmayacak, salondakini oto fanda açıyorum pek hızlı üflemeyip rahatsız etmeden soğutuyor sessizce, bunu da öyle kullanırım büyük ihtimalle.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,840
yani diyorsunuz ki 2 nolu yan alçak duvar 1 nolu balkon kapısı üzerinden daha iyi bir konum iç ünite için? 🤔
bu arada 9 luk airfeli sipariş verdim. ilginiz yardımınız için çok teşekkür ederim.

IMG_20230908_124509.jpg
Uzun köşeye bakan klima, alandaki ısı dağılımını daha iyi yapar.

1 numaralı alan daha uygun.

P Çevrimdışı

Pascall35 

Aktif Üye
3 Haz 2020
163
43
Merhaba gecmis postlarda Sharp 18.000btu klimamın yerine tavsiye istemistim ve LG Arcelik grubunda karar vermistim 18.000 btu Arcelik klima aldım hem servisin hem bizim yogunlugumuzdan dolayı onumizdeki hafta montaj icin gekecekler ama benim evimdeki kkimanin boru vs. tesisati duvar icinden gidiyor mevcut tesisata yeni klima sorunsuz montaj olurmu acaba ben servise bundan hic bahsetmedim.

IMG_20230909_113143.jpg
IMG_20230909_113224.jpg
IMG_20230909_113249.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,840
Merhaba gecmis postlarda Sharp 18.000btu klimamın yerine tavsiye istemistim ve LG Arcelik grubunda karar vermistim 18.000 btu Arcelik klima aldım hem servisin hem bizim yogunlugumuzdan dolayı onumizdeki hafta montaj icin gekecekler ama benim evimdeki kkimanin boru vs. tesisati duvar icinden gidiyor mevcut tesisata yeni klima sorunsuz montaj olurmu acaba ben servise bundan hic bahsetmedim.

IMG_20230909_113143.jpg
IMG_20230909_113224.jpg
IMG_20230909_113249.jpg
her iki cihazda 18lik olduğu için sorun olmaz. boru çapları uygun.

E Çevrimdışı

e398ci

Yeni Üye
12 Eyl 2022
19
47
Merhaba. Bursa Gemlik ovada ikamet ediyorum. 3 katlı eski müstakil bina 2. Kat kirisler hariç tuğla duvar üzerinde içeriden 3 cm strafor uygulaması var. Yükseklik 270cm. Binanın etafi açık en yakın bina kuzey tarafinda 2.5 metre uzaklıkta. Birinci öncelik sogutma lakin isitma da yapabilirim. Evin planını çizmeye çalıştım. Bir klima ile evin tamamini sogutnak yada isitmak kolay degil tahmin edebiliyorum. En azindan gerektigi durumda kapiyi acik birakip surekli calistigi durumda 60 m2 alani ilitabilir yada serinletebilir diye umut ediyorum. Klimayı bati- kuzey cephe 16.5m2 odaya , klima yazili yere montaj düşünüyorum. Fakat resimde belirttiğim gibi oda sonradan biraz daha büyütüldugu için orta kısma yakın yerde kiriş mevcut. Bu durum sirkülasyona olumsuz etki eder mi bilemiyorum. Aslinda antreye montaj düşündüm ama olur mu bilemedim. Klima secimi konusunda ekonomik olarak pek iyi durumda olmasamda sartlarimi zorlayip performansli enerji tuketiminde cimri bir urun almak istityorum. Gonul isterki bati-kuzey 16.5m2 ile kuzey-dogu 15m2 odaya birer adet klima almak ama maalesef bu ekonomide imkansiz gibi birsey. Resme göre farklı bir konum öneriniz ve cihaz tavsiyelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,840
Merhaba. Bursa Gemlik ovada ikamet ediyorum. 3 katlı eski müstakil bina 2. Kat kirisler hariç tuğla duvar üzerinde içeriden 3 cm strafor uygulaması var. Yükseklik 270cm. Binanın etafi açık en yakın bina kuzey tarafinda 2.5 metre uzaklıkta. Birinci öncelik sogutma lakin isitma da yapabilirim. Evin planını çizmeye çalıştım. Bir klima ile evin tamamini sogutnak yada isitmak kolay degil tahmin edebiliyorum. En azindan gerektigi durumda kapiyi acik birakip surekli calistigi durumda 60 m2 alani ilitabilir yada serinletebilir diye umut ediyorum. Klimayı bati- kuzey cephe 16.5m2 odaya , klima yazili yere montaj düşünüyorum. Fakat resimde belirttiğim gibi oda sonradan biraz daha büyütüldugu için orta kısma yakın yerde kiriş mevcut. Bu durum sirkülasyona olumsuz etki eder mi bilemiyorum. Aslinda antreye montaj düşündüm ama olur mu bilemedim. Klima secimi konusunda ekonomik olarak pek iyi durumda olmasamda sartlarimi zorlayip performansli enerji tuketiminde cimri bir urun almak istityorum. Resme göre farklı bir konum öneriniz ve cihaz tavsiyelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.
Güney yazılı alana antreye bakacak şekilde montaj yapılırsa istediğinizi elde edebilirsiniz.

18lik makinalara bakacaksınız, 12lik o kadar dağınık alanı kesmez.

E Çevrimdışı

e398ci

Yeni Üye
12 Eyl 2022
19
47
Güney yazılı alana antreye bakacak şekilde montaj yapılırsa istediğinizi elde edebilirsiniz.

18lik makinalara bakacaksınız, 12lik o kadar dağınık alanı kesmez.
Hocam guney cephe pencere ve perde bölümü var bu yüzden oraya montaj olmaz sanırım. Doğu ve batı dar duvarlara ancak olur galiba. Me krigamine veya mhi diamod serileri 12 lik yine mi kurtarmaz? Bu arda antreye pek sıcak bakmadınız sanırım. Bir de acelik 12660 önerir misiniz?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,840
Hocam guney cephe pencere ve perde bölümü var bu yüzden oraya montaj olmaz sanırım. Doğu ve batı dar duvarlara ancak olur galiba. Me krigamine veya mhi diamod serileri 12 lik yine mi kurtarmaz? Bu arda antreye pek sıcak bakmadınız sanırım. Bir de acelik 12660 önerir misiniz?
sizin düşündüğünüz yere klimayı monte ettirirseniz diğer odalara hiçbir etkisi olmayacaktır. (tecrübeyle sabit)

size söylediğim alanın fotoğrafını atma şansınız var mi.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Markadan markaya kapasite farkı gözetme işi günümüzde artık çok fazla geçerli değil. Yani bir markanın "Benim 12 liğim senin 18 liğini döver." gibi tanımlar artık çok fazla mümkün olan şeyler değil. Dolayısıyla mevcut koşullarda en sağlıklısı 18' lik bir ünite olacaktır.

Montaj yeri konusunda dar duvarlara yapılacak uygulama klima sensörüne çok kısa sürede hava akımı dönüşü olacağından efektif bir çalışma ortamından çok uzak olur. Mümkün olduğunca sirkülasyonun ve hava salınımının maksimum hacimde olması beklenir. O yüzden dar duvarlar maalesef uygun değil. Açıkçası eviniz neredeyse Sota Sota Başkanın evinin Vertical Flip (Dikey ters çevirme) planı gibi. Yani neredeyse aynı. Dolayısıyla bahsettiği yer kendisinin kullandığı ve uzun zamandır deneyimlediği montaj noktası. O yüzden değerlendirilmesi uygun olur diye düşünüyorum.

Perdeler konusunda da eğer (Bakış açısına göre) Sol tarafa konumlandırılırsa, hiç bir sıkıntı yaşanmadan klima montajına da elverir. Zaten flap yönü de kapıya bakacağı için pencerenin konumu da sıkıntı yaratmaz. Kaldı ki klima aktifken çok uzun süreler söz konusu pencere açık olmayacağı için hiç etkisi olmaz.

Bu arada konudan bağımsız merakımı gidermek için rahatsız ediyorum. Bahsettiğiniz e398 Şu motorola e398' mi? ☺️

E Çevrimdışı

e398ci

Yeni Üye
12 Eyl 2022
19
47
Markadan markaya kapasite farkı gözetme işi günümüzde artık çok fazla geçerli değil. Yani bir markanın "Benim 12 liğim senin 18 liğini döver." gibi tanımlar artık çok fazla mümkün olan şeyler değil. Dolayısıyla mevcut koşullarda en sağlıklısı 18' lik bir ünite olacaktır.

Montaj yeri konusunda dar duvarlara yapılacak uygulama klima sensörüne çok kısa sürede hava akımı dönüşü olacağından efektif bir çalışma ortamından çok uzak olur. Mümkün olduğunca sirkülasyonun ve hava salınımının maksimum hacimde olması beklenir. O yüzden dar duvarlar maalesef uygun değil. Açıkçası eviniz neredeyse Sota Sota Başkanın evinin Vertical Flip (Dikey ters çevirme) planı gibi. Yani neredeyse aynı. Dolayısıyla bahsettiği yer kendisinin kullandığı ve uzun zamandır deneyimlediği montaj noktası. O yüzden değerlendirilmesi uygun olur diye düşünüyorum.

Perdeler konusunda da eğer (Bakış açısına göre) Sol tarafa konumlandırılırsa, hiç bir sıkıntı yaşanmadan klima montajına da elverir. Zaten flap yönü de kapıya bakacağı için pencerenin konumu da sıkıntı yaratmaz. Kaldı ki klima aktifken çok uzun süreler söz konusu pencere açık olmayacağı için hiç etkisi olmaz.

Bu arada konudan bağımsız merakımı gidermek için rahatsız ediyorum. Bahsettiğiniz e398 Şu motorola e398' mi? ☺️
Degerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Dediğiniz konumu değerlendireceğim. Sota başkanın ev planina nereden bakabilirim. Yalniz kafama takılan bir durum var. Oda dikdörtgen ve dar duvara montaj olduğu zaman salınım uzunlamasına olacağı için sensöre daha geç ulaşmaz mi? Bu arada ilk defa takma ad ile ilgili bir soru aldım. Zira yıllardır bir çok forumda bu adı kullandım ve kimse merak edip sormadı. Rahatsizlik ne kelime , açıkçası beni çok mutlu etti sormaniz. Evet doğru 2003 yılında çıkan efsane motorola e398. O zamanlar Nokia cilara inat almıştım e398 i. Benim için yeri bambaşka.
Screenshot_20230910_015126_Samsung-Internet.jpg

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Degerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Dediğiniz konumu değerlendireceğim. Sota başkanın ev planina nereden bakabilirim. Yalniz kafama takılan bir durum var. Oda dikdörtgen ve dar duvara montaj olduğu zaman salınım uzunlamasına olacağı için sensöre daha geç ulaşmaz mi? Bu arada ilk defa takma ad ile ilgili bir soru aldım. Zira yıllardır bir çok forumda bu adı kullandım ve kimse merak edip sormadı. Rahatsizlik ne kelime , açıkçası beni çok mutlu etti sormaniz. Evet doğru 2003 yılında çıkan efsane motorola e398. O zamanlar Nokia cilara inat almıştım e398 i. Benim için yeri bambaşka.
Screenshot_20230910_015126_Samsung-Internet.jpg
Yine bu konu altında yukarıdaki mesajlarda olması lazım. Ama dediğim gibi plan birebir aynı. Bahsettiğiniz dar duvarlara yapılan montajda (Ben antrede sağ ya da sol konumlar olarak anlamışım, özür dilerim.) yine havanın odadan çıkışını sağlamanız çok mümkün değil. o yüzden havanın doğal salınımla tüm eve ulaşmasını sağlamak için antre alanını kanal olarak kullanabilecek tek montaj yeri orası olarak görünüyor.

Bu arada e398 konusunda geçmişte mutlaka bir yerlerde denk gelmişizdir. En son hatırladığım Windows CE versiyonunu yüklediğimdi. Titreşim destekli bas özelliği ve disko ışıkları o zaman beni benden almıştı ama asıl konu yazılıma ciddi anlamda müdahale edebilmemizdi. Ben de bir nostalji yapayım ve tekrar hoş geldiniz diyeyim;

Geri
Üst Alt