E Çevrimdışı

eren15935

Aktif Üye
15 Ocak 2020
52
43
Tüketim değerlerini de vereyim.
Yine aynı sıralamada:
9000btu: 0.890kw / 2.500kw / 3.700kw
12000btu: 0.890kw / 3.500kw / 4.040kw

Şimdi siz diyorsunuz ki. Yüksek btu olan daha çabuk serinletip rolantiye geçer. Düşük btu olan biraz daha gec serinletir. Serinlettikten sonra minimum çalışmada durması yeterli. Yani 3000btu bize yeterse büyük btu almanın bir manası yok. Zira zaten en düşükte çalışacak. Değerlere göre orantilarsak da yüksek btu olan yüksek çalışma kisminda daha verimli. Doğru mu yorumladım.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Yine aynı sıralamada:

Şimdi siz diyorsunuz ki. Yüksek btu olan daha çabuk serinletip rolantiye geçer. Düşük btu olan biraz daha gec serinletir. Serinlettikten sonra minimum çalışmada durması yeterli. Yani 3000btu bize yeterse büyük btu almanın bir manası yok. Zira zaten en düşükte çalışacak. Değerlere göre orantilarsak da yüksek btu olan yüksek çalışma kisminda daha verimli. Doğru mu yorumladım.
Bu durum özellikle 24 saat çalışma esasına göre geçerli. Eğer izolasyon zafiyeti yüksekse, aç kapa yapılıyorsa, o zaman bütün koşullar değişir.

Bir de bu 0.9 kw nedir? Ömer Çolak Ömer Çolak hocamın bahsettiği 400 w değerinin iki katından fazla. Bu değerlerde sanki birşey var gibi geldi.

İş her zaman söylediğimiz gibi yazılıma geliyor. Ömer Çolak Ömer Çolak hocam şu işe bir el atacağız sanırım. :haha

E Çevrimdışı

eren15935

Aktif Üye
15 Ocak 2020
52
43
Bu durum özellikle 24 saat çalışma esasına göre geçerli. Eğer izolasyon zafiyeti yüksekse, aç kapa yapılıyorsa, o zaman bütün koşullar değişir.

Bir de bu 0.9 kw nedir? Ömer Çolak Ömer Çolak hocamın bahsettiği 400 w değerinin iki katından fazla. Bu değerlerde sanki birşey var gibi geldi.

İş her zaman söylediğimiz gibi yazılıma geliyor. Ömer Çolak Ömer Çolak hocam şu işe bir el atacağız sanırım. :haha
Yalıtım iyi hocam. Tavan da alçak. O zaman ben 9000 olana yoğunlaşayim en iyisi. Ve lgden başka modellere de bakayım. Bu veriler lgnin sitesindeki sirius modelinden alınma.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Yalıtım iyi hocam. Tavan da alçak. O zaman ben 9000 olana yoğunlaşayim en iyisi. Ve lgden başka modellere de bakayım. Bu veriler lgnin sitesindeki sirius modelinden alınma.
O konuda bu değerlerle güncel kullanıcı ölçüm değerleri çok farklı. Buradan bulabildim, Ömer Çolak Ömer Çolak hocamızın kliması bu modeldi diye hatırlıyorum;

Burada bahsedilen minimum değer 130 w görünüyor. Hocamızın ölçümlediği değer 300w ortalama. Airfel' in muadil gösterdiği bu modelde ise minimum btu tüketim değeri 1.1 kw görünüyor;

O yüzden burada bir hesap farkı olma ihtimali dahi var. (COP değeri, hissedilen güç ve harcanan güç çevrimi gibi)

Yani sadece tablo verileri ile değil, genel olarak bir inceleme yapmanızda fayda var.

E Çevrimdışı

eren15935

Aktif Üye
15 Ocak 2020
52
43
O konuda bu değerlerle güncel kullanıcı ölçüm değerleri çok farklı. Buradan bulabildim, Ömer Çolak Ömer Çolak hocamızın kliması bu modeldi diye hatırlıyorum;

Burada bahsedilen minimum değer 130 w görünüyor. Hocamızın ölçümlediği değer 300w ortalama. Airfel' in muadil gösterdiği bu modelde ise minimum btu tüketim değeri 1.1 kw görünüyor;

O yüzden burada bir hesap farkı olma ihtimali dahi var. (COP değeri, hissedilen güç ve harcanan güç çevrimi gibi)

Yani sadece tablo verileri ile değil, genel olarak bir inceleme yapmanızda fayda var.
Bu durumda teknik olarak bakarsak kağıt üzerinde lg pek verimli durmuyor hocam. Diğerlerine de hiç bakmadım. Kıyas yapayım onlarla da. Son olarak normal şartlarda 9000btu yeter değil mi bize?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Bu durumda teknik olarak bakarsak kağıt üzerinde lg pek verimli durmuyor hocam. Diğerlerine de hiç bakmadım. Kıyas yapayım onlarla da. Son olarak normal şartlarda 9000btu yeter değil mi bize?
Bana göre sınırda kalıyor diyeyim. Daha önce de söylediğim gibi. Bir de mümkün olursa Sota Sota Başkanın da yorumunu bekleyelim. Tek başıma yönlendirmiş gibi olmayayım. Ondan sonra daha net karar vermiş olursunuz.

R Çevrimdışı

regalo

Yeni Üye
17 Tem 2021
20
34
Selamlar forumdan ve konudan epeydir uzağım. 12000 BTU bir klima ihtiyacım var. Hem ısıtma hem de soğutma amaçlı kullanacağım. Daha önce Adem Bey ve Forumdaki arkadaşların tavsiyesiyle Midea prime 12k btu klimayı almıştım.Ancak bu klimanın aşırı genleşme sesi var ( kasadaki çıt çıt sesleri ). Bu yüzden aynı modeli tercih etmeyeceğim. LG'nin Pc12sq modeline baktım o da karabosarda gibi emin olamadım. Adem beyin Midea All Easy Pro modelini tavsiye eden videolar gördüm ancak fiyatı biraz pahalı. Bu konuda beni yönlendirebilirseniz çok sevinirim. İyi forumlar.

Ömer Çolak Çevrimiçi

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Peki üstadım 12000 yerine 9000 kullanılması o 10 dakikalık çalışma süresini arttırmaz mıydı?
Onu şöyle düşünmek daha net yorumlatacaktır.

10 dakika boyunca 400watt ile çalışıyor. Maximum da 1200watt'a çıkabiliyor. 1200watt eğer 12000 btu ise 400watt ile zaten 4000btu ile çalışıyor oluyor.

Yani eğer 9000btu klima da olsaydı 4000btu ile yine 10 dakika çalışırdı.

Ömer Çolak Çevrimiçi

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Süper tespit. O minimum değeri sadece kalkış anında minimum olarak gösterdiği 3700btu ya çıkarken kullanıyor.

Mesela klima 28 dereceye ayarlı. Oda sıcaklığı 29 oldu.
  • Kompressörsüz 30w çalışıyordu.
  • Klima kompressörü devreye girdi.
  • 100watt civarından giriş yaptı.
  • 5 saniye kadar sürede 400watt'a ulaştı.
  • 10 dakika sonra 300-200 düşmek yerine direkt 30'a düştü.
Firma burada minimumu 100 olarak tanıtıyor ancak o sadece tahrik alma süreci. Sonrasında 400 ile 3700btu olarak çalışıyor. Aslında minimumu 400 oluyor esasen.

Sizin de dediğiniz gibi ne kataloglar mantıklı, ne de yazılımlar. Muhtemelen kompressör titreşimini önlemek için falan minimum devri yüksek tutuyorlar. Bu da bize konforsuzluk olarak geliyor.

Ömer Çolak Çevrimiçi

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Yine aynı sıralamada:

Tamamen doğru fakat dışarıdan gelen ısı yükünü yanlış yorumluyorsanız konu değişebilir. Örneğin sıcak günlerde oda sıcaklığını istediğiniz sıcaklıkta tutabilmesi için sabit 10.000 btu gerektiği durumlarda yetersiz kalır. Veya 8000 gerekiyorsa da yeni çalıştırılırsa ortamı o sıcaklığa getirmesi saatler sürebilir.

O ihtimal dışında minimum soğutması ne kadar düşecekse o kadar minimum btu değeri hedeflemek daha mantıklı. Tabi firmaların kataloglarında yazanları doğru kabul edersek.

Ben hep 24 saat çalıştırdığım ve en sıcak günlerde bile 700 watt üzerini Antalya'da görmediğim için tahminimce 9000 btu her koşulda bana yeterdi. Yatak odamdaki zaten 9000 ve fazlasıyla yetiyor.

Zaten asıl önemli olan nem. 24 saat kullanırsanız ve nem baskısı yoksa dışarıda nem %80 iken bile evde %30'larda oluyor ve dışarıda 25 derecede sizi bunaltan hava evde 27 derecede üşütebiliyor bile.

Nem düştükçe sıcaklık düşüşü ihtiyacınız azaldığı için tüketiminiz de kumandadan derece yükseltmenizle düşüyor.

Ben bir çok açıdan yüksek btu klimalara mantıksız bakıyorum kısacası.

E Çevrimdışı

eren15935

Aktif Üye
15 Ocak 2020
52
43
Süper tespit. O minimum değeri sadece kalkış anında minimum olarak gösterdiği 3700btu ya çıkarken kullanıyor.

Mesela klima 28 dereceye ayarlı. Oda sıcaklığı 29 oldu.
  • Kompressörsüz 30w çalışıyordu.
  • Klima kompressörü devreye girdi.
  • 100watt civarından giriş yaptı.
  • 5 saniye kadar sürede 400watt'a ulaştı.
  • 10 dakika sonra 300-200 düşmek yerine direkt 30'a düştü.
Firma burada minimumu 100 olarak tanıtıyor ancak o sadece tahrik alma süreci. Sonrasında 400 ile 3700btu olarak çalışıyor. Aslında minimumu 400 oluyor esasen.

Sizin de dediğiniz gibi ne kataloglar mantıklı, ne de yazılımlar. Muhtemelen kompressör titreşimini önlemek için falan minimum devri yüksek tutuyorlar. Bu da bize konforsuzluk olarak geliyor.
Hocam sabahtan beri bakmadığım model kalmadı. Kimi uçuk fiyatlı. Kiminin değerleri kötü. Kimi tavsiye edilmiyor. O kadar baktım ettim. Sonuç? Baş ağrısından başka bir şey yok. En son bıraktım. Midea genel olarak hoşuma gitmişti. Ancak fiyatları aşırı yüksek. Montaj da yok üstelik. Forumda genel olarak LG marka klimalar tavsiye ediliyor. Ona mı yonelelim yine? 🤔

Geri
Üst Alt