B Çevrimdışı
31 Ocak 2019
45
27
iç unite tam devreye girmezse dönüşüde karlandırabilir.

Sota Sota Başkan' dan öğrendiklerimi ben yazayım; :hihi

Arçelik, Beko > LG > Aluminyum
LG > LG > Bakır
Samsung > Samsung > Aluminyum
Haier > Haier > Bakır
Bosch, Siemens > Midea > Aluminyum
Fujiplus > Gree > Aluminyum
Airfel > Midea > Aluminyum
Baymak > Aux > Aluminyum
Demirdöküm, Vaillant > Gree > Aluminyum
Daikin > Daikin > Bakır
M.Electric > M. Electric > Bakır
Midea > Midea > Bakır

Yalnız burada şöyle bir nüans noktası var. Mesela Midea' nın Airfel Fasonu ile Bosch, Siemens Fasonu aynı kalitede olacak diye bir kural yoktur. Fason ürettiren firma hangi kalitede ürün isterse üretici firma o kalitede ürün çıkarır.

Listede eksik, yanlış olabilecek bilgiler ivedilikle düzeltilecektir.
Hocam peki kaira ?

B Çevrimdışı
31 Ocak 2019
45
27
Midea tarafından Fason olarak üretiliyor.
Fiyatı uyguna denk getirebilirsin alınır.
Hayır sormak istediğim şey kaira da bakır mı kullanılıyor alimünyum mu ? Bir de siz lg dual plus öneriyorsunuz genelde. Örneğin kaira ile arasında kaç lira fark varsa lg almak mantıklı ya da kaira almak mantıklı ? İki cihazı da bilmediğim için aradaki fiyat farkına göre 'bu fiyat buna değer, değmez' diyemiyorum

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,856
Hayır sormak istediğim şey kaira da bakır mı kullanılıyor alimünyum mu ? Bir de siz lg dual plus öneriyorsunuz genelde. Örneğin kaira ile arasında kaç lira fark varsa lg almak mantıklı ya da kaira almak mantıklı ? İki cihazı da bilmediğim için aradaki fiyat farkına göre 'bu fiyat buna değer, değmez' diyemiyorum
Midea ve tüm fasonları bakırdır.
Arada 1000-2000tl fark varsa kesinlikle LG alırım.
LG f/p olduğu için öneriyorum yoksa daha ne klimalar varda parası adamın belini büker.

M Çevrimdışı

metuva

Yeni Üye
4 Kas 2019
14
44
Merhaba. Antalya ilindeki ara katta bulunan yalıtımı orta seviye olan öğleden-akşama kadar yoğun güneş alan batı cephesinde bulunan 12 m2 mutfağımıza yaz aylarında kullanılmak amacıyla bir klima tavsiye verirseniz sevinirim. Motor dış duvara monte edilecek olup günde ortalama bir saat kullanılacak.

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
592
Merhaba. Antalya ilindeki ara katta bulunan yalıtımı orta seviye olan öğleden-akşama kadar yoğun güneş alan batı cephesinde bulunan 12 m2 mutfağımıza yaz aylarında kullanılmak amacıyla bir klima tavsiye verirseniz sevinirim. Motor dış duvara monte edilecek olup günde ortalama bir saat kullanılacak.
hocam günde 1 saat kullanılmak için klima mı alınır

1 saat terlerim icabında 15000 tl para vermem

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhaba. Evinizin diğer alanlarında klima kullanıyor musunuz?

M Çevrimdışı

metuva

Yeni Üye
4 Kas 2019
14
44
,Ben de almak istemiyorum.Ama hanıma anlatamıyorum. Slowford hocam salonda klima var evde bulunduğumuz çoğu zaman çalışıyor.Olmadı kayınpederde 20 senelik electra klima var onu söktürüp mutfağa mı montaj ettirsem diye düşünüyorum.😂

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
,Ben de almak istemiyorum.Ama hanıma anlatamıyorum. Slowford hocam salonda klima var evde bulunduğumuz çoğu zaman çalışıyor.Olmadı kayınpederde 20 senelik electra klima var onu söktürüp mutfağa mı montaj ettirsem diye düşünüyorum.😂
Açıkçası Antalya sıcağında mutfakta çalışmak apayrı bir olgu. Ancak özellikle klima aktif kullanılan ortamlarda bizim çalışma için tavsiyemiz genellikle 7/24 olur. Diğer türlü nemlendiricili vantilatör kadar bile efektif olmayacak, çalıştığı sürede alanı iklimlendiremeyecek, neredeyse tam işe yaradı dediğiniz anda kapanmış olacak. Bir de vantilatörün kaç katı enerji harcayacak. Size anlatırken sürekli Antalya' daki evim aklıma geliyor, birden bende sıcakladım. :)

Eğer mümkünse mevcut klimanızın gücü, özellikleri, markası, bahsettiğiniz klimanın (electra) gücü, evinizin kabaca bir krokisini paylaşabilirseniz mantıklı bir plan sunmaya çalışalım. Daha sonra burada yazılanları sizler aile içinde istişare edin. ☺️

M Çevrimdışı

metuva

Yeni Üye
4 Kas 2019
14
44
Slowfood hocam zaten mutfakta tavan vantilatörü var ama Ocağı etkiliyormuş 😂Salondaki klima ME krimigane 24.000 btu. İlginiz için çok teşekkürler.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Slowfood hocam zaten mutfakta tavan vantilatörü var ama Ocağı etkiliyormuş 😂Salondaki klima ME krimigane 24.000 btu. İlginiz için çok teşekkürler.
Ama etkiliyor. ☺️ Hatta ben en iyisi susayım, yoksa şimdi " Ah o ocaklar indüksiyonlu olsaydı, içeri fazla ısı vermezdi ama çok pahalı, tabii indüksiyonlu ocakta alev olmadığı için tavan vantilatörü de çalışabilirdi. Her tencere indüksiyonlu ocaklarda çalışmadığı için onun masrafı var. Bir de içerideki klimanın soğuğunu vantilatörle taşımış olsanız kesin klimadan pahalıya çıkardı. :haha " diyip iyice karmakarışık hale getirebilirim. :haha

Biraz iki taraflı düşünüyorum o konuda kusuruma bakmayın. Biraz mutfak meraklısı olduğum için. :)

Açıkçası tam zamanlı çalıştıracak olursanız sabit iklimlendirmeyi yapıp düzenli çalışmaya başladığında salon kliması muhtemelen çok daha büyük avantaj sağlayacak. Ancak net konuşabilmemiz için hava akımının yönünü, taşınacak ya da taşınabilecek serin havayı hesaplamak için kroki önemli. Diğer sorduğum bilgileri müsait olursanız ve paylaşabilirseniz ona göre Sota Sota Başkan' ın ve diğer üyelerimizin eşliğinde değerlendirir, bir yönlendirme yapabiliriz.

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,856
Merhaba hocam beni kesinler 1 saat kullanım için klima aldıramazlar :kiskis

o olana elinizde eski klima varsa onu takıp yeni cihazıda eskinin yerine takın da verdiğiniz paraya değsin.

B Çevrimdışı
31 Ocak 2019
45
27
Din kardeşlerim, yoldaşlar, Sevgili Romalılar;
Cehennemin Türkiye şubesi Adana'dan herkese selamlar,

Öncelikle 1 Ocak 2023'ten itibaren tüm mesajları okudum. Bir klima arayışı içerisindeyim. Geçen sene 12000 BTU Midea Xtreme Save kurulum dahil 11750 lira iken taktırmadım. 2023 Haziran ayında kurulum dahil 17 bin lira iken yine taktırmadım. Dün bugünden daha ucuz ama yarın da bugünden pahalı mantığı ile bir klima almak istiyorum. Evim amerikan mutfak ve 25.5 metrekare. Ancak mutfakta boydan boya mutfak dolabı var ve mutfak dolabını çıkarırsak 23 metrekare kalıyor. Ayrıca çamaşır, bulaşık makinesi ve buzdolabı da bu odada. Odada 3 adet pencere ile 1 adet kapı mevcut ve bunlar eski tip ahşap doğramalar. Camlar çift cam değil. Ev müstakil ve 2 katlı binanın zemin katı. Cephe detayları, evin şekli şemali ekteki fotoğrafta görüldüğü gibidir. Klimayı monte ettireceğim yer kapının sağıdır. Yazın içeri güneş vurmuyor kışın vuruyor (Tam bir tasarım harikası).

Evde yaşayan kişi sayısı: 2

Cephe: 2 pencere olan taraf Güney cepheye bakıyor. Tek pencere olan taraf Doğu cephesine bakıyor. Batı cephesinde ise bitişik nizamda yapılmış komşumun evi var.

Kapasite: 12000 BTU diye düşünüyorum ama yeterli mi, 18'lik gerekir mi bilmiyorum.

Kullanım Amacı: Çoğunlukla soğutma olacağını düşünüyorum ama belli olmaz ısıtma amaçlı da kullanılabilir. Isıtma amaçlı da kullanılacak gibi düşünelim biz.

Bütçe: 20 bin biraz zorlar, 15-16 bin civarında f/p ürünü olsa daha iyi olur.

Wifi Özelliği olması benim için avantaj. Çoğunlukla şehir dışında bulunduğum için uzaktan müdahale edebilmek büyük kolaylık.

slowfood slowfood Sota Sota hocam genellikle LG Dual Plus tavsiye ediyor ama Kaira DTXR35E (14500₺) ve Airfel LTXN35N (15700₺) hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum. LG Dual Plus (18134₺) şu an bu fiyatta ama Kaira ile arasında bu farka değecek bir kalite ya da tüketim maliyeti farkı var mı bilmiyorum. Eğer değecekse LG Dual Plus da alabilirim. Farklı öneri ve modellere de açığım. Daha önceki yıllarda bu forumda Bosch Climate 3000i ya da E.C.A Ecotech/Spylos klimaların övüldüğünü hatırlıyorum. Kısacası az yakan çok kaçan hem ısıtma hem de soğutmada kullanılacak, f/p ürünü bir klimaya ihtiyacım var. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler 🙏

IMG-20230827-WA0036.jpg

Geri
Üst Alt