Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,856
Din kardeşlerim, yoldaşlar, Sevgili Romalılar;
Cehennemin Türkiye şubesi Adana'dan herkese selamlar,

Öncelikle 1 Ocak 2023'ten itibaren tüm mesajları okudum. Bir klima arayışı içerisindeyim. Geçen sene 12000 BTU Midea Xtreme Save kurulum dahil 11750 lira iken taktırmadım. 2023 Haziran ayında kurulum dahil 17 bin lira iken yine taktırmadım. Dün bugünden daha ucuz ama yarın da bugünden pahalı mantığı ile bir klima almak istiyorum. Evim amerikan mutfak ve 25.5 metrekare. Ancak mutfakta boydan boya mutfak dolabı var ve mutfak dolabını çıkarırsak 23 metrekare kalıyor. Ayrıca çamaşır, bulaşık makinesi ve buzdolabı da bu odada. Odada 3 adet pencere ile 1 adet kapı mevcut ve bunlar eski tip ahşap doğramalar. Camlar çift cam değil. Ev müstakil ve 2 katlı binanın zemin katı. Cephe detayları, evin şekli şemali ekteki fotoğrafta görüldüğü gibidir. Klimayı monte ettireceğim yer kapının sağıdır. Yazın içeri güneş vurmuyor kışın vuruyor (Tam bir tasarım harikası).

Evde yaşayan kişi sayısı: 2

Cephe: 2 pencere olan taraf Güney cepheye bakıyor. Tek pencere olan taraf Doğu cephesine bakıyor. Batı cephesinde ise bitişik nizamda yapılmış komşumun evi var.

Kapasite: 12000 BTU diye düşünüyorum ama yeterli mi, 18'lik gerekir mi bilmiyorum.

Kullanım Amacı: Çoğunlukla soğutma olacağını düşünüyorum ama belli olmaz ısıtma amaçlı da kullanılabilir. Isıtma amaçlı da kullanılacak gibi düşünelim biz.

Bütçe: 20 bin biraz zorlar, 15-16 bin civarında f/p ürünü olsa daha iyi olur.

Wifi Özelliği olması benim için avantaj. Çoğunlukla şehir dışında bulunduğum için uzaktan müdahale edebilmek büyük kolaylık.

slowfood slowfood Sota Sota hocam genellikle LG Dual Plus tavsiye ediyor ama Kaira DTXR35E (14500₺) ve Airfel LTXN35N (15700₺) hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum. LG Dual Plus (18134₺) şu an bu fiyatta ama Kaira ile arasında bu farka değecek bir kalite ya da tüketim maliyeti farkı var mı bilmiyorum. Eğer değecekse LG Dual Plus da alabilirim. Farklı öneri ve modellere de açığım. Daha önceki yıllarda bu forumda Bosch Climate 3000i ya da E.C.A Ecotech/Spylos klimaların övüldüğünü hatırlıyorum. Kısacası az yakan çok kaçan hem ısıtma hem de soğutmada kullanılacak, f/p ürünü bir klimaya ihtiyacım var. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler 🙏

IMG-20230827-WA0036.jpg
Senin işi mendereste bir kahve içmeyle çözeriz :kiskis

Midea'nın plastik kalitesi hakikaten vasat
bunu kullananlar bilir.
Dokundugunda o rijitlik, sağlamlık hissini alamazsınız.

Eskidende böyleydi şimdide
Forum içi kullanıcı yorumlarından aldığımız dönütlere göre, Midea'nın fason üretimlerinde farklı yazılım kullandığını anlıyoruz.

Üstüne basarak söylüyorum şuan ki fiyat şartlarına göre arada ciddi fiyat farkı olmadığı sürece ilk tercihim her zaman LG olur.

B Çevrimdışı
31 Ocak 2019
45
27
Senin işi mendereste bir kahve içmeyle çözeriz :kiskis

Midea'nın plastik kalitesi hakikaten vasat
bunu kullananlar bilir.
Dokundugunda o rijitlik, sağlamlık hissini alamazsınız.

Eskidende böyleydi şimdide
Forum içi kullanıcı yorumlarından aldığımız dönütlere göre, Midea'nın fason üretimlerinde farklı yazılım kullandığını anlıyoruz.

Üstüne basarak söylüyorum şuan ki fiyat şartlarına göre arada ciddi fiyat farkı olmadığı sürece ilk tercihim her zaman LG olur.
Ah Adana'da olsam lafı bile olmaz çoktan mendereste bulmuştuk kendimizi. Ancak ben kahve sevmem siz için, ben bici bici yerim :sirit

Şu plastiğin sağlamlığı konusunu önemsememekte hata mı ediyorum? Klima dokunularak kullanılan bir ürün değil sonuçta. Plastiği kalitesiz olmasından ziyade tüketim değerleri iyiyse ben çok sorun olacağını düşünmüyorum. Ancak tabiki fason ürünlerinde yazılımsal bir kalitesizlik varsa, attığınız başlıktan da okuduğuma göre bu ciddi bir problem. Airfel deki bu problem kaira'da da var mı ? Kaira tüketim verileri nasıl? Performansı nasıl ? Lg'yi çok fazla insana tavsiye ettiniz, lg nin yazılım ve tüketim verisi konusunda performansı nedir ? Şu an kaira 14500 iken lg 18134 lira. Bu farka rağmen yinede lg almak mantıklı mı?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,856
Ah Adana'da olsam lafı bile olmaz çoktan mendereste bulmuştuk kendimizi. Ancak ben kahve sevmem siz için, ben bici bici yerim :sirit

Şu plastiğin sağlamlığı konusunu önemsememekte hata mı ediyorum? Klima dokunularak kullanılan bir ürün değil sonuçta. Plastiği kalitesiz olmasından ziyade tüketim değerleri iyiyse ben çok sorun olacağını düşünmüyorum. Ancak tabiki fason ürünlerinde yazılımsal bir kalitesizlik varsa, attığınız başlıktan da okuduğuma göre bu ciddi bir problem. Airfel deki bu problem kaira'da da var mı ? Kaira tüketim verileri nasıl? Performansı nasıl ? Lg'yi çok fazla insana tavsiye ettiniz, lg nin yazılım ve tüketim verisi konusunda performansı nedir ? Şu an kaira 14500 iken lg 18134 lira. Bu farka rağmen yinede lg almak mantıklı mı?
Adanada 20m² alanda LG Sirius 7/24, 25 dereceye ayarlı kullanım ve tüm ev elektriği dahil tek kişi yaşıyor.

Screenshot_20230828_034102_VakfBank.jpg

Plastik mevzusuna gelecek olursa bu makina ortama göre ısınacak, soğuyacak çıt çıt genleşme sesi sonradan seni deli etmesin.

ayrıca her sezon sonunda klima temizliği yapılmalı plastik kalitesi iyi olmazsa sök,tak yapılırken kasa hızlıca yıpranır, tırnaklar kırılır sonra titreşime bağlı zırıltılar baş gösterir.

E Çevrimdışı

emurat

Aktif Üye
2 Mar 2021
168
41
Üstadlar Kaira 18 lik Klima aldım. Yatak odası Koridor ve çocuk odasını soğutmak için. Ama şimdi çocuk hasta oldu bir süredir aynı oda da beşikte yatıyor. Bende boşa Elektrik gitmesin diye yatak odasının kapısını kapatıp yatıyorum. Klima sadece Yatak odasını 15 m2 yi soğutuyor.

Ama sıkıntım şu Klimayı 27 derece yapıyorum güzel serin oluyor oda. Sabaha kadar da devam da ediyor bu serinlik. Ama nem çok artıyor. 70 leri buluyor nem. Normal de Klima çalışırken nem de almaz mı? Yüksek nemden dolayı gece Boğulacak gibi uyanıyoruz.
Nem alma modunda bıraktım klimayı bu seferde gece kalktım nem yok 40 gibi ama sıcaklık da 20 derecelere düşmüş bu seferde soğuktan hasta olduk.
Bunun nasıl önüne geçerim? Yardımlarınızı bekliyorum. Herkese iyi günler dilerim.

Sota Sota

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Bir kullanıcımız daha önce yazmıştı bakır diye.
Mesaji aradım bulamadım.
şota usta fujıplus klima iyi soğutmuyor mahalledeki bütün klimaları gezdim hepsi çalışırken iç ünitenin drenaj hortumundan su geliyor. fujıplusta ise 1 damla bile su gelmiyor ve randumanı çok düşük. 1-2 sene önce gaz kaçırmıştı(tamamen bitmiş) dişardan birini getirip kaçak kontrolü yapıp rekordan kaçırdığını görüp gaz basmıştı o günden beri randumanlı pek çalışmıyordu fakat bu yıl çok sıcak olduğu için hiç randuman vermiyor gaz eksik ve ya fazla olabilirmi sorun neden kaynaklanıyor olabilir.şota ustam.teşekkürler.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,856
Üstadlar Kaira 18 lik Klima aldım. Yatak odası Koridor ve çocuk odasını soğutmak için. Ama şimdi çocuk hasta oldu bir süredir aynı oda da beşikte yatıyor. Bende boşa Elektrik gitmesin diye yatak odasının kapısını kapatıp yatıyorum. Klima sadece Yatak odasını 15 m2 yi soğutuyor.

Ama sıkıntım şu Klimayı 27 derece yapıyorum güzel serin oluyor oda. Sabaha kadar da devam da ediyor bu serinlik. Ama nem çok artıyor. 70 leri buluyor nem. Normal de Klima çalışırken nem de almaz mı? Yüksek nemden dolayı gece Boğulacak gibi uyanıyoruz.
Nem alma modunda bıraktım klimayı bu seferde gece kalktım nem yok 40 gibi ama sıcaklık da 20 derecelere düşmüş bu seferde soğuktan hasta olduk.
Bunun nasıl önüne geçerim? Yardımlarınızı bekliyorum. Herkese iyi günler dilerim.

Sota Sota
Cihaz odaya fazla büyük geliyor.
Fan hızını olabildiğince düşük tutmaya çalış.
Termostat yapıp devreden çıkınca ortamdaki nem artmaya başlıyor

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,856
şota usta fujıplus klima iyi soğutmuyor mahalledeki bütün klimaları gezdim hepsi çalışırken iç ünitenin drenaj hortumundan su geliyor. fujıplusta ise 1 damla bile su gelmiyor ve randumanı çok düşük. 1-2 sene önce gaz kaçırmıştı(tamamen bitmiş) dişardan birini getirip kaçak kontrolü yapıp rekordan kaçırdığını görüp gaz basmıştı o günden beri randumanlı pek çalışmıyordu fakat bu yıl çok sıcak olduğu için hiç randuman vermiyor gaz eksik ve ya fazla olabilirmi sorun neden kaynaklanıyor olabilir.şota ustam.teşekkürler.
Merhaba kablolu termometre kullanarak klimanın ufledigi sıcaklığı ölçebilirmisin

içerisinin derecesiyle arasında 7-10 derece fark varsa soğutma yapıyordur.
(ilk çalıştırmada bu fark 15-20 dereceyi bulur)

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Merhaba kablolu termometre kullanarak klimanın ufledigi sıcaklığı ölçebilirmisin

içerisinin derecesiyle arasında 7-10 derece fark varsa soğutma yapıyordur.
(ilk çalıştırmada bu fark 15-20 dereceyi bulur)
soğutma yapıyor ama anca kendini saatlerce çalışıyor hatta turbo moda alıyorum genede odayı iyi soğutmuyor.üflediği sıcaklık ne kadar çıkarsa normaldir hocam.

E Çevrimdışı

emurat

Aktif Üye
2 Mar 2021
168
41
Cihaz odaya fazla büyük geliyor.
Fan hızını olabildiğince düşük tutmaya çalış.
Termostat yapıp devreden çıkınca ortamdaki nem artmaya başlıyor
Hocam Fan hızı zaten en düşükte kullanıyorum. Bu sorunun önüne nasıl geçebilirim hocam. Zihin cimnastiği yapsak biraz. Bunun bir çözümü yok mudur? Lütfen yardımlarınızı bekliyorum hocam.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,856
Hocam Fan hızı zaten en düşükte kullanıyorum. Bu sorunun önüne nasıl geçebilirim hocam. Zihin cimnastiği yapsak biraz. Bunun bir çözümü yok mudur? Lütfen yardımlarınızı bekliyorum hocam.
en düşük fanda bile termostat yapıyorsa
kapıyı hafif açık bırakmaktan başka çaren yok.

Nem alma modu kesinlikle olmaz.
Musait zamanda klimanın tüm özelliklerine göz atayım kompresör limitleme varsa belki onu kullanabiliriz.

B Çevrimdışı
31 Ocak 2019
45
27
Adanada 20m² alanda LG Sirius 7/24, 25 dereceye ayarlı kullanım ve tüm ev elektriği dahil tek kişi yaşıyor.

Plastik mevzusuna gelecek olursa bu makina ortama göre ısınacak, soğuyacak çıt çıt genleşme sesi sonradan seni deli etmesin.

ayrıca her sezon sonunda klima temizliği yapılmalı plastik kalitesi iyi olmazsa sök,tak yapılırken kasa hızlıca yıpranır, tırnaklar kırılır sonra titreşime bağlı zırıltılar baş gösterir.
7/24

Hocam peki siz klimayı 30 gün boyunca 7/24 mü çalıştırıyorsunuz ? Yani bu fiyat ev tüketimi de dahil 7 gün/24 saat/30 günün bedeli mi ? Hiç tüketim testi yaptınız mı ? Gün de ya da ayda kaç kw elektirik tükettiği ile ilgili bilginiz var mı ? Midea Xtreme Save ya da Kaira'ya kıyasla tüketim tahmini yapabiliyor musunuz ?

Geri
Üst Alt