Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
D Çevrimdışı

Dessaisra

Yeni Üye
10 Şub 2018
21
09325 aldık. kurulum için bu hafta servis çağıracağınım ancak bu klimada kondanserler bakır mı alimunyum mu. birde montaj sırasında bakır boru mu yoksa alimunyum mu takılacak. bsşts sormam gereken soruyu klima aldıktan sonra sordum ama daha açmadım klimayı. 14 dün iade hakkımı kullanabilirim..

E Çevrimdışı

erhankilic0660

Yeni Üye
23 Haz 2019
29
31
Merhaba Vestel flora doğa 12btu klimayı taktıralı 4 gün kadar oldu ilk izlenimleri aktarmak istedim , gündüz ses vb duymuyorsunuz ,ancak akşam şu saatlerde aynı şeyleri söyleyemeyecem. Dış ünite buz dolabı gibi çalışıyor ,üniteyi elimle yukarı kaldırınca ses bir nebze azalıyor gibi düzgün kuramamışlar sanırım .balkona kuruldu 2mt uzaklık mesafesi var belki ondan sesi içeri çok geliyor gibi . Uyku modunda çalışıyor şuan, sizlerden öğrendiğim kadarıyla en düşük frekansta çalışıyor ancak iç -dış ünitede ses var .iç üniteden dış üniteye giden bakır borudan su rüzgar sesi gibi ses geliyor nedenini bilmiyorum .Klima Araştırması yaparken servislerin iyi olmasından bahsediyor insanlar . Örneğin kendi makinelerimizle geldiler temizleyip gittiler vb gibi . Yanlış anlamayın ama Vestel servisi evi be balkonu savaş alanına çevirdi ve gitti .

E Çevrimdışı

erhankilic0660

Yeni Üye
23 Haz 2019
29
31
E erhankilic0660, hayirli olsun.
dis unitenin birkac fotosunu cekip atabilirmisiniz.

43020ABE-F806-4395-9251-DD85BE3DBC1D.jpg
8B65C99E-C44A-4577-8D94-35EC787F4666.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

image9ac43991040c0d51.jpg

Son düzenleme:
Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem hocam çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Polen filtresinin bu kadar basit olacağını tahmin etmiyordum ve bunun için artı ücret ödemeye hazırdım ve beklentim 1000 liralar civarındaydı.

Evimizin yalıtımı çok iyi, kışın bile yalıtımdan çok memnunuz. Kurulum yapmayı düşündüğümüz oda salonumuz ve öğleden sonra güneş alıyor ve perdeleri kapatıyoruz çok fazla ısınmaması için.

Öncelikle ben 12000BTU tercih etmem gerektiğini düşünüyorum, çok da emin değilim gerçi ?

Yaklaşık 7 sene önce Baymak klima almıştım 9000BTU olan versiyondan. Öğrenci olduğum evde takılıydı ve şuan kiracı oturuyor halen daha tek sorun çıkardığını söylemediler. Bu tecrübe ışığında Baymak 12000 BTU yine F/P ürünü olarak tercih edilir mi veya önereceğin başka ürün olur mu, Adem hocam ?

Turbo ve sessiz mod bu klimada var görünüyor ama beni tek düşündüren eski kalitede üretim yapıyor mu bu firma...

Selamlarını iletiyorum hocam, cevabın için çok teşekkür ederim.
Selamlar;
BAYMAK maalesef o sizin bildiğiniz eski BAYMAK değil. Aslında marka aynı ama klimasını üreten firma Çinli AUX fabrikasıdır.
Burada sorun ÇİN olması değil, AUX fabrikasındaki üretim kalitesinin bizim beklediğimiz düzeyde olmamasıdır.

İyi bir markanın, bilinen ve sevdiğim bir sloganı vardı belki hatırlarsınız ''Her klima soğutur'' şeklinde.

Buna kesinlikle katılıyorum.

2014 Montreal sözleşmesi kapsamında tüm dünyada On/Off klima üretiminin durdurulmuş olması ve gelişen teknoloji ile invertere geçiş yapılması, yine aynı teknoloji kapsamında IPM kart üzerinde geliştirilen yazılım teknolojisi sayesinde kompresörlerin artık çok daha yüksek kalori vermesi ve neredeyse hiç kompresör arızası ile karşılaşılmamasına bağlı olarak bu söz tam anlamı ile doğrudur. ''Her klima soğutur''

Bu nedenle marka model kıstasında artık biz herhangi bir klimanın soğutması ile ilgili kolay kolay tereddüt yaşamıyoruz.
Burada temel olan konu DOĞRU soğutma ve enerji verimliliği oluyor artık.

Şu an fiilen karşılaştırmalı testlerini yaptığım klimalardan ikisi olan OLEFİNİ Black Pearl A++ 12000btu ve Bim Market ürünü olan SEG A++ 12000btu klimalarda aslında aynı alanda ve aynı enerji ile besleniyor olmalarına rağmen farklı sonuçlar alıyorum.

OLEFİNİ mühendisliğini incelediğimde önceliği kesinlikle enerji verimliliğine odaklamışlar
VESTEL Mühendislerine baktığımda ise önceliği yüksek öncelikli soğutma olarak belirlemişler.

OLEFİNİ klima min btu değerinde 323watt seviyelerine kadar düşmeyi başarabilirken, SEG klima 520 watt altına kısamıyor mesela.
Buna paralel OLEFİNİ klima üfleme verileri 14-15 derece seviyelerinden aşağı inemezken, SEG klima bunu 6-8 derece boyutlarına kadar indirmeyi başarabiliyor.

Tabi burada anlık tüketim verileri yerine genel sonuç odaklı yaklaşmak gerekiyor, OLEFİNİ klimanın sabah 9 akşam 7 şeklinde hiç kapatılmadan 26 setli halde çalışmasının sonucu, 36-38 derecelerde seyrettiğimiz Haziran faturası için 142TL olmuştur ki 300m2 Mağaza ortamı, Demoda çalışan tv ler, Çay Kahve makineleri vs vs tüm bu faturaya dahil.

Birkaç güne kadar OLEFİNİ klimanın 30 günlük tüm tüketim ve sıcaklık data verilerini paylaşacağım ve matematiksel sonuç ortaya çıkacak ancak genel değerlendirme olarak bu fatura beni ciddi anlamda tatmin etmeyi başardı.

Voltcraft data verilerini ektiğimde 142TL nin kaç lirası klimaya ait o da ortaya ççıkmış olacak.

Bunları şu sebeple yazdım, aslında neredeyse hangi markayı alırsanız alın, ayın sonunda hemen hemen aynı ortalama sonuca ulaşıyorsunuz.

4400TL verilerek alınmış OLEFİNİ Black Pearl klima ile ayda 80TL harcadıysak, 2300TL ye satılan SEG klima burada ayda 100TL gibi bir sonuç çıkartacaktır diye düşünüyorum.

Aradaki satın alım maliyet farkına odaklandığımızda ise temel olarak enerjiden yaptığı tasarrufun parasını peşin peşin bizden aldığını görüyoruz.

Aradaki satın alım maliyet farkı ile, aylık fatura farkının oran orantı hesabını yapsak, amortisman sürecinin yaklaşık olarak 5-6 yıl kadar süreceği sonucuna ulaşabiliriz.

Ayda 3oTL den yılda 360TL, 5 yılda 1800TL bize avantaj sağlamış olacak ama satın alırken bunun karşılığında bizden 2100TL fazladan para alacak :)

Erken iklimlendirme konusunda ise SEG markasını daha başarılı bulduğumu belirtmek isterim.

Burada bilerek bu iki markadan bahsettim zira her ne kadar yıllardır yüzlerce klimanın datalarını kayıt etmiş ve karşılaştırmış olsam da, en taze veriler üzerinden (Daha 3-5 günlük) size karşılaştırma yapmayı uygun gördüm.

BAYMAK alabilirsiniz, teknolojik anlamda sorun değil lakin olası servis hizmetleri konusunda büyük vaatlerde bulunamaz size hiç kimse.
Aynı bilgi OLEFİNİ markası için de geçerlidir zira bu markalar maalesef Distribütör mantığı ile çalışıyor. Yani bir VESTEL veya ARÇELİK veya SAMSUNG vs gibi kurumsal bir yaklaşım beklemeyin.

Daha çok ''Ne vereyim abime?'' şeklinde ilerler bu markalarda ikili ilişkiler.

Diyeceğim o hi sevgili kardeşim, bakış açını teknik detaydan daha ziyade, satış sonrası hizmetler kalitesine çevir, kalan kısmında 3 aşağı 5 yukarı hepsi birbiri ile aynı neredeyse (Mitsubishi Daıkın ayrı tutalım yine de) :ok

Bu bağlamda bana tam m2 ve tam güneş alma süresi söylersen, dilersen baymakın teknik verileri üzerinden de ilerler, dilersen farklı markalar da ********* senin için :ok

E Çevrimdışı

erhankilic0660

Yeni Üye
23 Haz 2019
29
31
Savaş alanına çevirdilerden kastım buydu balkon şuan moloz yığını dolu odayı mecbur süpürdüm de balkon kaldı :) dış üniteye giden borudaki su sesi ne olabilir

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,744
Savaş alanına çevirdilerden kastım buydu balkon şuan moloz yığını dolu odayı mecbur süpürdüm de balkon kaldı :) dış üniteye giden borudaki su sesi ne olabilir
konsolun eni belli, 2cm daha genis kesersin.
teraziye rahat getirmek icin.
boyle adamlar ustalikla alakası olmayan bildigin öküz.

su sesine benzer sesler gaz sesidir
klimanin tasarimi ve yapilan montaja bagli olarak.(fazla bukum nedeniyle daralan boru capi)
gaz sesini azcok duyabilirsiniz.
kisinin kulak hassasiyetide bunda etkendir.

disunite gelen ses sizi rahatsiz mi ediyor.
buzdolabi gibi ses geliyor demissiniz.
duygunuz ses bu sekildemi.

E Çevrimdışı

erhankilic0660

Yeni Üye
23 Haz 2019
29
31
konsolun eni belli, 2cm daha genis kesersin.
teraziye rahat getirmek icin.
boyle adamlar ustalikla alakası olmayan bildigin öküz.

su sesine benzer sesler gaz sesidir
klimanin tasarimi ve yapilan montaja bagli olarak.(fazla bukum nedeniyle daralan boru capi)
gaz sesini azcok duyabilirsiniz.
kisinin kulak hassasiyetide bunda etkendir.

disunite gelen ses sizi rahatsiz mi ediyor.
buzdolabi gibi ses geliyor demissiniz.
duygunuz ses bu sekildemi.

Arada böyle oluyor montajı düzgün yapmamışlar diye düşünüyorum çünkü, üniteyi koydukları lastik bi süspansiyon gibi birşey var siyah onun vidası gevşek elimle açıp kapatıyorum .elimle üniteyi kaldırınca yada Türk usulü bi tokat atınca üniteye bu ses kesiliyor, titreşim yapıyor sanırım dış metal ünite ondan böyle oluyor diye düşünüyorum . Ama belirttiğim gibi çok nadir geliyor bu ses

rfve Çevrimdışı

rfve

Aktif Üye
26 Şub 2018
330
Bu klimayı takan arkadaşların hiç mi estetik olgusu yokmuş?
Bu klimayı takan arkadaşların elinde 50TL lik basit bir avuç içi taşlama (Spiral) yokmuymuş?
Bu klimayı takan arkadaşların yanında alçı yokmuymuş?

Bu nasıl bir montaj şeklidir Allah aşkına ?

abi çoğu yerde böyle malesef.
adam kolayına geldiği şekilde takıyor gidiyor. hele alçı vs olayı hakkgetire.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
abi çoğu yerde böyle malesef.
adam kolayına geldiği şekilde takıyor gidiyor. hele alçı vs olayı hakkgetire.
Ah abim ah, O yüzden benden nefret eder bu Vestelci tayfası.
Yahu biraz utanması olan adam şu montajı içine sindirebilir mi?

Ben olsam çektiğim tüm fotoları alır Vestel Müşteri Hizmetlerine yollarım.
Şikayet kaydı oluşturun lütfen, en azından servisin siciline işlensin. Bunlar birikince yol sonunda sözleşmeyi gözden geçiriyorlar çünkü:ok

B Çevrimdışı

bluedreams s

Yeni Üye
10 Tem 2019
4
43
İnternet te arastırma yaparken bu siteye ulasdım burdakı ustalardan cokta vakıf olamadığım konu hakkında yardım bekliyorum mumkunse klıma almaya karar verdik fakat cokta bilgımız olmadığı ıcın sızden tavsiye almak istiyorum klıma taktırmayı dusundugumuz oda gunduz saat 11 den aksam gunes batana kadar güneş görmektedir butcemız 3000/4000 TL arasında Airfel Demirdöküm A5 baymak elegant prıme sigma modelleri arasında kaldım bırde bu metrekare ye 12000 BTU yeterli gelecekmı yoksa 18000 BTU almamızmı gerekır k
Kullanılacak Yerin Alan (m2): 20
Kullanılacak Yerin Yüksekliği: 2.7
Bölge/Şehir/İlçe: Kocaeli izmit
Kullanılacak yer Kuzey/Güney /Doğu/Batı: güney
Zemin/Ara kat/Çatı kat: ara kat
Ev /İş yeri: ev
Kişi Sayısı: 4
En/Boy/Yükseklik Ölçüsü: 5*4*2.7

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
İnternet te arastırma yaparken bu siteye ulasdım burdakı ustalardan cokta vakıf olamadığım konu hakkında yardım bekliyorum mumkunse klıma almaya karar verdik fakat cokta bilgımız olmadığı ıcın sızden tavsiye almak istiyorum klıma taktırmayı dusundugumuz oda gunduz saat 11 den aksam gunes batana kadar güneş görmektedir butcemız 3000/4000 TL arasında Airfel Demirdöküm A5 baymak elegant prıme sigma modelleri arasında kaldım bırde bu metrekare ye 12000 BTU yeterli gelecekmı yoksa 18000 BTU almamızmı gerekır k
Kullanılacak Yerin Alan (m2): 20
Kullanılacak Yerin Yüksekliği: 2.7
Bölge/Şehir/İlçe: Kocaeli izmit
Kullanılacak yer Kuzey/Güney /Doğu/Batı: güney
Zemin/Ara kat/Çatı kat: ara kat
Ev /İş yeri: ev
Kişi Sayısı: 4
En/Boy/Yükseklik Ölçüsü: 5*4*2.7

Günaydın

Konuya M2 bazında bakarsak size lazım olan klima 9090BTU olur. klasik hesaplama yöntemine göre 20 / 2.2 x 1000 = 9090BTU sonucuna ulaşırız.

Buradaki en önemli etken ISI YÜKÜ dediğimiz unsurdur ki 20m2 odada 4 kişi demek, kişi başına 600BTU ek ısı yüküdür ve bu da 2400BTU eder.

9090 + 2400 = 11490BTU

En önemli dezavantaj ise güneşin çok uzun süreli baskısı olur.

Kabaca 25m2 ve saat 13.00 ile 19.30 arası tamamen cam sürgülü cepheden güneş alan ofisimizde 12000btu klima kullanıyoruz. Güneş ile aramızdaki tek unsur stor perde.

Ortamdaki ısı yönünde zaafiyet yaşamasak da, Güneş yokken 350 watt dolaylarında enerji tüketen klimamız, güneşin baskısı altında 700 watt gibi değerleri görüyor, dereceyi çok düşük setlerseniz bu değer 1000 watt boyutlarına çıkar.

Bu bilgileri şu nedenle verdim. ortamınız için 12000BTU klima yeterli olur. Ancak güneşin etkisi altında tüketiminiz yüksek olur.

18 lik almanız, satın alım maliyetini yükseltmekle birlikte, erken ısı algısı negatif etkisi ile karşılaşmanız da mümkün olur.

Bir de Sota Sota başkandan görüş alalım bakalım o ne diyecek :ok

T Çevrimdışı

Towarscke 

Aktif Üye
20 Kas 2018
296
33
Günaydın

Konuya M2 bazında bakarsak size lazım olan klima 9090BTU olur. klasik hesaplama yöntemine göre 20 / 2.2 x 1000 = 9090BTU sonucuna ulaşırız.

Buradaki en önemli etken ISI YÜKÜ dediğimiz unsurdur ki 20m2 odada 4 kişi demek, kişi başına 600BTU ek ısı yüküdür ve bu da 2400BTU eder.

9090 + 2400 = 11490BTU

En önemli dezavantaj ise güneşin çok uzun süreli baskısı olur.

Kabaca 25m2 ve saat 13.00 ile 19.30 arası tamamen cam sürgülü cepheden güneş alan ofisimizde 12000btu klima kullanıyoruz. Güneş ile aramızdaki tek unsur stor perde.

Ortamdaki ısı yönünde zaafiyet yaşamasak da, Güneş yokken 350 watt dolaylarında enerji tüketen klimamız, güneşin baskısı altında 700 watt gibi değerleri görüyor, dereceyi çok düşük setlerseniz bu değer 1000 watt boyutlarına çıkar.

Bu bilgileri şu nedenle verdim. ortamınız için 12000BTU klima yeterli olur. Ancak güneşin etkisi altında tüketiminiz yüksek olur.

18 lik almanız, satın alım maliyetini yükseltmekle birlikte, erken ısı algısı negatif etkisi ile karşılaşmanız da mümkün olur.

Bir de Sota Sota başkandan görüş alalım bakalım o ne diyecek :ok

İzmir için satın alınabilecek bayi tavsiyeniz var mı ? Çoğu bayi fahiş fiyat çekiyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt