Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S Çevrimdışı

SudaEriyenAspirin 

Aktif Üye
22 Haz 2018
284
33
Adem Helvacı Ado

06b69bc8a0b4b4bc784afea9b0e9809f.jpg
Çok iyi yav güldürdün
Aynı ben

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
s.a ado ve sota hocam

klimayı gece kapattıyor babam

sabah açıyoruz 23 derece de çalışıyor sabah 9,30 dan beri 12 oldu hala 1,3 kw anlık tüketimi var

sabah önce direk hızlı soğutma açıp sonra mı 23 set edeyim yarım saat hızlı soğutmada mı çalışşın

F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337

Öyle bir bilgiye ulaşamıyorum.
Lg eco ile arcelik ekololojik ayni uretim ozellilleri de ayni bu sitede de incelenebilir. Suan bende arceloge yogunlatim ama vestelle 400 lira fark var nete gore ve arcelik servisi tecrubesiz calisanlar cok diyorlar. Vestelden yeni gaz r32 olmadigi icin biadım geriye attim r32 olan suan icin lg eco, arcelik ekolojik ve altus 1220 var.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Lg eco ile arcelik ekololojik ayni uretim ozellilleri de ayni bu sitede de incelenebilir. Suan bende arceloge yogunlatim ama vestelle 400 lira fark var nete gore ve arcelik servisi tecrubesiz calisanlar cok diyorlar. Vestelden yeni gaz r32 olmadigi icin biadım geriye attim r32 olan suan icin lg eco, arcelik ekolojik ve altus 1220 var.
Yetkili servis dünyasında ülkemizde henüz ARÇELİK kalitesinde hizmet verebilen ve yüksek eğitimli personel çalıştırabilen başka marka maalesef bulunmamaktadır :ok

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,867
s.a ado ve sota hocam

klimayı gece kapattıyor babam

sabah açıyoruz 23 derece de çalışıyor sabah 9,30 dan beri 12 oldu hala 1,3 kw anlık tüketimi var

sabah önce direk hızlı soğutma açıp sonra mı 23 set edeyim yarım saat hızlı soğutmada mı çalışşın

Ilk Calıstırılmada Tuketım Yuksek Olması Gayet Normal.

Bu Yazımı Babana Okutmanı Tavsıye Ederım.

Dayıcım Klımanızı Kapatmanıza Gerek Yok Bırakın Acık Kalsın Faturanızda Cıddı Bır Artısa Neden Olmaz. :ok

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,867
Yetkili servis dünyasında ülkemizde henüz ARÇELİK kalitesinde hizmet verebilen ve yüksek eğitimli personel çalıştırabilen başka marka maalesef bulunmamaktadır :ok
Hocam Pek Katılmıyorum Bu Gorusunuze
Meslek Lıse yada Yuksek Okuldan Yenı Mezun Gencler Fınk Atıyor Servıslerde. Yanlara Tecrubelı Usta Olmadan Arıza Arıza Gezıyorlar.

S Çevrimdışı

SudaEriyenAspirin 

Aktif Üye
22 Haz 2018
284
33
ben r32 gazlı beko aldım. pişman olmazsın.

F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337
Yeni kompresörler neredeyse tamamı rotary zaten, Sota Sota nın belirttiği gibi bir kaç yılda amorte eder o parayı.

Biz bunu matematiksel olarak hesaplamıştık, bazı klimalarda aradaki farkı kapatmak 14 yıl sürmüştü :kop

isterseniz sizin tercih ettiğiniz iki klimada da bunun matematik yolu ile tespit eder ve 600 tl yi ne kadar sürede kapatabilirsiniz bunu tespit edebiliriz :ok

Arcelik lg ile ortak uretim yapiyor onunda dami rotary acaba nasil ogrenebiliriz model 12325

F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337
Hocam Pek Katılmıyorum Bu Gorusunuze
Meslek Lıse yada Yuksek Okuldan Yenı Mezun Gencler Fınk Atıyor Servıslerde. Yanlara Tecrubelı Usta Olmadan Arıza Arıza Gezıyorlar.
Bencede katiliyorum bende teknik serviste teknirkeeim artik eski elemanlari deger vermiyorlar firmalar e haliyle onlarda cikip rakip oluyor genellikle

M Çevrimdışı

Mortakal

Yeni Üye
2 Ağu 2018
27
38
Bu LG dual Eco ile Arçelik ekolojik birebir a dan Z ye aynı ürün mü acaba? Mağazadan Arçelik için hemen hemen aynı fiyat verdiler, internetten LG alıp zaman kaybı olmaması için Arçelik almayı düşünüyorum doğrusu.

F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337
Bu LG dual Eco ile Arçelik ekolojik birebir a dan Z ye aynı ürün mü acaba? Mağazadan Arçelik için hemen hemen aynı fiyat verdiler, internetten LG alıp zaman kaybı olmaması için Arçelik almayı düşünüyorum doğrusu.

Bende oyle dusuniyorum arcelik almaya karar verdim ikisi de ayni urun en azindan arcelik servis agi daha yaygin ve ayni parcalar arcelik servis daha uygun ucretli. Vesteli aradim r32 gazli urun olacak mi dedim suan yok dediler oyuzden arcelige yöneldim insallah hayirlisi olur bugun kesif icin aricam

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
F Baha3310 ve Sota Sota O halde durumu sizlere şöyle izah edeyim ki dikkatinizden kaçan noktaya odaklanmanızı sağlayayım. Tabi bu ''Ben haklıyım anlamında'' bir yazı değil sadece bazı noktaları atladığınızı düşünüyorum.

Bu konuya şöyle farazi bir senaryo ile yaklaşırsak eğer;
Rakamsal anlamda Türkiye genelinde 500.000 teknik personel olduğunu düşünelim, Bu 500.000 teknik personelin 50.000 i UZMAN, 100.000 i USTA, 150.000 i Kalfa, kalan 200.000 i de vasıfsız personel olsaydı ve markalar arasındaki dağılım

UZMAN LG 40.000 ARÇELİK 10.000
USTA LG 80.000 ARÇELİK 20.000
KALFA LG 50.000 ARÇELİK 50.000

gibi dağılsaydı siz haklıydınız.

Sorun şu ki Artık UZMAN sınıfına alınacak kişi sayısı, Ülkemizdeki teknik servis sayısının 1/4 ü oranında dahi kalmadı.

Öncelikle UZMAN statüsüne kimleri alabiliriz ona bakalım

1-Elektronik
2- Beyaz Eşya
3- Klima
4-Bilişim sistemleri konusunda temel teorik bilgi ve en önemlisi TECRÜBE ye sahip olmanın yanısıra Yönetim ve Organizasyon becerisine sahip, Aynı anda Havya, Oksijen kaynağı, Şalama, Havşa takımı, osilaskop vs kullanmayı becerebilecek, yazılım teknolojilerine yatkın yapıya sahip insanlardır benim gözümde.

Eğer konsept servisten bahsediyorsak ki bildiğiniz üzere zaten kurumların yeni yapılanma modelleri konsept yapıdır, o zaman eski yıllarda olduğu gibi sadece kima işinde usta olan veya sadece çok iyi elektronikçi olan insanları UZMAN statüsüne alamıyoruz, Bu arkadaşlarımızı ancak USTA statüsüne alabiliriz.

Ustaların dağılımında da yine eğer yukarıdaki rakamlar gerçek olsaydı tamam, yine siz haklıydınız lakin zaten çok sınırlı sayıda kalmış olan bu insanlar artık kimsenin himayesinde çalışmak istememe ve/veya kendi işletmelerini oluşturma çabalarına girmeleri nedeniyle bulunamıyorlar.

Bakınız bu cümlemi kimse yanlış anlamasın ukalalık olarak da algılamasın lakin ben bu tecrübe ve bilgi birikimimle eğer birilerinin himayesine girmeyi kabul etsem ayda 5.000TL nin altında çalışmam, kaldı ki bana FETHİYE servis müdürlüğü teklif edildiğinde sene 2013 dü ve maaşım 2500TL idi, 2013 asgari ücreti 773TL idi arkadaşlar.

Bakınız size 1 ay geçmişi olan çok SOMUT bir örnek vereyim. X yetkili servisin 4 persoenli aynı anda istifa etti ki bu personelin 2 tanesi geçmişte benim şirketimin personeliydi, vasıflarını da kalifiyelerini de iyi bilirim yani bu forumda bizimle yıllardır sohbet eden arkadaşlardan hevesli olanlarındanbirisi benden 6 ay eğitim alsa inanın UZMAN TEKNİSYEN yaprdım ve bu arkadaşlardan çok çok çok daha vasıflı olurlardı.

Peki şimdi bu 4 arkadaş aynı anda istifa edipd e ne yaptı? Gidip hepsi dükkan açtı, UZMAN SOĞUTMA - PROFESYONEL TEKNİK - EN BABA KLİMA - hatta birisinin gerçek ismi VIP TEKNİK SOĞUTMA

Alın size önümüzdeki bahar ayında insanların cep telefonlarına sms gönderip ''30TL ye klimanıza bakım yapıyoruz'' diyecek ve eve gidince de ''Aaaaa bunun gazı eksilmiş ver 300TL tamamlayalım'' diyecek olan 4 yeni yetme daha..

Yani diyeceğim o ki arkadaşlar, bu işin içinde olanların bu işin içinde artık olmak istemem sebeplerinin başında yeni tüketiciyi koruma kanununun firmalara, Firmaların da personellerine yaptığı baskılardır.

Benim sizlere ısrarla ''Muhatap bulacağınız firmalardan alışveriş yapın'' dememin sebebi de bu dur.

Peki koşullar bu derece zorlu ise bu bırakıp giden adamları gitmemeye ikna etmek için ne lazım?

Daha yüksek maaş, Daha az çalışma saatleri vs

Bunu kim sağlayabilir?

Temsil ettiği firmadan daha iyi kazanç sağlayabilen servisler.

Bu ülkede satış hacmine paralel hizmet kapasitesi en yüksek marka hangisi? ARÇELİK, O zaman KALDIĞI KADARI İLE ülkedeki en kalifiye personel nerede? ARÇELİK de maalesef.

Gönül isterdi ki VESTEL de diyelim ama yok.

Bakınız hepiniz biliyorsunuz neredeyse her markanın temsilcileri ve servisleri ile irtibat halindeyim, Eğer HOTPOİNT servisi ''Ekip sayısı arttıramam abi o kadar kazancım yok'' diyorsa, Eğer SAMSUNG servisi ''Satışlar yerli markalar kadar yüksek değil abi personel maaşlarını asgari ücret üzerinde ödeyemiyoruz, zaten asgari ücret hali ile dahi çok yüksek'' diyorsa, LG servisi personel almak yerine 2 kardeşi ile işi yürütmeye çalışıyorsa, VESTEL servisinden maaş ve ZOR koşullar nedeniyle personeller YETER ARTIK diyerek toplu olarak istifa ediyorsa, Buna parael ARÇELİK servislerinin önünde akşam 7 de bütün teknisyenler işlerini bitirmiş halde toplanıp evlerine gidebiliyorsa ve servis dünyasındaki en yüksek maaşları alabiliyorsa en olumlu çalışma koşullarının ARÇELİK de olmasının ve işi bilen USTA ve UZMAN ların mümkün olduğunca sadece ARÇELİK de çalışmak isteyeceğinin şaşırılacak bir tarafı olmamalı bence :kiskis

En azından servis dünyasında bizlerin duayenidir ARÇELİK, Haa beni çağırsalar gidermiyim? Sizce ? :kiskis

Arkadaşlar kısacası ülkemizde artık gelişmiş personel zaten yok denecek kadar az, olanlar yetkili servislerde çalışmak istemiyor, Çalışanlar da koşulları daha rahat olan ARÇELİK markasını tercih ediyor :ok

Tabi bunlar benim düşüncelerim, elbette ki sizlerin görüşleri farklı olabilir :ok

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt