Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,940

emin616' Alıntı:
Turbo k.arza78' Alıntı:
s.a arkadaşlar klima kısmaya başlayınca evin içinde sıcaklık biraz yükselme olur mu 
23 dereceye set ediyorum ( 1,4 kw başlıyor ) sabahları açıyorum 20 dk evin içerisi 23 / 23,5  dereceye geliyor  sonra kısmaya başlayınca 0,3 / 0,4 kw olunca evin içi 23,9 / 24,3 derece oluyor  dışarısı çok sıcak çatı katı olduğundan mı oluyor 

dışarıda hava biraz daha serin iken 24 derece ayarlıyorken 23,6 / 24 derece arasında oluyordu evin içi

Normal mod ile mi bu dereceye geliyor? Eğer öyleyse çok fazla ısı kaçağı vardır diye düşünüyorum. Bende yaklaşık 1 haftadır kendi klimamı değişik durumlarda kullanıyorum.

tamamı eko mod (26C, dış sıcaklık 36, güney cephe, yalıtımsız çatı katı) 18 saat 20 dk sonucunda 6.85 kw tüketim olmuş.  ortalama saatlık 0,378 kw. Oda sıcaklığı genelde 25,1 - 26.2 aralığında gözlemledim.

tamamı normal mod
(26C, dış sıcaklık 35,güney cephe, yalıtımsız çatı katı)): 12 saat sonucunda 5.43 kw tüketim olmuş.  ortalama saatlık 0,452 kw. Oda sıcaklığı genelde 23.8 - 24.8 aralığında gözlemledim.

emın kardesım test surelerını ve teste baslama saatlerı mumkunse aynı zamanda yap (saat olarak)

gunes batınca tuketım bır mıktar duser

buda ortalamayı dusurur bılgın olsun

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
592

emin616' Alıntı:
Turbo k.arza78' Alıntı:
s.a arkadaşlar klima kısmaya başlayınca evin içinde sıcaklık biraz yükselme olur mu 
23 dereceye set ediyorum ( 1,4 kw başlıyor ) sabahları açıyorum 20 dk evin içerisi 23 / 23,5  dereceye geliyor  sonra kısmaya başlayınca 0,3 / 0,4 kw olunca evin içi 23,9 / 24,3 derece oluyor  dışarısı çok sıcak çatı katı olduğundan mı oluyor 

dışarıda hava biraz daha serin iken 24 derece ayarlıyorken 23,6 / 24 derece arasında oluyordu evin içi

Normal mod ile mi bu dereceye geliyor? Eğer öyleyse çok fazla ısı kaçağı vardır diye düşünüyorum. Bende yaklaşık 1 haftadır kendi klimamı değişik durumlarda kullanıyorum.

tamamı eko mod (26C, dış sıcaklık 36, güney cephe, yalıtımsız çatı katı) 18 saat 20 dk sonucunda 6.85 kw tüketim olmuş.  ortalama saatlık 0,378 kw. Oda sıcaklığı genelde 25,1 - 26.2 aralığında gözlemledim.

tamamı normal mod
(26C, dış sıcaklık 35,güney cephe, yalıtımsız çatı katı)): 12 saat sonucunda 5.43 kw tüketim olmuş.  ortalama saatlık 0,452 kw. Oda sıcaklığı genelde 23.8 - 24.8 aralığında gözlemledim.

normal mod soğutmada 23 derece set ediyorum yalıtımsız çatı katı  + açık mutfak  31 m2 oda

dış sıcaklığı 40 derece şimdi dün öğle 1 den dün gece 1 kadar klima 23 derece de çalıştı + sabah 9 dan 12 ye kadar 3 saat çalıştı 15 saat klima + ev elektriği 11 kw tüketmiş

W Çevrimdışı

warrior33

Aktif Üye
6 May 2016
440

Sota' Alıntı:
warrior33' Alıntı:
Cümleten hayırlı sabahlar klima forumu sakinleri.
Mersin'e gökdelen yapana kadar. Keşke böyle bir klima yapsalardı.

adana.png

genede adananın yangınına care olmaz muberek duduklu tencere gıbı fokur fokur kaynıyor

mersın nasıl 2 gundur...
Berbat nem yüksek evelki gün gölgede bile 32 derece idi nemle çekilmiyor.
100 metre yürüyorsun taze basılmış sucuk gibi oluyorsun terinden buhar kalkıyor

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289

Sota' Alıntı:
emın kardesım test surelerını ve teste baslama saatlerı mumkunse aynı zamanda yap (saat olarak)

gunes batınca tuketım bır mıktar duser

buda ortalamayı dusurur bılgın olsun

12 saatlik deneme yapacağım en azından gündüz tüketimim tam net olarak görebileceğim. Sabah saat 8.20 de klimayı açtım akşam 20.20 de sayaç okuması yapacağım.

Gece eko mod set edilen sıcaklık 26C, saat 00.30 - 5.30 arası toplma 1,163 kw tüketmiş. ortalama 0,23kw

24 saatlik açık bırakamıyorum çünkü sabah 3 saat kadar odayı havandırmam gerekiyor. O yüzden saatler biraz dengesiz oluyor.

W Çevrimdışı

warrior33

Aktif Üye
6 May 2016
440
Cvp: Cvp:

Sota' Alıntı:
warrior33' Alıntı:
Dip not olarak belirtmeliyim. Mitsubishi Heavy Bakırdır Alüminyum değil, ancak elektriği oda çok yakar .
@Sota cım nerelerdesin Bak Adana'da sıradan bir gün

oto.png

Akvaryum Odasında Yatıyorum Mıdea Mıssıon Acık

Icerısı Buzzz Balıklarımı Izlıyorum

Gel Hocam Gel :)eh:
11 çeşit öten kanarya varsa gelirim walla yayla gibi şırıl şırıl oh mis

C Çevrimdışı

ceramos

Yeni Üye
3 Haz 2017
3

ceramos' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,
Yeni bebeğimiz oldu ve bildiğiniz gibi bulunduğu odanın fazla sıcak olmaması gerekiyor ancak doktor bulunduğu odada (şimdilik yatak odası) klima olmasa daha iyi olur dedi. Salona bir klima taktırarak buradan serinliğin diğer odalara da gitmesini istiyorum. Ev İzmir'de, zemin kat, yalıtımsız ve kuzey-batı cepheli. Keşif için gelen firmalar salon için 12000-14000 btu 'luk bir klimanın yeterli olacağını ancak tüm evi soğutmak maksatlı kullanılacaksa 18000 btu'luk bir klima almam gerektiğini söylediler, ancak firmalardan biri montajı 1 numaralı yere, diğeri ise 2 numaralı yere monte edilmesi gerektiğini söyledi. Sizce hangisi daha mantıklı. Bu soğutma işlemi için düşündüğüm ve bana önerilen gibi tek bir klima yeterli olur mu? olur ise marka model önerileriniz nedir? Bütçem max. 4000-4200 TL'dir ve klima yalnızca soğutma amaçlı kullanılacaktır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

A Çevrimdışı

av.balkes

Yeni Üye
12 May 2017
4

9köy' Alıntı:
av.balkes' Alıntı:
öncelikle selamlar ve vereceğiniz tavsiyeler için teşekkürler. balıkesir merkezde güney cephede en üst kat ve ısı yalıtımlı dairemde 30-35 metrekare salonumda öncelikle soğutma amaçlı kullanacağım klima için öneriniz nedir. bütçe olarak 3bin tl yi geçmemeyi düşünüyorum.

merhabalar hoş geldiniz. 
sadece soğutma içinse aç kapa eve gelincemi kullanacaksınız.. kapalı salon kullancaksanız (not aslında salonu açıp odayı açıpta kullanamak diye bir şey yoktur klima odaya göre seçilir ve o alanda kullanılır. ama bizlerin ekonomisi bozuk olduğu için ''sahsım adına konuşayım evimde 4 klima var ama hepsinin parasıda benden çıkmadı orasının anlatımı uzun girmeyeyim.''  tek klima ile idare etmenin yollarını arıyoruz. yazın baya başarsakta kışın bu böyle olmuyor. ben tecrübelerimi yazınca şerh düşşsemde.. benden görüp para vermek istemeyen cimri var yemez amcalarımızda yıllardan beri vardır bu yola özenen =) ama işin aslı her odanın kliması ayrı olmalıdır.) dedikten sonra normal şekilde kullanacaksanız 12btu bile yeter size. 

bildiğimce balıkesin içi biraz nemli olur ayvalığa altınoluğa vs göre ama aç kapa kullanmayacaksanız aç kapa kullansanızda biraz geç soğur en kötü ihtimalle 1 saat diyelim. salona hitab edecekse sadece her iki durumdada genede yeter diyebilirim. asıl almanız gerekn btu ise 18000 dir.

zaten ısıtma yapacağım diyorsanızda 18lik alınız hele hele aç kapa yapacaksanız. önceki dediklerime bakmayınız ben orayı 9luk klima ilede soğuturum ama siz benim gibi kullnamyacağınız için bu öneri sonrasında sizle ters düşebiliriz. 

marka olarak soğutma olsun ısıtma olsun genelede paranız agöre midea tavsiye ediyoruz ama ben rakamları pek bilmiyorum o işle diğer arkadaşlarda siz eyardımcı olurlar.  gücünüz varsada ben şahsen mtsubsihi electric tavsiyesinde bulunurum.

hb hocam tavsiyeleriniz için teşekkürler

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

ht6ht6' Alıntı:
9köy' Alıntı:
teşekkür ederim hocam. ayrıca anlayışınız içinde teşekkür ederim emin olun bizm amacımız ona buradan laf söyletmekte değil o söyletmek için milleti dürtsede. bizimkisi sadece uyarı amaçlı milleti.

aslında en uzun yorumlarında birisi değil çok daha uzun yazardım eskiden ama artık sağlık el vermiyor üstünüze afiyet. kzıdığım konularda bile bu yüzden uzun yazamıyorum boşveriyorum.

hocam resminizede baktım bu arada @sota nekadar müsait desede evin yerleişimi çin. pek değil.

koridorunuzun genişliğinide bir ölçermisiniz size zahmet.

21m2 salonagelince hocam isterse çatı katı olsun 9binlik me sf bile yeter kapınız kapattınızmı. siz 12 lik alın 14lüğe felan hiç gerek yok fazla para vermeyin çok fark yok çünkü.

bakın biz diğer evimizde 12 likle güney cephede kurulu 21-22 dereceye aldıkmı dereceyi 140m2 yaklaşık evi kırdırabiliyoruz.

e7yrzd.png

sizin koridor geniş olsa biraz merdiven giriş kapı üstüne takılabilse mutfak balkonundan uzun borulama gerekir ama olur. yemek pişim esnasında aradaki kapıyı kapatırsınız. sonra açtınızmı 11m2 odaya kadar serinlik uzanır.

1gMGoNdec56b683f17e2ee.jpg

banyo wcleri bile açık bırakırsınız okadar etkisi olmaz. bakın kendi evimin çizminide atacağım

pPXD5z.jpg

uyggun konum dedikmi bu evin konumu çok uygun 4 adet klima olmasına rağmen ortada duran klima devamlı çalışır diğerlerin açma ihtiyacı az olur yemek pişim esnasına çok çok aşırı sıcaklarda vs.

bu resim üzerinden biraz daha kendinizce düşünmeniz faydalı olur.

Üstat rica ederim, sağolasın, eksik olma.

Koridorları da bu saatte bizim bebek uyumasına rağmen senin hatırın için ölçtüm. Sarı ile işaretlediğim koridor en 1,16 uzunluk 4,52, yeşil ile işaretlediğim koridor (11 metre2 olan odanın içinde kalan bölüm) 0,9 m x 3,2m. Salonda yer alan kapı da sizin evinizdeki gibi geniş bir kapı. (Bu ayrıntıyı atlamışım, tecrübe böyle bir şey galiba hatırlattınız sağolun)

Evin planına klimaları koymayı düşündüğüm yerleri işaretledim. 1 nolu klima 12.000 BTU olacak. Önce bu klimayı alacağım bi bakacağım performansı nasıl eğer gerek olmazsa 2. klimayı almayacağım. Eğer baktık ev iyi iklimlenmiyor, o zaman 2. klimayı 9000 btu olarak alacağım. Teşbihde hata olmaz, tırnak içinde " Vur emrini bekliyorum üstat" :) :yuh:

29ZnmO.jpg

1. Klima için alternatiflerim

-Mitsubishi Electric MSZ-SF35VE (FH serisine para yetmiyor, 1000 € dan aiağıya yok, 200 € montaj hariç. SF 650-700 € bandında)
-Mitsubishi HI DXK09Z5S (500€+ montaj)
-Panasonic KIT RE12RKE (650€+Montaj)

Dip not: Bu arada bizim mahalleyi bi kolaçan ettim. Hangi klima daha çok tercih ediliyor diye. 27 adet LG, 21 adet Mitsubishi (HI-17adet, Electric 4adet) Fujitsu 16adet,15adet Samsung, 12adet Panasonic. Buradaki halkın eli biraz sıkı. LG'de ucuz olunca, optimumda buluşmuşlar :)

Saygılar, teşekkürler.

hocam kusur vakmyın görsemde yazmadım cepten çok zor görüyorum normal laptop dizüstü bilgisayrdan bile yazamıyorum ille esk usul asaüstü pc olacak bana klavye açısından hoş eski usulde bile düzgün yazamayan insanım orasıda yrı bir durum=)

hocam vur emir değil tabide Türk usulu yapıştırn ME 12liği duvara denemeye başlayın Bismillah.

dış ünite sıkıntısı olmasaydı girişe veya mutfağa 3. bir klima bile ilerisi için düşünülebilrdi. koridor genşliğiniz dar hocam ama genede 40-50 cm korridorlara göre güzel bundan dolayı soğuk havanın akacağını düşünüyorum.

ucuzluk konulrı karışık meseleler hocam eskiler derler ingilizler ucuz mal alacak kadar zengnmiyim derler... ama şimdilerde en cimri millet ingilizler herşeyin ucuzuna kaçıyorlar diyorlar..

hocam ucuzluk meselesi vs çok tuhh konular aynı zamanda.. insan oğluna ne kadar ucuz verirseniz kafasında başka sorunlar üretr derler ya ağzınızla kuş tutsan yaranamazsın diye bir sözde var.. kalite bir üründe güzel br indirim olsa bile neden ucuz kötümü yoksa diyende olur. bu insanoğluna yaranılmaz üste başka bir şeylerde ister demişler. onun için sonu gelmez bu işlerin. zatwn ispanyanın halide çok iştah açıcı değil onun içim normal durmlar. insanoğlunun nefside hep cimriliği çeker. uzar gider dediğim gibi bu konular zamanında me Türkiyede yeniyken 3-4 sene çok güzel fiyatlar uyguladığında mbirol dene şerefsiz avrupada liderliği ele geçirmek için pşyasanın içine ettiler diye açık açık yazmışkem şimdi bu doların yüksekliğindede çıkarı için farklı oynayarak kötüleme yapıyor.

anlat anlat bitmez bu ucuzluk mesleleri zeytş yağı alıyorsun brnde ege sızması yazıyor brnde naturel sızma yazıyor bakıyorsun bşr ay birsi ucuz bir ay diğeri ucuz. soruyorsun temslcilerine abi stoğa göre indirm yapılıyor ama sen egeyi tercih et diyor. uzar gider tekrar tekrar dediği gibi. ama ME markayı tanıyoruz korkmayın.

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

gurur' Alıntı:
@9köy Hocam siz ne önerirsiniz?  Fujitherma falan nasıldır? Gönlğmde mission var ama blancten farkı nedir?

hocam sizede yazamadım kusura bakmayın. normal masaüstü pc olmayınca çok zor yazıyorum şuan bile diz ütü pcden imanım gecvriyor. hocam  fujitherma hisense üretimi çok oyub-ncak gibi özellikle dış ünite.

sotada bekklrtmiş size blanc 12lik alın geçin hocam. dün biraz incelem durumumu olduydu 18lik neden tavsye edilmiş dye ama yarım kaldı okuyamadım. 

missionun değerleri br miktar daha iyi blanctan bşrde ısıtmada braz avantajlı -20lere kadar ısıtabiliryor diyor değerleri okuyunca. ama bunlar siz elzem olan durmlar değil. tabi bulabilirsenizde iyi olur mission.

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

Sota' Alıntı:
-marker' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba Ankarada yaşıyorum 35 m2 lik salonuma bir klima almak istiyorum. Ancak salona bağlı 10m2 lik te bir odam var. Oturduğum daire merkezi ısıtma sistemi, güney cephe ve ısı yalıtımı yok. Genel olarak soğutma amacıyla kullanmak istiyorum. Ancak kırk yılın başında ısıtmasına da ihtiyaç duyabilirim. Bunun için önerilerini bekliyorum. Dün Mitsubishi Elektric keşif ekibi gelerek 18000 BTU nun çok rahat yeteceğini söylediler. Fiyat olarak da MSZ-HJ serisinden 50VA modeline 4940 TL 24000BTU seçeneği 60VA ya 5800 TL fiyat verdiler. Yorumlarınızı bekliyorum.

Hocam Kısısel Fıkrım Isıtmada kullanılmayacaksa yuksek rakamlara cıkmanın manası yok

mıdea blanc 18000 ısını fazlasıyla gorur

ankaranın ahım sahım bır sıcagı yok

12lik bile görür. hj yapı olarak hepsinden sağlamdır ama rakam olarak yüksektir işin içine ısıtma gireceksede zayıf kalır ankarada değerler kötü çünkü. ha ısımazmı ıstır nem az ankarada çünkü. ama okada paraya gerek yok. carrier xpower gold da bakılabilir genelr rakamları ıuyygub olur.

ME düşünecekseniz ankara için sf den aşağısını düşünmeyin . yeni VN ler var ama daha denenmemiş.

W Çevrimdışı

warrior33

Aktif Üye
6 May 2016
440
Adana'da son hava durumu,
yaprak kıpırdamıyor hacılar [emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1]

W Çevrimdışı

warrior33

Aktif Üye
6 May 2016
440
Selamun aleyküm klima forumu sakinleri. Cumanız mübarek olsun. Bugün deve bayıltan sıcakları geliyor inşallah uzun bayılmayız. [emoji1] [emoji1]

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289

Turbo k.arza78' Alıntı:
normal mod soğutmada 23 derece set ediyorum yalıtımsız çatı katı  + açık mutfak  31 m2 oda

dış sıcaklığı 40 derece şimdi  dün öğle 1 den dün gece 1 kadar klima 23 derece de çalıştı + sabah 9 dan 12 ye kadar 3 saat çalıştı 15 saat klima + ev elektriği 11 kw tüketmiş

metrekare büyük ve yalıtımsız çatı olması sanırım bu yüzden çok fazla yakmış. Aslında bu büyüklükte bir alanı devamlı klima açık olması daha az yaktıracaktır diye düşünüyorum. Çünkü alan büyük, klima çalıştığında eşyaları soğutacak ki ortamda ısı kaybı az olsun. klima sadece odayı değil eşyalarıda soğutuyor bu yüzden kapatmadan birkaç gün deneyin bakalım ne kadar tüketim oluyor.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
592

emin616' Alıntı:
Turbo k.arza78' Alıntı:

dış sıcaklığı 40 derece şimdi  dün öğle 1 den dün gece 1 kadar klima 23 derece de çalıştı + sabah 9 dan 12 ye kadar 3 saat çalıştı 15 saat klima + ev elektriği 11 kw tüketmiş

metrekare büyük ve yalıtımsız çatı olması sanırım bu yüzden çok fazla yakmış. Aslında bu büyüklükte bir alanı devamlı klima açık olması daha az yaktıracaktır diye düşünüyorum. Çünkü alan büyük, klima çalıştığında eşyaları soğutacak ki ortamda ısı kaybı az olsun. klima sadece odayı değil eşyalarıda soğutuyor bu yüzden kapatmadan birkaç gün deneyin bakalım ne kadar tüketim oluyor.

sadece klima değil ama 

15 saat klima çalışması  + bilgisayar + tv +  buzdolabı + çamaşır makinası + elektrikli termisifon ( 2 kez kullanım var ) + su ısıtıcı ( 3 / 4 kere kullanılıyor ) hepsi içinde 11 kw

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt