Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,934

@gakgom23 kardesım klımada tasarrufu yakalamak ıstıyorsan

cok fazla yuksek derece kullanmayacaksın 26 yuksek bır derece ben 23ustune asla cıkarmam ıcerısı 24 - 24.5 dereceyı buluyor cunku
shortla rahat sekılde oturuyorum evde

sen 26 kullandıgın zaman 27-28 dereceyı bulur ıcerısı hamam doner ortam

sen gun ıcerınde sogumus evı sureklı 5-6 derece ısıtmaya calısıyorsun buda tuketımı arttır

bırak cıhaz sureklı 23 calıssın

bırde dıkkat etmen gerek 2 konu var

cıhazı sureklı yuksek fanda kullan kesınlıkle dusuk fana alma dusuk fanda kullanırsan odayı gerektıgı kadar surkule edemez ve tuketımı arttır

fıltrelerını mutlaka 10-15gunluk dongulerde mutlaka temızle tıkanmıs fıltrelerde tuketımı arttır

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941
Cvp: Klima Tavsiyesi 2017

gakgom23' Alıntı:
öncelikle ilginiz için teşekkürler.. Bakın arkadaşlar normalde gelen elektirik faturası klima çalışmadığında 80-100 lira arası ama tek klimayı gündüz odada kimse olmadığı için 21 dercede odada gecede yattığım için 25-26 derecede kullandım ve gelen fatura 310 lira yani ortalama klimanın faturaya katkısı 210 lira.. bir ayda iki tane 9 luğu birden kullanarak denedim gece 7-8 açıp sabah 8-9 ikisini kapattım bir ay sonrası gelen fatura 305 lira falandı yani yine sonuç mission için vahim bence... şimdi ben ne yapmalıyım annemde 12lik üçgen şeklindeki samsung var yazın günde 13-15 saat  kullandığı halde faturaya artısı 60-70 lira olmuştu

gakkom kardeşim evt tüketim yüksek buna katılıyorum kesinlikle.bir watmetre edinin sorun klimadamı yoksa kullanım şeklinizdemi çıkar ortaya.ama tekrar ediyorum mission değil oraya en basit yerli klimayı koyun gene yakmaz o yakıtı.sota ında dediği de geçerli bir sebeb ve doğru teşhis.26 ciddi bir derece kışın klima için faturayı yükseltmede çok büyük etken.ama ne olrsa olsun şayet kapılar kapalı kullanıyorsanız 13 m2 de bu tüketim fazla.

ayrıca soğutma tüketimiyle asla ısıtmayı karşılaştıramazsınız.ona bakarsanız benim klimam soğutmada birtanesi ayda iyi dikkat edin:10-13 tl yakıyor.üç klima yazın soğutmada fatura eki 30-35 tl hadi 5 de benden olsun 40 tl.kışın 10 tl değil normal kullanımda 60-65 tl yakıyor.aradaki farkı hesap edin beş katı.o yüzden bu karşılaştırma çok büyük yanlışlık olur.

bende diyorumki annenizdeki tek klima çok yakıyor soğutma için.bana göre tek klimaya ciddi rakam bunlar ama bana göre.düşünün üç klima çalışsa en basiti 180 tl .ben 180 tlyi kışın ısıtmada veriyorum hesabını siz yapın.

sizin ilk yapacağınız iş bir watmetre alıp tüketimi takip etmek.şayet ters giden bir sorun var ise bizimlede paylaşırsınız değerlendirirz o zaman haklı haklı çatır çatır konuşursunuz kim olursa karşınızda.servisede firmayada yüklenilir.şuanki durumuyla servise desenizki bu klima çok yakıyor gelirler bakarlar abi bir sorun yok derler.ha çektiği amperi vs testini yaparlarmı bilemiyorum.yapmaları gerekiyor.en basiti borularda eziklik vardır enerjiyi yüksek çeker gibi.

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

@gakkom23 arkadaşım, bakın ben öncelikle tek klima olarak anladım.. az evvel öyle yazdım.

ve gene diyorum izolasyonu düzgün olmayan bir yer için bu rakamın gelmesi normaldir klim abaşına 105 tl gelmiş -6-7 lerden söz ediliyor yanılmıyorsam.

oda içten yalıtımlı olsa isterse 26 derece olsun gene çok fark etmez tüketim çünkü ısı içeri dönecek. ama aksi durumda sizlerinde dediği gibi klima içeriyi bir kaç derece birden yükseltmeye çalışıp öyle devam etmesi tüketimi rattıracaktır pek tabi.

ben mideayı falan savunmuyorum yanlış anlaşılmasın. kimsede az evvel benim verdiğim örenekteki gibi tüketim beklemesin.

klimanı gazlaması gerçekten çok detaylı bir olay.

sizlere bir şey sorayım cevap verin. klima 22 dereceye ayarlı oda 30 derece neden bu kadar fark olabilir.

klima gree değil haier değilki durmasını bilmesin. daikinden bahsediyorum gene. bu şekilde gazlamasına sebep olan bir rüzgar var ve tüketimde arkadaşın klimasınıda geçiyor  o zamanlar. aksi durumda tüketim saatte 50-60 watta bile düşüyor. (kapı kapalı çalışıyor)

ama rüzgar dışarıda gazlasında okadar gazlamasın. o açıdan ben arkadaşın klimasını tüketimine çok demiyorum. tamamen sensörün algıladığı soğuk var ortada.

benim klimadada altından çıkan sonuç çok ama çok ilginç gene cevabı içinde. hadi bakalım çözün @ghostkiller1 ve @sota desem kırk yıl düşünseniz haklı olarak çözemezsiniz. biraz heyecan yapim bakalım.

yaz kullanımıda ayrı mesele aynen.

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

9köy' Alıntı:
@gakkom23 arkadaşım, bakın ben öncelikle tek klima olarak anladım.. az evvel öyle yazdım.

ve gene diyorum izolasyonu düzgün olmayan bir yer için bu rakamın gelmesi normaldir klim abaşına 105 tl gelmiş -6-7 lerden söz ediliyor yanılmıyorsam.

oda içten yalıtımlı olsa isterse 26 derece olsun gene çok fark etmez tüketim çünkü ısı içeri dönecek. ama aksi durumda sizlerinde dediği gibi klima içeriyi bir kaç derece birden yükseltmeye çalışıp öyle devam etmesi tüketimi rattıracaktır pek tabi.

ben mideayı falan savunmuyorum yanlış anlaşılmasın. kimsede az evvel benim verdiğim örenekteki gibi tüketim beklemesin.

sizlere bir şey sorayım cevap verin. klima 22 dereceye ayarlı oda 30 derece neden bu kadar fark olabilir.

klima gree değil haier değilki durmasını bilmesin. daikinden bahsediyorum gene. bu şekilde gazlamasına sebep olan bir rüzgar var ve tüketimde arkadaşın klimasınıda geçiyor  o zamanlar. aksi durumda tüketim saatte 50-60 watta bile düşüyor. (kapı kapalı çalışıyor)

ama rüzgar dışarıda gazlasında okadar gazlamasın. o açıdan ben arkadaşın klimasını tüketimine çok demiyorum. tamamen sensörün algıladığı soğuk var ortada.

benim klimadada altından çıkan sonuç çok ama çok ilginç gene cevabı içinde. hadi bakalım çözün @ghostkiller1 ve @sota desem kırk yıl düşünseniz haklı olarak çözemezsiniz. biraz heyecan yapim bakalım.

biz klima teknisyeni değilizki teknisyenler belli bize ne hacet.en iyisimi sen forumlar arası paslaştığın beyfendiye sor bu soruyu bahenenle bizde öğrenmiş oluruz :yerlerde:

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

ghostkiller1' Alıntı:
9köy' Alıntı:

biz klima teknisyeni değilizki teknisyenler belli bize ne hacet.en iyisimi sen forumlar arası paslaştığın  beyfendiye sor bu soruyu bahenenle bizde öğrenmiş oluruz :yerlerde:

hahaha forumlar arası bişe yok her şey ilk defa burada yemişim öte forumları nerde beyefendi varsa ona sokarım.. ne işim olur başka forumlarla. onalar anca bizi izler. kendilerince bir şeyler uydurup sonra bizlere sıvayıp avunurlar. alçaklık kompleksimi desem aşağılık kompleksimi artık nasıl oluyorsa. küfürbazık ya. :muha:

bu durum tamamen benim tespitimde resim vs eklemek biraz uzun sürecek. burdaki olay zaten cevabı üstünde dedim. teknisyen olmaya gerek yok. sensör soğuk hissediyor ama neden? onun resmini atacağım az bekleyin me üzerinde çalışyorum.

bu resimleri atınca  göreceksinizki basit gözüksede nekadar önemli sorunlara sebep olmuş

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,934

erkut303' Alıntı:
Hayırlı aksamlarlar arkadaşlar nasılsınız yinemi fatura sorunumu ??????

erkut  :)ürt: nerelerdesın sen yahu özledık vallahı

buay tum fatuları paylasacagım tek baslık altında kıs bıttı artık gelsın paylasımlar...

E Çevrimdışı

erkut303

Aktif Üye
23 Kas 2016
300
54
Bu ayki faturam bu

0506abd730def05dfdd2643756537ad2.jpg
03c0f4af3ac0d3e9f796ac6520c508a9.jpg

G Çevrimdışı

gakgom23

Yeni Üye
5 Ara 2016
39
ghostkiller srndeki o 13-15 lira yakan klima neymiş söylede onu alalım çünkü 22 m2 oda için bitane daha alacam ilk zamanlar mission düşünüyordum ama tereddütlerim var. Ve benim iki tane 9 luk klimamın ikiside yatak odalarında biri çocukşarın diğeri ise benim yatak odamda ve sürekli kapalı kapı kullanıyoruz.. siz 26 çok yüksek diyonuz ama 24 de çokta rahat bir sıcaklık yakalayamadım ben 25 hadi neyse ama 25 derece altında hatırı sayılır bi.sıcaklıl olmuyor.. ve şunada bi açıklık getirirseniz sevinirim 3 kademeli fan var yada 4 müydü hatırlayamadım her neyse fan derecesi elektiriğe etki edermi yani sürekli.uüksekte çalıştırmak yüksek faturayamı sebep olur veya orta kademede çalıştırırsak fatura yüksek.kademeye göre azalırmı şu fan olayınıda netleştirirmisiniz

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,934

@gakgom23 Fanı yuksekte calıstırma

odayı daha hızlı rejıme sokar yanı ıstenılen sıcaklıga daha cabuk gelır

ıstenılen sıcak gelen klıma devır duserek tasarrafu gecer ınverterın amacı budur

soyle dusun arabanla bıryere gıdeceksın vıtesı nıye buyutuyorsun hızlı gıtmek ve yakıtı dusurmek ıcın vıtes buyutursun

bu olayda bır nevı boyle

fanı dusuk kullanırsan klıma ıcerısını rejıme getırmete zorlanır ve sureklı yuksek tuketıme neden olur

zaten mıssıon oldukca sessız bır klıma dusuk hava debısını tercıh etmek ıcın bırsebep yokkı ortada

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

gakgom23ghostkiller srndeki o 13-15 lira yakan klima neymiş söylede onu alalım çünkü 22 m2 oda için bitane daha alacam ilk zamanlar mission düşünüyordum ama tereddütlerim var. Ve benim iki tane 9 luk klimamın ikiside yatak odalarında biri çocukşarın diğeri ise benim yatak odamda ve sürekli kapalı kapı kullanıyoruz.. siz 26 çok yüksek diyonuz ama 24 de çokta rahat bir sıcaklık yakalayamadım ben 25 hadi neyse ama 25 derece altında hatırı sayılır bi.sıcaklıl olmuyor.. ve şunada bi açıklık getirirseniz sevinirim 3 kademeli fan var yada 4 müydü hatırlayamadım her neyse fan derecesi elektiriğe etki edermi yani sürekli.uüksekte çalıştırmak yüksek faturayamı sebep olur veya orta kademede çalıştırırsak fatura yüksek.kademeye göre azalırmı şu fan olayınıda netleştirirmisiniz

siz o klimalardanda alsanız sağlam izolasyonunuz yoksa bir miktar düşsede faturanız gene memnun kalmazsınız.

bildiğimce ghostkillerin izolasyonuda çok güçlü dıştan ve içten yapılmış.

benim evdede izolasyon çok fena değil.

fan hızın ben daikinde en düşükte kullanıyorum. çünkü yükseltirsem soğuk üflüyor bu forumda oolsun önceki forumda olsun resimler yaınlamıştım. düşük fanda bile çarpmaması için kartondan paravan yaptım

fan tüketimlerine gelince artık o kadarını bilemeyeceğim ama bazı klima düşük fanda çok tüketiyor bazısı yüksek fanda. yazılımlada alakalı olabiliyor..

şu şekildede açıklamak klimasına göre mümkün. oda soğuksa bazı klima aşırı yüklenerek Allah ne verdiyse tam yük yüksek tüketim yapıp sonra normale dönüyor.

bazı klimada ben yüklenmem yavaş yavaş ısıtırım soğuturum diyor.

ama bu tüketim kayda değer bir fark getirmez. doğru olan yüksek fanda kullanmaktır.

bir şey daha ekleyeyim evinizin nem oranıda sizin üşümenizde etkendir klima iyi ısıtsa bile evde nemi %50 hatta 60 ın altına indiryorsa. üşürsünüz. çocuklarında sizinde burnunuzda kuruluk meydana gelir bilirsiniz. ok adana nemi yüksek memleket ama odadaki nemi kontrol etmeniz lazım.

gelelim şimdi şu benm daikinin meselesine @sota G ghostkiller1

bakınız şimdi zaman zaman bu klima hava soğuyunca gazlıyordu ben anlam veremiyordum. geçen gün gene baya soğudu acı bir kuzeyden esen soğuk. klima 22 dereceye ayarlı oda 30 derece oldu nemlendirme cihazı yetiştirmiyor nem yapmaya.

ghost sen şimdi diyorsun ya beyfendilere vs mi sordun ne sorması forumlarla alakası olmayan. hadi dediğin olsun :) esas bir beyefendiye sordum. biz serseriyik ya hele ben işsizim. mbirola göre.. esas o aç olmasa kendi dolaşmaz forumlarda aç köpek.

neyse durumu anlattım aldığım cevap : sensör soğuk alılıyor klima gazlıyor yada arıza var olayı netleştirmek için sensörü ölçüp bildirebilrmisin hemen ölçtüm. resim attım vs o aradada mutfağa sigaraya gittim cam açık mutfak 16 derece klimanın dış ünitesine vs bakarken biliyorsunuzdur benim klima odaya mutfağı geçip bağlanıyor.

bir baktım mutfak oda bağlantı yeri açık. dedim buldum suçluyu bakın şimdi.

2i8ix03.png

burayı gazete kağıdıyla tıkadım ve sorun çözüldü.

e5ircw.png

bakınız o geçişten sızan ışıkta mavi renkli.. buda odanın aydınlatmasından yayılan renk.. tam beyaz floresan olduğu için odanın mavi rengini yansıtıyor. rastgele iyi yakalamış telefonun kamerası.

29nz6de.png

düşüne biliyormusunuz cam açık.. açık cama 2 metre mesafe var ama mutfağın soğuğunu algılıyor klima monoblok gövde hoş monoblok olmasada o boru geçisişini evin içi diye kapatmamak hata.

okadarda ilginç durumki havada aniden bozdu ben rahatsızım üşütmüşüm sıcak istemiyorum çay içsem terliyorum o yüzden odanın derecesi düşük yoksa 25 ten aşağı düşmez o klima. kilom azken 27 den aşağı düşürmezdim dereceyi.

kışın kardada 25-26 derecelerde mutfak camı kapalı haliyle saatte 50-60 wattla idare eden klima 22 derecede coşmuştu.

şans eseri tespiti yapıp dedim abi bu klima buradan hava alıyor sensör soğuyor.

cevap aynen öyle oldu..

doldurdum gazete kağıdını klima normale döndü.

yani klima soğuk hisssettiği sürece düşük faturayı unutmak lazım.

tabi haier york sierra gree ve gree üretimi sigmaları vs geç.. anca gözümle görürsem veya iyi yorumlar artarsa inanırım.

zira insanımızda kendi malınaı aşırı savunma hastalığı olduğu sürece insan az çok kimin ne söylediğini söyleyebileceğni anlayabiliyor.

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

gakgom23' Alıntı:
ghostkiller srndeki o 13-15 lira yakan klima neymiş söylede onu alalım çünkü 22 m2 oda için bitane daha alacam ilk zamanlar mission düşünüyordum ama tereddütlerim var. Ve benim iki tane 9 luk klimamın ikiside yatak odalarında biri çocukşarın diğeri ise benim yatak odamda ve sürekli kapalı kapı kullanıyoruz.. siz 26 çok yüksek diyonuz ama 24 de çokta rahat bir sıcaklık yakalayamadım ben 25 hadi neyse ama 25 derece altında hatırı sayılır bi.sıcaklıl olmuyor.. ve şunada bi açıklık getirirseniz sevinirim 3 kademeli fan var yada 4 müydü hatırlayamadım her neyse fan derecesi elektiriğe etki edermi yani sürekli.uüksekte çalıştırmak yüksek faturayamı sebep olur veya orta kademede çalıştırırsak fatura yüksek.kademeye göre azalırmı şu fan olayınıda netleştirirmisiniz

siz o klimalardanda alsanız sağlam izolasyonunuz yoksa bir miktar düşsede faturanız gene memnun kalmazsınız.

bildiğimce ghostkillerin izolasyonuda çok güçlü dıştan ve içten yapılmış.

benim evdede izolasyon çok fena değil.

fan hızın ben daikinde en düşükte kullanıyorum. çünkü yükseltirsem soğuk üflüyor bu forumda oolsun önceki forumda olsun resimler yaınlamıştım. düşük fanda bile çarpmaması için kartondan paravan yaptım

fan tüketimlerine gelince artık o kadarını bilemeyeceğim ama bazı klima düşük fanda çok tüketiyor bazısı yüksek fanda. yazılımlada alakalı olabiliyor..

şu şekildede açıklamak klimasına göre mümkün. oda soğuksa bazı klima aşırı yüklenerek Allah ne verdiyse tam yük yüksek tüketim yapıp sonra normale dönüyor.

bazı klimada ben yüklenmem yavaş yavaş ısıtırım soğuturum diyor.

ama bu tüketim kayda değer bir fark getirmez. doğru olan yüksek fanda kullanmaktır.

bir şey daha ekleyeyim evinizin nem oranıda sizin üşümenizde etkendir klima iyi ısıtsa bile evde nemi %50 hatta 60 ın altına indiryorsa. üşürsünüz. çocuklarında sizinde burnunuzda kuruluk meydana gelir bilirsiniz. ok adana nemi yüksek memleket ama odadaki nemi kontrol etmeniz lazım.

gelelim şimdi şu benm daikinin meselesine @sota G ghostkiller1

bakınız şimdi zaman zaman bu klima hava soğuyunca gazlıyordu ben anlam veremiyordum. geçen gün gene baya soğudu acı bir kuzeyden esen soğuk. klima 22 dereceye ayarlı oda 30 derece oldu nemlendirme cihazı yetiştirmiyor nem yapmaya.

ghost sen şimdi diyorsun ya beyfendilere vs mi sordun ne sorması forumlarla alakası olmayan. hadi dediğin olsun :) esas bir beyefendiye sordum. biz serseriyik ya hele ben işsizim. mbirola göre.. esas o aç olmasa kendi dolaşmaz forumlarda aç köpek.

neyse durumu anlattım aldığım cevap : sensör soğuk alılıyor klima gazlıyor yada arıza var olayı netleştirmek için sensörü ölçüp bildirebilrmisin hemen ölçtüm. resim attım vs o aradada mutfağa sigaraya gittim cam açık mutfak 16 derece klimanın dış ünitesine vs bakarken biliyorsunuzdur benim klima odaya mutfağı geçip bağlanıyor.

bir baktım mutfak oda bağlantı yeri açık. dedim buldum suçluyu bakın şimdi.

2i8ix03.png

burayı gazete kağıdıyla tıkadım ve sorun çözüldü.

e5ircw.png

bakınız o geçişten sızan ışıkta mavi renkli.. buda odanın aydınlatmasından yayılan renk.. tam beyaz floresan olduğu için odanın mavi rengini yansıtıyor. rastgele iyi yakalamış telefonun kamerası.

29nz6de.png

düşüne biliyormusunuz cam açık.. açık cama 2 metre mesafe var ama mutfağın soğuğunu algılıyor klima monoblok gövde hoş monoblok olmasada o boru geçisişini evin içi diye kapatmamak hata.

okadarda ilginç durumki havada aniden bozdu ben rahatsızım üşütmüşüm sıcak istemiyorum çay içsem terliyorum o yüzden odanın derecesi düşük yoksa 25 ten aşağı düşmez o klima. kilom azken 27 den aşağı düşürmezdim dereceyi.

kışın kardada 25-26 derecelerde mutfak camı kapalı haliyle saatte 50-60 wattla idare eden klima 22 derecede coşmuştu.

şans eseri tespiti yapıp dedim abi bu klima buradan hava alıyor sensör soğuyor.

cevap aynen öyle oldu..

doldurdum gazete kağıdını klima normale döndü.

yani klima soğuk hisssettiği sürece düşük faturayı unutmak lazım.

tabi haier york sierra gree ve gree üretimi sigmaları vs geç.. anca gözümle görürsem veya iyi yorumlar artarsa inanırım.

zira insanımızda kendi malınaı aşırı savunma hastalığı olduğu sürece insan az çok kimin ne söylediğini söyleyebileceğni anlayabiliyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt