Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

mikaback' Alıntı:
merhaba arkadaşlar ben mersinde ikamet etmekteyim. yazın bilenler bilir mersin ve çevresi çok sıcak oluyor. evim merkezi sistemle ısınıyor bu yüzden sadece soğutma amaçlı kullanılacak bir klimaya ihtiyacım var. salonum 26 m2 - mutfak 18m2 ve koridor 8m2 ölçülerinde.
salona kuracağım ve kapıları açık bırakıp koridor ve mutfağı da soğutabileceğim bir klima tavsiyesine ihtiyacım var. 24000btu olur muhtemelen. yaz boyu açık olacağından beni tedaşa ortak etmeyecek bir klima olursa çok güzel olur .:))
değerli tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

hoşgeldiniz sefalar getirdiniz.öncelikle arakatdamı duruyorsunuz birde bütçe durumunu yazabilirseniz ona göre seçenek sunalım.tabi en önemli konu ise 3 alanı tek klimayla soğutmak istiyorsunuz peki evin yapısı buna müsaitmi.mümkünse basit bir kroki çizebilirseniz daha net olur.btu olarak sıkıntı yok mecburen zaten 24 lük olacak.

M Çevrimdışı

mikaback

Yeni Üye
5 Mar 2017
5

ghostkiller1' Alıntı:
mikaback' Alıntı:
merhaba arkadaşlar ben mersinde ikamet etmekteyim. yazın bilenler bilir mersin ve çevresi çok sıcak oluyor. evim merkezi sistemle ısınıyor bu yüzden sadece soğutma amaçlı kullanılacak bir klimaya ihtiyacım var. salonum 26 m2 - mutfak 18m2 ve koridor 8m2 ölçülerinde.
salona kuracağım ve kapıları açık bırakıp koridor ve mutfağı da soğutabileceğim bir klima tavsiyesine ihtiyacım var. 24000btu olur muhtemelen. yaz boyu açık olacağından beni tedaşa ortak etmeyecek bir klima olursa çok güzel olur .:))
değerli tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

hoşgeldiniz sefalar getirdiniz.öncelikle arakatdamı duruyorsunuz birde bütçe durumunu yazabilirseniz ona göre seçenek sunalım.tabi en önemli konu ise 3 alanı tek klimayla soğutmak istiyorsunuz peki evin yapısı buna müsaitmi.mümkünse basit bir kroki çizebilirseniz daha net olur.btu olarak sıkıntı yok mecburen zaten 24 lük olacak.

aLEaN4336651500e9bf305.jpg

resim eklemeyi çok bilmiyorum yanlış olduysa şimdiden affola.

10 katlı binanın 6. katında oturuyorum. doğu-kuzey-güney cepheli dairem. bütçem 3-4 bin tl.

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

mikaback' Alıntı:
ghostkiller1' Alıntı:

aLEaN4336651500e9bf305.jpg

resim eklemeyi çok bilmiyorum yanlış olduysa şimdiden affola.

10 katlı binanın 6. katında oturuyorum. doğu-kuzey-güney cepheli dairem. bütçem 3-4 bin tl.

ellerinize sağlık önemli olan buydu.koridor dediğiniz kısma takılacak klima ve orası muhtemelen dar alandır.ve klima için sıkıntılı bir durum malesef.çünki klima orda boğulur yani alan dar iklimlendirmeyi bulunduğu alana göre yapar çabuk kısar buda diğer odalar için sorun teşkil eder. kardeşimizede bir üst mesajlarda aynılarını yazdım.tabi bir nebze sizin daha iyi o duruma göre.

resimdeki 1 nolu yere denk gelebilse iç ünite biraz daha durumu kurtarmış olursunuz.ama 2 nolu yere takarsanız sıkıntılar büyür.2 noya nasıl denk gelir gelebilirmi bilemiyorum.

aLEaN4.jpg

şahsen oraya 24 klima takmayın.18 lik alın.çünki büyükte alsanız bir mantığı kalmıcaktır.iklimlendirme bozuk olacak zaten en azından bir nebzede olsa 18 lik 24 lüğe göre iyi olur.koridor kısmı buz gibi olcaktır diğer odalarla arada farklılıklar mutlaka olacaktır.koridor kısmı dar alan olmasa geniş olsa o zaman iş iyi yapma ihtimali yüksek.ama dar olan yerlerde kimse bu duruma garanti vermez.klima için çok sakat bir durum gerçekten.

gerçekci olacaksak 18 alana kadar iki tane 9 luk alın tek tek odalara taktırın derim.maliyeti aynıya çıkar iklimlendirme tam olur yakıtta fazla olmaz.ama yok ille bu şekilde düşünüyorum diyorsanız dezavantajları göze alarak 18 olur .yakıtta fazla gelir iklimlendirmede istediğiniz düzeyde olmaz.faydası olmazmı derseniz muhakkak olur olmaz diyemem ama ne kadar olur onuda kestiremeyiz.
bence tekrardan bir değerlendirin kafanızda iki klimamı tek klimamı.olmadı ücretsiz keşif ekibi de çağırabilirsiniz herhangi bir markadan.
şahsen 18 likte karar kılacaksanız:

ister istemez dış ünite sesli olacaktır.ve çok katlı binada oturuyorsunuz.sorun teşkil edebilir.önemli olan sizin için sessizlik diye düşünüyorum.o yüzden :

bu klimayı almanız sessizlik verim performan yakıt açısından daha doğru karar olur.soğutma için gerek olmasada sessizliği yönünden özellikle tavsiye ediyorum.çünki böyle tip oturma alanlarında klima sesi alt ve üst kattakileri rahatsız etme ihtimalini göz önünde bulundurmalıyız.dersenizki çok sorun olmaz blanc serisini alın tabiki.ama bnu konuda hassas komşularınız var ise mission bütçenize göre tam net seçim olur.

M Çevrimdışı

mikaback

Yeni Üye
5 Mar 2017
5

hocam o işaretlediğim yerler kapı klimayı salona takmayı düşünüyorum çünkü tesisat önceden hazır orda.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
592

s.a sota ve ghostkiller1 hocam beko 31830 inverter klima aldım 20 nisan 2017 den sonra yazlığa montajı yapılacak 2,5 / 3 ay yazın soğutmada nasıl kullanılmasını önerirsiniz kaç derecede flap yönü 7 / 24 kullanılması elektrik tasarrufu açısından mantıklımı yoksa sabah 9 gece 12 ye kadarmı mantıklıdır çatı katı olduğundan sıcak oluyor 30 m2 civarrında açık mutfak

A Çevrimdışı

akdeniz024

Yeni Üye
19 Mar 2017
1
35 m2 salonum için klima bakıyorum samsung Ar7500 18btu almayı düşünüyordum ama sorunlu oldugu gördüm baska markalara baktım hepsi fasonmuş hangi modelleri alabilirim 3bin 4 bin arasında yaşadığım yer de Mardin malum sıcakları bilirsiniz yaz gelmeden taktırmak istiyorum tavsiye modelleri yazarsanız memnun olurum

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
592

klimaların set edilen değeri ile çekilen enerji  bağlantısı varmıdır

örnek : 25 dereceye set ettim çalışıyor diyelim   1100 watt  tüketim yapıyor  20 decereye set ettiğimde 1600 watt çekmesi gibi

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

mikaback' Alıntı:
hocam o işaretlediğim yerler kapı klimayı salona takmayı düşünüyorum çünkü tesisat önceden hazır orda.

Ozaman işler dahada karıştı.tesisat önceden çekilmişse boru çapları nedir.yani kaçlık klimaya göre çekilmiş.bu konuda bilginiz varmı yada öğrenebilirseniz iyi olur.18 lik klima botu çapı ile 9 luk klima bir değil malesegçf.

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941
Cvp: Klima Tavsiyesi 2017

akdeniz024' Alıntı:
35 m2 salonum için klima bakıyorum samsung Ar7500 18btu almayı düşünüyordum ama sorunlu oldugu gördüm baska markalara baktım hepsi fasonmuş hangi modelleri alabilirim 3bin 4 bin arasında yaşadığım yer de Mardin malum sıcakları bilirsiniz yaz gelmeden taktırmak istiyorum tavsiye modelleri yazarsanız memnun olurum
Hoşgeldiniz sefalar getirdiniz.fotumuzdaki samsungla ilgili konuyu okumuşsunuzdur umuyorum.aman kardeşim samsung ve mardin birarada üzülürsünüz.samsunga verilen o para yazık günah.

Btu olarak 18 lik evet yeterli gelir.size eli ayağı azda olsa düzgün klima şart.bütçeniz nazarında ilk önerim midea mission.bayilerde stok sıkıntısı var bulunduğunuz ildeki bayiler ne durumda bilemiyorum.

http://www.modernklima.com.tr/satici

Sitesi burası bilgi alabilirsiniz.
İkinci seçenek ise alarko tavsiye ederim.mission la tam olarak aynı olamasada aşşada çok fazla kalmaz.müşteri hizmetleri mideadan iyidir.

http://www.ege-ticaret.com/CARRIER-X-POWER-GOLD-DUVAR-TIPI-53UQV050H-INVSPLIT-KLIMA,PR-100.html

En son olarak midea blanc serisini öneririm.

Dahada alt modellere inmeyin derim sonradan sıkıntı çekmemeniz için

M Çevrimdışı

mikaback

Yeni Üye
5 Mar 2017
5

[quote pid='4844' dateline='1489930732']
Ozaman işler dahada karıştı.tesisat önceden çekilmişse boru çapları nedir.yani kaçlık klimaya göre çekilmiş.bu konuda bilginiz varmı yada öğrenebilirseniz iyi olur.18 lik klima botu çapı ile 9 luk klima bir değil malesegçf.
[/quote]

hocam tesisat çekildi derken salonda tesisat duvarın arkası iki dairenin ortasındaki boşluğa denk geliyor ve orda duvarda bir su borusu genişliğinde boşluk bırakılmış klima için. dış ünite dışarı bırakılacak ve iç ünite içerde olacak şekilde yeri belli demek istedim. yani salondaki duvarda olacak klima.

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

mikaback' Alıntı:
[quote pid='4844' dateline='1489930732']

hocam tesisat çekildi derken salonda tesisat duvarın arkası iki dairenin ortasındaki boşluğa denk geliyor ve orda duvarda bir su borusu genişliğinde boşluk bırakılmış klima için. dış ünite dışarı bırakılacak ve iç ünite içerde olacak şekilde yeri belli demek istedim. yani salondaki duvarda olacak klima.
[/quote]

salona kurulacaksa kapıya bakacak şekilde kurulmalı ama ne kadarda kapıya baksa hava dolaşımı ters dönerek mutfağa fayda sağlamaz.heleki mutfakta sürekli yemek felan yapılıyordur çok zor bu iş.koridor etkilenir ama mutfakta bu işin faydasını göremezsiniz.dereceyi düşürseniz salonda oturamazsınız.klimanın mantığınada ters çalışmasınada ters bir durum malesef.o yüzden ben diyorumki bu işten verim alamazsınız.boş yere büyük klima alır cebinizden fazla para çıkar ,artısı hiç kapatmadan çalıştırmak zorunda kalırsınız mutfakta ne kadar faydasını görürsünüz bilinmez .

genede şansımı denemek istiyorum derseniz önerdiğim 18 liklere bakın.ama hiçkimse size mutfağın soğuyacağına dair garanti vermez.bu konuda insiyatif tamamen size aittir.neden böyle yazıyorum alacağınız klimayada,markayada,aldığınız bayiyede suç bulmayın sonradan.ha garanti veren olursa o başka.ama aklıselim olan bu işten anlayan kimsede bu konuda size garanti vermez.

bir diğer sorununz ise dış ünite sorunu.yanlış anlamadıysam iki duvar arası boşluk bir su borusu kadar diyorsunuz.peki klimanın üflediği hava önünde boşluk olmazsa nasıl olcak bu iş.iş yaparmı yapmaz kesinlikle demem ama çok büyük bir sorun ve dezavantaj bana göre.iki duvar arası sıfıra sıfır dış ünite olmaz.

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

Turbo k.arza78' Alıntı:
s.a sota ve ghostkiller1 hocam beko 31830 inverter klima aldım 20 nisan 2017 den sonra yazlığa montajı yapılacak 2,5 / 3 ay yazın soğutmada nasıl kullanılmasını önerirsiniz kaç derecede flap yönü 7 / 24 kullanılması elektrik tasarrufu açısından mantıklımı yoksa sabah 9 gece 12 ye kadarmı mantıklıdır çatı katı olduğundan sıcak oluyor 30 m2 civarrında açık mutfak

hayırlı olsun şimdiden.derece yönünde bir kıstas yok açıkcası.kişiye göre değişim sağlar bu durum.ama yaralı olanı 24-26 derecedir.26-27 dereceden zarar gelmez ama 22-23 derecede oturmak herkişinin harcı değildir.vucut sağlığı açısından sıkıntılar çıkarabilir.ama oturmayanda yok değildir tabiki.herkesin bünyesi bir olamayacağı için bu konuda siz kendi konforunuza göre ayarlayacaksınız.

soğutmada tabiki flaplar tamamen aşağıya bakacak şekilde olmalı.ilk açılışta sağ sol yön kanatları var ise çalıştırılmalı ve yüksek fan hızına alıp odanın rejime girmesinin çabuk olmasını sağlayabilirsiniz.fan hızını kesinlikle ve kesinlikle 2.kademeden aşağıya düşürmeyin.sizin için geçerli olan ise 3.kademe.son katdasınız kayıplar kaçaklar çok olacaktır.şahsen hiçbir zaman 1 ve 2 kademeyi kullanmıyorum.

şu bir gerçektirki 24 saat çalışan klima ile size göre 9-12 kullanımı tüketimi asla bir olmaz.24 saat çalışması 1-2 kw günde fazlalık yapar.heleki bazı iller ve çok korunaklı evlerde tamamen zarardır 24 çalışması tüketim açısından.amma konfor derseniz o zaman başka tabiiki.gel gelelim bu durum her eve her yöreye ile göre bir değildir.misal ben kullanmıyorum 24 saat neden derseniz klimamı açtığımda bana dönüşü hemen oluyor bu konuda bir sıkıntı yaratmıyor.saatlerce evin içini soğutmak için klima kendini yıtmıyor.ne demeye boş yere cebimden para çıksın ozaman değilmi.

ama bu durum herkişi için geçerli olamaz.misal siz son katdasınız ve çok sıcak oluyor diyorsunuz.klima evi rejime ne kadar sürede sokar ona göre karar vermek lağzım.açtınız saatlerce klima kendini zorluyorsa kapatmanızın mantığı kalmaz.ama baktınız kısa sürede dönüş oluyor klima rahatlıyor o zaman kapatmanız iyi olur gibi.yanı bunları siz kendiniz evinmizde yapacağınız kullanım testleri ile çözerseniz iyi olur.

diğer sorunuzada buraya yazayım.tabiki herbir derece soğutmada düşüklüğü-ısıtmada yüksekliği fazladan enerji tüketiimi ve fatura olarak size geri dönecektir.örneğin 24 derece kullanım ile 26 derece kullanımı bir olmaz.çok büyük bariz faklılıklar olmaz arada ama 10-20 tl arası bir fark yaratabilir soğutma için.ama tutar evi 20 dereceye alacağım derseniz o zaman klimada yırtar kendini elektirik saatide.

bu durumdada çok farklılıklar oluyor.nasıl oluyor.eviniz çok korunaklıdır dış hava koşullarından çok fazla etkilenmez ozaman sadece ilk başta set ettiğiniz dereceye örneğin 24 gelene kadar enerjiyi çok çeker sonrasında kendini kıstığındaki kısma adımı 26 dereceyle aynı olur.ama burdaki ince nokta gene yukarıdaki yazdığım durumlar işin içine girer.dönüşler geç olur ve siz aç kapa yaparsanız iyi olmaz,dönüşler etkili ve hızlı olur o zaman aç kapadan zarar gelmez.şuda varki 26 dereceyle 24 dereceye düşürmek oda havasını aynı saatde olmaz tabiki.atıyorum birisi 1 saatte diğeri 2 saate yakın bir zamanda olur gibi.

ama bunlara evinizin dezavantajları dahil olur ve klima atıyorum 6-7 saatden sonra kendini kısmaya başlarsa işte ozaman sürekli çalıştırmak mantıklı olanıdır.en doğru seçimi kendi testlerinizle yaparsınız.kişilerin istediği derece,evin faktörü,kişi sayısı çalışan elektronik eşya sayısı ,bulunduığunuz il,vs vs değişkenli çok etkenler olacağından şu doğru dur demekte yanlış olur.

K Çevrimdışı

kafharsa

Yeni Üye
13 Mar 2017
4

Sota' Alıntı:
kafharsa' Alıntı:
Öncelikle hepinize merhaba,

Dün yazılarınızın çoğuna bakmaya çalıştım fakat iyice kafam karıştı :) . Eve klima almayı düşünüyorum.

Takılacak yerin özellikleri yaklaşık olarak 25-30 metre kare, güney cephe ve çatı katıdır.

Samsung 18000'lik bir klima beğendim fakat yorumlarınızı vs. okuduğumda değişik markaları önermişsiniz. Durum böyle oluncada kafam iyice karıştı. yaklaşık bütçem 3000 tl civarlarındadır. 

konu ile ilgili olarak yardımlarınızı bekliyorum.

herkese iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba hosgeldiniz

Isitma sogutma hangi amacla kullanilacak
Catinizda izolasyon mevcut mu

Öncelikle ilginiz için Teşekkür ederim.

Genellikle Soğutma amaçlı kullanılacak ve çatıda izolasyon mevcuttur. Yer Kocaeli

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
592

ghostkiller1' Alıntı:
Turbo k.arza78' Alıntı:

hayırlı olsun şimdiden.derece yönünde bir kıstas yok açıkcası.kişiye göre değişim sağlar bu durum.ama yaralı olanı 24-26 derecedir.26-27 dereceden zarar gelmez ama 22-23 derecede oturmak herkişinin harcı değildir.vucut sağlığı açısından sıkıntılar çıkarabilir.ama oturmayanda yok değildir tabiki.herkesin bünyesi bir olamayacağı için bu konuda siz kendi konforunuza göre ayarlayacaksınız.

soğutmada tabiki flaplar tamamen aşağıya bakacak şekilde olmalı.ilk açılışta sağ sol yön kanatları var ise çalıştırılmalı ve yüksek fan hızına alıp odanın rejime girmesinin çabuk olmasını sağlayabilirsiniz.fan hızını kesinlikle ve kesinlikle 2.kademeden aşağıya düşürmeyin.sizin için geçerli olan ise 3.kademe.son katdasınız kayıplar kaçaklar çok olacaktır.şahsen hiçbir zaman 1 ve 2 kademeyi kullanmıyorum.

şu bir gerçektirki 24 saat çalışan klima ile size göre 9-12 kullanımı tüketimi asla bir olmaz.24 saat çalışması 1-2 kw günde fazlalık yapar.heleki bazı iller ve çok korunaklı evlerde tamamen zarardır 24 çalışması tüketim açısından.amma konfor derseniz o zaman başka tabiiki.gel gelelim bu durum her eve her yöreye ile göre bir değildir.misal ben kullanmıyorum 24 saat neden derseniz klimamı açtığımda bana dönüşü hemen oluyor bu konuda bir sıkıntı yaratmıyor.saatlerce evin içini soğutmak için klima kendini yıtmıyor.ne demeye boş yere cebimden para çıksın ozaman değilmi.

ama bu durum herkişi için geçerli olamaz.misal siz son katdasınız ve çok sıcak oluyor diyorsunuz.klima evi rejime ne kadar sürede sokar ona göre karar vermek lağzım.açtınız saatlerce klima kendini zorluyorsa kapatmanızın mantığı kalmaz.ama baktınız kısa sürede dönüş oluyor klima rahatlıyor o zaman kapatmanız iyi olur gibi.yanı bunları siz kendiniz evinmizde yapacağınız kullanım testleri ile çözerseniz iyi olur.

diğer sorunuzada buraya yazayım.tabiki herbir derece soğutmada düşüklüğü-ısıtmada yüksekliği fazladan enerji tüketiimi ve fatura olarak size geri dönecektir.örneğin 24 derece kullanım ile 26 derece kullanımı bir olmaz.çok büyük bariz faklılıklar olmaz arada ama 10-20 tl arası bir fark yaratabilir soğutma için.ama tutar evi 20 dereceye alacağım derseniz o zaman klimada yırtar kendini elektirik saatide.

bu durumdada çok farklılıklar oluyor.nasıl oluyor.eviniz çok korunaklıdır dış hava koşullarından çok fazla etkilenmez ozaman sadece ilk başta set ettiğiniz dereceye örneğin 24 gelene kadar enerjiyi çok çeker sonrasında kendini kıstığındaki kısma adımı 26 dereceyle aynı olur.ama burdaki ince nokta gene yukarıdaki yazdığım durumlar işin içine girer.dönüşler geç olur ve siz aç kapa yaparsanız iyi olmaz,dönüşler etkili ve hızlı olur o zaman aç kapadan zarar gelmez.şuda varki 26 dereceyle 24 dereceye düşürmek oda havasını aynı saatde olmaz tabiki.atıyorum birisi 1 saatte diğeri 2 saate yakın bir zamanda olur gibi.

ama bunlara evinizin dezavantajları dahil olur ve klima atıyorum 6-7 saatden sonra kendini kısmaya başlarsa işte ozaman sürekli çalıştırmak mantıklı olanıdır.en doğru seçimi kendi testlerinizle yaparsınız.kişilerin istediği derece,evin faktörü,kişi sayısı çalışan elektronik eşya sayısı ,bulunduığunuz il,vs vs değişkenli çok etkenler olacağından şu doğru dur demekte yanlış olur.
zaten klimanın özelliklerinde anlık enerji tüketim göstergesi mevcut oradan takip edebilirim teşekkürler ..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt