Klima Elektrik Tüketimi

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Cvp: Klima Elektrik Tüketimi

ELEKTRİK FATURAM  : 133 TL  GELDİ   TAM 1 AYDA  TÜM EVİN ELEKTRİĞİ İÇİNDE 

23 GÜN GÜNDE  16 SAAT KLİMA ÇALIŞMASI 
7 GÜNDE 24 SAAT KLİMA ÇALIŞMASI + TÜM EV ELEKTRİĞİ

M Çevrimdışı

mbirol

Kayıtsız / Doğrulanmamış

horg hurrg hırg hırg horg hırg hırg

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289

ghostkiller1' Alıntı:
emin616' Alıntı:
  3 klima derken. Buna ev elektriğide dahil mi?  Kullanılan klimaların modelleri ne? Kaç derecede nasıl ne kadar çalışıyor?  Ev izolasyonlu mu? Kaç m2 ?Kafamda deli sorular :deli:
Tam ME için bütçe ayırmaktan vazgeçtim akşama mission almaya gidecekller yapılır mu bana :)eh:

Emin kardeşim Aman Kafanız karışmasın her şey bütçeye dayalı. Gönül ister ki herkes kaliteli ve iyi bir klima alabilsin.

Ben de 3 tane me Klima var. Iki tane 9'luk ve bir tane 12'lik  var. Yalıtım süper sayılmaz Orta seviye. Üçüncü  kat  ve üzerinde bir tane boş daire var maalesef ev kuzeye bakıyor.

9 luk 20 saat genelde 27 derecede çalışır ve ara ara turbo moduna alırım

Diğer 9 luk genelde 18 saat ve bazı günler kapanmaz 22-24derecede çalışıyor.malum gençler soğuğu seviyor

12 likse ortalama 18-19 saat hafta sonları ve bazı günler kapanmaz 26derecede çalışır.

Evin elektiriği bu faturaya dahil.normalde 75-85 arası gelir faturam.3 lü tarife kullanıyorum.dikkat etmiyoruz açıkcası etsek fatura dahada düşer.tek dikkat edilen çamaşır ve bulaşık mak ya gündüz yada gece 10 dan sonra çalışır.iki tv iki pc sürekli çalışır.budolabım x large büyük kasa.tabi birde klimadan fazla yakan kazanlı ütü.

Hastanede hastamız olması dolayısıyla sürekli aşşa yukarı gün aşırı ütü yapılır meret 1800 wat çekiyor.geriye diğer ev aletleri kalıyor kettle ,fön mak,....vs gibi.tabi bu ay üst katda tadilat yapıldı matkap vs çalıştı.

Bütün bunlara rağmen gelen fatura 121 tl ve çok memnunum.yalıtım önceside fazla fatura gelmiyordu bana.ne zaman me klimaları aldım rahata erdim.yaz kış sürekli çalışır klimalar.bende kombi tesisatı doğalgaz soba tesisatıda var aynı zamanda.içlerinde en karlısı klima.kombiye göre yarı yarıya fark atıyor.

birçok marka ile aşina oldum kullandım .şu bir gerçektirki asla kaliteyle normal seviye bir cihaz bir olamıyor.heryönden farkı hissediyorsunuz.o yüzdendirki bütçe sıkıntısı olmayanlar için önce kalite diyorum.

Kıskanılası klima değerlerin var. Bizde evde genelde 70-80 TL fatura ödüyoruz ama 18.000 on-off klima var onu çalıtırınca saate 1.7 kw tüketim alıyoruz. genede kısa süreli çalıştıyoruz fazla çalıştırınca aylık 300 TL ödediğimizi biliyorum.  10-12 saat kadar çalışıyordu ama bünün evi soğutuyorduk.

Neyse mission mu Me mi derken Me almaya karar verdim. Yarın akşam eve keşif için gelecekler gerci ben SF almak istiyorum ama yine onların diyeceklerini merak ediyorum. Sadece soğutma için SF değil de alt modellerine mi yönelsem karar veremedim.

ME sf 3900 TL nakit
Mission 2700 TL nakit

Arada 1200 TL fark var sanırım bu farka değecek diye düşünüyorum.

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221

Güç tüketimi 2.21 kw olan bir klima 24 saat 30 gün sürekli çalıştırılırsa elektrik kw/h 0.45 tl aldığımda 2.21×0.45=0.9945x24=23.868x30=716.04 tl aylık tüketim çıkıyor...Hesaplamada nerde yanlışlık yapıyorum acaba?

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

ruzgar' Alıntı:
Güç tüketimi 2.21 kw olan bir klima 24 saat 30 gün sürekli çalıştırılırsa elektrik kw/h 0.45 tl aldığımda 2.21×0.45=0.9945x24=23.868x30=716.04 tl aylık tüketim çıkıyor...Hesaplamada nerde yanlışlık yapıyorum acaba?

Klimanın kendini kısmasını hesaba katmıyorsunuz, sürekli 2kw çekmesi için hangarda çalışması lazım yoksa elbet kendini kısacaktır.

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221

t.taha' Alıntı:
ruzgar' Alıntı:

Klimanın kendini kısmasını hesaba katmıyorsunuz, sürekli 2kw çekmesi için hangarda çalışması lazım yoksa elbet kendini kısacaktır.

Evet onu düşündüm de :) o zaman hiçbir klimanın katalog da verdiği değer pek de önemli değil.Tüketim hesabi yapmak icin mutlaka watmetre takmalıyiz o zaman.Hava sicaklıgi kayip kacak gibi bir cok degişken de var..O zaman şöyle soyleyeyim ortalama kosullarda 2.21 ceken bir klima kendini yuzde kaç kısar..Yüzde 50 yuzde 75 vb.bir oran diyebilir miyiz?

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

ruzgar' Alıntı:
t.taha' Alıntı:

Evet onu düşündüm de :) o zaman hiçbir klimanın katalog da verdiği değer pek de önemli değil.Tüketim hesabi yapmak icin mutlaka watmetre takmalıyiz o zaman.Hava sicaklıgi kayip kacak gibi bir cok degişken de var..O zaman şöyle soyleyeyim ortalama kosullarda 2.21 ceken bir klima kendini yuzde kaç kısar..Yüzde 50 yuzde 75 vb.bir oran diyebilir miyiz?

Katalog verilerine iki sebepten fazla dikkat etmemek lazım birincisi dediğiniz gibi çok fazla parametre var katolog verilerinin yüzde yüz tutarlı olması için sizin evin test ortamıyla aynı koşullarda olması gerekli, ikincisi özellikle alt seviye klimalarda verilerin hileli olması 2 liralık klimanın 5-6 liralık rakiplerine yakın performans sergilemesi mümkün değil, tabi şu var mitsubishi electric gibi kendini kanıtlamış firmaların kataloğuna bakarak klimanın gösterdiği verimlilik konusunda az çok fikir sahibi oluruz, almadan önce ön bilgi.

Ortama uygun kapasitedeki seçilen klima ortamı seçtiğiniz sıcaklığa getirince kısmaya başlayacak, yazdığınız gibi kaçak miktarı kadar kısacak kafadan bir yüzde verilemez fakat önemli olan kaçak miktarı çok azsa klima kendini ne kadar kısabilir bunu öğrenmek lazım onda da kataloğa güveneceğiz artık, örneğin min0.8-3.5-4.0max kw olarak geçer bu klima kaçak çok azsa 0.8kw kapasiteye kadar düşebilir max 2.2kw çeken bir klima modeline göre belki 1kw aşağısına kadar inebilir.

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221

t.taha' Alıntı:
ruzgar' Alıntı:

Katalog verilerine iki sebepten fazla dikkat etmemek lazım birincisi dediğiniz gibi çok fazla parametre var katolog verilerinin yüzde yüz tutarlı olması için sizin evin test ortamıyla aynı koşullarda olması gerekli, ikincisi özellikle alt seviye klimalarda verilerin hileli olması 2 liralık klimanın 5-6 liralık rakiplerine yakın performans sergilemesi mümkün değil, tabi şu var mitsubishi electric gibi kendini kanıtlamış firmaların kataloğuna bakarak klimanın gösterdiği verimlilik konusunda az çok fikir sahibi oluruz, almadan önce ön bilgi.

Ortama uygun kapasitedeki seçilen klima ortamı seçtiğiniz sıcaklığa getirince kısmaya başlayacak, yazdığınız gibi kaçak miktarı kadar kısacak kafadan bir yüzde verilemez fakat önemli olan kaçak miktarı çok azsa klima kendini ne kadar kısabilir bunu öğrenmek lazım onda da kataloğa güveneceğiz artık, örneğin min0.8-3.5-4.0max kw olarak geçer bu klima kaçak çok azsa 0.8kw kapasiteye kadar düşebilir max 2.2kw çeken bir klima modeline göre belki 1kw aşağısına kadar inebilir.

1 kw civarına düşüyorsa bu 350 tl civarına gelmez mi ki bu da yüksek bir rakam..O zaman 2.2 kw tüketim etiketli bir klimayı sepetimden çıkarmam mantıklı olacak gibi..

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

ruzgar' Alıntı:
t.taha' Alıntı:

1 kw civarına düşüyorsa bu 350 tl civarına gelmez mi ki bu da yüksek bir rakam..O zaman 2.2 kw tüketim etiketli bir klimayı sepetimden çıkarmam mantıklı olacak gibi..

1 kw uydurdum tabi orada, 2.2 kw çeken klima günümüzde israflı bir klimadır, klima aktif şekilde hem ısıtmak hem soğutmak için kullanılacaksa  baştan biraz paraya kıymak gerekli diye düşünüyorum, sizi fazla takip edemedim hangi kapasitede hangi modelleri düşünüyordunuz.

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221

t.taha' Alıntı:
ruzgar' Alıntı:

1 kw uydurdum tabi orada, 2.2 kw çeken klima günümüzde israflı bir klimadır, klima aktif şekilde hem ısıtmak hem soğutmak için kullanılacaksa  baştan biraz paraya kıymak gerekli diye düşünüyorum, sizi fazla takip edemedim hangi kapasitede hangi modelleri düşünüyordunuz.

40 m2 kuzey cephe zemin kat salon sahil kenarı cam fazla yalıtım yok.. 24 bin btu ya da 18 bin btu..Isıtma ağırlıklı kullanılacak..Soğutma hiç önemli değil..Bu yüzden fujitsulara bakıyordum..Bu klimaların soğutma degerleri normal, ısıtma değerleri yüksek..Internetten yaptığım arastırmalarda fujitsunun ısıtması hakkında hiç olumsuz yoruma rastlamadım.Aksine soba gibi ısıtıyor dedikleri tek klima..2.2 kw fujitsu 24 lfca nın teknik verisi..1.7 kw de fujitsu 18lfca nın.Fiyatlar da 4700-5200 arası..Gayet uygun görünüyor.Cok iyi klima olmayabilir ama f/p olarak uygun..Tabii elektrik tüketimini beğenmedim.Yalnız bu klimaların çok düşük btu değerlere düştüğünü de duydum.

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

ruzgar' Alıntı:
t.taha' Alıntı:

40 m2 kuzey cephe zemin kat salon sahil kenarı cam fazla yalıtım yok.. 24 bin btu ya da 18 bin btu..Isıtma ağırlıklı kullanılacak..Soğutma hiç önemli değil..Bu yüzden fujitsulara bakıyordum..Bu klimaların soğutma degerleri normal, ısıtma değerleri yüksek..Internetten yaptığım arastırmalarda fujitsunun ısıtması hakkında hiç olumsuz yoruma rastlamadım.Aksine soba gibi ısıtıyor dedikleri tek klima..2.2 kw fujitsu 24 lfca nın teknik verisi..1.7 kw de fujitsu 18lfca nın.Fiyatlar da 4700-5200 arası..Gayet uygun görünüyor.Cok iyi klima olmayabilir ama f/p olarak uygun..Tabii elektrik tüketimini beğenmedim.Yalnız bu klimaların çok düşük btu değerlere düştüğünü de duydum.

Ben bu kadar büyük klimaya ihtiyacınız olduğunu bilmiyordum, 24.000 btu için ısıtmada normal o değerler, klimaların hacmi arttıkça verimlilikleri düşüyor maalesef, ısıtılması gereken alan küçüldükçe klima diğer çözümlere göre daha makul oluyor, açıkçası bu konuda uzman değilim öğrendiklerimi yardımcı olması bakımından sizinle paylaşıyorum, 6 kw hatta 5kw kaliteli modeller orayı kurtarır 7kw lar daha bir elektrik katili oluyor.

E Çevrimdışı

erkut303

Aktif Üye
23 Kas 2016
300
54

Bende fijutsu 18 btu kullanıyorum gayet memnunum yer izmir çatı katı ısıtma ağırlıklı tüketim gayet güzel

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221

erkut303' Alıntı:
Bende fijutsu 18 btu kullanıyorum gayet memnunum yer izmir çatı katı ısıtma ağırlıklı tüketim gayet güzel

Merhaba..Kaç m2 oda..Sürekli açık mi kullanıyorsunuz,Tüketim hakkında bilgi verebilir misiniz?

E Çevrimdışı

erkut303

Aktif Üye
23 Kas 2016
300
54

26 metrekare 7/24 açık iki klima 230 250 arsı yazın da 125 140 tl arası geliyor

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt