Kitap Tavsiyeleri

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Merhaba Arkadaşlar,

Dune serisine başladım, ilk kitabı 600 sayfadan fazla olmasına rağmen hızla bitti, akıcı, farklı bir konusu var. Bilim-kurgu fantastik türlerden hoşlananlara tavsiye ederim.

Kurgusu çok güzel, özellikle yazarın dil kullanımı, bazı terim ve karakterlerde Arapça/Farsça kelime tercihleri çok değişik bir hava katmış.

Seride toplam 6 kitap var, okudukça düşüncelerimi paylaşacağım.

R Çevrimdışı

robur 

Aktif Üye
3 Haz 2022
77
44
Merhaba Arkadaşlar,

Dune serisine başladım, ilk kitabı 600 sayfadan fazla olmasına rağmen hızla bitti, akıcı, farklı bir konusu var. Bilim-kurgu fantastik türlerden hoşlananlara tavsiye ederim.

Kurgusu çok güzel, özellikle yazarın dil kullanımı, bazı terim ve karakterlerde Arapça/Farsça kelime tercihleri çok değişik bir hava katmış.

Seride toplam 6 kitap var, okudukça düşüncelerimi paylaşacağım.
Dune gerçekten harika bir kitap. Filmini seyretmeden önce okunmasında fayda var. Zaten film, ilk kitabın yaklaşık yarısını anlatıyor. Devam kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.

Serideki 6.kitabı oğlu mu yazmıştı, yanlış mı hatırlıyorum?

Bahsettiğiniz Puslu Kıtalar Atlası'na da bayıldım bu arada. Hikaye içinde hikaye anlatım yöntemini müthiş kullanmış yazar. Masalsı bir dünyaya kendinizi kaptırıp gidiyor, kitabın ne zaman bittiğini anlamıyor ve açıkçası "keşke hiç bitmese" diyorsunuz.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Ben bir hata yaptım, önce filmini seyrettim? dolayısıyla filmde seyrettiğim karakterler ile kitaptakileri eşleştirmek biraz rahatsız edici oldu. ilk 6 kitap Frank Herbert'e ait, 7. bitmemiş kitabı oğulları tamamladılar diye biliyorum, 2 kitap halinde.. birde hanedanlar serisi var, sanırım ben orijinal ilk 6 kitabı tamamlayıp bırakacağım.

Puslu Kıtalar Atlası favori kitaplarım arasına girdi, yazarın diğer kitaplarını da Dune serisinden sonra bakmak istiyorum.

Keyifli okumalar?

R Çevrimdışı

robur 

Aktif Üye
3 Haz 2022
77
44
Ben bir hata yaptım, önce filmini seyrettim? dolayısıyla filmde seyrettiğim karakterler ile kitaptakileri eşleştirmek biraz rahatsız edici oldu. ilk 6 kitap Frank Herbert'e ait, 7. bitmemiş kitabı oğulları tamamladılar diye biliyorum, 2 kitap halinde.. birde hanedanlar serisi var, sanırım ben orijinal ilk 6 kitabı tamamlayıp bırakacağım.

Puslu Kıtalar Atlası favori kitaplarım arasına girdi, yazarın diğer kitaplarını da Dune serisinden sonra bakmak istiyorum.

Keyifli okumalar?
Teşekkürler ?. Bence de altı kitap yeterli olur ?

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Evet arkadaşlar merhaba tekrar hepinize..

DUNE serisini ite kakada olsa bitirdim birkaç hafta önce, valla seri çok güzel, alıyor götürüyor. Fakat sonlara doğru biraz sıkılmadım değil, 5. ve 6. kitap çok uzadı.. Birazda benden kaynaklandı, işlerimden dolayı bitiremedim. Ama bilim-kurgu kitap severlere tavsiye ederim, alın okuyun ama benim gibi sündürmeden hızlı hızlı okuyun.

Üstüne ne zamandan beri okumak istediğim Yaban'ı bitirdim, dedikleri kadar varmış, çok güzel bir eser. Israrla tavsyedir.

Şuanda Sinekli Bakkal'ı okuyorum, orijinal metin, çok fazla Arapça Farsça kelime var, fakat Can yayınları her sayfanın altına kelimelerin Türkçesini yazmış, daha keyifli bir hale gelmiş bu şekilde. Bu kitapta çok akıcı, Abdülhamit dönemi toplum hayatını çok güzel işlemiş.

Sizin son dönemde okuyup beğendiğiniz kitaplar neler?

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Merhaba arkadaşlar,

Bayadır görüşemiyoruz. Eskiler bilir bir ara Ümit Emmi'nin köşesi vardı, emmim kendi halinde yazar yazar dururdu. Benim bu konuda öyle mi oldu ne? 🙃

Ben İnce Memed serisine başladım, 3. kitap bitmek üzere, inanılmaz güzel akıcı bir konusu var. Büyük eser! İşlenen konu tema olarak aslında o kadar günümüze benziyor ki, zulmeden, zulme başkaldıran, dünya umurunda olmayan, cehalet, fırsatçılık, sadakat, sömürü düzeni vs. Çukuroavada geçiyor hikaye ama benzer hikayeleri şuanda yaşıyoruz, tabi zamanın şartları biraz daha farklı...

Mutlaka edinin ve okuyun arkadaşlar, ben bayıldım, henüz seri bitmedi ama ilk 3 kitap (3. kitap bitmek üzere) ne zaman bitti anlamadım.

Edit: işiniz gücünüz klima tavsiye, tv tavsiye.. kitap soran, tavsiye eden yok, valla kapatır giderim Ümit emmi gibi ha:tara

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Merhaba arkadaşlar,

Bayadır görüşemiyoruz. Eskiler bilir bir ara Ümit Emmi'nin köşesi vardı, emmim kendi halinde yazar yazar dururdu. Benim bu konuda öyle mi oldu ne? 🙃

Ben İnce Memed serisine başladım, 3. kitap bitmek üzere, inanılmaz güzel akıcı bir konusu var. Büyük eser! İşlenen konu tema olarak aslında o kadar günümüze benziyor ki, zulmeden, zulme başkaldıran, dünya umurunda olmayan, cehalet, fırsatçılık, sadakat, sömürü düzeni vs. Çukuroavada geçiyor hikaye ama benzer hikayeleri şuanda yaşıyoruz, tabi zamanın şartları biraz daha farklı...

Mutlaka edinin ve okuyun arkadaşlar, ben bayıldım, henüz seri bitmedi ama ilk 3 kitap (3. kitap bitmek üzere) ne zaman bitti anlamadım.

Edit: işiniz gücünüz klima tavsiye, tv tavsiye.. kitap soran, tavsiye eden yok, valla kapatır giderim Ümit emmi gibi ha:tara
Üstadım, hayat koşuşturmasından kitaba vakit bulamıyoruz desek ayıp olur. Demesek hani soru, tavsiye, öneri diyeceksiniz. Biz de susup yaşarmış gibi yapıyoruz işte..😞

(Bu arada ben de Ümit. Ama Ümit Emmi değilim yanlış anlaşılma olmasın. ☺️ )

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Üstadım, hayat koşuşturmasından kitaba vakit bulamıyoruz desek ayıp olur. Demesek hani soru, tavsiye, öneri diyeceksiniz. Biz de susup yaşarmış gibi yapıyoruz işte..
aslında vakit bulamıyorum, çok yoğunum diyordum bende zamanında.. ama gerçekten gün içerisinde o kadar boş işlerle uğraşıyoruz ki, bir şekilde okumaya zaman yaratılabiliyor. Biraz alışkanlıklarımızı değiştirmek, istemek gerekiyor. Anahtar kelime: istemek 🙂 gerisi halloluyor

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
aslında vakit bulamıyorum, çok yoğunum diyordum bende zamanında.. ama gerçekten gün içerisinde o kadar boş işlerle uğraşıyoruz ki, bir şekilde okumaya zaman yaratılabiliyor. Biraz alışkanlıklarımızı değiştirmek, istemek gerekiyor. Anahtar kelime: istemek 🙂 gerisi halloluyor
Geçmişte kitaplardan aldığım keyfi neredeyse hiç bir şeyden alamıyordum. İnanın tüm konsantrasyonumu ona ayırabilsem yine alacağımdan eminim. Ancak öyle bir durum ki yarıda bırakıp başka bir şeye başladığım zaman öksüz kalmışım gibi hissediyorum. Rutin düşünülmesi gereken şeylerin içine "Ne zaman bitiririm, acaba ne oluyordu" düşünceleri karışınca biraz kendime eziyet ediyormuşum gibi oldu. Ama özellikle şu dönemde artan ekstra düşünceler çözüldüğü an mutlaka bir fırsat yaratacağım. Çünkü biliyorum bende özledim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri