Kitap Tavsiyeleri

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Arkadaşlar merhaba,

Güzide forumumuzda hep elektronik hep teknoloji konuşuluyor. Bende okuduğumuz ve beğendiğimiz kitaplar konusunda bir konunun eksik olduğunu fark ettim. Yıllardır kitap okumak için zaman ayır(a)maz ve kendime kızardım. Evimin yakınına metro açılması sayesinde bende işe araçla gidip gelmeyi bırakıp metro kullanmaya ve metro kullanmaya başladığımdan beri de kitap okumaya başladım. Yaklaşık 1 senede sadece metroda (gidiş-geliş 40 dakikalık yolculuk esnasında) 26 adet kitap -her telden kitap var içlerinde- okumuşum (e-kitap okuduğum için arşivden kontrol ettim, rakam kesin doğru ?). Hem dünyaya daha az karbon ayak izimi bırakıyorum hem de kitap okuyorum. Neyse konu kamu spotuna doğru kaymadan asıl sadede geleyim. Son dönemde okuduğunuz, beğendiğiniz, siz de bir iz bırakmış kitapların isimlerini, yazarını (isterseniz kabaca konusundan da bahsedebilirsiniz) paylaşırsanız hem benim gibi okumaya geç başlayanlar için veri hem de zaten okumayı sevenler için de bir sohbet ortamı oluşabilir diye düşündüm.. şimdi arşive şöyle bir göz atıyorum ve bende iz bırakan beğendiğim kitapları aşağıda yazıyorum.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört - George Orwell
Kelebek - Henri Charriere -
Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar
Huzur- Ahmet Hamdi Tanpınar
Büyük Umutlar -Charles Dickens
Otomatik Portakal - Antony Burgess
Yüz Yıllık Yalnızlık - Gabriel Garcia Marquez
Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley
Sol Ayağım -Christy Brown
Cosmos - Carl Sagan
Satranç - Stefan Zweig
Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams (okumaya devam ediyorum, henüz bitmedi)

Yukarıda bahsettiğim gibi bunlar bende "tam anlamıyla iz bırakan" ve çok beğendiğim kitaplar, burada ismini yazmadığım diğer kitaplarda güzeldi.. Konuya sahip çıkalım, kendi kendine özlü sözler söyleyen ümit amcamız gibi beni yalnız bırakmayın sakın, vallahi silerim konuyu çeker giderim ümit amca gibi (eskiler tanır umiti umiti amcamızı):hihi

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
George Orwell sevdiyseniz mutlaka Hayvan Çiftliği kitabını da okumanızı tavsiye ederim.

Demir ökçe Jack London

Fahrenheit 451 Ray Bradbury

Utopya Thomas More :)

Hayvan Çiftliğini okudum, 1984'ten sonraki ilk kitabımdı.. güzeldi, ama beni bir "1984" kadar etkilemedi.. Cesur Yeni Dünya'da çok güzeldi. farkettim ki distopik romanlar hoşuma gidiyor, internette distopik roman konusunda araştırma yaptığımda Demir Ökçe ve Fahrenheit çıktı karşıma direkt.. birde Yevgeni Zamyatin'in Biz'i var önerilenler arasında. aldım bunları sıraya, çok teşekkürler tavsiyeler için?

okuduklarımı şöyle bırakayım..

screenshot_22.png

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Kıyaslama yaparak okumak için ideal, kıyas veya yorum yapılmazsa fazlaca taraflı bakış açısı var.

IMG_20200213_171917.jpg

tavsiye için teşekkürler sevgili Domestos Domestos sanırım bir tek bu tarz kitapları (tarih, yakın tarih, siyasi içerikli) sevemedim.. birkaç kez yeltendim okumaya Soner Yalçın'ın kitaplarını (tür olarak sanırım aynı) gitmedi, bıraktım.. ama bu kitap bende iz bıraktı çok beğendim, okumaya değer diyorsan da listeme alırım.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
tavsiye için teşekkürler sevgili Domestos Domestos sanırım bir tek bu tarz kitapları (tarih, yakın tarih, siyasi içerikli) sevemedim.. birkaç kez yeltendim okumaya Soner Yalçın'ın kitaplarını (tür olarak sanırım aynı) gitmedi, bıraktım.. ama bu kitap bende iz bıraktı çok beğendim, okumaya değer diyorsan da listeme alırım.
Okumaya değer, tavsiye ederim. Ama ben çok değişik kaynaklardan yakın tarihi okuduğum için kıyaslama ve değerlendirme yapma imkanı buldum...

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bu ara sabahattin ali romanlarına sardım ama çok eski kelime olduğu için bazı terimlerin google sayesinde ne olduğunu öğrenmek gerekiyor.
Roman, hikaye pek tarzım değil ama Kuyucaklı Yusuf'u uygun fiyata bulunca sepete ekledim, okunmayı bekliyor.

Geçen yıl da, hanımın çiftliği ile Bedia Ceylan Güzelce'nin Soyka'sını can sıkıntısından okumuştum... Özellikle Soyka'yı tavsiye ederim. Bir gecede okudum.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Bu ara sabahattin ali romanlarına sardım ama çok eski kelime olduğu için bazı terimlerin google sayesinde ne olduğunu öğrenmek gerekiyor.

bende aynı sorunu Tanpınar'ın romanlarında (Huzur ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü) yaşadım ama okudukça, içine girdikçe kitabın artık kelimelerin ifade etmek istediklerini doğru şekilde çıkartabiliyorsun.. birde Ali İhsan Varol sayesinde sevdim kelimelerin kökenlerine inmeyi, tahmin etmeyi ?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Demir Ökçe ve Fahrenheit 451 için +1 :clap

listenin en başındalar?

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Arkadaşlar merhaba,

Distopik roman konusunda araştırmalarımda karşıma çıkan ve sizin de tavsiyeleriniz üzerine Demir Ökçe ve Biz'i okudum. Demir Ökçe çok hoşuma gitti, fakat çevirisinde mi kaynaklı bilemiyorum her ne kadar konusu hoşuma gitse de Biz'i çok beğenemedim. Ama belli bir süre sonra farklı bir çeviriden mutlaka tekrar okuyacağım.

Bu iki kitap arasına birde H.G.Wells'in Zaman Makinesi'ni okudum, bilim kurgu sevenlere tavsiye ederim.

Bu sabah Fahrenheit 451'e başladım, ardından Damızlık Kızın Öyküsü'nü okuyacağım. Sanırım bu kadar distopik roman yeterli şimdilik, içim karardı valla:hihi

Bu iki kitaptan sonra biraz Türk edebiyatına kayıp sevgili E Ertanpel in önerdiği Gelibolu, İnce Memed ve Bereketli Toprakları okuyacağım.

Siz neler okudunuz bu son dönemde, neleri tavsiye edersiniz başka? Kitap ismi yazıp bırakmayın, biraz bahsedin konusundan vs.

Hepinize iyi okumalar?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Kozmik oda ve dönemin fotoğrafını çekmek için güzel kitap, ilk ağızdan bir çok şeyi ve o dönemin uşaklarını öğrenmek güzel... Üç günde bitirdim, sürükleyici yani.

IMG_20201125_140247.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt