Kacak akim rolesi 3 saatte 1 atiyor

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
atma sıklığı nedir? hemen atıyorsa, daireleri tek tek kapatıp (komple elektriğini kesip) denemekte fayda var. ama günde bir atıyorsa olmaz tabi.
dün akşam 1 kere attı kaldırdım bugün sabahtan 2 kere attı. 2-3 sene öncede yapmıştı dairenin biri yeni fırın almış o çalışınca atıyordu .fırını değiştirince düzelmişti.dairelerin birinde sorunlu bir alet var galiba ama hangi alet onu bulmak lazım.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,075
evet 3 daireli binanın kaçak akım rolesi atıyor.o atınca bütün apartmanın elektriği gidiyor.

Sorularım olacak cevap verirseniz ( soruların cevabına göre ) % 99 çözüm bulacağım size .

1 - Foto bina ait 300mA kaçak akım yangın rölesi fotosu ( bir adet var cevabına göre ? A / 300mA
2 -Daire içi siğorta kutusu 30mA kaçak akım koruma rölesi fotosu . ( her dairede aynı rölemi var ) ?A / 30mA
Asansör varmı ? varsa kaçak akım rölelerinin fotosu .
Aydınlatma tesisatına ait kaçak akım rölesi fotosu .
ve ilerisi için bu durumu çözümleyelim daha sonrada kaçak akım röleri öncesi siğorta değerlerine .
3 - 30mA kakr attan varmı ? ( daire asansör varsa aydınlatma vs gibi diğer bir bölüm .
4 - 30mA ve 300mA berabermi atıyor .
5 - Siğorta atıyormu ?

Sırası ile cevap vermenizi istiyorum .

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Sorularım olacak cevap verirseniz ( soruların cevabına göre ) % 99 çözüm bulacağım size .

1 - Foto bina ait 300mA kaçak akım yangın rölesi fotosu ( bir adet var cevabına göre ? A / 300mA
2 -Daire içi siğorta kutusu 30mA kaçak akım koruma rölesi fotosu . ( her dairede aynı rölemi var ) ?A / 30mA
Asansör varmı ? varsa kaçak akım rölelerinin fotosu .
Aydınlatma tesisatına ait kaçak akım rölesi fotosu .
ve ilerisi için bu durumu çözümleyelim daha sonrada kaçak akım röleri öncesi siğorta değerlerine .
3 - 30mA kakr attan varmı ? ( daire asansör varsa aydınlatma vs gibi diğer bir bölüm .
4 - 30mA ve 300mA berabermi atıyor .
5 - Siğorta atıyormu ?

Sırası ile cevap vermenizi istiyorum .
cevap için teşekkürler fakat dairelere giremiyorum dairenin birinde ben oturuyorum diğer 2 dairede doğru dürüst tanımadığım kişiler oturuyor komple apartmanın gittiği için benim daireninkide gidiyor kendi dairemde bir sorun görünmüyor .bina pederin o gelince söyleyim onun muhakkak bir elektrikçi arkadaşı vardır olmazsa getirsin avcı ve piyizci olunca her meslekten arkadaşı oluyor.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,075
cevap için teşekkürler fakat dairelere giremiyorum dairenin birinde ben oturuyorum diğer 2 dairede doğru dürüst tanımadığım kişiler oturuyor komple apartmanın gittiği için benim daireninkide gidiyor kendi dairemde bir sorun görünmüyor .bina pederin o gelince söyleyim onun muhakkak bir elektrikçi arkadaşı vardır olmazsa getirsin avcı ve piyizci olunca her meslekten arkadaşı oluyor.

Bir kaç bilğilendirilme vereyim .
1 - Daire içinden veya bir bölümden kaçak var 30mA kakr de atıyor ise
Binanızı takılı ortak 300mA kar ( yangın ) var .
İkisi aynı anda atıyor olabilir .
Sorun 30mA den gelen kaçaksa 300mA atırmaması gerekir .
Attırmasının sebebi yanlış ürün kar 300mA seçini ( tipi özellikleri )
Toprak kaçağı koruması zaman gecikmesi
30mmA Anlık
300mA Seçimli
Olması gerekir .
Diğer tipi en az A tipi ( şimşek ve dc kaçaklar için bağışık tip vs gibi )
Çeşitlerine göre ( harmonikler vs gibi ) kar tipi ( pahalı ürünler )
İnternet üzerinden araştırma yapmanız .

2- Sadece 300mA atıyorsa daire ve sayaç arasında bir kaçak var demektir .

Kurtulmanın durumu ölçüm ve çözümü
Ölçümlerde çözüm bulunamassa özellikli kar ürünleri takılması ile .
Diğer her birim için kendine ait 300mA kar takılması .
Hangi bölümde arıza var o bölüm devre dışı kalır .
Çözümü daha kolay olur .

Not : kar ürünleri test yapılmalıdır nadirde olsa bozuk olabilir .
Kaçak akım röleniz arızı ise özellikli tipi takılması .

Prof olarak kaçak akım pensampermetresi ile ölçümü .
Dİğer cihazlarla ölçümler .
Bir çok videolar var bilği amaçlı ( doğrusunu bulmak önemli )

Geçmiş olsun .

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Kendine ayrı role taktır kafan rahat olsun..

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Ortak değil ana çıkıştan kendine bağımsız hat çıkacak oraya ayrı role koyacak
bina pederin olduğu için bütün daire sorunlarıyla o ilgileniyor geçen gün benim daire hariç diğer 2 dairenin kapısını çaldım durumu anlattım sorunlu bir alet vs varmı dedim yok dediler fakat o günden beri atmadı .

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
19,102
bina pederin olduğu için bütün daire sorunlarıyla o ilgileniyor geçen gün benim daire hariç diğer 2 dairenin kapısını çaldım durumu anlattım sorunlu bir alet vs varmı dedim yok dediler fakat o günden beri atmadı .
Sorunlu alet mi var mi dersen tabi yok der.!
çünkü sorunun kendinden olduğunu bilmez.

Soruyu şu şekilde sor fişe birşey taktığınızda elektrik kesildi mi.?

Geri
Üst Alt