Kacak akim rolesi 3 saatte 1 atiyor

K Çevrimdışı

Kadir Bartan

Yeni Üye
6 Ara 2021
14
42
Kacak akim rölesi 3 saatte bir atıyor. Bastan tesadüf dedim ama dikkat ettim hep 3 saatte 1 arıyor. Elektrikçi çağırdım rölenin değişmesi lazim dedi. Ben sorunun ondan kaynaklandığını düşünmüyorum. Bir fikri olan var mi acaba yardımcı olursanız sevinirim

K Çevrimdışı

Kadir Bartan

Yeni Üye
6 Ara 2021
14
42
Banyoyu geçen gün eledim bulaşık makinesi set üstü ocak da temiz. Yarin buzdolabını deneyeceğim bakalım. 350 tl istiyor elektrikçi yenisini takmak için. Kiraciyim bana zararı yok ama önemli olan sorunun çözümü nedir

Yeni bisey keşfettim, 3 saat dolmadan kendim şalteri indirip kaldırıyorum atmıyor ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Mutfaktaki prizler nemden etkileniyorsa ondan olabilir.
Ya kablo kesiti bir yerde yetersiz, ya da kablonun ısınması 3 saat sürüyor.
Evde düzenli olarak çalışan cihazlar hangileriyse onları deneyerek bulun.
Ama röle de sorunlu olabilir. Sorunu kolayca aşmak adına kaliteli bir röle ile değiştirilebilir.
Tesisatta sorun olsa röleden önce sigorta atması gerekir benim bildiğim.
Rölenin amacı benim bildiğim topraklama kaçaklarını önlemek.

Evdeki buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinelerinden veya kombiden şüphelenin derim.
Ya da ütü de olabilir.
Bir de prizlerde 3 adet kablo mu yoksa 2 adet kablo mu var onu kontrol edin.

K Çevrimdışı

Kadir Bartan

Yeni Üye
6 Ara 2021
14
42
Testini yapmadigim bir tek buzdolabı kaldı yarin onu test edeceğim. Onda da sorun devam ederse mecbur değiştirticem artik. Siemens marka takılı aynısını taktiricam da 350 tl diyorlar normaldir herhalde

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Kaçak akımda,yanda bir düğme olacak "test" düğmesi ,ona basınca atmıyor mu röle :alala Normalde bastığında atması lazım,bir de zaman rölesi gibi 3 saatte atması da ilginç ,sanki 3 saatte bir çalışan cihaz varmış gibi :)

K Çevrimdışı

Kadir Bartan

Yeni Üye
6 Ara 2021
14
42
Eve yeni bir cihaz almadım herşey ayni seyrinde ilerlerken böyle oldu. Usta geldi kabloları söktü tekrar bağladı devam ederse değiştirelim dedi. Veya devreden çıkarayım istersen diye ekledi. 3 saatte bir atıyor hic şaşmadan. İlk defa duyuyorum ve yaşıyorum. Buzdolabı da temiz çıkarsa mecbur değiştirticem artık

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Testini yapmadigim bir tek buzdolabı kaldı yarin onu test edeceğim. Onda da sorun devam ederse mecbur değiştirticem artik. Siemens marka takılı aynısını taktiricam da 350 tl diyorlar normaldir herhalde
Piyasa şu an ne bilmiyorum. Her şeyin fiyatı arttı malum. ABB veya Legrand taktırın derim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Piyasadaki en iyi, en güvenilir ürün Siemens. Para verilecekse buna verilmeli. Bir priz bir anahtar olsa neyse. Onlarda da viko seçerim.
Siemens de de seriler var benim bildiğim. Çin üretimi olanlar eski kalitede değil diye biliyorum. Aynı şekilde Schneider de çok aman aman kaliteli ürünler üretmiyor. Bosch ve Siemens üretimi Çin'e kaydırdığından beri eski kalitelerinin olmadığı söyleniyor. Ben söyleyenlerin yalancısıyım tabi. ?

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Eve yeni bir cihaz almadım herşey ayni seyrinde ilerlerken böyle oldu. Usta geldi kabloları söktü tekrar bağladı devam ederse değiştirelim dedi. Veya devreden çıkarayım istersen diye ekledi. 3 saatte bir atıyor hic şaşmadan. İlk defa duyuyorum ve yaşıyorum. Buzdolabı da temiz çıkarsa mecbur değiştirticem artık

Geçmiş olsun .

Öncelikle ustanın bilğisi , aletleri ve cihazlar olması gerekir .
Uyğun tip multimetre veya pensampermetre ohm ölçümü ile
Özel ölçüm aleti kaçak akım pensampermetresi mA ölçümü ile .

Ustanızda bu tip cihazlar yoksa bulunması deneme yanılma yolu ile bulmaya çalışır .
Uzaktan tarifle bulmak zordur , yerinde tesbit yapılması gerekir .

ÖNERİM : ustanın bilğisi ve cihazları olan usta bulmanız .
Kaçak akım koruma rölesi test butonu ile test edildiğinde atıyorsa arıza olma ihtimalı azdır .
Arızalı ise diyelim . Siemens kalitelidir fakat sahte ihmimaline karşı Schneide , Eaton , Abb , Legrand vs

Kaçak akım rölesinin birçok çeşidi bulunmaktadır.
Birçok işyerinde kaçak akım röleleri sistemi çok çabuk devreden çıkardığı için devre dışı bırakmışlardır. ( Dikkat bırakmayın )
Ama bunun asıl sebebi kaçak akım rölesinin yanlış tercih edilmesinden dolayıdır.
Kaçak akım rölesi doğru bir şekilde seçilirse, en ufak atma sorunları ortadan kalkmaktadır.
Özellikle de AC ve A tipi kaçak akım röleleri çok yanlış yerlerde kullanıldığından dolayı birçok sorun ortaya çıkmaktadır.

Tipinin de normalde AC tipi takılır ucuz diye Türkiyede A tipi takılması daha yararlıdır .
Özel durumlar içinde tipi değişkenlik gösteriri asansör , güneş enerjisi sistemleri , şarj istasyon , yıldırım , harmonikler vs diğer gibi şart için .

Arızanın bulunmasında kullanılacak cihazlar ve bilğiler .

mA ile

Ohm ile

Dikkat bilği amaçlıdır .

Kolay gelsin .

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt