Kacak akim rolesi 3 saatte 1 atiyor

K Çevrimdışı

Kadir Bartan

Yeni Üye
6 Ara 2021
14
42
Geçmiş olsun .

Öncelikle ustanın bilğisi , aletleri ve cihazlar olması gerekir .
Uyğun tip multimetre veya pensampermetre ohm ölçümü ile
Özel ölçüm aleti kaçak akım pensampermetresi mA ölçümü ile .

Ustanızda bu tip cihazlar yoksa bulunması deneme yanılma yolu ile bulmaya çalışır .
Uzaktan tarifle bulmak zordur , yerinde tesbit yapılması gerekir .

ÖNERİM : ustanın bilğisi ve cihazları olan usta bulmanız .
Kaçak akım koruma rölesi test butonu ile test edildiğinde atıyorsa arıza olma ihtimalı azdır .
Arızalı ise diyelim . Siemens kalitelidir fakat sahte ihmimaline karşı Schneide , Eaton , Abb , Legrand vs

Kaçak akım rölesinin birçok çeşidi bulunmaktadır.
Birçok işyerinde kaçak akım röleleri sistemi çok çabuk devreden çıkardığı için devre dışı bırakmışlardır. ( Dikkat bırakmayın )
Ama bunun asıl sebebi kaçak akım rölesinin yanlış tercih edilmesinden dolayıdır.
Kaçak akım rölesi doğru bir şekilde seçilirse, en ufak atma sorunları ortadan kalkmaktadır.
Özellikle de AC ve A tipi kaçak akım röleleri çok yanlış yerlerde kullanıldığından dolayı birçok sorun ortaya çıkmaktadır.

Tipinin de normalde AC tipi takılır ucuz diye Türkiyede A tipi takılması daha yararlıdır .
Özel durumlar içinde tipi değişkenlik gösteriri asansör , güneş enerjisi sistemleri , şarj istasyon , yıldırım , harmonikler vs diğer gibi şart için .

Arızanın bulunmasında kullanılacak cihazlar ve bilğiler .

mA ile

Ohm ile

Dikkat bilği amaçlıdır .

Kolay gelsin .

Bilgilendirme için tesekkur ederim, test butonuna bastım röle atıyor yani tahmin ettiğim gibi bunun bozuk olma olasılığı çok düşük. Buzdolabından şüphesiyim onu test edeceğim. Zaten bi o kaldı bakalım muhtemelen dolap veya takılı prizi ile ilgili problem mevcut

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,054
Bilgilendirme için tesekkur ederim, test butonuna bastım röle atıyor yani tahmin ettiğim gibi bunun bozuk olma olasılığı çok düşük. Buzdolabından şüphesiyim onu test edeceğim. Zaten bi o kaldı bakalım muhtemelen dolap veya takılı prizi ile ilgili problem mevcut

Sonucunu bekliyoruz .

Son düzenleme:
K Çevrimdışı

Kadir Bartan

Yeni Üye
6 Ara 2021
14
42
Arızayı buldum nihayet buzdolabından kaynaklanıyor, şimdi fişini mi değiştircez yoksa büyük bir arıza mı var acaba. Farkettim de derin dondurucu çalışıyor fakat normal kısım soğutmuyor

Arızayı buldum nihayet buzdolabından kaynaklanıyor, şimdi fişini mi değiştircez yoksa büyük bir arıza mı var acaba. Farkettim de derin dondurucu çalışıyor fakat normal kısım soğutmuyor
Az kalsın röleye 350 tl verecektim

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Kaçak akım koruma rölesi test butonu ile test edildiğinde atıyorsa arıza olma ihtimalı azdır .
Evde ara ara, kimi zaman günde birkaç kez, kimi zaman birkaç günde bir kaçak akım rölemiz atardı. Mesleğim dolayısı ile elimde ölçü aletlerinin envayi çeşidi mevcut. Uzun süre de çabaladım, data loggerlar koymaya kadar ilerlettim işi. Ama bir arıza (kaçak) bulamadım. Sonra bu konularla uğraştığından benden çok daha tecrübeli olan, "elektrikçi" bir arkadaşa söyledim, "Kaçak akım rölesini değiştirelim, bozulmuştur" dedi. Dediğiniz gibi üstündeki düğmeye basınca atıyor; ama sorunumuzun atmaması değil, atması olduğunu unutmayalım. :)
Sonuç olarak cihaz değişti ve artık sorunumuz kalmadı. Yaklaşık 6 aydır atmıyor.
Sonra biraz düşündüm de, bendeki cihaz eski idi. 20 küsür senelik idi. Bu süre içinde elektronik cihazlardaki "elektrolitik kondansatör" denen malzemeler değerlerini kaybederler. Bunun da içinde (açıp bakmadım ama) bunlardan kullanılmış olması kuvvetle muhtemel. Bu malzemenin değeri değişince de cihazın karakteristiği değişir. Örneğin 30mA diye bildiğimiz cihaz, 3mA'e düşmüş olabilir. En başta bunu ölçseydim keşke. En kolay bunu ölçmek çünkü.
Bu yüzden yukarıdaki önermenize katılmıyorum. Tam tersine, cihaz eski ise, en kolayı bunu değiştirmektir.

Bu arada; K Kadir Bartan
Piyasada 30 liradan 300 liraya kadar kaçak akım röleleri var. Kullanılabilir biri (Legrand, Schneider, Siemens, Viko, ABB v.s.) gibi bir marka takacaksa 350 lirada gariplik yok. Zaten 200-300 kadar lira şu an itibarı ile bunların fiyatı. 50-150 lira işçilik de bence çok uygun. Ama adı duyulmamış, 30-40 liralık bir şey takacaksa çok fahiş elbet.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ama adı duyulmamış, 30-40 liralık bir şey takacaksa çok fahiş elbet.
İşte bu nedenle biz hep sorgulayan tarafız ya ustacım.
Hangi marka?
Ne Üretimi?
Hangi kalite?
Sıfır mı?

Özellikle teknik sınıflarda yıllarca kandırılmış olan halkımız bıktı artık bu güvensizlik ortamından :(

K Çevrimdışı

Kadir Bartan

Yeni Üye
6 Ara 2021
14
42
Benim sorunum röle değil buzdolabı. Az,önce de baktım derin dondurucu hariç soğutmuyor maalesef. Bunu çözmem lazım kazıklanmadan :)

Ayrıca başka prize takmayı denedim röle hemen attı. İnşallah basit bir problemdir

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,054
Benim sorunum röle değil buzdolabı. Az,önce de baktım derin dondurucu hariç soğutmuyor maalesef. Bunu çözmem lazım kazıklanmadan :)

Ayrıca başka prize takmayı denedim röle hemen attı. İnşallah basit bir problemdir

Geçmiş olsun .
Aynı sorun bendede var .
Derin dondurucu hariç soğutmuyor otomatiğe geçmiyor . ( eski dolap )
Tesisatta ( eski ev ) kaçak akım rölesi yok .

Konu karışlıklığı ve konu sahibi karışıklığı yaşanması açısından
Yeni konu başlığı açmanız daha iyi olur .
Bilğiler vermeniz .

Son düzenleme:
istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,054
Evde ara ara, kimi zaman günde birkaç kez, kimi zaman birkaç günde bir kaçak akım rölemiz atardı. Mesleğim dolayısı ile elimde ölçü aletlerinin envayi çeşidi mevcut. Uzun süre de çabaladım, data loggerlar koymaya kadar ilerlettim işi. Ama bir arıza (kaçak) bulamadım. Sonra bu konularla uğraştığından benden çok daha tecrübeli olan, "elektrikçi" bir arkadaşa söyledim, "Kaçak akım rölesini değiştirelim, bozulmuştur" dedi. Dediğiniz gibi üstündeki düğmeye basınca atıyor; ama sorunumuzun atmaması değil, atması olduğunu unutmayalım. :)
Sonuç olarak cihaz değişti ve artık sorunumuz kalmadı. Yaklaşık 6 aydır atmıyor.
Sonra biraz düşündüm de, bendeki cihaz eski idi. 20 küsür senelik idi. Bu süre içinde elektronik cihazlardaki "elektrolitik kondansatör" denen malzemeler değerlerini kaybederler. Bunun da içinde (açıp bakmadım ama) bunlardan kullanılmış olması kuvvetle muhtemel. Bu malzemenin değeri değişince de cihazın karakteristiği değişir. Örneğin 30mA diye bildiğimiz cihaz, 3mA'e düşmüş olabilir. En başta bunu ölçseydim keşke. En kolay bunu ölçmek çünkü.
Bu yüzden yukarıdaki önermenize katılmıyorum. Tam tersine, cihaz eski ise, en kolayı bunu değiştirmektir.

Geçmiş olsun .
Kaçak akım rölesi bozulmaz diye bir durum yok ama bozulma ihtimali oranı az .
Sıkıntı iş arızayı bulmak .

Tabiki k.a.k.r zaman aşımından değiştirmek gerekir ve uygunsuz tip röle seçimlerinde .
Zamınını doldurmamışsa ( yıpranma yoksa ) test ettikten sonra ( test yöntemleri video )

Dediğiniz gibi üstündeki düğmeye basınca atıyor; ama sorunumuzun atmaması değil, atması olduğunu unutmayalım
Kullanıcı değiştirmek istiyorsa çünkü masraf , ama değişmesi yararlıdır .
K.a.r.k atması bir bakıma çalışır olduğunun gösterğesidir ( arıza ) ama kim ister atmasını enerjisiz kalmak .
Tüm kullanılan malzemeler kaliteli ve seçime uygun olmalıdır .

Bu dedikleriniz lafta kalıyor işin ucu paraya dayanıyor ve bilğiye kısmına .
Yanlışlık arsadan başlıyor .
Savunduğum yok ama gerçekler bunlar .

20 küsür senelik idi. Bu süre içinde elektronik cihazlardaki "elektrolitik kondansatör" denen malzemeler değerlerini kaybederler
Yeni şimdiki kullandığımız k.a.k.r leri elektronik değildir . Bazı yerlede olabilir .

Test yöntemi . ( elektrik işinden anlayan ampul yöntemi ) ve test düğmesi ( kullanıcı )

Prof yöntem ( elektrikçi ) cihazı varsa ?

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
2-3 günden beri 3 dairesi olan binada kaçak akım rolesi atıyor kaldırıyorum arada gene atıyor neden attığını nasıl bulabilrim.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,054
2-3 günden beri 3 dairesi olan binada kaçak akım rolesi atıyor kaldırıyorum arada gene atıyor neden attığını nasıl bulabilrim.

Binanın kaçak akım rölesimi atıyor ?
Fotosunu yayınlarsanız daha iyi görebiliriz .
Yorum daha iyi sağlıklı olur .

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri