Kaç üyemizin dslr ya da aynasız fotoğraf makinesi var

Dslr ya da aynasız fotoğraf makineniz var mı?

• EVET

Oy: 17 50.0%
  • HAYIR

Oy: 17 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    34
RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
10-18 efsane bir lens ve çıktığında sadece 800 liraydı ? almadım, tamron 70-300 vc usd 800 liraydı almadım ve bende sizin gibi git gide uzaklaştım şu an makine yanımda bile değil ama bakalım Adem hocamın heyecanı bizi yeniden canlandırır belki
Ben de Nikon D90 la başladım. Okulun makinesiydi ve okul gezilerinde kullanıyor, öğrencilerin, öğretmenlerin ve olayların resimlerini çekiyordum. Bazen kendim geziye çıktığımda da müdür beyden rica ediyordum ve o da sağ olsun güvendiğinden, makineyi veriyordu. Harika fotoğraflar da çektim. Hatta internet üzerinden bir sürü bilgi okudum, video izledim ve derse baktım. Ama fotoğrafçılık bir çeşit hastalık. Sonra emekli oldum. Bir Nikon D7200 almak istedim, oğlan aldırmadı.? Benim durmayacağımı, dere tepe sürekli gezeceğimi biliyordu. Sanırım o yüzden. Hatta makine 4500 lirayken, 3800 liraya sıfır bulmuştum. Hala almadığıma pişmanım. Şimdilerde 13 bin civarında. Ama dediğim gibi fotoğrafçılık bir çeşit hastalık. İnsan kendini çok çabuk kaptırıyor. Gezdiğiniz yerlerde etrafın güzelliğini yaşayacağınıza, ilk işiniz, 'Nasıl bir kare yakalayabilirim?' oluyor... En kötüsü de, trekking gezilerinde oluyor. Herkes kendi fotoğrafını çektirmek istiyor ve sizi kullanmaktan hiç çekinmiyorlar... Bir bakıyorsunuz bir taraftan spor yapıp eve geldiğinizde dinlenme varken, saatlerce fotoğraf düzenleyip webe atmakla uğraşıyorsunuz... Yinede güzel bir uğraşı ama ekipmanlar çok pahalı ve artık bütçe buna yetmiyor...☺️

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Birisi ''Tarihi Eser'' mi dedi? :kas

20211212_150558.jpg
20211212_150604.jpg
20211212_150614.jpg
20211212_150623.jpg
20211212_150942.jpg
20211212_150949.jpg
20211212_150955.jpg

Aragorn Aragorn ne diyorsun makineye? :)

Kayınpederinmiş zamanında.
Aynısından bende de var :)
Yeni asır spor muhabiri rahmetli arkadaşımdan alınma ,hatta telesi de vardı da çalındı.İlginç bir anımı da yazayım ,arkadaşım istemişti bir ara benden, verdim geri getirdiğinde "bu makina bozuk,ne kadar ayarlarsam ayarlıyayım fotoğraflar kötü çıkmış hep" demişti, ben de ona "göz doktoruna git ,senin gözlerin bozuk" demiştim :)
Çünkü netleştirme yaparken bozuk gözüne göre yaptığından fotolar kötü çıkıyordu ,gitmiş DR'a ve gözlerinin bozuk olduğu ortaya çıkmış :)

O Çevrimdışı

Onur Kösoğlu

Yeni Üye
16 Kas 2021
4
39
Nikon D5300 makine ile 18-55, 55-300 mm lensler vardı. Onu Sony A7R aynasız makine ile değiştirdim 2015 sonbaharında. 2017 yazında saolsun eve giren hırsıza yâr oldu. 2017 aralıkta Sony A7R-II + Zeiss 55mm f 1.8 lensimle birlikte genelde portre çekim için kullanmaya devam ediyorum. Daha geniş açılı bir lense ihtiyacım var ama günden güne uzaklaşıyorum malum döviz ?

D Çevrimdışı

dreamblue

Yeni Üye
19 Ara 2021
8
41
Zamanında bende bir merak Samsung nx200 aldım; yedek bataryası, çantası, 20-50 lens ile beraber yatıyor bir kenarda: bu arada babamda jüpiter miydi ismi söylemişti siyah beyaz resim çeken bir makinesi vardı onu bulursam fotoğrafını eklerim, asıl tarihi eser o zannedersem

A Çevrimdışı

adil22 

Yeni Üye
29 Eyl 2022
11
38
Bu ülkede HOBİ lüks müdür?
2016 da aldığım aynasız sony a6000 16-50mm kit lens ile başlayıp (1500tl ye almıştım çanta ve hafıza kartı dahil) , tavsiye üzerine canon fd 50 mm 1.4 S.S.C almıştım. Adaptor ile takıp manuel ayarla fotoğraf çekmek bu hobiye daha çok bağlamıştı. Bilen bilir efsane lenstir. Bilmeyen varsa da bir denemesini tavsiye ederim.
Sonraları kuş gözlemciliğine merak saldım bu hayat koşturmacasında fark edemediğimiz (büyükşehirlerde bile) yüzlerce çeşit kuş olduğu konusunda aydınlanma yaşadım :) Tabi bu yolda sosyal medyada ünlü olan kuş dedektifleri (birddetective/ emin yoğurtçuoğlu), alpertüydeş, ali şenel , ali atıcı gibi (ve daha niceleri) ile karşılaşıp takip ettim. Ettikçe ufkum daha da açıldı tabi. trakus ile tanışıp web sitesine üye olup kuş seslerini dinleyip tanımaya çalıştım. Kuş tanımlama kitabını satın aldım. Trakus un Türkiyenin kuşları kitabı ülkemiz için gurur verici bir çalışma.
Tabi o zamanlar online alışveriş sitelerinde favoriye attığım kuş fotoğrafçılığına uygun zoom lensler 5-6 ya katladı. Almak daha da hayal oldu. Kuş fotoğrafçılığı için olmasa da iki sene önce sony 24-240mm lens alabildim. Şu an onun da fiyatı 2 kat arttı. ( Apsc bir makine olduğu için Crop faktör ile 1,5 kat artıyor oluyor sana 360mm)
Sosyal medyanın belki de en güzel yararı bana bu oldu. Güzel insanların bilgilendirici yaban hayatı fotoğraflarıyla hobiyi daha bilinçli ve disiplinli hale getirmeye çalıştım.
35li yaşlardan sonra hiç planlamadığım bir yolda aöf İkinci üniversite ile fotoğrafçılık ve kameramanlık okuyorum :) Açık öğretim harçları da 2 ye katladı :)

Bir hevesle aldığınız makineyi bir kenara attıysanız, instagramdan bir kaç kaliteli insan takip ederek gaza gelebilir, doğaya hayran kalip en azından böcek cücek kelebek çekerek makinanın hakkını verebilirsiniz. Forumun formatına uygun olarak tavsiyem budur :)
ve son tavsiye: favorilere attığınız makine varsa takip etmeyin artık, daha çok moral bozuyor :))))

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt