smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52
Umut Barış Umut Barış Hocam Geçen Sene Kardeşime Vatan Bilgisayardan bu bilgisayarı aldık Yalnız Kardeşim bilgisayarın açılış hızından yavaşlığından dolayı memnun değil bilgisayarın daha 1 sene garantisi var ssd alıp taktırmayı düşünüyoruz buda garanti dışı kalmasına sebep olacak doğal olarak sizin tavsiyeniz nedir ve bu ssd bizim bilgisayara uyarmı ve işletim sistemi üstünde geldi bilgisayarın, orijinal aynı lisansı işletim sistemini ssd ye sorunsuz kurdurabilirmiyiz

Ssd değişimi lisansı geöersiz yapmaz format attıktan sonra laptobun altında yazan lisansla tekrar lisanslarsınız tabi windowsun aynı sürümü ve o sürümün aynı çeşidi ile formatladı iseniz azizim

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut Barış Umut Barış Hocam Geçen Sene Kardeşime Vatan Bilgisayardan bu bilgisayarı aldık Yalnız Kardeşim bilgisayarın açılış hızından yavaşlığından dolayı memnun değil bilgisayarın daha 1 sene garantisi var ssd alıp taktırmayı düşünüyoruz buda garanti dışı kalmasına sebep olacak doğal olarak sizin tavsiyeniz nedir ve bu ssd bizim bilgisayara uyarmı ve işletim sistemi üstünde geldi bilgisayarın, orijinal aynı lisansı işletim sistemini ssd ye sorunsuz kurdurabilirmiyiz

Merhaba. Görev yöneticisi > Başlangıç kısmından işinize yaramayan, açılışı yavaşlatan yazılımların başlangıçta çalışmasını engelleyebilirsiniz.
Klavyeden Windows Logosu ile birlikte r harfine basın. (Çalıştır penceresini açar.)
Çıkan kutucuğa dfrgui yazın, enter'a basın, disk birleştirme yaptırın.
Uzun süre birleştirme yapılmamış sabit disklerde erişim hızı yavaşlar, çünkü dosyalar dağınık halde diske kaydedilir.
SSD'lerde ise birleştirmeye ihtiyaç duyulmaz çünkü sabit disklerdeki gibi hareketli manyetik okuyucu kafa gibi erişimi yavaşlatan bir elemanları yoktur.
Erişim hızı oldukça yüksektir.

Belli bir bütçeye kadar olan dizüstü bilgisayarlarda genelde 5400 devir sabit disk kullanılır, bu devirde açıkçası işkence gibidir.
Okuma düzeneğinin getirdiği yavaşlık yetmiyormuş gibi devirden dolayı da ekstra bir yavaşlığa neden olurlar.
Maddi durumunuz varsa SSD'ye mutlaka terfi edin derim.
Çoğu firma garantili üründe tüketicinin müdahale etmesini garanti dışı bırakıyor.
SSD'yi alıp yetkili servise takmasını ve ürün içinde gelen işletim sistemini kurmasını talep edebilirsiniz.

Hangi marka konusuna gelecek olursak, bu işte şu an zirve Samsung'da.
Bütçeniz yoksa da HDD'ye göre oldukça iyi alternatif bolca mevcut.
Fazla bütçem yok diyorsanız, bu linteki ( ) aparatı da alır, hem SSD hem HDD kullanabilirsiniz.
Bu aparatı da optik sürücünüzün (DVD R/W) yerine taktırır, böylece fazla ücret ödemeden daha fazla depolama kapasitesine sahip olabilirsiniz.
Yalnız aynı aparatın 12 mm olanı da var, cihazın kalınlığına göre seçmeniz gerekiyor.

SSD için bütçenizi belirtirseniz size model tavsiyesi verebilirim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ssd değişimi lisansı geöersiz yapmaz format attıktan sonra laptobun altında yazan lisansla tekrar lisanslarsınız tabi windowsun aynı sürümü ve o sürümün aynı çeşidi ile formatladı iseniz azizim

Aynen öyle. Ancak işlemci, ekran kartı, anakart değişimi gibi durumlar OEM lisansı geçersiz kılar.
Böyle bir durum olduğunda da sistemi telefon ile etkinleştirebilirsiniz.
Windows 10, 8 altı sürümlerde BIOS güncellemesi de etkinleştirmenin geçersiz olmasına neden olabilmektedir.
Onu da yine telefonla etkinleştirme sistemiyle halledebilirsiniz.

Apollon07 Çevrimdışı

Apollon07 

Aktif Üye
24 Eki 2017
203
dün notebook'u hdmi den tv ye bağladım ses 1 defa geldi sonrası yok tv de amd hdmı output var sürücü güncelleştir vs dedim yeniden başlattım müziği açtım ses var şarkı bitti 2.müziğe geçtim ses yine yok sebebi nedir acaba

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
dün notebook'u hdmi den tv ye bağladım ses 1 defa geldi sonrası yok tv de amd hdmı output var sürücü güncelleştir vs dedim yeniden başlattım müziği açtım ses var şarkı bitti 2.müziğe geçtim ses yine yok sebebi nedir acaba

Bunu indirin, bilgisayarınızı güvenli modda açın, sürücüleri bu programla silip normal başlattıktan sonra sürücüleri yeniden yükleyin.

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
reis bana tavsiye edeceğin ücretsiz virüs programı var mı? sistem hızlandırıcısı gibi boş özellikleri olmasın

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
reis bana tavsiye edeceğin ücretsiz virüs programı var mı? sistem hızlandırıcısı gibi boş özellikleri olmasın

Windows 10 kullanıyorsan Windows Defender yeter bence.
Gündelik kullanım için ekstra bir şeye ihtiyaç yok bence.

İlla kuracağım diyorsan da Avast, Kaspersky Free gibi programlara bakabilirsin.
Uzun zamandır antivirüs kullanan biri değilim.
Reklam engelleyici ve güvenilir yerlerden indirme yapmak beni yeterince koruyor.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37

Ücretsiz Antivirüs veya İnternet Security olarak işinizi fazlasıyla görecek program Comodo.

Linkten indirim kurabilirsiniz kurarken size internet tarayıcı kurdurabilir onu kurarken seçmezseniz kurmaz.Dragon browser diye geçer.Kursa da sıkıntı vermez onuda belirtmiş olayım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ücretsiz Antivirüs veya İnternet Security olarak işinizi fazlasıyla görecek program Comodo.

Linkten indirim kurabilirsiniz kurarken size internet tarayıcı kurdurabilir onu kurarken seçmezseniz kurmaz.Dragon browser diye geçer.Kursa da sıkıntı vermez onuda belirtmiş olayım.

Comodo nedense bana hiç işe yaramıyormuş gibi hissettiriyordu hep. :kiskis
Virüs koruma yazılımları sistemi yavaşlatıyor, sevmiyorum. :bilmiyom

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Comodo nedense bana hiç işe yaramıyormuş gibi hissettiriyordu hep. :kiskis
Virüs koruma yazılımları sistemi yavaşlatıyor, sevmiyorum. :bilmiyom
Comodoyu iş yerimizde ücretli norton kullanımı bittikten sonra kurulum yaptık yaklaşık 4 yıldır kullanıyoruz. Şu ana kadar 30 pc ile çalışan bir ağda virüs sorunu yaşamadık. O yüzden gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt