Haydi Beyler, ASKERLİKLER NEREDE YAPILDI?

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
284
Böyle bir uygulama olduğunu bilmiyordum, bir şey daha öğrenmiş oldum ve çok da yerinde bir karar olmuş bence. Yine buradan insan ayrımı yaptığım sonucu çıkartılmasın ancak okumuş görmüş kesimin diksiyon sorunu da olmaması nedeniyle lehçe problemi de ortadan kalkmış olur böylece. :ok
Temelde aslında şöyle: saygı nöbetçisi olan arkadaşlara 2-3 haftalık eğitim veriliyor. Ne kadar hızlı öğrenir uygularsa eğitimi, o kadar çabuk saygı nöbetçisi olabiliyor.
Bu eğitimleri aldıktan sonra da, terhisine 5 ay olanı değil, daha uzun süre olanı saygı nöbetçi yapmış oluyorlar. Yani Anıtkabir verdiği eğitimi daha uzun sure üzerinde taşıyan erleri saygı nöbetçisi yapmış oluyor.
Kısa dönem askerler yine rehber olarak hizmet veriyor. Örneğin ben Ingilizce öğretmeniyim. Yabancı resmi bir çok toren ve ziyarette rehber olarak yer aldım. Askeriye boylelikle bu ihtiyacını bu şekilde karşılamış da oluyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Temelde aslında şöyle: saygı nöbetçisi olan arkadaşlara 2-3 haftalık eğitim veriliyor. Ne kadar hızlı öğrenir uygularsa eğitimi, o kadar çabuk saygı nöbetçisi olabiliyor.
Bu eğitimleri aldıktan sonra da, terhisine 5 ay olanı değil, daha uzun süre olanı saygı nöbetçi yapmış oluyorlar. Yani Anıtkabir verdiği eğitimi daha uzun sure üzerinde taşıyan erleri saygı nöbetçisi yapmış oluyor.
Kısa dönem askerler yine rehber olarak hizmet veriyor. Örneğin ben Ingilizce öğretmeniyim. Yabancı resmi bir çok toren ve ziyarette rehber olarak yer aldım. Askeriye boylelikle bu ihtiyacını bu şekilde karşılamış da oluyor.
Var mı o günlerden çekilmiş bir foto?

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
284
Var mı o günlerden çekilmiş bir foto?
Anıtkabir'in müze kısmında kiosklarda bolca fotoğraf mevcut ama kopyasını almadım. Internetten bulursam yine paylaşırım. Mansur Yavaş'ın falan resmi ziyaretinde tören rehberi olarak yer almıştım. Güzel, ayrıcalıklı günlerdi.
Hiç aklıma gelmezdi orada askerlik yapacağım. Bir çok bilgi, deneyim kazandırdı bana.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Anıtkabir'in müze kısmında kiosklarda bolca fotoğraf mevcut ama kopyasını almadım. Internetten bulursam yine paylaşırım. Mansur Yavaş'ın falan resmi ziyaretinde tören rehberi olarak yer almıştım. Güzel, ayrıcalıklı günlerdi.
Hiç aklıma gelmezdi orada askerlik yapacağım. Bir çok bilgi, deneyim kazandırdı bana.

Samimiyetle yazıyorum ki, bu sabah kahvaltı için 2 gevrek almak üzere fırına giderken burnuma gelen o pişmeye başlamış hamur kokusu, askerlik yaptığım sırada mutfak görevlisi askerin pişirdiği minik poaçaların kokusu ile öyle özdeşleşmiş bir kokuydu ki, üstünden neredeyse 25 yıl geçmiş olan askerliğimi hatırlattı ve o yokluk dolu günlerim geldi yine aklıma. Askerlik inanılmaz bir deneyim. 15 ay gidip 18 ay yaptım, yine çağırsınlar yine koşa koşa gitmezsem namert olayım ??

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
284
Samimiyetle yazıyorum ki, bu sabah kahvaltı için 2 gevrek almak üzere fırına giderken burnuma gelen o pişmeye başlamış hamur kokusu, askerlik yaptığım sırada mutfak görevlisi askerin pişirdiği minik poaçaların kokusu ile öyle özdeşleşmiş bir kokuydu ki, üstünden neredeyse 25 yıl geçmiş olan askerliğimi hatırlattı ve o yokluk dolu günlerim geldi yine aklıma. Askerlik inanılmaz bir deneyim. 15 ay gidip 18 ay yaptım, yine çağırsınlar yine koşa koşa gitmezsem namert olayım ??
Ne güzel betimlemişsiniz. Tek tek gecti bir çok şey benim de gözümden o gunlere dair. Ayrı bir tecrübe, ayrı bir yaşam alanı. Güzel günlerdi vesselam.
Şimdi sıra evlilikte. Bütçem çok az. Yuva kurmaya çalışıyorum. Bakalım bu kisimda yaşayacağımız tecrübe nasıl olacak. :)
Bu arada TV Tavsiye başlığındaki "Yuva kuracak .. TV tavsiyesi" ve Samsung Tv icin yorum konularina yorumunuzu bekliyorum.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ne güzel betimlemişsiniz. Tek tek gecti bir çok şey benim de gözümden o gunlere dair. Ayrı bir tecrübe, ayrı bir yaşam alanı. Güzel günlerdi vesselam.
Şimdi sıra evlilikte. Bütçem çok az. Yuva kurmaya çalışıyorum. Bakalım bu kisimda yaşayacağımız tecrübe nasıl olacak. :)
Bu arada TV Tavsiye başlığındaki "Yuva kuracak .. TV tavsiyesi" ve Samsung Tv icin yorum konularina yorumunuzu bekliyorum.
Geliyorum kardeşim şimdi oraya o zaman :ok

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Fakat aynı yaptığım yerde ?

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
41
Konu askerlik olunca bu fotoyu buraya koymam şart oldu ?
Sen göstermesende fransa biz ÇAKARIZ selamımızı geçeriz ?

7795BA5E-DBC9-46FD-8767-CBD922A2D409.png

H Çevrimdışı

hknardru

Yeni Üye
20 Eki 2019
10
36
Sülüs tarihi: 31 Mart 2012 - 345. Kısa Dönem

Acemi birlik: İzmir/Narlıdere İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı

Usta birlik: Kırklareli/Pınarhisar Tatbikat Merkez Komutanlığı

Muhammet Sarıçam Çevrimdışı

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
bende mamak mebs'teydim 2008 Ağutosunda.. rezalet bir yerdi, ter ve ayak kokusundan geçilmiyor, o leş gibi tuvaletlerden hastalık kapmadan hayatta kaldık ya şanslıyız ? neyseki 25 günde kurtulduk..
Bende 2013’de oradaydım. Gayet iyiydi. Hatta en iyi acemi birliklerinden biri denilir. Kasım’da gittim bu arada ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt