Haydi Beyler, ASKERLİKLER NEREDE YAPILDI?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Kadınların Doğum hikayeleri bitmediği gibi bizim de askerlik anıları bitmez malum.   :kıskıs:

Kaça kaç yapıldı askerlikler? Nerde yapıldı herkes dökülsün bakalım.  :ok:

Ben 1974/2 tertip gittim, 1973 lüyüm ama benim askerlik zamanım geldiğinde Abim zaten askerde olduğu için gelene kadar bekledim bu nedenle 1 sene geç gittim.

Acemi birliğim Manisa 8 inci piyade alayı

Usta Birliğim Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri, Havalıcık Birlik Komutanlığı Muhafız Taburundaydı.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Cvp: Haydi Beyler, ASKERLİKLER NEREDE YAPILDI?

Sivil hayattayken, mesleğim gereği hep derdim ki ''yahu benim gibi adamı nerede bulacaklar? Gider muhaberede kepab askerlik yapar gelirim'' ama nerdeeeee,

Adaya gittikten 1 ay sonra AniMüdahale ve Tören mangasına seçtiler, askerlik hayatım her gün eğitim her gün eğitim her gün eğitim ile geçti.  :yuh:

''Şafak Doğan Güneş'' dediğimde dahi 21:00 / 23:00 ve 05:00 / 07:00 devriyem vardı. Mukadderat.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

AVİONİK bölümüne geçmeye çok uğraştım olmadı. Sürekli karşılama ve uğurlama törenleri ile hava taarruzu vs eğitimleri.
Askerliğimin ilerleyen zamanlarında Revir Sorumlusu oldum, Anonsta birlikler arası yarışma sundum :kıskıs:

Muhafız takımı birinci manga birinci tim 3 üncü avcı eriydim. 

Konumum gereği keskin nişancıydım ama askerliğim boyunca 3 te 3 atışım yoktu o ayrı konu :kıskıs:

gurkan Çevrimdışı

gurkan

Aktif Üye
26 Eki 2017
254

Acemi birligim hatay serinyoldu. Usta birligim şirnak uludere gulyazi olarak yapmisdim :) 88/3 olarak tim olarak cikmisdik acemi birlikden iki unsur olusuyordu roketci olarak tamamladik cok sukur.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

gurkan' Alıntı:
Acemi birligim hatay serinyoldu. Usta birligim şirnak uludere gulyazi olarak yapmisdim :) 88/3 olarak tim olarak cikmisdik acemi birlikden iki unsur olusuyordu roketci olarak tamamladik cok sukur.

Roketçi dediğin nedir ki? Biraz detay versen. 

Ben askerliğim boyunca G3 ve 12.7mm dışında bir şey görmedim. O da biz bir hava taburunun muhafız takımıydık o yüzden 12.7 uçaksavar vardı yoksa G3 ışında bir şey yoktu, haaa bir depo sayımında sten ve thomson görmüştüm müzelik o ayrı konu :kıskıs:

gurkan Çevrimdışı

gurkan

Aktif Üye
26 Eki 2017
254

Ado' Alıntı:
gurkan' Alıntı:

Ben askerliğim boyunca G3 ve 12.7mm dışında bir şey görmedim. O da biz bir hava taburunun muhafız takımıydık o yüzden 12.7 uçaksavar vardı yoksa G3 ışında bir şey yoktu, haaa bir depo sayımında sten ve thomson görmüştüm müzelik o ayrı konu :kıskıs:
Ado abim tam hatirlamiyorum ama 25mm lik iki tane muhimmat vardi. Biri antipersonel digeri anti tank. Toplum veya gruplara antipersonel atilir atilgi yerde 25 metreydi galiba parca tesiri yapiyor kisacasi bizde katliam dudugu diyorlardi  :evillol:  anti tank ise zirhli yerlerde ve kalin duvarli gibi siperlerde kullaniliyor. Acemi birliginde roket egitimi veren uzman antitanki bir tanka attiginda 4bin derecede zirhi delip icinde patlama yaratiyo diyordu hatta tanki bile ziplatir diyordu :) roket atarken agzin kapali almicak basincdan kulaklarin tikanir veya patlama riski olusuabilir. Ve 10 yada 15 di galiba roket atarkan arka tarafin bos olucak cunki roket atarken geri puskurtme duvara carpip tekrar sana gelebilirmis. Anti tank hic kullanmadim ama antipersonel cok kullandim :) bu roket iki sekilde olusuyor roket ve sevk barutu bu ikisi vida gibi birlesdirip roketin ucundaki tipayi sokup hassas tipa ciplak kalmaso gerekiyor. Aslinda cok zevkli roket kullanmak :) ama ruzgarli havalarda kullanmak biraz zor mesafe ve atilan yerin capina gore ruzgarin tersine hedef alip bom :) ahhh ahhh abim anilarim costu eve gittigimde musait olunca bir suru resim paylasayim :) goreve giderken us bolgelerinde hayat kosullari cok zordu ama arkadaslik sohbet sicakligini ben asker ocaginda baska bir yerde bulamadim bulamicamda:)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

gurkan' Alıntı:
Ado' Alıntı:

Ado abim tam hatirlamiyorum ama 25mm lik iki tane muhimmat vardi. Biri antipersonel digeri anti tank. Toplum veya gruplara antipersonel atilir atilgi yerde 25 metreydi galiba parca tesiri yapiyor kisacasi bizde katliam dudugu diyorlardi  :evillol:  anti tank ise zirhli yerlerde ve kalin duvarli gibi siperlerde kullaniliyor. Acemi birliginde roket egitimi veren uzman antitanki bir tanka attiginda 4bin derecede zirhi delip icinde patlama yaratiyo diyordu hatta tanki bile ziplatir diyordu :) roket atarken agzin kapali almicak basincdan kulaklarin tikanir veya patlama riski olusuabilir. Ve 10 yada 15 di galiba roket atarkan arka tarafin bos olucak cunki roket atarken geri puskurtme duvara carpip tekrar sana gelebilirmis. Anti tank hic kullanmadim ama antipersonel cok kullandim :) bu roket iki sekilde olusuyor roket ve sevk barutu bu ikisi vida gibi birlesdirip roketin ucundaki tipayi sokup hassas tipa ciplak kalmaso gerekiyor. Aslinda cok zevkli roket kullanmak :) ama ruzgarli havalarda kullanmak biraz zor mesafe ve atilan yerin capina gore ruzgarin tersine hedef alip bom :) ahhh ahhh abim anilarim costu eve gittigimde musait olunca bir suru resim paylasayim :) goreve giderken us bolgelerinde hayat kosullari cok zordu ama arkadaslik sohbet sicakligini ben asker ocaginda baska bir yerde bulamadim bulamicamda:)

Orası başkaydı be kardeşim, çünkü herkes için koşullar aynıydı, askerliğin en sevdiğim yanı, her ne kadar tertipçilik adamcılık toprakçılık vs olsa da, aslında herkesin ortak noktası aynıydı ve bu nedenle koşular eşitti. Gerçek hayat öyle değil işte.

Paylaşırsan sevinirim kardeşim, Asker bir babanın oğlu olarak çıcukluğu F4 uçakların içinde ve kanatlarında geçmiş birisi olarak severim askeri de askerliği de.  :ok:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Şimdi burada hatunlar olsaydı, doğumdan bir başladılar mı konu bitmezdi, demek ki erkeklerin askerlik anıları çok da unutulmaz değilmiş :kop:

barbarosso Çevrimiçi

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
315
246. dönem YS. olarak acemilik samsun sahra sıhhiye okulundayız.kıt'a kurasında dediler ki torbacıya (sınav puanına göre son iki kişi kura torbasını tutuyor) hep iyi yerler kalıyor.''hadi ya tevatür'' dedik.torbacıya çiğli 2. anajet üssü kaldı.ben de istanbul hasdal çektim kurada.meğer bizim birlikler GD. kaydırılmış.1 hafta istanbul manzarası sonra şırnak çakırsöğüt.1 ay sonra mardin midyat sonrasında siirt pervari herakol dağı.vesselam piyade başlayıp komando birliğinde bitirmek böyle bir şey.biter mi dedik 21  yıl geçmiş üzerinden.
heeeey giidiiii heyyy!

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
barbarosso' Alıntı:
246. dönem YS. olarak acemilik samsun sahra sıhhiye okulundayız.kıt'a kurasında dediler ki torbacıya (sınav puanına göre son iki kişi kura torbasını tutuyor) hep iyi yerler kalıyor.''hadi ya tevatür'' dedik.torbacıya çiğli 2. anajet üssü kaldı.ben de istanbul hasdal çektim kurada.meğer bizim birlikler GD. kaydırılmış.1 hafta istanbul manzarası sonra şırnak çakırsöğüt.1 ay sonra mardin midyat sonrasında siirt pervari herakol dağı.vesselam piyade başlayıp komando birliğinde bitirmek böyle bir şey.biter mi dedik 21  yıl geçmiş üzerinden.
heeeey giidiiii heyyy!

Neredeyse yaşıt sayılırız o zaman, 21 sene olduğuna göre :kıskıs:

94 de askerdim ben  :ok:

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
2006 yılı kasım ayında askerdim acemiliği erzincanda yaptım , usta birliğini edirnede [emoji846] acemilik benim için çok zor geçmişti zira kasım ayında erzincada olmak , gider gitmez hastalandım bütün acemilik hastalıkla yüksek ateşle geçmişti , zaten kimseye derdini anlatamıyosun [emoji846] usta birliğinde yani edirnede çok rahattım , birde nizamiye görevlisi yaptılar beni , oohh ne içtima var ne soran eden var [emoji846] koğuş sabahın köründe kalkardı ben daha yatardım , saat 07:30 gibi kalkardım yavaş yavaş üstümü giyinir kolluğumu takar nizamiyeye giderdim , nizamiye kulübesine girerdim bi ast teğmen , iki erdik orda çavuş işte [emoji846] orada yaptığım iş dışarı çıkan , içeri girenin üstünü aramak ( daha çok inzibatları arardım ) bide askerlerin akrabaları gelirdi görüşmek için , o askerin koğuşunu arardım telefonla bu kadar [emoji846] ne forsum vardı orda beee hey gidi [emoji16] içeri bişey sokmak isteyen bana gelirdi haliyle , az ekmeğini yemedim [emoji846] bide ast teğmene yemek söyletirdim habire , bezmişti benden bir günde sen al diye , utanmıyosun derdim 1500 tl maaş alıyosun 20 tl alan çavuşa yemek aldırtacan derdim [emoji16]

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri