Gebze dediler Almanyada çıktı...

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
Screenshot_20210720_135320.png

Almanyadan ithal yerli yersiz togg...

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
fabrikasının durumu belli. kabası sürüyordu galiba. değil ki bantların çalışması. mümkün değildi. ama ne versen yiyecek bir kitle maalesef var.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bunda anormal olan ne var anlayamadım?

Zaten bizim yerli ve milli her şeyimiz aslında yabancı değil mi?

Yerli ve milli gemilerimizin monitörleri bile LG.

Yerli ve Milli Helikopterimizin motoru Hollandalı

Yerli ve milli televizyon üreticilerimizin yedek parça tedariklerinin alayı (%70) Çin

Yerli ve Milli arabamızın fabrikası Alamanyadaymış

Ne olmuş yani?

İnsan bu kadar da vatan haini olmaz yahu ayıptır..

Çıkarın bakayım hepiniz cebinizdeki telefonları?

(Malum ülkedeki refah ve milliyetçilik seviye göstergesi, gayzer sayacı gibi çalışan cep telefonları)

Iphone çıkarsa başka
Zamzung çıkarsa başka
3310 çıkarsa bambaşka seviyede milliyetçisiniz.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Kim söylemiş, hadi biri söyledi kimler yemiş acaba oltanın ucundakini...
Fabrika 7/24 online göz önünde hem de adamların ana sayfasında. Aha buraya da ekleyelim doğru diyen çıkacak mı bakalım.

Son düzenleme:
Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Açıkçası bir şeylerin yerli ve milli olarak pazarlanmasına da karşıyım, yerli ve milli olması için harcanan efora da.

“Katma değer” dediğimiz şey belirli değeri olan bir şeyin (örneğin bir motor) belirli bir yerde kullanılarak değerinin arttırılmasından ibarettir. Bu illa ham maddeden başlamak zorunda değildir.

En güzel örnek Alman Mercedes CLA ve A serisindeki 1.5DCi Fransız Renault motorları. Clio’nun içindeki değeri ile CLA’nın içindeki değeri farklı.

Şirketler yerli ve milli olmaya çalışırlarken kazanmak yerine kaybediyorlar. Vestelin, Zorlunun görece başarısı böyle bir kaygıyla hareket etmemeleri.

Zaten önce birileri “Ben panel üretiyorum” veya “Ben şanzıman üretiyorum” demeli Zetec gibi. Yerli bir otomobil fabrikası da tedariği yerli firmadan böyle yapabilmeli. Ar-Ge her yere yetişemez.

Yerli ve milli takıntısı bizim kendi topuzumuza sıkmamızdan başka bir şey değil. Bu takıntıyla uğraşana kadar çoktan güzel bir kaç firma daha kurulabilirdi.

Neticede Amerikan marka Apple %37’nin altında yerlilik oranıyla üretim yaparak dünya liderleri liginde. Panelleri Kore’den Samsung’dan almaktan pek de şikayetçi gözükmüyorlar. Aynı parçalara kendi iOS işletim sistemini kurarak belki iki katı değerinde pazarlayıp zorlanmadan satabiliyorlar.

Yerli ve milli olmayın ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri