et yemek bir hak mıdır? (ayrıcalık mıdır? )

G Çevrimdışı

GökselSaraçoğlu 

DeDe
Aktif Üye
19 Haz 2019
137
57
Arkadaşlar hükümet, muhalefet veya o parti bu parti, bunların hepsi birbirinin aynı. Seçimde mevcut hükümet gitsin başkası gelsin de ekonomi veya düzelecek ne varsa düzelsin diye beklentiniz varsa eğer boşa beklersiniz. Maalesef tek dünya düzenine doğru koşar adım gidiyoruz. Muhalefetten bu konuda tek laf eden var mı? Başa yeni biri gelse ne olacak, düşünce yapıları aynı olduktan sonra. Yine söylüyorum koşar adım Çin modeline doğru gidiyoruz, teknoloji gelişiyor ve ihraç eder pozisyonuna geldik ama halk her zamankinden daha fakir, refah seviyesi diplerde, millet yarınından umutsuz.

Tarımı bitirdiler, yıllarca yapılan yanlış (aslında bilinçli bir şekilde) uygulamalar yüzünden. Çiftçiyi bitirdiler, bırakın çiftçiyi devletin tarım ile uğraşan kurumlarını bitirdiler, liyakatsiz atamalar ile. İneklerin osuruğu ile atmosfere zararlı gaz salımı yaptığını söyleyebilecek kadar liyakatsizler geldi/getirildi başa. Artık yapay et zamanı, bile istiye (bu kelime gurubu da son zamanlarda hoşuma gitmeye başladı) bu yöne doğru iteleniyoruz. Bu pahalılık, iklim krizi falan hepsi proje, bizlerde denek olduk. Allah sonumuzu hayreylesin. Bu arada dip not gomplocu değilim.

C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
Arkadaşlar hükümet, muhalefet veya o parti bu parti, bunların hepsi birbirinin aynı. Seçimde mevcut hükümet gitsin başkası gelsin de ekonomi veya düzelecek ne varsa düzelsin diye beklentiniz varsa eğer boşa beklersiniz. Maalesef tek dünya düzenine doğru koşar adım gidiyoruz. Muhalefetten bu konuda tek laf eden var mı? Başa yeni biri gelse ne olacak, düşünce yapıları aynı olduktan sonra. Yine söylüyorum koşar adım Çin modeline doğru gidiyoruz, teknoloji gelişiyor ve ihraç eder pozisyonuna geldik ama halk her zamankinden daha fakir, refah seviyesi diplerde, millet yarınından umutsuz.

Tarımı bitirdiler, yıllarca yapılan yanlış (aslında bilinçli bir şekilde) uygulamalar yüzünden. Çiftçiyi bitirdiler, bırakın çiftçiyi devletin tarım ile uğraşan kurumlarını bitirdiler, liyakatsiz atamalar ile. İneklerin osuruğu ile atmosfere zararlı gaz salımı yaptığını söyleyebilecek kadar liyakatsizler geldi/getirildi başa. Artık yapay et zamanı, bile istiye (bu kelime gurubu da son zamanlarda hoşuma gitmeye başladı) bu yöne doğru iteleniyoruz. Bu pahalılık, iklim krizi falan hepsi proje, bizlerde denek olduk. Allah sonumuzu hayreylesin. Bu arada dip not gomplocu değilim.
Rahmetli Aytunç Altındal'ın dediği gibi, ne komplosu kardeşim, komplo denilenleri anbean yaşıyoruz, iş komplodan çıktı gerçeğe döndü...!

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,425
P BurakN, Bey, 1 sene öncesine kadar memnuniyetsizlik toplumun geneline yayılmamıştı.
Şuan kime dokunsanız bin ah işitirsiniz.

Girin Youtube denilen mecraya, adamlar 1 öncesinin ve şuanın fiyat karşılaştırmasını yapıyor
fiyatlara bir bakın dünyada mı artıyor Türkiye de mi artıyor daha net şekilde görürsünüz.

Dilimden düşmeyen bir söz vardır. Aynı şeyi deneyip farklı sonuçlar beklemek ahmaklıktır diye...

Senaryamuz neydi.? Faiz düşünce enflasyonda düşecekti.

Faiz düştü enflasyon arttı.
faiz bir daha düştü enflasyon dahada arttı.
faiz dahada düşürüldü enflasyon dahada arttı.
şuan faiz sabit enflasyon artmaya devam ediyor neden mi.?

Özgür Demirtaş bunu söyle açıklıyor.
ilk hasta olduğunuzda sizi 5mg antibiyotik iyileştirecekse. Siz tedavide direnir tedaviyi ertelerseniz size gereken ilaç miktar 10 - 15 -20mg şeklide katlanar gidecektir.

Şimdi faizleri tekrar 19 yapın piyasa tepki vermeyecektir. Çünkü tedaviye direndiniz ve hastalık ilerledi
Bundan sonraki süreç penisilin yada yoğun bakım...

örnek tablo
Dolar 8.5tl baz alındı.

her hangibir şirketin,kişinin,kurumun, devletin

1milyon dolar ve 1 milyon tl borcu olsun.

TL faiz %19
Dolar faiz %4.5

borcun faizle beraber tl karşılığı 8.882.500+1.190.000 = 10.072.500

şuan

kur 15tl
tl faiz %14 (reel 26)
dolar faiz %10

borcun faizle beraber tl karşılığı 16.500.000+1.260.000 = 17.760.000

Hem %70 daha fazla borç ödeyip hemde halkı yokluğa sefalete sürüklemek maceradan başka birşey değil...

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,425
Sota ne yaptın. Dil levrek çupura hariç diğerlerini duymadım bile. Yediğimiz levrek çupura hamsi dağ alabalığı. Alabalığı bulabildiğimizde diğerleri de buzhane olmaz ise.
uzun zamandır yiyecek balığımı avlayarak temin ediyorum

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Benim yerim burası değil... Bakış açısı, ön yargı, niyet okumw ne denli fazlaymış bir kere daha gördüm de üzüldüm.
Ama ne var biliyor musunuz, umurumda değil. Kendi kuralını çiğnemiştim, görüyorum ki onlarca senede değişen hiç bir şey olmamış.

Buyrun meydan sizindir. Ben daha fazla yazmayacağım.

Demagoji yapıyorsun.

Önyargı nerede var. Türkiye uçuyor da millet refah içinde mi. Sen sokağa hiç mi çıkmıyorsun. Hiç mi bir markette alışveriş yapanlar ne konuşuyor dinlemiyorsun. Üzüleceğin şey milletin olsun, elin suriyelisi poşet poşet muzları, mandalinaları, kivileri doldururken senin memleketinin insanı sadece bakıp geçerken hissettikleri olsun. Umurunda değil ama dediğin gibi bunlar. Onlarca senede değişen olmadı diyecek kadar da bağnazsın. Millet derdini anlatır suç, yaşadığı zorluğu söyler suç, boğuluyorum der suç. Almak da ne, pahalılık da ne, üretiyoruz kardeşim. Size neyi zerk ettiler de bu kafaya geldiniz. İnsan yaşayamıyor İNSAN. Devlet de kalmayacak millet de kalmayacak. Üç beş şirket mal üretip onu da yurtdışına satsa kime ne faydası var. Halka bölüştürülmeyen gelir sadece kağıt üstünde seni güçlü ülke gösterir. Kafanız basmıyor mu buna. Türkiye büyüsün, dünya devi olsun, ama milleti de aynı şekilde büyüsün, büyüyecek de. Türk Milleti çinli olmayacak arkadaşım. Bunu kafanıza sokun.

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
30 yaşındayım evliyim bir kızım var. 3 aydır doğru düzgün ne et nede tavuk almıyorum, alamıyorum. Eve babamlara gidince dolaptan tırtıklıyorum, ve bundan utanıyorum.
Aslında bunu yaptıranlar utansın.

Şunu okuyup da utanmadan sıkılmadan hala yok şu iyi bu iyi ya da yok dünyada da kriz var vs diye bir şeyler anlatmaya çalışan adama hiçbir şey anlatamazsınız.

Ben okuduğumdan beri kalbimde ağrı hissediyorum. Düşündükçe boğazıma bir şeyler düğümleniyor. Ben de yeni evlendim. Aynı benzer çaresizliği her yanımda hissediyorum.

Artık sadece susup düşünmeyi bir deneseniz?

S Çevrimdışı

Sakar 

Aktif Üye
20 Mar 2022
54
Şunu okuyup da utanmadan sıkılmadan hala yok şu iyi bu iyi ya da yok dünyada da kriz var vs diye bir şeyler anlatmaya çalışan adama hiçbir şey anlatamazsınız.

Ben okuduğumdan beri kalbimde ağrı hissediyorum. Düşündükçe boğazıma bir şeyler düğümleniyor. Ben de yeni evlendim. Aynı benzer çaresizliği her yanımda hissediyorum.

Artık sadece susup düşünmeyi bir deneseniz?
Öncelikle hayırlı olsun :) Umarım tek yastıkta kocarsınız :)
Ülke gelir seviyesi ortalamasını aldığımızda , aile olarak birikim ve gelir olarak iyi durumdayız . Ben bile bu birikime rağmen cesaret edip evlen(e)miyorum. En küçük bir yanlış hamlede bunca emeğin çöp olması gibi saçma bir durum var. Allah yuva kuranlara ve kurmak isteyenlere güç kuvvet versin. Ev geçindirmek artık eskisinden daha zor. Karı-koca hemşirelik yapan arkadaşım var. Aldıkları maaşın yarısı direk borçlara gidiyormuş. Ev kirası , yakıt masrafı , mutfak alışverişi derken elde avuçta bir şey kalmıyor diyordu . Çalıştıkları yer yakın denilecek bir mesafede olduğundan ayda birkaç kez gelip erzak alıp gidiyorlar.

4 yıllık Lisans ve yl bitirdikten sonra 2-3 yıl içinde acaba ne yapacağım diye düşünmekten saç-sakal döktüm. Reflü , anksiyete bozukluğu ve kırarmış saç - sakal kazandım :) Ülkeye küçük bile faydası olmayanlar lütfen şunu ürettik bunu sattık deyip akıl vererek kafa ütülemesin. Ekonometri mezunuyum. Ekonomik okur-yazarlığım şükür bu akıl verenlerden kat kat iyi. Dünyada kriz varmış da fiyatlar her yerde artıyormuş. mortgage krizi sonrası tüm dünyada ekonomik yıkım yaşandı. Ülkeler bundan nasıl etkilendi acaba ? Etkileri nasıl sürüyor , nasıl önlemler alındı ? Bunun bir benzeri ülkemizde yaşanacak haberi yok. Hiper-enflasyon içerisindeyiz. Böyle devam ederse stagflasyon evresine geçicez ve bu kadroyla kurtulmamız imkansız olacak.

Üretim sadece fabrikada olmuyor. Hizmet de bir üretim dir ; turizm de bir üretimdir. Tarihi birikim desen bizde , kültürel sentez desen o da bizde... Deniz - kum , orman yürüşüyüşü için uygun alanlarımız da var... Ne kadar verimli kullanılabiliyor ? Elin memleketindeki tarihi mekanları illa ki duymuşuzdur ; ülkemizdekilerin kaç tanesini biliyoruz ; kaç tanesini birebir gördük ?

Son iki yıl içerisinde diğer ülkelerin market fiyatlarındaki değişimi ülkemizdekilerle (brim olarak) karşılaştırarak nasıl bir sıkıntının içerisinde olduğumuzu gözlemlemiş oluruz. Ülkemi seviyorum. Dağa taşa tohum atsan orman oluyor. Bu kadar bereketli topraklar nasıl böyle verimsiz hale geldi düşünmek lazım.

Konu kırmızı et üzerinden açılmış fakat olay nerelere geldi...

Bunlar hep fazla hamur işi tüketimi ve b12 eksikliği yüzünden oluyor. Yakında amazon yerlileri gibi münasip yerlerimizi örtüp kurt - kuş avlamaya başlarız.

F Çevrimdışı

felisleo 

Aktif Üye
15 Kas 2021
97
38
Bu millet bunları hak ediyor.

İktidar bozdu iktidar düzletsin diye oy verenler, istikrar devam etsin diye oy verenler, adam namaz kılıyor diye oy verenler bu ülkeyi bu hale getirdi.

Kurunun yanında yaş da yanıyor ama o da üzücü bir durum. Bunlar daha iyi günler.

Demokrasi yeniden gelirse ( 5 yılda bir parti seçmek demokrasi değildir) adalet yeniden sağlanırsa o zaman bir şeyler değişir aksi takdirde her yıl bir öncekinden daha kötü olacak.

C Çevrimdışı

confickerbelasi 

Yasaklı Üye
27 Eyl 2021
677
47
petacılar basmasın burayı... hak mı değil mi? herkes kendi karar verir cüzdanı da onaylar yada onaylamaz.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Beni zerre tanımıyorsun, o yüzden beni edebiyatına meze yapma.

Kim alacak kısmına takılma demek ne demek. Neye takılacağız peki. Neyin kafasını yaşıyorsun sen. Ne diyelim teknoloji ürettik ama biz kullanamıyoruz yaşa, otomobil ürettik ama biz binemiyoruz yaşa mı diyelim. Benzerini kaça alıyorsun diyorsun. Hiç mi utanmıyorsun. Hani dünyada pahalılık var derken amerika ile avrupa ile kıyaslıyorsun ya bunu da kıyaslasana. Elin amerikalısı kendi üretmediği halde dünyanın lüks zirvesine 180 bine biniyor biz niye orta sınıfa 1 milyon veriyoruz desene. Neymiş teknoloji üretiyormuş. Ben büyümedikten, ben refaha ulaşamadıktan sonra sen o teknolojiyi kime üretiyorsun. Senin “hadi pahalı oldu, NEYSE” demen garabetin alası. Ne demek pahalı neyse demek. Bu kafayla Türkiye dünyanın lideri, teknoloji üssü, uzay merkezi olur da biz eşşeklerle seyahat etmeye başlarız. Senin kafan millet sürünsün de olsun devletin içindeki şirketler üretim yapsın kafası. Bu kafayı da edebiyatla, duygu sömrüsüyle millete empoze etmeye çalışıyorsun. Unutma; insanı yaşatamazsan devlet yaşamaz.
Hocam niye dert ettiniz anlamadım.
Ben de okuyorum yazılanları, cevap veriyor muyum? Vermem. Gerek yok.
Arkadaşın yazı karakteri ve girizgahından durumun ne olduğu anında çözmeme rağmen yine de yazdıklarının çoğunu okudum.
En son biz nankör pislikler için onlar yine de Seçuk Bey ile bizim için teknoloji üretirlerken bıraktım artık.
Yerli Milli kavramının içini dahi çürütenbu bakış açısına benim verecek cevabım yok. Bunları milyon kere yazdık çizdik, ispatlarını ortaya döktük, forumda dileyen araştırır bulur, yerli dedikleri hiçbir şeyin yerli olmadığını, teknoloji üretiyoruz dedikleri herşeyin kopya olduğunu bin kere ispat ettik daha kime neyi anlatalım. Yaw he he diyerek geçiyorum artık. Birkaç canımın istediği konu dışında forumda birçok konuya cevap da yazmıyorum. Bıktık artık yahu, hükumet güzelleyeninden, üstü kapalı muhalif gömeninden, gerçeği görmekten imtina edenlerden, Ülkeyi istila edenlere ve bilerek, oy kaygısı ile ettirenlere iki gram laf edemeyip AMA FAKAT ANLAMIYORSUNUZ diye bir de üste çıkanlardan bıktık..

Forum herkesin, saygı çerçevesinde herkes görüşünü yazabilir eyvallah. Lakin ben zamanımı harcayıp bu düşünceye cevap yazmam artık.

Farlı bir konudur, bir desteğe ihtiyacı vardır, canı sadece muhabbet etmek ister baş göz üstüne, klimadan, televizyondan, tüketici haklarından vs sohbet edelim ancak buraya gelip mesnetsiz iddialar ile hükumet güzelleyen hiç kimse ile bağım ilgim alakam olmaz benim.

Kimse yazdıklarına cevap vermediği halde bulduğu her fırsatta hükumet güzellemesi yapıyor ise o da ayrı konu. gereğini yaparız.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Hocam niye dert ettiniz anlamadım.
Ben de okuyorum yazılanları, cevap veriyor muyum? Vermem. Gerek yok.
Arkadaşın yazı karakteri ve girizgahından durumun ne olduğu anında çözmeme rağmen yine de yazdıklarının çoğunu okudum.
En son biz nankör pislikler için onlar yine de Seçuk Bey ile bizim için teknoloji üretirlerken bıraktım artık.
Yerli Milli kavramının içini dahi çürütenbu bakış açısına benim verecek cevabım yok. Bunları milyon kere yazdık çizdik, ispatlarını ortaya döktük, forumda dileyen araştırır bulur, yerli dedikleri hiçbir şeyin yerli olmadığını, teknoloji üretiyoruz dedikleri herşeyin kopya olduğunu bin kere ispat ettik daha kime neyi anlatalım. Yaw he he diyerek geçiyorum artık. Birkaç canımın istediği konu dışında forumda birçok konuya cevap da yazmıyorum. Bıktık artık yahu, hükumet güzelleyeninden, üstü kapalı muhalif gömeninden, gerçeği görmekten imtina edenlerden, Ülkeyi istila edenlere ve bilerek, oy kaygısı ile ettirenlere iki gram laf edemeyip AMA FAKAT ANLAMIYORSUNUZ diye bir de üste çıkanlardan bıktık..

Forum herkesin, saygı çerçevesinde herkes görüşünü yazabilir eyvallah. Lakin ben zamanımı harcayıp bu düşünceye cevap yazmam artık.

Farlı bir konudur, bir desteğe ihtiyacı vardır, canı sadece muhabbet etmek ister baş göz üstüne, klimadan, televizyondan, tüketici haklarından vs sohbet edelim ancak buraya gelip mesnetsiz iddialar ile hükumet güzelleyen hiç kimse ile bağım ilgim alakam olmaz benim.

Kimse yazdıklarına cevap vermediği halde bulduğu her fırsatta hükumet güzellemesi yapıyor ise o da ayrı konu. gereğini yaparız.

Adem abi, susmak alışkanlık yapacak.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt