Elektrik tesisatımda bir gariplik var. Yardım lütfen.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Sigarta ufak olması önemli değil, gördüğüm kadarı ile 16A zaten.(veya ben öyle gördüm),sorduğun "farklı anahtar" sorusu lamba testinde ortaya çıkacak zaten.Yanarsa frklı bir olay var anlamındadır ,yanmazsa zaten hat sıkıntılıdır,işte o zaman hat kontrol edilmelidir(prize gelen hat)
Bu arada düşündüğüm gibi olmuş kaçak akım atması sanki,yağmur ve şimşek ile atmış :ok

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
Üstat fan sağlam...
Priz üzerinden siyahlardan birini L3 te kullanırsam anahtarı çevirmemle çalışıyor fan.. o sıra yaptığım ölçümlerde L3 te ve L1 veya L2 de (diğer siyah neredeyse) 230V alıyorum .. zaten eski fanım da çalışmıyor şu an ..

bu arada benzer değil, markasına kadar aynı anahtar ve aynı şekilde bağlı
İLK ÖNCE BİLMEK İSTEĞİM BU FANA AİT KABLOSUZ BAĞLANTI SİSTEMİNİZ VAR MI ? ( EK KARTLAR VAR ? ) VAR DİYORUM . ( EVET / HAYIR )
VERİ BULDUM TAM ANLAYAMADIM .
BU FOTO ( ALTTA KIRMIZI İŞARETİ ) VE LİNK VERİSİ SİZİN FANA MI AİT BİLMİYORUM ?

DİL BİLMİYORUM KENDİMCE BEYİN FİRTINASI YAPTIM .

SİZİN KULLANDIĞINIZ FİŞ VE ANAHTAR RF CİHAZLA ?
( FOTONUNU (TERCÜMESİ NEDİR BİLMİYORUM ? )
( DÜŞÜNCEM DOĞRUMU BİLMİYORUM ? ) ÇAKIŞMA YAPIYOR OLABİLİR ?
DİP SWITCH AYARI ? VEYA KULLANILMAZ ÜRÜNLER .

Diğer bilği istemleri .

Fanın çalışma sistemi
1 - fişe takıldığı anda çalışıyor . ( direk )
2 - Fan kapaması bu fana ait siğorta varsa siğorta ve fişi çekerek .

Prizde dört kablo bağlantısı var . ( foto gösterildi )
Anahtar çalışma sistemi kapatma yok 3 kademe hız yavaş , orta , hızlı
Anahtar bağlantısı ( foto gösterildi )

Prizde 6 kablo olması gerekir .
Anahtara giden kahverengi kablo prizde nerede ?
Anahtara giden kahverengi kablo nereden gidiyor ?

Prizde olması gereken kahverenği kablo prize takılı olan kahverengi kablo ile ( faz ) ile birleşmesi gerekir ?
Sonuç : Prizde 2 kahverengi kablo olası gerekir .

Diğer durum : bu olması gereken kahverengi kablo başka bir yerin fazından anahtara hat çekilmiş ?

İstekler . SIRASI İLE DEVAMI GELECEK .

Cevap vermeniz , yönlendirme yapacaksanız da önce sorunu cevabını verin ( Önemli )

1 - Prizde anahtara gidecek olan 6. kahverengi kablo nerede ?
2 - Fan fişini takmadan anahtarı söküp ? kontrol kalemi ile faz kontrolu yapmanız .
Siyah ? / kahverengi ? / siyah ? kabloların . ( sırası ile yazın sonuçlar )

priz3dd639330fb320fd.png

anahtar.png

Z1.png

Son düzenleme:
istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
DİP SWITCH AYARI ? GEREKLİ .
VEYA
KULLANILMAZ ÜRÜNLER . ( RF CİHAZLA SİZİN FİŞ TİPİ VE ANAHTAR TİPİ İLE ) FOTO DİYOR MU ? ACABA .

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Sigarta ufak olması önemli değil, gördüğüm kadarı ile 16A zaten.(veya ben öyle gördüm),sorduğun "farklı anahtar" sorusu lamba testinde ortaya çıkacak zaten.Yanarsa frklı bir olay var anlamındadır ,yanmazsa zaten hat sıkıntılıdır,işte o zaman hat kontrol edilmelidir(prize gelen hat)
Bu arada düşündüğüm gibi olmuş kaçak akım atması sanki,yağmur ve şimşek ile atmış :ok

Üstat sabah gidip gösterdiğin bir duy aldım ve en basit ampüller den baktım ama burada onlar satılmıyor artık .. sadece led ampüller var..
Eve geldim, e14 duy lu bir tane led lamba bulup, piriz üzerindeki kahve rengini ve nötürü bu lambaya girdim.. korktuğum başıma geldi.. lamba çalıştı... lamba çalışıyorken klemens üzerinden gerilimi ölçtüm 80V civarı çıktı .. lambayı çıkarttım 170-180 arası oyamaya başladı yine..

belliki o düşük gerilim led lambayı yakıyor.. ama belki eski tip ampülleri yakmazdı..

alttaki resim de, Perilex soketinin altında bir priz grubu görülüyor... o priz gurubunu ölçtüğümde 230-237v arası gerilim görüyorum ...
Ciddi anlamda o priz grubundaki canlıyı ucu, perilex gruba girmeyi düşünüyorum .. bu iki priz de aynı sigorta grubuna bağlı .. yani büyük olasılıkla nötr leri de ortaktır.. sağlıksız gibi görünse de, teknik olarak mümkün mü sence .. çarpılır mıyız yoksa :)

IMG_2936.jpg

DİP SWITCH AYARI ? GEREKLİ .
VEYA
KULLANILMAZ ÜRÜNLER . ( RF CİHAZLA SİZİN FİŞ TİPİ VE ANAHTAR TİPİ İLE ) FOTO DİYOR MU ? ACABA .

Üstat merhaba,

Benim cihazından üzerindeki iki sensör var.. bunlardan biri nem, diğeri kablosuz kontrol ..
Bildiğim kadarıyla cihaz 3 yollu anahtar orta konumdayken uzaktan kumanda ile hızlandırılabiliyor (yani kumanda öncelik alıyor) ... veya nem artışı ile (banyo, buhar olayı) yine öncelik alıp hızlanıyor...

Dip switchleri şu an geldiği ayarda tutuyorum.. aldığım yerde bana oynamayın dedi .. lakin ben oynadım tabi..
Hatta daha ileriye gidip tüm bu sensörleri söküp, dip switch i değiştirerek tekrar denemeler yaptım ama pek netice alamadım...

tabiki dip switchler karmaşayı arttırabiliyor ama ben L3 bacağımda sürekli 220-230 göremden onlara kabahat bulamıyorum.

Son düzenleme:
istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
Üstat merhaba,

Benim cihazından üzerindeki iki sensör var.. bunlardan biri nem, diğeri kablosuz kontrol ..
Bildiğim kadarıyla cihaz 3 yollu anahtar orta konumdayken uzaktan kumanda ile hızlandırılabiliyor (yani kumanda öncelik alıyor) ... veya nem artışı ile (banyo, buhar olayı) yine öncelik alıp hızlanıyor...

Dip switchleri şu an geldiği ayarda tutuyorum.. aldığım yerde bana oynamayın dedi .. lakin ben oynadım tabi..
Htta daha ileriye gidip tüm bu modülleri söküp, dip switch i değiştirerek tekrar denemeler yaptım ama pek netice alamadım...

tabiki dip switchler karmaşayı arttırabiliyor ama ben L3 bacağımda sürekli 20-230 göremden onlara kabahat bulamıyorum.

Kusura bakmayın :
Cevap vermiyoruz üst yazı için 6. kablo nereden geliyor ve anahtar kabloları için test ?
Sadece yönlendirme yapıyorsunuz . Cevap istemi ? ( istediğimi yazmıyorsunuz .)

Bu hatayı bulmak için kablo takibi ve ölçüm yerleri ölçümleri prizden ( ölçü aleti ) , anahtardan ( kontrol kalemi ) fişin bağlantı yerinden ( soket sökülmüş ve sökülmemiş ) vs gibi
Fiş ve priz yerleri tutması vs gibi

Prizden ölçüm dedim istedim yapmadınız . ( zaten ben çalışıyor dediniz enerji var ) bende biliyorum voltaj ne kadar ve hangi kabloda
Belki prizdeki kahverengi faz değil ( varsayım ) başka renk ? nereden bileyim ?
vs diğer ( Voltaj takibi şebeke ileriye doğru yapılır siz sondan başlıyorsunuz .
Bir türlü anlaşamadık .

Bu alt fotonun ( priz ) bağlantı kablolarının gözükür hali net çekimi , voltaj ölçümleri ? renkleri ile yazım ve projeli ? nereye Klemens var .
Bir yerden anahtara faz gitmesi gerekir ? kablo takibi ve kontrol kalemi lie anahtardan faz hangi bulmak ve diğer uçlarınada bakmak test .

111134c79ae460ebe082.png

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Böyle yazarak olmaz bu iş 5 dk'lık iş var arkadaş anlamıyor elektrik işinden faz nötr al götür :kiskis

evdeki bütün sigortaları indir iki kabloyu birbirine bağla kısa devre yap ölçü aletini buzzer konumuna al

diğer odalardan pirizden kablo sağlamlık hat devamlılık kontrolü yap sırasıyla kaç kablo varsa

Moderatör tarafında düzenlendi:
istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
Forum foto büyük göstermiyor ve kalitesiz duruma getiriyor göz görmüyor net çekim kaliteside önemli .
kablo ve diğer tesbitleri tam yapamıyorum

N

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Sağolun arkadaşlar..

Ben gerçekten daha fazla ellememeye karar verdim.
İnşallah bu evlerin tesisatına aşina bir elektrikçi bulabilirim.

Geçen haftadan beri bunla uğraşıyorum ve harcadığım zaman korkunç.. işimi yapamaz oldum...
Bu fanı öyle ya da böyle çalıştıracağım.. bulguları ve son durumu da buraya yazacağım.

Teşekkürler.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
Nötr
Sağolun arkadaşlar..

Ben gerçekten daha fazla ellememeye karar verdim.
İnşallah bu evlerin tesisatına aşina bir elektrikçi bulabilirim.

Geçen haftadan beri bunla uğraşıyorum ve harcadığım zaman korkunç.. işimi yapamaz oldum...
Bu fanı öyle ya da böyle çalıştıracağım.. bulguları ve son durumu da buraya yazacağım.

Teşekkürler.

İlk yapacağınız şimdiki hal ile bilip ( foto ) çekip bir yerde dursun .

İş şebeke enerjisi tarafından başlanır ilk yer şu durum için priz .

Diyeceksiz prizi sökmeye gerek yok arkasını göremiyorum başka bağlantı var mı ? yokmu ? atlama diğer bir kablo vs gibi .
EN SAĞLIKLI ÖLÇÜM .

Siğortayı kapatip 5 kablolu prizi söküp kablolarından
Siğortayı açıp voltajlara bakmak !!!

Faz ve N ( Nötr ) = ? V
Faz ve PE ( Toprak ) = ? V
N ( Nötr ) ve PE ( Toprak ) = ? V

Anahtar için enerjisiz
Siyah kahverengi siyah kısa devre kontolu ?
Özellikle anahtar kahverengi kablo diğer ucu nerede ?

6 kablo nerede bulmak ? Faz ve N ( Nötr ) = ? V bir yerde birleşimi olması gerekir .

Çıkacak sonuca göre ilerle .

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
Şuan tadilat yaptığım evdeki sistem

IMG_20211108_122846.jpg
IMG_20211108_122833.jpg

Bağlantı şeması bu tamam onaylandı .
Bu şemaya göre ilerleyeceğiz .

Önce dediğim ölçümleri yapmanız . ( prizden kablolar sökülmüş hali ile .
Nötrde sorun olabilir vs .
Renkleri ile yazmanız . ( ölçü aleti ve kontrol kalemi , seri lamba ile )

ŞU ANDA İŞİM ÇIKTI ? ÖZÜR AKŞAM GECE ARALIĞI

Kişileri karıştırdım Özür
Yeşil renk ve A görüntüsü isimlere dikkat etmemişim alıntı yanlış yere gitmiş

Son düzenleme:
Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Bağlantı şeması bu tamam onaylandı .
Bu şemaya göre ilerleyeceğiz .

Önce dediğim ölçümleri yapmanız . ( prizden kablolar sökülmüş hali ile .
Nötrde sorun olabilir vs .
Renkleri ile yazmanız . ( ölçü aleti ve kontrol kalemi , seri lamba ile )

ŞU ANDA İŞİM ÇIKTI ? ÖZÜR AKŞAM GECE ARALIĞI

Kişileri karıştırdım Özür
Yeşil renk ve A görüntüsü isimlere dikkat etmemişim alıntı yanlış yere gitmiş
Sen yinede bir elektrikçi arayışına gir ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
.. korktuğum başıma geldi.. lamba çalıştı... lamba çalışıyorken klemens üzerinden gerilimi ölçtüm 80V civarı çıktı .. lambayı çıkarttım 170-180 arası oyamaya başladı yine..

belliki o düşük gerilim led lambayı yakıyor.. ama belki eski tip ampülleri yakmazdı..

IMG_2936.jpg
Tahmin etmiştim doğrusu çünkü daha ilk başta "prize bakılmalı" demiştim ,gerçi bakmışsın ama tabii anlamadığından sonuca varamadın maalesef.Led yanar ,ama normar bizim "akkorlu" dediğimiz eski tip lamba yanmaz bu durumda.Ama unutma en azından en iyi kontrol basit bir duy-lamba ikilisidir ,diğerleri aldatır ,hatta "led lamba" bile aldatır :)
Yine söylediğim gibi bir elektrikçi çağırman en iyisi ,sanırım faz için ya hat çekecek veya arada bir sıkıntı var ,onu düzeltecek ,o kadar :)
Sana kolay gelsin bu arada :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt