Elektrik tesisatımda bir gariplik var. Yardım lütfen.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Bu soketli mi ?
Soket sökülüp voltaj ölçümleri ?

IMG_29127c46a8efe4e0291f.jpg

TEŞEKKÜRLER foto ile göstermişiniz .

Evet soketli, soketi sökebilirim de.. ancak soketi sökmem ile prizden ölçüm almam arasında pek bir fark yokki ?
Buna tam olarak niye gerek olsun, anlayamadım açıkçası (bu arada soketti her pin ile, fiş uçlarını kontrol etmiştim, kabloda veya fiş te bir problem yok ... bu soket ile fiş arasında herhangi bir şey bulunmuyor. )

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
Evet soketli, soketi sökebilirim de.. ancak soketi sökmem ile prizden ölçüm almam arasında pek bir fark yokki ?
Buna tam olarak niye gerek olsun, anlayamadım açıkçası (bu arada soketti her pin ile, fiş uçlarını kontrol etmiştim, kabloda veya fiş te bir problem yok ... bu soket ile fiş arasında herhangi bir şey bulunmuyor. )

Sİğortadan priz ( Giriş ) ilk gelen voltaj ? ( Tüm bağlantılar sökülmüş )
Faz Nötr : ?
Faz Toprak : ?
Nötr Toprak .: ?
Ve diğer üst yazı ölçümler .

Kart ve fan enerjide söküp ölçümde arızanın nereden geldiğini görmek ve tesbiti için ? söyledim .
fan da mı sorun ? yoksa hatta ( kablo ) da ?

Bilği amaçlı paylaşım . ( Anahtar )

Benzer sayılır ( bilği amaçlı ) paylaşım .

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Sİğortadan priz ( Giriş ) ilk gelen voltaj ? ( Tüm bağlantılar sökülmüş )
Faz Nötr : ?
Faz Toprak : ?
Nötr Toprak .: ?
Ve diğer üst yazı ölçümler .

Kart ve fan enerjide söküp ölçümde arızanın nereden geldiğini görmek ve tesbiti için ? söyledim .
fan da mı sorun ? yoksa hatta ( kablo ) da ?

Bilği amaçlı paylaşım . ( Anahtar )

Benzer sayılır ( bilği amaçlı ) paylaşım .

Üstat fan sağlam...
Priz üzerinden siyahlardan birini L3 te kullanırsam anahtarı çevirmemle çalışıyor fan.. o sıra yaptığım ölçümlerde L3 te ve L1 veya L2 de (diğer siyah neredeyse) 230V alıyorum .. zaten eski fanım da çalışmıyor şu an ..

bu arada benzer değil, markasına kadar aynı anahtar ve aynı şekilde bağlı

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Merhaba,
Ben aslında hepsini ölçtüm ve ölçüm değerlerini de ilk mesajımda küçük bir tablo da paylaşmıştım yukarıda. Orada da görebileceğiniz gibi hiç bir anda 220v almıyorum(150-160v arasında gidip gelen bir enerji var, gerçek gibi gözükmedi bana… )

Eğer anhatarı çevirisem, siyah uçlar birer birer 230v çıkıyor .siyah uçlara gelen enerji Eğer anahtar üzerinden geliyorsa, nasıl oluyor da kahve rengi 230 olmuyor… veya anahtar üzerindeki kahve rengi de 230v ama prizdeki kahve rengi başka bir kablo ve belki bambaşka bir yerden geliyor…

anahtar üzerindeki gerilimi ölçmedim lakin anahtar üzerinde bir nötr uç yok. Ölçü aletinin bir ucunu yandaki prizin nötrüne soksam ve o şekilde ölçmeyi denesem olur mu ?
Eğer anahtar üzerindeki kahve rengide 220-230 varsa bunların darklı kablolar olduklarına ikna olacağım.

şeytan diyor al başka bir prizden 230v canlı ucu, sok prize, bağla L3 e, dene :)
Değerleri gördüm tabii,o değerler göz önüne almıyorum ben şimdilik ,çünkü prizde kontrol yapmak lazım demiştim,sonuçta cihazın fişi prize takılacak :) ,ama yanılmıyorsam sen ölçümleri cihaz kartından yapıyorsun,henüz son cevabındaki fotoyu incelemedim ,birazdan inceliyeyim :ok

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Değerleri gördüm tabii,o değerler göz önüne almıyorum ben şimdilik ,çünkü prizde kontrol yapmak lazım demiştim,sonuçta cihazın fişi prize takılacak :) ,ama yanılmıyorsam sen ölçümleri cihaz kartından yapıyorsun,henüz son cevabındaki fotoyu incelemedim ,birazdan inceliyeyim :ok

Üstat prizden de aldım değerleri.. yani nasıl diyim .. her yerden aldım .. he almadığım yer var, o da mutfaktaki anahtar.. orada nötr uç olmadığından yapmadım .. ama yakının da bir normal priz var.. onun nötr ucuyla yapabilirim.. teorik olarak mümkün gibi ama biraz cüretkar göründü bana :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Evet ,fotodaki fişin mavisi nötr ,kahvesi L3 denk geliyor prizde.işte bu fişi taktığın prizde N ile L3 arasını verdiğim AC lamba (normal 220v lamba 10 watt yeterli) ile test etmelisin ,çünkü prizin L3 kısmında 220 olmalı mutlaka.(fişte veya cihazda değil).Bu arada acaba faz için ayrı bir anahtar var mı,varsa anahtar kapalı olabilir bir ihtimalle veya sıkıntılıdır,bozulmuş da olabilir.
fis2.jpg

Test fotosu:

priz3.png

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Üstat prizden de aldım değerleri.. yani nasıl diyim .. her yerden aldım .. he almadığım yer var, o da mutfaktaki anahtar.. orada nötr uç olmadığından yapmadım .. ama yakının da bir normal priz var.. onun nötr ucuyla yapabilirim.. teorik olarak mümkün gibi ama biraz cüretkar göründü bana :)
Hımmm, eğer son verdiğim fotolar gibi aldıysan o zaman faz'da sorun var ,ya arada anahtar var ,o kapalı veya anahtar bozuk faz geçirmiyor.Bu arada kaçak akımın atması normal değil,bizim köyde yıldırım çaktıkça atardı kaçak akım,bu nedenle buzdolabının hattını kaçak akımdan önce ayrı çekmiştim çünkü her gittiğimizde dolaptakiler bozuluyorlardı maalesef.Yani aslında bence iyi bir elektrikçi bulup,evin tüm hattını kontrol ettirmelisinAllah korusun elektrik sıkıntıdır,köyde duvardaki şarj aletinin ev yaktığını biliyorum.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43

Anahtarın bozulmuş olması tabiki ihtimal dahilinde, .. keşke bozulmuş olsada gidip yenisini alıp, konuyu kapatabilsem ..
Ancak şöyle bir durum var.. anahtarı çevirdiğimizde sırasıyla ilgili siyahlara 230V geliyor.. yani bir şekilde o anahtar iletimi yapıyor... ve yine anladığım kadarıyla o 230V, anahtarın içindeki kahve rengi kablodan geliyor... (filmin koptuğu yer de burası) ...

Anahtar ile ilgili en küçük bir kuşkum olsa gidip alacağım yeninisi.. ama bulamıyorum pek bir kusur ..
Yinede yarın buradaki bir yapı markete gidip basit bir lamba düzeni alacağım (bahsettiğiniz.. Led olmayan basit bir ampulle deneyceğim... ) hoş bence yanmayacak.. (lakin 220-230 yok o kahve rengi kabloda.. ) .. veya çok az yanacak (mevcut 140-150v gerilimle)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Anahtarın bozulmuş olması tabiki ihtimal dahilinde, .. keşke bozulmuş olsada gidip yenisini alıp, konuyu kapatabilsem ..
Ancak şöyle bir durum var.. anahtarı çevirdiğimizde sırasıyla ilgili siyahlara 230V geliyor.. yani bir şekilde o anahtar iletimi yapıyor... ve yine anladığım kadarıyla o 230V, anahtarın içindeki kahve rengi kablodan geliyor... (filmin koptuğu yer de burası) ...

Anahtar ile ilgili en küçük bir kuşkum olsa gidip alacağım yeninisi.. ama bulamıyorum pek bir kusur ..
Yinede yarın buradaki bir yapı markete gidip basit bir lamba düzeni alacağım (bahsettiğiniz.. Led olmayan basit bir ampulle deneyceğim... ) hoş bence yanmayacak.. (lakin 220-230 yok o kahve rengi kabloda.. ) .. veya çok az yanacak (mevcut 140-150v gerilimle)
İşte bak ,lamba yanmazsa gelen faz hattında sıkıntı var anlamı çıkar,yanarsa o zaman farklı bir yol izlenmeli.ahım şahım bir şey değil ,bir duy,bir 10w lamba ve 2*30cm kablo.Anahtar derken komütatörden bahsetmiyorum ,priz ile ana hat arasında varsa demek istedim bir foto vermiştin bağlantı şeması (dur onu da ayarlıyayım bulursam )

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Hımmm, eğer son verdiğim fotolar gibi aldıysan o zaman faz'da sorun var ,ya arada anahtar var ,o kapalı veya anahtar bozuk faz geçirmiyor.Bu arada kaçak akımın atması normal değil,bizim köyde yıldırım çaktıkça atardı kaçak akım,bu nedenle buzdolabının hattını kaçak akımdan önce ayrı çekmiştim çünkü her gittiğimizde dolaptakiler bozuluyorlardı maalesef.Yani aslında bence iyi bir elektrikçi bulup,evin tüm hattını kontrol ettirmelisinAllah korusun elektrik sıkıntıdır,köyde duvardaki şarj aletinin ev yaktığını biliyorum.

Kaçak akım konusu zaten başlı başına ayrı bir konu .. komşularda yok böyle bir durum ...şüphelendiğim bir kaç yer vardı (bahçedeki kulübemizdeki bağlantı ve dış mekan prizi) ama onları izole ettim.. çok hoşuma gitmeyen bir uzatma kablom var.. ek yaparak uzatmış .belki ondan olabilir diyorum ama (yıllardır omayan şey!) .. onu da başka bir kablo ile değiştirip deneyeceğim yine... çok nadiren olduğu için tespiti çok zor

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Kaçak akım konusu zaten başlı başına ayrı bir konu .. komşularda yok böyle bir durum ...şüphelendiğim bir kaç yer vardı (bahçedeki kulübemizdeki bağlantı ve dış mekan prizi) ama onları izole ettim.. çok hoşuma gitmeyen bir uzatma kablom var.. ek yaparak uzatmış .belki ondan olabilir diyorum ama (yıllardır omayan şey!) .. onu da başka bir kablo ile değiştirip deneyeceğim yine... çok nadiren olduğu için tespiti çok zor
Ama sakın ihmal etme ,kontrol etmekte fayda var ,acaba bizim gibi yağmur ve gökgürültüsünde mi oluyor sizde de :)

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
İşte bak ,lamba yanmazsa gelen faz hattında sıkıntı var anlamı çıkar,yanarsa o zaman farklı bir yol izlenmeli.ahım şahım bir şey değil ,bir duy,bir 10w lamba ve 2*30cm kablo.Anahtar derken komütatörden bahsetmiyorum ,priz ile ana hat arasında varsa demek istedim bir foto vermiştin bağlantı şeması (dur onu da ayarlıyayım bulursam )
şimdi aklıma çok enteresan birşey geldi...
Benim sigorta kutum da bu fanın hattının bağlı olduğu sigorta 8 ...

bu 8 numaralı sigorta ufak tefek ama oldukça kalabalık ...

Acaba bir şekilde bu fanın fazını, kalkıp bir lamba anahtarı veya benzer bir yerden çekmiş olabilirler mi.. yani bir şekilde farklı anahtarı devreye almandan o hat 230 olmuyor olabilir mi diye acayip bir düşünce geliyor aklıma..

Ama sakın ihmal etme ,kontrol etmekte fayda var ,acaba bizim gibi yağmur ve gökgürültüsünde mi oluyor sizde de :)

İlk olduğunda (3-4 hafta önce) çok yağmurlu ve rüzgarlıydı .. sonra hava değişti. ve bir daha olmadı...
ama dün sadece çok rüzgarlıydı . yağış yok denecek kadar azdı...

Hoş burada yağış her daim çok olabiliyor.. çok daha uzun süreli kötü havaları da gördük ama ...
Havanın durumu ile nasıl bir balatı kurabilirim emin değilim (bu arada çok ça KAR konusunda hava durumuyla iligili. durumları da okudum )

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
şimdi aklıma çok enteresan birşey geldi...
Benim sigorta kutum da bu fanın hattının bağlı olduğu sigorta 8 ...

bu 8 numaralı sigorta ufak tefek ama oldukça kalabalık ...

Acaba bir şekilde bu fanın fazını, kalkıp bir lamba anahtarı veya benzer bir yerden çekmiş olabilirler mi.. yani bir şekilde farklı anahtarı devreye almandan o hat 230 olmuyor olabilir mi diye acayip bir düşünce geliyor aklıma..

İlk olduğunda (3-4 hafta önce) çok yağmurlu ve rüzgarlıydı .. sonra hava değişti. ve bir daha olmadı...
ama dün sadece çok rüzgarlıydı . yağış yok denecek kadar azdı...

Hoş burada yağış her daim çok olabiliyor.. çok daha uzun süreli kötü havaları da gördük ama ...
Havanın durumu ile nasıl bir balatı kurabilirim emin değilim (bu arada çok ça KAR konusunda hava durumuyla iligili. durumları da okudum )
Evet yağış var ,yeğenlerim de Hollanda'da :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt