Elektrik tesisatımda bir gariplik var. Yardım lütfen.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Merhaba,

Yok, yani ölçü eletiyle aldığım değerler doğru lakin kontrol amaçlı olarak tekrar evdeki diğer prizleri ölçtüm 230-232V arasında değişiyor değerler.
Verdiğiniz linki de daha önce saysız kere izledim :) ancak ölçüm konusunda atladığım bir nokta yok.

Bu arada biraz fişin ucuyla cihaz üzerindeki pinlerin eşleşmesini tekrar kontrol ettim, orada da sorun yok (hoş verdiğim Voltaj değerleri zaten karta giren pinler üzerinden.

Elektrikçiyi çağırmak bir dert.. verdikleri hizmet ayrı bir dert... bedeli ap ayrı bir dert..
İşçilik ve hizmet konusunda Türkiyedeki standartlar gerçekten çok yüksek ...
kablolar da atlama var birşeyin yeri yalış yada eksik ?

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Selâmün Aleyküm

Birebir bağlantıları onayladınız doğru diyorsunuz . ( vermiş olduğum foto ile eşleşiyor FİŞ , PRİZ , ANAHTAR , FAN KARTI bağlantı yerleri )
Kaçak akım koruma röleniz var mı ?
Sırası ile teste başlamak ilk iş Besmele işe başlamak
ve güvenlik önlemleri alımması . Ölçümler DİKKAT ? Tehlike

Fanın çeşitli iç fotoları istek . bağlantı ve kart vs gibi görmek .

FİŞ TAKILMAMIŞ HALİ İLE PRİZ VE ANAHTAR ARASINDA KABLOLARDAN BAŞKA BİR ŞEY ( CİHAZ , BUAT VS GİBİ ) VARMI ?

Fotodaki sisteme ( allta ) göre ölçüm isteği ( yazı ve ölçümleri foto ile gösterirseniz daha iyi olur )
İlk gelen voltajlar Priz üzerinden ölçümler

L3 (Faz ) ve N ( Nötr ) = ? 220 V
L3 (Faz ) ve PE ( Toprak ) = ? 220 V
N ( Nötr ) ve PE ( Toprak ) = ? 0 V

3 yolu Anahtar konum değiştirerek prizden ölçümler .

L1 (Faz ) Siyah kablo faz haline geliyor ve N ( Nötr ) = ? 220V
L2 (Faz ) Siyah kablo faz haline geliyor ve N ( Nötr ) = ? 220V

Bu ölçümlerin sonucuna göre sonra diğer ölçümler gelecek .
Fanın fiş takıldıktan sonra fanın pimlerinden ölçüler ?

Aynı sistem ölçümler pimden voltajları görmek ?
( İLERİ derece DİKKAT PİM den ölçüm daha zor ölçüm )
Girişte fan ( pim ) voltajlar doğru ise
Tüm kablolar test edildi .
Sorun ilerisi fan kartı ve motor ?

TEST.png

KART.png
Aleyküm Selam,

Kaçak akım rölem var (biraz dan aşağıda farklı fotoğraflar paylaşacağım ki biri sigorta kutum olacak.
priz ile cihaz arasında hiç bir şey yok ancak piriz ile anahtar farklı yerlerde.. (biri çatıda, biri mutfakta...) aralarında 20m var..
Buat var mı, varsa nerde hiç emin bilmiyorum. Türkiyedeki gibi buatları göremiyorum.. belki dıvar kağıdı altında dır, belki de hiç yoktur.. ama olmadan nasıl olacak onuda anlamış değilim.. illaki bir yerde olması lazım ...

Ben ölçümleri direk fanın pimlerinden alıyorum.. fotoğraflarda zaten göreceksiniz birazdan ..
Bu arada Nötr-Toprak arasında herhangi bir gerilim yok.

Fan kartı sağlam gibi.. aldığım yere geri gönderdim lakin sağlam diye geri yolladılar.. ki L3 bacağında 230v u görmeyince hiç kusur bulamıyorum...

Fiş ve kart görünümü..

IMG_29225965bfd89cd9cfe1.jpg

Kart ve girişteki (öçüm aldığım) pimler

IMG_2912.jpg

Son olarak sigorta kutum (burada 8 numaralı sigortadan geliyor fan ın gücü... aynı sigortaya başka bir çok şey bağlı .. ve normal çalışıyorlar)

IMG_2911.jpg

Aleyküm Selam,

Kaçak akım rölem var (biraz dan aşağıda farklı fotoğraflar paylaşacağım ki biri sigorta kutum olacak.
priz ile cihaz arasında hiç bir şey yok ancak piriz ile anahtar farklı yerlerde.. (biri çatıda, biri mutfakta...) aralarında 20m var..
Buat var mı, varsa nerde hiç emin bilmiyorum. Türkiyedeki gibi buatları göremiyorum.. belki dıvar kağıdı altında dır, belki de hiç yoktur.. ama olmadan nasıl olacak onuda anlamış değilim.. illaki bir yerde olması lazım ...

Ben ölçümleri direk fanın pimlerinden alıyorum.. fotoğraflarda zaten göreceksiniz birazdan ..
Bu arada Nötr-Toprak arasında herhangi bir gerilim yok.

Fan kartı sağlam gibi.. aldığım yere geri gönderdim lakin sağlam diye geri yolladılar.. ki L3 bacağında 230v u görmeyince hiç kusur bulamıyorum...

Fiş ve kart görünümü..

IMG_29225965bfd89cd9cfe1.jpg

Kart ve girişteki (öçüm aldığım) pimler

IMG_2912.jpg

Son olarak sigorta kutum (burada 8 numaralı sigortadan geliyor fan ın gücü... aynı sigortaya başka bir çok şey bağlı .. ve normal çalışıyorlar)

IMG_2911.jpg
Arkadaşlar...

Bir de şöyle bir acayip sorunum var.. (bu daha acayip bile olabilir... ) direk bunla alakalı olabileceğini düşünmüyorum lakin farklı bi grupta yaşıyorum bu sorunu ...

Sigorta kutumda görebileceğiniz ilk grupta bir problem varki zaman zaman .. bazen evde olmadığımız zamanlar da bile, anladığım kadarıyla kaçan akım sigortam (ilk olan, mavi) atıyor... diğer tüm sigortalar ayakta ama bu atıyor...

Bunun atmasıyla o gruptaki prizler de güç gidiyor (sigortalar yukarı da olsa bile... ) ... sadece o gruptaki pirizlerde enerji gidiyor.. ve bu olay çok nadiren.. herhangi bir yük veya yeni bir cihazın çalışıp çalışmasına bağlı olmayarak bile meydana gelebiliyor.

2-3 hafta önce oldukça yağmurlu ve rüzgârlı 12- boyunda 7-8 kere yaşadık bunu ... sonra 2 -3 gün evde yoktuk ancak eve geldiğimiz de yine mavi sigortanın indiğini gördük. sonra kendiliğinden kesildi...

Bu gün yine başımıza geldi ve yine evde yoktuk... bu durum da anormalliğin bir başkası :)

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
nötr hattı kopuk yok arıza sorunun bu şimdi 150-160 ondan çıkıyor :ok

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Merhaba,

Yok, yani ölçü eletiyle aldığım değerler doğru lakin kontrol amaçlı olarak tekrar evdeki diğer prizleri ölçtüm 230-232V arasında değişiyor değerler.
Verdiğiniz linki de daha önce saysız kere izledim :) ancak ölçüm konusunda atladığım bir nokta yok.

Bu arada biraz fişin ucuyla cihaz üzerindeki pinlerin eşleşmesini tekrar kontrol ettim, orada da sorun yok (hoş verdiğim Voltaj değerleri zaten karta giren pinler üzerinden.

Elektrikçiyi çağırmak bir dert.. verdikleri hizmet ayrı bir dert... bedeli ap ayrı bir dert..
İşçilik ve hizmet konusunda Türkiyedeki standartlar gerçekten çok yüksek ...
Sen kalkıp Hollanda firmasını çağırırsan iyi fiyat alır, Facebook vs bir ilan aç ucuza gelip bağlayan çok kişi çıkar. Dordrecht tarafındaysan yardımcı olabilecek bir arkadaş buluruz. Uğraşana değmez

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
nötr hattı kopuk yok arıza sorunun bu şimdi 150-160 ondan çıkıyor :ok

Nasıl yani..
Nötr yoksa farklı bağlantılarda (L3 e kahve rengi yerine , siyahlardan birini mesela) tek hızda olsa fanı nasıl çalıştırabiliyorum o zaman .. ki bu durumlarda aynı nötr ile 230v ölçüyorum ben ..

Sen kalkıp Hollanda firmasını çağırırsan iyi fiyat alır, Facebook vs bir ilan aç ucuza gelip bağlayan çok kişi çıkar. Dordrecht tarafındaysan yardımcı olabilecek bir arkadaş buluruz. Uğraşana değmez

yok üstat, orası baya güneyde bana göre .. ben Amsterdam ve Schipol e yakın bir bölgedeyim.
ama dediğin doğru .. burada bazı internet siteleri var.. işi yazıp, teklif alabiliyorsun .. bir teklif alacağım en azından ...

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
diğer pizlerde 220v
Nasıl yani..
Nötr yoksa farklı bağlantılarda (L3 e kahve rengi yerine , siyahlardan birini mesela) tek hızda olsa fanı nasıl çalıştırabiliyorum o zaman .. ki bu durumlarda aynı nötr ile 230v ölçüyorum ben ..

yok üstat, orası baya güneyde bana göre .. ben Amsterdam ve Schipol e yakın bir bölgedeyim.
ama dediğin doğru .. burada bazı internet siteleri var.. işi yazıp, teklif alabiliyorsun .. bir teklif alacağım en azından ...
7. dk sonrasını izle oraya nötr sağlıklı gelmiyor aksakta olsa cihaz çalışır fazla akım çekildiği zaman sigorta durup dururken atar yangın dahi çıkabilir tesisatta sorun var anlanttıklarına göre nötr hattında kopukluk var .

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
diğer pizlerde 220v

7. dk sonrasını izle oraya nötr sağlıklı gelmiyor aksakta olsa cihaz çalışır fazla akım çekildiği zaman sigorta durup dururken atar yangın dahi çıkabilir tesisatta sorun var anlanttıklarına göre nötr hattında kopukluk var .

Üstat bu konu tamamen, az önce yazdığım, ara sıra atan kaçak akım sigortası ile ilgili değil mi ?Fan konusu (orjinal başlığımız ile ilgili değildir diye düşünüyorum.. ama bir daha attığında video gibi kontrol kalemiyle nötr uçları da bir deneyeceğim...

Bir de yük falan yokken de atabiliyor bu .. evde olmadığımız bir anda.. neredeyse herşey kapalıyken de atabiliyor

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
Kaçak akım rölesi ile fan ile ilğisi olabilir . ( test denemeler yapmak ? )

Konumuza gelince .
Vermiş olduğunuz şema ( priz ve anahtar bağlantısına göre .)
Fotodaki ( Pimlerden ölçümler ? ) nedir . yazmanız .

'' Ben ölçümleri direk fanın pimlerinden alıyorum.. fotoğraflarda zaten göreceksiniz birazdan ..
Bu arada Nötr-Toprak arasında herhangi bir gerilim yok. ''

Veriler ölçümleri vermeniz . ( ? )

Kahverengi (Faz ) ve Mavi N ( Nötr ) = ? V
Kahverengi (Faz ) ve Yeşil Sarı PE ( Toprak ) = ? V
Mavi N ( Nötr ) ve PE ( Toprak ) = ? V
bu ölçüm ölçü aletinin kademesini azaltarak ölçüm yapmanız daha sağlıklı olur .

3 yolu Anahtar konum değiştirerek pimden ölçümler

Siyah ( Anahtar konum değişimi ile faz oluyor ) ve Mavi N ( Nötr )
Gri ( Anahtar konum değişimi ile faz oluyor ) ve Mavi N ( Nötr )

IMG_2912110b15ee9c40edae.jpg

IMG_29225965bfd89cd9cfe1283f17d6c378e626.jpg

Son düzenleme:
istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
İstek voltaj ölçümlerinde sorun yok diyorsunuz ?
Ölçüm değerlerini görseydim dahi iyi olurdu .

'' mekanik bir havalandırma sistemi var. ''

Fanında bu fotoya ( altta ) benzer parça var mı ?

WhatsApp-Image-2020-06-21-at-10.41.47-AM.jpg

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
perilex 3 standen ventilator schakelaar diye arat bir sürü sema çıkıyor. Elektrik bölümü mezunu Hollanda doğup büyüme Türk arkadaşım var onun için çocuk oyuncağı bu iş ama hafta sonu rahatsız etmek istemedim zaten doğrusu, birni çağırmak. Bende elektrik işi yaptım ama perilex ile çok içli dışlı olmadığım için ona sormuştum. Herkes %100 bildiği şeyleri yapsın ?yarın birsey olsa biliyorsun sigorta şirketleri senden kaynaklı, hatalı şeyler için ödeme yapmıyor. Çok yönlü düşünmek lazım.

Screenshot_2021-11-07-19-31-14-269_com.android.chrome.jpg

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
perilex 3 standen ventilator schakelaar diye arat bir sürü sema çıkıyor. Elektrik bölümü mezunu Hollanda doğup büyüme Türk arkadaşım var onun için çocuk oyuncağı bu iş ama hafta sonu rahatsız etmek istemedim zaten doğrusu, birni çağırmak. Bende elektrik işi yaptım ama perilex ile çok içli dışlı olmadığım için ona sormuştum. Herkes %100 bildiği şeyleri yapsın ?yarın birsey olsa biliyorsun sigorta şirketleri senden kaynaklı, hatalı şeyler için ödeme yapmıyor. Çok yönlü düşünmek lazım.

Screenshot_2021-11-07-19-31-14-269_com.android.chrome.jpg
Ya işte bende teknik lise mezunuyum hem de elektrik bölümünden ... hoş tabi el pratiği çok az ve üzeriden yıllar geçti lakin ne olursa olsun az çok felsefesi aynı ve u işi çözememek "ağırıma" gidiyor desem yalan olmaz. ama sigorta vs konusunda haklısını böyle şeyler buralarda çok daha kuralcı.. o yüzden bir yandan da düşünmüyor değilim .. zaten daha kallavi bir iş .. sigorta kutusuna falan girmem gerekse ellemem, bırakırım direk ..

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,072
ÖLÇÜMLER ?

Fanında bu fotoya ( altta ) benzer parça var mı ?

Screenshot-2021-11-04-at-16.33.1140e0a8b3d21869af.png

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Kaçak akım rölesi ile fan ile ilğisi olabilir . ( test denemeler yapmak ? )

Konumuza gelince .
Vermiş olduğunuz şema ( priz ve anahtar bağlantısına göre .)
Fotodaki ( Pimlerden ölçümler ? ) nedir . yazmanız .

'' Ben ölçümleri direk fanın pimlerinden alıyorum.. fotoğraflarda zaten göreceksiniz birazdan ..
Bu arada Nötr-Toprak arasında herhangi bir gerilim yok. ''

Veriler ölçümleri vermeniz . ( ? )

Kahverengi (Faz ) ve Mavi N ( Nötr ) = ? V
Kahverengi (Faz ) ve Yeşil Sarı PE ( Toprak ) = ? V
Mavi N ( Nötr ) ve PE ( Toprak ) = ? V
bu ölçüm ölçü aletinin kademesini azaltarak ölçüm yapmanız daha sağlıklı olur .

3 yolu Anahtar konum değiştirerek pimden ölçümler

Siyah ( Anahtar konum değişimi ile faz oluyor ) ve Mavi N ( Nötr )
Gri ( Anahtar konum değişimi ile faz oluyor ) ve Mavi N ( Nötr )

IMG_2912110b15ee9c40edae.jpg

IMG_29225965bfd89cd9cfe1283f17d6c378e626.jpg

Üstat yazmıştım daha önce değerleri .. ama seni mi kırıcam, fotoğraflarını çektim..
1nci hız için
Sırasıyla L3, L2 ve L1 ölçümlerim

IMG_2923.jpg

IMG_2924.jpg

IMG_2925.jpg

2nci hız için

IMG_2926.jpg

IMG_2927.jpg

IMG_2928.jpg

3ncü hız için