Elektriğe Ve Zorunlu İhtiyaçlara Mega Zam

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Müstakil ev mi sizinki yoksa teras kat mı ?.
Malesef çatıdan 4 kat aşağıdayız ama kablolama için fazlasıyla uygun boşluklar var asansör civarında apartmanın. Klimaları çatıya kuran komşular var. Çatıda da iki panel koyabilecek yer ayarlarım zira apartmanın yöneticisiyim. Rütbenin getirdiği küçük özgürlükler var ?

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Malesef çatıdan 4 kat aşağıdayız ama kablolama için fazlasıyla uygun boşluklar var asansör civarında apartmanın. Klimaları çatıya kuran komşular var. Çatıda da iki panel koyabilecek yer ayarlarım zira apartmanın yöneticisiyim. Rütbenin getirdiği küçük özgürlükler var ?
:). Şimdiden hayırlı olsun. Fotoğraf bekliyoruz mutlaka.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Zamanında hesabını yaptım başka çok kârlı gibi görünüyor tam kendini amorti ediyor dediğimiz anda akülerin değişmesi birde inverter arızası

Derken tekrar masraf çıkıyor $ kuruda eklenince akü fiyatı artmış katlanmış oluyor göründüğü gibi değil o işler,

Elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde kullanımı uygun olur galiba Sota Sota hocam güneş enerji sistemi kullanıyor ,

Kâr zarar nedir faydası varmı yapılan masrafa değiyormu konuyla ilgili bize bilgi verebilir..

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Zamanında hesabını yaptım başka çok kârlı gibi görünüyor tam kendini amorti ediyor dediğimiz anda akülerin değişmesi birde inverter arızası

Derken tekrar masraf çıkıyor $ kuruda eklenince akü fiyatı artmış katlanmış oluyor göründüğü gibi değil o işler,

Elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde kullanımı uygun olur galiba Sota Sota hocam güneş enerji sistemi kullanıyor ,

Kâr zarar nedir faydası varmı yapılan masrafa değiyormu konuyla ilgili bize bilgi verebilir..
Hocam akülü olmasını uygun bulmuyorum zaten o açılardan. İki panel zaten taş çatlasın 500-600 watt elektrik üretebilir. Depolamaya değer değil. Zira o bu elektriği üretirken klimaların tüketimi de o seviyelerde olacaktır. Tek derdimiz şebekeye kaçan enerjinin tek yönlü elektrik saatlerine tüketim olarak yansıması. Ya kaçması engellenecek (ki alternatif akımda %100 verimlilikte pek mümkün olmuyor) ya da çift yönlü saate geçilecek.

Kendini amorti etmesi öyle kısa sürmüyor tabi ama bu panellerin ömrü 20 yılı aşıyor. Bir yerden başlamak lazım.

Dipnot: Elektrik Elektronik Mühendisliği /Terk ?

Babamın çalıştığı fabrika avrupada bir şirkete ihracat yapmadan önce temiz enerji sözleşmesi imzalayıp 6 ayda falan Düzce gibi yağmurlu bir bölgede bile güneş enerjisi panelleriyle donattı fabrika çatısını. Normalde kâr niyeti olmadan sadece sözleşmeye uymak için yapıp sonrasında edilen tasarrufu gördüklerinde panel sayısını 2 katına çıkarmışlardı. Tabi yine akülü falan değil. Onlar fazlasını şebekeye geri satıp gerektiğinde şebekeden çekerek elektrik maliyeti düşürme hedefiyle tasarladılar ve 10 yılı geçti halen çok memnunlar.

Dipnot: Babam da Elektrik Elektronik Teknisyeni ama depocu olarak çalışıyor ? (Tabi ara sıra makine kurulumlarında falan teknik personele desteğe gidiyor.)

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Hocam akülü olmasını uygun bulmuyorum zaten o açılardan. İki panel zaten taş çatlasın 500-600 watt elektrik üretebilir. Depolamaya değer değil. Zira o bu elektriği üretirken klimaların tüketimi de o seviyelerde olacaktır. Tek derdimiz şebekeye kaçan enerjinin tek yönlü elektrik saatlerine tüketim olarak yansıması. Ya kaçması engellenecek (ki alternatif akımda %100 verimlilikte pek mümkün olmuyor) ya da çift yönlü saate geçilecek.

Kendini amorti etmesi öyle kısa sürmüyor tabi ama bu panellerin ömrü 20 yılı aşıyor. Bir yerden başlamak lazım.

Dipnot: Elektrik Elektronik Mühendisliği /Terk ?

Babamın çalıştığı fabrika avrupada bir şirkete ihracat yapmadan önce temiz enerji sözleşmesi imzalayıp 6 ayda falan Düzce gibi yağmurlu bir bölgede bile güneş enerjisi panelleriyle donattı fabrika çatısını. Normalde kâr niyeti olmadan sadece sözleşmeye uymak için yapıp sonrasında edilen tasarrufu gördüklerinde panel sayısını 2 katına çıkarmışlardı. Tabi yine akülü falan değil. Onlar fazlasını şebekeye geri satıp gerektiğinde şebekeden çekerek elektrik maliyeti düşürme hedefiyle tasarladılar ve 10 yılı geçti halen çok memnunlar.

Dipnot: Babam da Elektrik Elektronik Teknisyeni ama depocu olarak çalışıyor ? (Tabi ara sıra makine kurulumlarında falan teknik personele desteğe gidiyor.)
Akü olmadan 220 ye dönmüyor diye biliyorum akü hem depolama yapıyor ınverter ile 220 v dönüşüm sağlanması için kullanılıyor diye biliyorum.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Aküsüz sistemlerde varmış panelleri ile inverter fiyatları çok pahalı bu sisteme para gömmeye değermi orası önemli.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,107
43
35 günlük faturamız?

IMG_20220128_192524.jpg

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
35 günlük faturamız?

IMG_20220128_192524.jpg
154 TL Kdv. Feda olsun reise.
Rabia.

Kasimpasanın ücra köşelerinden nerelere. Mehmet Cengiz bey efendiye selam olsun...

84 Milyon şahsiyet bir adam sarayda altın çilekli bazlama yesin diye vergi veriyor. Şükür ve İman gibi peri masalları ile uyutulan bu toplum nah kendine gelir.

Hakkını arayana sahip çıkmak yerine yine kendi halkı köstek oldu.

Tayyip Erdoğan bu ülkenin insanını çok iyi tanıyor.

Son düzenleme:
TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
İlk sandık gelene kadar gider yine hata yapıp oylar saraylıya giderse işte o zaman herkes çıra gibi yanar oyunuza sahip çıkın...

Ayık olmalı eşi dostu örgütlemeli saraylıya oy çıkmasın gelecek seçimler herkes için son sans tren kaçtı kaçar...

Akıllanmayan milletin hakkııdır sürünmek oylarımıza sahip çıkalım yeter artık yemeği değiştirme vakti geldi..
Bana kalırsa saraylı haricinde de oy verilecek aday yok ki.. Birini gösterin bana.. Bence benim fikrim oy verilecek aday yok.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Bana kalırsa saraylı haricinde de oy verilecek aday yok ki.. Birini gösterin bana.. Bence benim fikrim oy verilecek aday yok.
Yeni kan iyidir. Değiştirelim bir kez. 20 sene geçti yeter...

Ha yine seçilirse siz sakal bırakmadan sakın dışarı çıkmayın kelleniz gidebilir. Bir bakmışsınız afganistan olmuş, elinde meslegi ve vizesi olanlar yurt dışına gidivermiş.

Bunlar olur mu olur. Asker ve Polis maaşına bakar umursamaz bile. Tek başınıza kalırsınız...

Son düzenleme:
TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Yeni kan iyidir. Değiştirelim bir kez. 20 sene geçti yeter...
20 seneyi de halk seçmen belirledi sonuçta.. Yine halk belirler inşallah bizde olumlu yönde görürüz.. Ama benim pek ümidim yok gibi..
İlk beş sene toparlanma süreci derler sonraki beş sene ne olur bilmiyorum! Geldi geçti ömür..
Yani bizim ülke iner çıkar iner çıkar konuşur tartışır böyle gideriz. Temennimiz iyi olur inşallah..

Geri
Üst Alt