Daikin servisi vakum yapmıyoruz dedi.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Hayatın gerçekleri ile ideallerin çarpışması. :)

Yılın en sıkışık zamanında kaliteden ve standarttan ödün vermeden, en kısa sürede gelip rahat rahat eksiksiz servis hizmeti verecek klima firmalarının karşılığı “boş küme” dir. Bunu sağlamak kalite, fiyat, satış hacmi, bütçe vb çerçevesinde mümkün değildir. En basitinden, yazın istihdam edilecek ilave teknisyenlerin, araçların kışın yatma maliyeti ürün fiyatına eklense o ürünü kimse almayacak. Konu optimumu yakalama meselesi. O yüzden zamanlamaya dikkat :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
bizde en çok derin dondurucu kurban bayramı öncesi satılır en çok klima cehennem sıcakları bastırınca satılır.fakat para verip yılın hangi zamanındada müşteri alsa servsilerin aynı kalitede hizmet vermesi gerekir.bunuda bir düzenleme ile gerekirse servislerin kafalarına vura vura öğretilmesi gerekitr.
Firma denetlemezse, hakimiyet kuramazsa servis kafasına göre takılır.
E bir de firma servisine yeteri kadar para kazandırmıyorsa, servis de parasına göre iş yapar.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hayatın gerçekleri ile ideallerin çarpışması. :)

Yılın en sıkışık zamanında kaliteden ve standarttan ödün vermeden, en kısa sürede gelip rahat rahat eksiksiz servis hizmeti verecek klima firmalarının karşılığı “boş küme” dir. Bunu sağlamak kalite, fiyat, satış hacmi, bütçe vb çerçevesinde mümkün değildir. En basitinden, yazın istihdam edilecek ilave teknisyenlerin, araçların kışın yatma maliyeti ürün fiyatına eklense o ürünü kimse almayacak. Konu optimumu yakalama meselesi. O yüzden zamanlamaya dikkat :)
Firmanın aslında batma gibi bir durumu yok.
Tamamen ucuza halletme çabası.
Ahmet efendinin atölyesi değil, Daikin bu. :hihi

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Firmanın aslında batma gibi bir durumu yok.
Tamamen ucuza halletme çabası.
Ahmet efendinin atölyesi değil, Daikin bu. :hihi

Batacak demedim.

Ucuza halledemezse pahalıya halleder. O zaman da malını yeterince satamaz. Dediğim gibi, konu optimumu bulma meselesi.

Verginin ya da yapılandırmanın son günü devlet dairesine gidersen bir sürü sıra beklersin, bir konu danıştığında da memur ilgilenmez, baştan savar. Ne kadar kötü. E hadi sıra olmasın diye beş kat fazla bina ve bir o kadar da normal günlerde yatacak memur alalım. Vatandaşa hizmetin kalitesi önemli zira. Var mısınız ilave vergiye? :)

Ne iş olursa olsun son günlere yahut yoğun zamana bırakırsan kalite düşer. Daikin değil Bentley, Rolex, Apple vb olsa da aynı. Boşa hayal kurmayalım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Batacak demedim.

Ucuza halledemezse pahalıya halleder. O zaman da malını yeterince satamaz. Dediğim gibi, konu optimumu bulma meselesi.

Verginin ya da yapılandırmanın son günü devlet dairesine gidersen bir sürü sıra beklersin, bir konu danıştığında da memur ilgilenmez, baştan savar. Ne kadar kötü. E hadi sıra olmasın diye beş kat fazla bina ve bir o kadar da normal günlerde yatacak memur alalım. Vatandaşa hizmetin kalitesi önemli zira. Var mısınız ilave vergiye? :)

Ne iş olursa olsun son günlere yahut yoğun zamana bırakırsan kalite düşer. Daikin değil Bentley, Rolex, Apple vb olsa da aynı. Boşa hayal kurmayalım.
Daikin zaten sattığı klimadan tüm bunların bedelini çıkartıyor.
Daikin'in ucuz kliması yok ki.
Daikin o klimaları 500 TL daha pahalıya satsa, müşteri yine Daikin alır.

Arçelik'ten Vestel'den bahsetsek neyse de, Daikin bu.
İsterse daha ucuza satsın, yine sarsılmaz.
Gezegene mal satıyor adamlar.
Öyle işinin Xiaomi'si de değil, teknolojiyi tasarlayan adamlar.

TL bu haldeyken adamlara gram koymaz.
Yeter ki adam gibi adamlara işi emanet etsin. :hihi

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Daikin zaten sattığı klimadan tüm bunların bedelini çıkartıyor.
Daikin'in ucuz kliması yok ki.
Daikin o klimaları 500 TL daha pahalıya satsa, müşteri yine Daikin alır.

TL bu haldeyken adamlara gram koymaz.
Yeter ki adam gibi adamlara işi emanet etsin. :hihi

Keşke dediğiniz gibi olsa. Lakin gerçek hayatta işler öyle yürümüyor. Hiç bir şirket, ya da en azından akıllı olanlar “bize koymaz” kafasıyla hareket etmez. Her kuruşun, her maliyetin hesabı yapılır. Sürekli bir maliyet düşürme, masraf kısma çabası vardır. Daikin bile olsa bu böyledir. Biz Daikiniz abi salla gitsin kafası yok emin olabilirsiniz. Çinliler enseden geliyor :)

işim gereği adını hemen herkesin bildiği büyük Kore, Japon vb firmalar ile muhatabım. Adamların bizlerin boşvereceği kuruş denebilecek miktarlar, ek masraflar için ne şekillere girdiğini anlatsam aklınız durur. Biz bir şeyleri hesap etmediğimiz için bu haldeyiz, onlar da hesap ettikleri için o durumdalar.

Neyse, konu biraz uzadı. Derdimi anlatabilmişimdir sanıyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Keşke dediğiniz gibi olsa. Lakin gerçek hayatta işler öyle yürümüyor. Hiç bir şirket, ya da en azından akıllı olanlar “bize koymaz” kafasıyla hareket etmez. Her kuruşun, her maliyetin hesabı yapılır. Sürekli bir maliyet düşürme, masraf kısma çabası vardır. Daikin bile olsa bu böyledir. Biz Daikiniz abi salla gitsin kafası yok emin olabilirsiniz. Çinliler enseden geliyor :)

işim gereği adını hemen herkesin bildiği büyük Kore, Japon vb firmalar ile muhatabım. Adamların bizlerin boşvereceği kuruş denebilecek miktarlar, ek masraflar için ne şekillere girdiğini anlatsam aklınız durur. Biz bir şeyleri hesap etmediğimiz için bu haldeyiz, onlar da hesap ettikleri için o durumdalar.

Neyse, konu biraz uzadı. Derdimi anlatabilmişimdir sanıyorum.
Anlamak istemediğiniz için ısrar ediyorsunuz olan biten bu.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Kesinlikle doğru değil. Unutmamak gerekir ki klima "Yüksek Teknoloji Ürünü" değil, "Yüksek Teknoloji İçeren Ürün"'dür. Dolayısıyla Arçelik veya Vestel'den kompressör ürettikleri için farklı olmuyorlar. Veya daha verimli algoritmalar tasarladıkları için Ar-Ge lideri falan olmuyorlar.

Vestel'in Avrupa'daki konumu tartışılmaz bir gerçek. Kendisi üretip satıyor en başta. Asus ROG gibi Clevo'ya ürettirip satmıyor veya Airfel gibi Midea'ya ürettirip satmıyor.

Piyasa değeri açısından da Vestel Daikin'in 2 katı, Xiaomi Daikin'in 150 katı büyüklüktedir.

S Swift'in söylediğinin de firma ile esasen herhangi bir ilgisi yok. Arz Talep dengesi değiştiğinde eğer fiyat değişmiyorsa (Klima fiyatı değişse de servise verilen kurulum ücreti değişmiyor) doğal olarak kalite düşecektir. Bu net bir gerçektir.

Daikin'in Türkiye'de işletilmesini yine bizim Türk insanımız yaptığı için de kâr etmeyi görünen kârı düşürmemekten ibaret sanarak hareket ediyorlar. Müşteriye yansıtmadan servis kalitesini arttırabilme potansiyelleri var. Taşeron sistemi de var. Sezonsal taşeron işçi hizmeti veren firmalar da var. Ancak büyük firmalar yine S Swift'in ima ettiği gibi "Memur edasında" çalışan yetkililerle doludur.

Sağlık sigortasını hasta olmadan önce yaptırmak gerektiği gibi klimayı da sıcaktan önce taktırmak gerekir. Yoksa benim gibi korona testi için oradan oraya hasta hasta sürüklenir durursunuz, mülteci muamelesi görürsünüz bir ton para vereceğiniz halde.

G Çevrimdışı

GökselSaraçoğlu 

DeDe
Aktif Üye
19 Haz 2019
137
57
İşte "yoğun dönemde sapıtmayı" ben kabul etmiyorum. Yoğunluktan dolayı randevu ötelenebilir, ona diyeceğim bir şey yok. Ama illaki yapılması gerekenlerden taviz vermeyi kabullenemiyorum. Her işin gereğini hakkıyla yapıp teslim etmek gerekli, şartlar ne olursa olsun.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
İşte "yoğun dönemde sapıtmayı" ben kabul etmiyorum. Yoğunluktan dolayı randevu ötelenebilir, ona diyeceğim bir şey yok. Ama illaki yapılması gerekenlerden taviz vermeyi kabullenemiyorum. Her işin gereğini hakkıyla yapıp teslim etmek gerekli, şartlar ne olursa olsun.
Kesinlikle. Bu tip durumlarda TSE’den yaptırım gelir normalde ama galiba standartlar arasında vakum yer almıyor.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Ben kumtel daylux aldığımda (03.2017) sn adem helvacı o zaman ado idi. Sürekli vakumlamadan bahsediyordu diye hatırlıyorum. Fakat gelen servis benim klimaya da vakumlama yapmadı. İlk taktığımız ve sıfır olduğu için vakumlu zaten demişti. Hadi hayırlısı bakalım demiştim. Sorun yaşamadım gerçi ısıtma soğutma on numara idi.

Sonra klimayı farklı bir yere taktırdım. Arkadaşa bu sefer mutlaka vakumlama yaptırdım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt