Dahili ve harici uydu alıcısı arasındaki görüntü farkı

M Çevrimdışı

metin1975 

Aktif Üye
15 Nis 2019
131
48
Aynı Tv de farklı 2 uydu alıcısını deneseniz hatta aynı uydu alıcısında 2 fark lı yazılım deneseniz bile netlik olarak çok farklılıklar olabiliyor.
Örnek verecek olursam bendeki Vu solo2 cihazıma VTI IMG yükledim görüntü kalitesi soluk geldi, fakat geçen gün IMG yükledim arada gözle görüle bilecek büyük bir fark vardı . Panel de kalitede önemli ama elektronik cihazlarda yazılım konusu da bana göre çok önemli

Tv de her zaman harici uyduyu tercih ederim

S Çevrimdışı

shaolin

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bu konuyu bende merak ediyorum.
Sony KD-49XG7096
sipariş ettim. Dsmart hd uydu alıcı cihazım var. Acaba dsmart uydu cihazı ile mi yoksa modül takılsa tvnin kendi uydu alıcısı mı daha iyi görüntü verir? Ya da fazla fark olmaz mı?

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Merhaba,

Bu konuyla alakalı ilk sayfada yazılmış güzel bir yazı var. Okumamış olabilirsiniz diye ileteyim dedim.

kısa cevap "evet" ancak genel de işin bu kısmı nedense hep atlanıyor
veya daha kısa bir hesapla yok efendim video proc.v.s işleri sekteye uğramıyor anın da işlenir ve panele de süper
resim gönderir v.s denir veya içinde ki kullanılan Tuner den ise hiç bahsedilmez veya "processing" işlemi nasıl olur
v.s yine hiç bahsedilmez ve sonuç da

Dahili uydu daha iyi veya çok daha iyi denir ve bazı marka fanatikleri de örneğin LGE en süperi diyebilir!

++

Şimdi senin elindeki hangi model Grundig örneğin???
Ben de Grundig 49VLX9750 kullanıyorum;bana göre dahili tam fiyasko! ancak ben fiyasko derken son 20 senedir
alemin bildiği en iyi Receiver ları kullandığım ve halen de kullanmakta olduğum için bana göre hemen hepsi böyle
osuruk!

-Mecburen arada 4K kanallara bakmak adına dahiliyi de kullanıyorum,yoksa bununla SD&HD filan izlemem
-Panelime ayrıca ext.olarak Kathrein-916 bağlıdır ama kendileri FHD olduğu için sadece SD&HD izliyebiliyorum!

-Yakında Humax veya TechniSat 4K Receiver alacağım ki bunları geçmişte TR de ilk alıp getiren ve kullanan kişi de
benim(donanımhaber ilgili başlıkların da vardır)ama o zaman elim de 4K panel yoktu,bir süre sonra da bunları satmıştım
açıkçası pişman oldum ama geçti,üstelik imdi döviz de felaet arttığı için şak diye basıp alamıyorum!
++

Yeni nesil bazı cihazlar(4K olan)bu konuda oldukça iyiler!
Receiver kullanma merakın varsa veya Card-Sharing/EMU/CCCam v.s işlerine de merakın varsa zaten elin mahkum
Receiver alacaksın!! Ancak VU+/DBox lar acaip pahalı! her bir atraksiyonu yapıyorlar ama neredeyse panel parası bu cihazlar

+

Bana gelen Grundig Servis cihazı görmeden,abi yayın süper yaw demişti sonra bir kaç kanal değiştirince Receiver dan geldiğini anladı!
vay be resme bak dedi yanındaki adamına!
Ancak adam hayatında hiç duymamış "KATHREIN" markasını:haha

Senin panelin gayet yeterlidir,panel zaten çok dandik olmazsa zaten bir şekilde güzel bir resim alabilirsin ama en üst düzey de
bir Receiver olursa ondan çok daha iyi resim de alabilirsin,kısaca "referance" seviyede renk/contrast/sat v.s tam doğru resim alırsın
üstelik panelin de "IPS" ise!

Not;ben bu mereti sadece Monitör olarak kullanmaktayım,arada TV kanallarına da bakarım++

S Çevrimdışı

shaolin

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Merhaba,

Bu konuyla alakalı ilk sayfada yazılmış güzel bir yazı var. Okumamış olabilirsiniz diye ileteyim dedim.
Okumaz olur muyum tüm mesajları okudum. Sadece dsmart uydu cihazı ve modül farkını test eden oldu mu merak etmiştim. Uydu alıcılarda çok iyi markalar var bunu biliyorum.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,220
Beyler genel de çok sorulan ve bu konuya takılınıp kalınan hatta adeta bir bilmece gibi hale gelen
sonra "tartışma" konusu bile olan durumu net olarak açıklasak bile,teknik olarak işin içinde kısaca
bir alay detay vardır!

>ilki şudur;birileri zinhar "dahili" en iyisidir der;ama bu küllüm sallamadır!
bunu kısaca açarsam;"istisnai" olarak bazı Markalar vardır ki bunların en başında Panasonic PDP ler geliyor
ama Pany nin LCD leri böyle değildir ama bu devir de bitmiştir,şimdi yok böyle bir şey,diğer istisna Marka
Toshiba idi(çok çok az HiEnd serileri tabiki) ama bu da bitmiştir;başka da böyle çok sıkı denebilecek bir
dahili de hiç gelmemiştir!

>ikinci konu;çok kısa(özellikle Dahili sistemde) yayının ister SD isterse HD&UHD olsun farketmeksizin
bırakın panelin dahilisini bunları adam gibi en üst seviyede işleyecek çok çok az Receiver(harici olarak)
vardır!

>üçüncü konu;genel de yayıncı hiç konuşulmuyor,sankim herifler en iyisini veriyorlar da sorun bizim paneldeymiş
gibi algılanıyor,bu da küllüm yanlış bir teknik görüştür!

şimdi şöyle düşünün kanalın birisi bir "stüdyo" yayın veriyor;o esnada yayını 2/3/4/8 v.s Cam çekiyor!!!
bunların kalitesi aynı değildir,bir tane esas oğlanCAM vardır diğerleri hikayedir gibi düşünün veya diğerlerinin
acaba günlük/sürekli Calib.değerleri kontrol edilmişmidir(çoğunlukla cevap HAYIR olarak) hatta bırakın calibrasyonu
yaw bunu bilen adam varmı onlarda!

burada keserek,bir de yayın konrol masası vardır(kısaca ben böyle tanımladım)bunlar ne halt ediyor o esnada
çoğunlukla Çay-cigara muhabbeti! zaten masada adam gibi uygun donanım varmı?? çoğunlukla yoktur!
teknik ekip iyi olsa bile(adam bazında)elde dünyanın parası donanım cihazları yoktur v.s v.s

daha yayın kafadan buradan tırpanlanıyor doğal olarak! ancak bu iş "para" demektir,dünyada sadece bazı ülkelerin bazı kanalları
böyle kaliteli yayın yapabiliyorlar! öncelikle USA lı firmalar bu anlamda kötüdür! Canada öyledir,Almanya/Japonya/Kore
hemen hemen süperdir(bazı kanalları tabiki!) teknik olarak ise Almanya hepsinden iyidir,Japonlar donanım olarak daha iyiler
ama Almanlar gerek kullandıkları renk sistemi(PAL) gereksede işi daha iyi bildikleri için Japan(NTSC) daha iyiler!

gibi bir süre teknik altyapısı vardır,ama panellerin hiç birisinin bütün bu atraksiyonlar için ne donanım nede yazılım v.s
hiç bir artıları veya ilave edecek bir yapıları da yoktur!

>dördüncü olarak ise Receiver lar ortaya da çıkınca ve işe güzel bir yapıyla girdikleri için panellerin dahilisi zaten hikaye
kalıyor,ayrıca TV cilerin böyle bir üretim yapıları v.s de yoktur,buna para da ayırmıyorlar bilgide veremiyorlar v.s
bir kaç tane eski den Taiwanlı/Koreli şimdiler de ise Ukrayna/Polonya/Rus/Bulgar yazılımcılar ile ki bunların da aslında
meslekleri Hacker dırlar ama işler o alnada kesatlaşınca bu işlere döndüler...

Almanlar biraz uğraştılar bu işle(bence en başarılı bunlardır,Humax KOREli görünsede arkasında "alaman" vardır)
bir kaç üretici dışında bu uydu işinin tekniği ilerleyemediği için herifler desteği ve gelişmeleri bitirdiler!

şimdi şöyle düşünün adam(alaman tabiki)oturup bir şey yapsa Receiver olarak,fiyat malum bayağı yüksek olacaktır
diğer yandan tüm paneller zaten dahili geliyor,iyide bu Receiver ları kim alacak! en fazla bizim gibi hastaları alır
ama onlar bile zorlanır,iyi de maliyeti bile kurtarmaz bu iş,diğer ayakta ise UYDU sistemi geneli itibarıyla bitmiş
bir teknoloji! hiç kimse buna yatırım iflan yapmıyor,bana göre internet ciddi kısıtlı sistem olarak kalıyor uydunun yanında!
birisi adeta sonsuz diğeri ise insanların sürekli "Net Trafiği" içinde oldukları kısıtlı bir yapıdır!

>beşinci ayak ise;ortada dahili bile olsa(kısmen Pany ler hariç)adam gibi dahili de süper v.s resim verecek bir üretici
yoktur,hatta çoğunun böyle bir altyapısı bile yoktur,hepsi ÇİN lidir aktörlerin,ayrıca işin bu kısmınıda hiç çakmıyorlar!
en fazla Koreliler ile RUS/Ukrayna lılar uğraşıyor bunlarla

en azında benim işim "resim kalitesi" olduğunu herkes bilir;benim için söz konusu resim kalitesi ise gerisi teferruat dır

uzun oldu kusura bakmayın ama bir dünya para bayılan da aynı bu alemde 3-kuruşluk panel alanda hemen hemen
aynı bu alemde,ne MARKA ya takılın(Sony/Samsung) nede bilmem neye takılın,çoğu şeyi de göz ardı edin gari

++

Paneller için pratik çözüm olarak

-default değerlere gelin(zaten hemen hepsi öyle gelecektir)
-Backlight;1/3 seviyesine getirin(veya 100 lük skala varsa 33/35 gibi veya 50 lik varsa 50/3 yapın gibi)

ilk etapda Baclit ışığı 1/3 esastır paneller de(ve ilk ayarlamaya buradan başlıyorsunuz)

Not;ancak panelin NIT değeri sebebiyle bu verdiğim 1/3 kriteri her zaman iş görmez özellikle IPS lerde
kötü çuvallıyor ve çoğu insan bundan dolayı amma karanlık panel diyor! resim doğruluk kalitesinide bozuyor bu durum!
VA ların bana göre çoğu falsolu bu arada;panel 4K olduğu için SDR de idare etse bile HDR de su koyveriyor!
işin bu kısmını geçiyorum,bu durumda 1/3 ayarını biraz arttırın(bu işlemi daha sonra yapacaksınız,ilk etap da 1/3 yapacaksınız)

-ardından ikinci olarak;Brightness seviyesini ilk olarak %50 yapın böyle kalsın(şimdilik)
-ardından Contrast;yine %50 de kalıyor

böylece ilk etapda Baclit+Bright+Cont bu yukarıda yazdığım şekilde yapıldıktan sonra

sıra geldi resim kontrolu yapmaya
1-Gaming sakın yapmayın
2-FILM açmayın ne HDD den nede TV dahiliden!!!!

3-normal bir stüdyo kanalı açıyorsunuz("HABER" lerin çoğu bu anlamda iyidir!)
bakın bakalım manzara nasıl diye,sonra malum "Tartışma" programları yayınları gibi
panelin daha normal ışıklı alan çalışmalarında manzara nedir bunlar bakınca ilk etap aşılıyor

4-"FILM" den bahsetmiyorum,işin bu kısmı uzmanlık isteyen ve bir srü detayları olan kısımdır
zaten bunu tam olarak bana sorarsanız PJ/Sinema ve PDP ler hariç vede kısmen OLED ler hariç
hiç bir "LCD" panel FILM için doğru veya uygun bir izleme aleti değildir! ama mecburen kullanıyoruz diyelim
buna da

FILM olayını daha sonra yazarım!

5-"Picture Setting" de gördüğünüz diğer tüm ayarları daha doğrusu iş olsun diye konulan ama işi bok eden ayarların
alayını OFF yapıyorsunuz,ON da duruyorsa OFF yapın hepsini!
sadece "Motion" ile alakalı olan ayar varsa ki her panelde vardır! bunu da konumuna göre ON yapmanız ve yeniden
bir değer girerek set etmeniz gerekecektir,biz buna adam gibi HIZ lı panelse(ister 50Hz ister 100Hz)OFF yaparız
ama alayını OFf yapıp da HIZ anlamında bir panel de yoktur(Pio ve Tosh hariç)

daha sonra aldığınız paneli "tanımaya" çalışın ki bu süre 10/15 gün ile 30 gün arasıdır! zaten bu sürede hem gözleriniz
alışacaktır(insan gözü bu anlamda kötüdür!)hem de bazı şeyleri sevmeye/alışmaya başlayacaksınız!

++
Kendimden Grundig(2018 model VLX9750 serisi) için örnek vereyim ki bu aldığım panel bana göre 49 luk aleminde
yeri oldukça en üst seviyede olan bir IPS li paneldir(Monitör olarak kullanılıyor bu arada) iyi seviye derken bir alay da sıkıntısı
olsa da,benim kriterim sadece "resim" olduğu için o sıkıntılar tefferuat olarak kalmıştır!

Dahilisi bana göre rezil;hatta 4K da bile iyi değildir!
Test için arada Kathrein-916 bağlıyorum,o zaman panel çok ciddi değişiyor üstelik "SD" lerde bile,HD ler de çok çok iyi
ki zaten hepimiz gün boyu HD izliyoruz ya da az da olsa SD,ama ben devamlı bağlamıyorum cihazı,çünkü TV kanalları ile
hiç işim yoktur benim,test için başka Receiver larda bağladım ama kalite hemen düşüyor!

6-Ancak şöyle bir şey vardır özellikle çok çeşitli kanallar açınca hemen hepsin de farklı bir resim çıkar!
Maç başka,Haberler başka Belgesel başka v.s v.s gidiyor,UHD paneller işte burada kötü hatta bana göre çok kötü
çuvallıyor! resmi doğru olarak işleyemiyor,illa ki çok yüksek bit-rate istiyor ama böyle yayın yok yaw!
TRT-4K ki bana yerli sistemler içinde en iyisi sayılır hatta kesin en iyisi,onda bile 4K diye verilen yaynların bir kısmı
720/1080 oluyor ama bunu tüm dünya böyle yapıyor! ya da dandşk/ucuz CAM lerle çekim yapıp 4K diye gazlıyorlar
ama bu mevcut paneller bunları yemiyor,işlemek içinde kıçını yırtıyor ama hikaye! Sony de böyle Samsung da böyle
canlı/vivid v.s görülen resimler de zaten NATURAL kesinlikle değildir! özellikle Samsung da!

Panel de haliyle bu yapısıyla UHD olduğu için ne SD de ne HD lerde hatta UHD de ise yapay resim üretiyor!
"Doğru resim" Pio ile bitti! doğru resim "donanım" olarak Tosh ile bitti

insanlar yapay resimleri doğru saymaya başladı,Samsung da aşırı yüksek NIT ve QLED bir panel buna en güzel bir işaret dir
şimdi bu resim doğru kabul edilmektedir! insan gözü adeta anatomik olarak sankim değişmiştir ama değişen bir şey yoktur
aslında,sadece algı ile bunlar oluyor,çünkü insan gözü ciddi yanılıp adeta "kanıyor" buna
Şahin/Kartal filan eğitip bunlara TEST yaptırmak gerekiyor anlaşılan,şimdi bu kuşlar bunları görse hepsini parçalarlar valla
ama insanoğlun da böyle bir yapı yok,Rabbim böyle yaratmış bizi,insan gözü bu anlamda çok iyi dense de,i,n aslı hiç de
öyle değil

ve son olarak bizlerde bir de "göz zevki" var yaw,benim resil dediğim resme adam süper diyebiliyor veya tam tersi oluyor v.s
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Okumaz olur muyum tüm mesajları okudum. Sadece dsmart uydu cihazı ve modül farkını test eden oldu mu merak etmiştim. Uydu alıcılarda çok iyi markalar var bunu biliyorum.

buna kısa cevabım EVET olacaktır! çünkü ben hepsini zaman içinde ayrı ayrı kullandım/test ettim v.s
örneğin DS nin bazı cihazları çok iyiydi
örneğin DT nin yine bildiğim kadarıyla SAGEM leri yine çok iyi

Modül ise senelerce kullandım(DS) ama bunları süper sayılabilecek Receiver larda kullanmıştım!
Dahili de ise aynı neticeleri almasam da oldukça tatmin edici de diyebilirim

Ancak dahili panele modül takıp kesin neticesi de böyledir demek olmaz! iş burada senin paneline kalıyor takıp
göreceksin bunu,sakın birisi süper dese inanma veya rezil dese yine inanma! kendin görmelisin bunu

Ve evet Uydu da çok iyi cihazlar vardır,tavsiyem benim bu yöndedir!

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
tvlerin kendi dahili cihazlarının görüntüsünü(görüntü kalitesini) bir kenara koysam bile kullanması menüleri falan çok karşık oluyor.en iyisi harici uydu alıcılarıdır.ben yılladır dsmart modülü onlarca cihazda kullandım.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Ben senelerdir analogdan beri değişik markalarda harici uydu alıcıları kullandım,hala da kullanıyorum.Dahili uydu alıcılarına göre hem kullanışlı,hem daha iyi görüntü veriyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Aslında ilk tv aldığımızda (47pf9090) ,harici uydu alıcısını takmıştım ,ne de olsa eskilerden kaldığıma göre ,tvnin alıcısı iyi olmaz düşüncesi vardı (eski kafa olarak yani) :)
Eh ,hanım da alışmıştı uydu alıcının kullanımına ,ama sonra "dur bakalım bunun uydusu nasıl" dedik ,kurulumu yaptım,benden önce hanım kumandayı aldı ve gezmeye başladı ,sonra bana dönüp "alo, bu daha kolay kullanılıyor" dedi ,üstelik 4 çanaklı merkezi sitem var bizde. :)
Yani çok zor değil bizim modellerde kanal ayarları,aslında yazılımı güzel olsa canavar gibi olacak da ,yazılmı iyi değil ,motor kontrol yok mesela ,olmalıydı bence ,büyük eksiklik ,yazılımda var ama kontrolü yok maalesef.
Neyse yine muhabbete döndüreceğim konuyu :kiskis

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,220
"Dahili" olayı aslında şu;bu sistem,çalışma prensibi olarak veya böyle bir düşünce çok güzel ama....
devamını hiç bir üretici maalesef getiremiyor,önce "donanım" yetersiz kalıyor,sonra takılan
Tuner ler tırt(ama kimisi ne alaka diyor hala! Tuner sadece alıcıdır diyor!) yazılım kısmı ise tam muamma gibi

1-panelin kendi yazılımı(sistem)
2-bu sisteme ilave edilen diğer alıcı yazılım

bunu hiç bir üretici hem donanım kalitesi olarak hem de yazılım olarak beceremiyor!
"kalite" zaten malum! yani yerler de
"yazılım" işin bu kısmını hep anlatıyorum;bu iş TV cilere göre değildir ve de hala öğrenemediler

ancak TV ti üretenin bunlarla bir alakası bile yok;onlara göre TV de dahili alıcı vardır otur izle mantığı
yeniden buna harici bir alıcıya gerek yok,al sana uydulu bir TV;aynen yapılan budur!

İstisna;sadece ve sadece Panasonic PDP lerdir(bu da geçmişte kalmıştır artık)ancak bu heriflerin şimdiler de
çıkardıkları "OLED" ler de aynen böyledir yani işin dahili kısmı yine çok iyidir:ok
Pany OLED alırsan,eskiden olduğu gibi PDP zamanındaki gibi bir daha ne Kathrein ne de TechniSat veya Humax
bile panele bağlamazsın!

Not işin uydu/dahili kısmında bu herifler iyiden öte en iyisi yada bu dünyada kalan tek en iyisidir! gerisini sallayın
geçin ki,Pany lerin dahilileri öyle next mext v.s gibi Karaköy işi veya Kore işi(çok az)ne de çakma v.s ama süper
diyer gazlanan bazı markaları sallar geçer!

Pany UHD-OLED alırsın "SD" bile izlersin bununla dahilisinden! diğer bizlerin kullandığı panellerle adam gibi HD bile
izlenemiyor laf aramızda,ben de FHD olarak iki tane Kathrein var ve ben hala aman aman vay ve diyeceğim bir FHD
izleyemiyorum,SD ler de can cekişiyor(bana göre tabiki) bir de bu sorun var UHD panel aldınmı ve illa UHD yayın istiyor meret
ve teknik olarak burada da bana göre bir takım çuvallamalar vardır ki kullandığım Grundig panel de bu anlamda
bana göre piyasanın hemen hemen en iyisi olmasına rağmen durum budur!

sonuç;kafaya bunları fazla takmıyorsunuz,ne gördüyseniz eyvallah deyip geçin gidin

hadi iyi seyirler şimdi

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Bende Tx l 47 et 5 e 3d led 2011 model Avrupa üretimi smart Panasonic tv var,dahili uydu alıcısı yok.Next machina 3d süper model uydu alıcısı ile kullanıyorum.Ondan sonra aldığım 2014 model Vestel 40 inç dahili uydu alıcılı smart tv var,ondan daha yeni ama Panasonic hem görüntü,hem özellik,hem malzeme kalitesi yönünden Vestele fark atıyor.Tek eksi yönü Vestele göre cepten veya pcden kablosuz görüntü aktarma özelliği yok.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,220
Pany de o yıllarda dahili yoktu,E/ET serileride giriş/vasat modellerdi(Avrupa için) Pany bunlara "Economy" serisi derdi o yılarda
resim kalitesi,o yılların panellerine göre oldukça iyi idi,3D si de fena değildi ben de bir ara E serisinden 42 kullanmıştım Monitör olarak
ama bunlar LGD nin IPS panelli vasat panelleriydi,arada Malezya veya Çek üretimi kendi IPS lerini de takmışlardı ki bunlar
çok daha iyiydi(sanırım TR ye ithal etmediler bu TV leri)

SD&HD izlemek için hala iyi bir panel olup,oldukça güzel bir Receiver la,günümüz 4K larından aldığınız SD&HD kalitesinden
daha fazla güzel görüntü alırsınız!

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt