Dahili ve harici uydu alıcısı arasındaki görüntü farkı

K Çevrimdışı

Kogan

Aktif Üye
16 Ara 2019
73
32
Merhabalar. Kullandığım Grundig marka televizyon 49" dahili 4k uydulu bir televizyon. Fakat harici uydu alıcısı kullanan televizyonlara kıyasla uydu yayınlarındaki görüntü kalitesi daha düşük kalitede ve flu geliyor. Bunun sebebi üzerindeki dahili uydu alıcısının yeterli kalitede olmaması mıdır? Teşekkürler.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
o kaliteli olsa dahi panel kalitesi de önemli
görüntüyü etkileyecek etkenler:
tv hz değeri
smr değeri
panel kalitesi
uyguna mı aldın(ne kadar ekemek o kadar köfte hesabı)

K Çevrimdışı

Kogan

Aktif Üye
16 Ara 2019
73
32
Anladım. Olayın uydu alıcısından çok panel kalitesi ile alakası var o zaman.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
kısa cevap "evet" ancak genel de işin bu kısmı nedense hep atlanıyor
veya daha kısa bir hesapla yok efendim video proc.v.s işleri sekteye uğramıyor anın da işlenir ve panele de süper
resim gönderir v.s denir veya içinde ki kullanılan Tuner den ise hiç bahsedilmez veya "processing" işlemi nasıl olur
v.s yine hiç bahsedilmez ve sonuç da

Dahili uydu daha iyi veya çok daha iyi denir ve bazı marka fanatikleri de örneğin LGE en süperi diyebilir!

++

Şimdi senin elindeki hangi model Grundig örneğin???
Ben de Grundig 49VLX9750 kullanıyorum;bana göre dahili tam fiyasko! ancak ben fiyasko derken son 20 senedir
alemin bildiği en iyi Receiver ları kullandığım ve halen de kullanmakta olduğum için bana göre hemen hepsi böyle
osuruk!

-Mecburen arada 4K kanallara bakmak adına dahiliyi de kullanıyorum,yoksa bununla SD&HD filan izlemem
-Panelime ayrıca ext.olarak Kathrein-916 bağlıdır ama kendileri FHD olduğu için sadece SD&HD izliyebiliyorum!

-Yakında Humax veya TechniSat 4K Receiver alacağım ki bunları geçmişte TR de ilk alıp getiren ve kullanan kişi de
benim(donanımhaber ilgili başlıkların da vardır)ama o zaman elim de 4K panel yoktu,bir süre sonra da bunları satmıştım
açıkçası pişman oldum ama geçti,üstelik imdi döviz de felaet arttığı için şak diye basıp alamıyorum!
++

Yeni nesil bazı cihazlar(4K olan)bu konuda oldukça iyiler!
Receiver kullanma merakın varsa veya Card-Sharing/EMU/CCCam v.s işlerine de merakın varsa zaten elin mahkum
Receiver alacaksın!! Ancak VU+/DBox lar acaip pahalı! her bir atraksiyonu yapıyorlar ama neredeyse panel parası bu cihazlar

+

Bana gelen Grundig Servis cihazı görmeden,abi yayın süper yaw demişti sonra bir kaç kanal değiştirince Receiver dan geldiğini anladı!
vay be resme bak dedi yanındaki adamına!
Ancak adam hayatında hiç duymamış "KATHREIN" markasını:haha

Senin panelin gayet yeterlidir,panel zaten çok dandik olmazsa zaten bir şekilde güzel bir resim alabilirsin ama en üst düzey de
bir Receiver olursa ondan çok daha iyi resim de alabilirsin,kısaca "referance" seviyede renk/contrast/sat v.s tam doğru resim alırsın
üstelik panelin de "IPS" ise!

Not;ben bu mereti sadece Monitör olarak kullanmaktayım,arada TV kanallarına da bakarım++

Moderatör tarafında düzenlendi:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
kısa cevap "evet" ancak genel de işin bu kısmı nedense hep atlanıyor
veya daha kısa bir hesapla yok efendim video proc.v.s işleri sekteye uğramıyor anın da işlenir ve panele de süper
resim gönderir v.s denir veya içinde ki kullanılan Tuner den ise hiç bahsedilmez veya "processing" işlemi nasıl olur
v.s yine hiç bahsedilmez ve sonuç da

Dahili uydu daha iyi veya çok daha iyi denir ve bazı marka fanatikleri de örneğin LGE en süperi diyebilir!

++

Şimdi senin elindeki hangi model Grundig örneğin???
Ben de Grundig 49VLX9750 kullanıyorum;bana göre dahili tam fiyasko! ancak ben fiyasko derken son 20 senedir
alemin bildiği en iyi Receiver ları kullandığım ve halen de kullanmakta olduğum için bana göre hemen hepsi böyle
osuruk!

-Mecburen arada 4K kanallara bakmak adına dahiliyi de kullanıyorum,yoksa bununla SD&HD filan izlemem
-Panelime ayrıca ext.olarak Kathrein-916 bağlıdır ama kendileri FHD olduğu için sadece SD&HD izliyebiliyorum!

-Yakında Humax veya TechniSat 4K Receiver alacağım ki bunları geçmişte TR de ilk alıp getiren ve kullanan kişi de
benim(donanımhaber ilgili başlıkların da vardır)ama o zaman elim de 4K panel yoktu,bir süre sonra da bunları satmıştım
açıkçası pişman oldum ama geçti,üstelik imdi döviz de felaet arttığı için şak diye basıp alamıyorum!
++

Yeni nesil bazı cihazlar(4K olan)bu konuda oldukça iyiler!
Receiver kullanma merakın varsa veya Card-Sharing/EMU/CCCam v.s işlerine de merakın varsa zaten elin mahkum
Receiver alacaksın!! Ancak VU+/DBox lar acaip pahalı! her bir atraksiyonu yapıyorlar ama neredeyse panel parası bu cihazlar

+

Bana gelen Grundig Servis cihazı görmeden,abi yayın süper yaw demişti sonra bir kaç kanal değiştirince Receiver dan geldiğini anladı!
vay be resme bak dedi yanındaki adamına!
Ancak adam hayatında hiç duymamış "KATHREIN" markasını:haha

Senin panelin gayet yeterlidir,panel zaten çok dandik olmazsa zaten bir şekilde güzel bir resim alabilirsin ama en üst düzey de
bir Receiver olursa ondan çok daha iyi resim de alabilirsin,kısaca "referance" seviyede renk/contrast/sat v.s tam doğru resim alırsın
üstelik panelin de "IPS" ise!

Not;ben bu mereti sadece Monitör olarak kullanmaktayım,arada TV kanallarına da bakarım++
mesaj, editlendi.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
albenez hocamın dediği gibi internet üzerinden youtube 4k video aç deneme yap, usb ile görsel açıp daha net teşis koyabilirsiniz, mevcutsa hd farklı uydu alıcısı deneyip panel kalitesini ve uydu alıcısı kalitesini anlayabilirsiniz.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
İlaveten, görüntü ayarları girişlerde farklı farklı olabiliyor. Biri dahili uydu alıcı diğeri hdmi. Ayarları kurcalarsanız biraz düzelme olabilir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
4K kanalda da kalite düşük geliyorsa başka yorum yapmak gerekir.

Ama Full HD yayınlar için diyorsanız eğer, TV paneliniz 4K, yayın panel çözünürlüğünüzden düşük olduğu için FLU olması normal.
Onun haricinde görüntü ayarlarında gürültü giderme, dinamik kontrast gibi ayarlara da göz gezdirin derim.
TV'nizin düşük çözünürlükteki görüntüleri iyileştirme teknolojisi iyi olmayabilir.

Net bir şey diyebilmek için önce hangi kanallar FLU görünüyor onu bilmekte yarar var.

Onun haricinde FLU gelmesinin nedeni VA panel bir TV ise, ondan olabilir diyebilirim.
TV'nizin paneli VA mi, IPS mi bilmiyorum.

K Çevrimdışı

Kogan

Aktif Üye
16 Ara 2019
73
32
Umut Barış Umut Barış normalde Grundig Rio TV kullanıyordum, kırılınca fiyat indirimi ile Grundig Moskova değişimi yapıldı(henüz elime ulaşmadı) . Her iki televizyonunda aynı olduğu varsayımı ile devam ediyorum çünkü Grundig'te giriş seviyesinde çeşitli yazılımsal yükseltmeler dışında genel olarak aynı oluyor televizyonlar.
Yayın konusuna gelirsek. Doğrusu TRT 4K'nın yayınında görüntü gayet güzel geliyordu bana. Belki upscaling'den olabilir diye düşündüm ben de ama tekrar düşününce h265 1080p çözünürlüğe sahip harici medyaları izlerken de görüntü gayet tatmin ediciydi. Panel va mı ips mi bilmiyorum. Kırılan televizyonun va olduğundan şüpheleniyorum çünkü yan açılardan bozulma olabiliyordu. Gelecek olan televizyonun panel bilgileri için müşteri hizmetlerine mail attım.
Emin olmamakla birlikte muhtemelen uydu alıcısı yetersiz ya da televizyonların Turksattaki yayınları yetersiz.

Eski televizyon:
Değişimle gelecek olan:

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut Barış Umut Barış normalde Grundig Rio TV kullanıyordum, kırılınca fiyat indirimi ile Grundig Moskova değişimi yapıldı(henüz elime ulaşmadı) . Her iki televizyonunda aynı olduğu varsayımı ile devam ediyorum çünkü Grundig'te giriş seviyesinde çeşitli yazılımsal yükseltmeler dışında genel olarak aynı oluyor televizyonlar.
Yayın konusuna gelirsek. Doğrusu TRT 4K'nın yayınında görüntü gayet güzel geliyordu bana. Belki upscaling'den olabilir diye düşündüm ben de ama tekrar düşününce h265 1080p çözünürlüğe sahip harici medyaları izlerken de görüntü gayet tatmin ediciydi. Panel va mı ips mi bilmiyorum. Kırılan televizyonun va olduğundan şüpheleniyorum çünkü yan açılardan bozulma olabiliyordu. Gelecek olan televizyonun panel bilgileri için müşteri hizmetlerine mail attım.
Emin olmamakla birlikte muhtemelen uydu alıcısı yetersiz ya da televizyonların Turksattaki yayınları yetersiz.

Eski televizyon:
Değişimle gelecek olan:

Önceki TV'de micro dimming varmış, bu bazı sahnelerde kontrasta etki eden bir durum. (Tabi otomatik modda çalışıyorsa.)
4K içerikte görüntünün net olması gerekir zaten.
1080'de de önceki TV iyiydi diyorsanız, ya yeni TV'nin paneli kötü ya da donanım altyapısı kötü. (Görüntü işleme anlamında.)

Aklıma da başka bir şey gelmiyor.

K Çevrimdışı

Kogan

Aktif Üye
16 Ara 2019
73
32
Önceki TV'de micro dimming varmış, bu bazı sahnelerde kontrasta etki eden bir durum. (Tabi otomatik modda çalışıyorsa.)
4K içerikte görüntünün net olması gerekir zaten.
1080'de de önceki TV iyiydi diyorsanız, ya yeni TV'nin paneli kötü ya da donanım altyapısı kötü. (Görüntü işleme anlamında.)

Aklıma da başka bir şey gelmiyor.
Yeni televizyon gelmedi hocam eskisi üzerinden yorum yaptım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yeni televizyon gelmedi hocam eskisi üzerinden yorum yaptım.

Yeni gelecek olan TV, tam dengi değil gibi. Özellik olarak yakın ama, net değerlendirmeyi kullanıp yapmak lazım tabi.
Micro dimming yok. VPI değeri 1 tık daha düşük.
Onun haricinde yeni TV 4 çekirdek işlemci, eski TV 2 çekirdek işlemciye sahip.
Gelince 4K ve 1080P videolar ile kıyaslamasını yaparsınız.
Micro dimming'in avantajı ne derseniz, karanlık sahnelerde arka aydınlatmayı otomatik olarak kısıyor.

K Çevrimdışı

Kogan

Aktif Üye
16 Ara 2019
73
32
Teşekkürler hocam aradaki farkı epey araştırdım fakat makul bir fiyat teklifi olduğu için kırılan televizyon karşılığında bu televizyonu kabul ettim. Başka birkaç model daha sordum ama bana önerilen buydu. Çok bariz görüntü farkı olmayacağını umuyorum artık kısmet. En kötü bu uydu görüntüsü ile ilgili sorunu netleştirmek için broadcom işlemcili bir uydu alıcısı alırım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt