Çamaşır kurutma makinesi kondanser temizligi nasıl yapılır?

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Cihaz ısı pompalı daha 1.5 - 2 yıllık her kurutmadan sonra bölme temizlenmesine rağmen muhteşem bir toz var. Cihaz 7 yıl garantili bu temizliği servis bakım adı altında cihazı atölyeye alıp 500₺ ye yapacakmış. Cihaz garantili ama ben cihazın sağ sol ve üst kapağı açıp baktım kendim ulaşabilirmiyim diye kazanı çıkarmam lazım ondan dokunmadım düzgünce geri topladım. Basınçlı hava ve süpürge işe yaramıyor. O tozu oradan nasıl alabilirim?

Son düzenleme:
Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Onlar taş gibi olmadan önce rutin temizlemek gerekiyor. Yoksa klima temizligi gibi yikama yapiliyor diye biliyorum. Oraya ulasmak icin kazan vs sokulecekse saçma geldi bana.
Her kurutma sonrası hem filtre hemde aşağıdaki bölüm temizleniyor. Alalı tam 1.5 sene olmuş. Kazanı sökmeden kondanser kutusunu tam olarak açamıyorsunuz.

Y Çevrimdışı

Yakupcetin 

Aktif Üye
21 Tem 2018
51
41
Bizim makineninde basina aynisi geldi. Bize soylenmemisti yilda 1 defa icinin temizlenmesi gerektigini. Servis alip goturdu, tabi bedeli karsiliginda. Temizlenmesi icin butun kapaklarini acmak gerekiyor diye biliyorum. Artik garantisi bitti bende bir ara ugrasacagim.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Denemedim ama deneyeceğim. Bir de ekstra olarak 1 tane havluyu kurutturup o bölme sıcakken temizlemeyide düşünüyorum.
Öncelikle o sistemi dizayn edene selamlarımızı sunalım. İlla ki tüketiciden para koparmaya devam edecekler. Bu tarz üretimlerde önceki nesillerde sünger filtre vardı o alanlarda daha yoğun şekilde ve onlar ciddi anlamda nlüyordu ancak hava akışını istedikleri gibi elde edemeyince sonra kaldırdılar. Bana kalırsa geri getirmek zorundalar.

Servise gitmeden, aynen klimalarda yaptığımız gibi önce bitmiş bir camsil fısfısı veya ona benzer bir fısfısın içine direkt olarak sirkeyi koyun suyla karıştırmayın. Sıkın 1dk bekleyin, yine sıkın 1dk bekleyin, işlemi tekrar edin ve yumuşama başlayınca fırça ile sürterek sirke uygulamaya devam ederek temizleyin o alanı. Klima temzileyizileri veya içeriğinde anyonikaktif madde olan temizleyiciler de iş görür.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Öncelikle o sistemi dizayn edene selamlarımızı sunalım. İlla ki tüketiciden para koparmaya devam edecekler. Bu tarz üretimlerde önceki nesillerde sünger filtre vardı o alanlarda daha yoğun şekilde ve onlar ciddi anlamda nlüyordu ancak hava akışını istedikleri gibi elde edemeyince sonra kaldırdılar. Bana kalırsa geri getirmek zorundalar.

Servise gitmeden, aynen klimalarda yaptığımız gibi önce bitmiş bir camsil fısfısı veya ona benzer bir fısfısın içine direkt olarak sirkeyi koyun suyla karıştırmayın. Sıkın 1dk bekleyin, yine sıkın 1dk bekleyin, işlemi tekrar edin ve yumuşama başlayınca fırça ile sürterek sirke uygulamaya devam ederek temizleyin o alanı. Klima temzileyizileri veya içeriğinde anyonikaktif madde olan temizleyiciler de iş görür.
Beyaz sirke ile yapacağım ama koku vs kalmaz inşallah. Orayı temizledikten sonra ben bir filtre koysam mı acaba önüne.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Beyaz sirke ile yapacağım ama koku vs kalmaz inşallah. Orayı temizledikten sonra ben bir filtre koysam mı acaba önüne.
Sirke ile temizlerim klimalarımı her zaman. Elbette ki sonrasında havalandırma amaçlı olarak fan modunda çalıştırırım ve 1-2 saat sonra hiç etkisi kalmaz. Siz de temizlik sonrası 1-2 saat havalandırırsanız etkisi kalmayacaktır. Mühendislik kısmı anladığımkadarıyla performansı yükseltmek amaçlı oradan daha yoğun hava akışı olsun diye kaldırdı ancak bana sorarsanız ince bir tabaka ama sıkı doku olmayan bir filtre amaçlı unsur koyulup kurutma performnası test edilebilir.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Denedim olmuyor tersten basınçlı hava üflememe rağmen yumuşuyor ama dışarı gelmiyor. Kimyasal ürün aldım birde bununla deneyeceğim. Buda sorunu çözmezse iyice kirlendikten sonra paşa paşa servise vermek zorundayım. Arçeliğin klima bakımından bile pahalı şu makine bakım ücretini kınıyorum.

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
Denedim olmuyor tersten basınçlı hava üflememe rağmen yumuşuyor ama dışarı gelmiyor. Kimyasal ürün aldım birde bununla deneyeceğim. Buda sorunu çözmezse iyice kirlendikten sonra paşa paşa servise vermek zorundayım. Arçeliğin klima bakımından bile pahalı şu makine bakım ücretini kınıyorum.
Sirke ile temizlerim klimalarımı her zaman. Elbette ki sonrasında havalandırma amaçlı olarak fan modunda çalıştırırım ve 1-2 saat sonra hiç etkisi kalmaz. Siz de temizlik sonrası 1-2 saat havalandırırsanız etkisi kalmayacaktır. Mühendislik kısmı anladığımkadarıyla performansı yükseltmek amaçlı oradan daha yoğun hava akışı olsun diye kaldırdı ancak bana sorarsanız ince bir tabaka ama sıkı doku olmayan bir filtre amaçlı unsur koyulup kurutma performnası test edilebilir.
Robot supurgelerin içinde bulunan incecik siyah filtre hava akışını bozmayacaktir düşüncesindeyim.

Geri
Üst Alt