F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Paslanma 5 tür oluşur
1.si ön kapak iç kısımda yani deterjan kabının bulunduğu kısımlar. Burada oluşan pas sebebi parlatıcı yerine kullanılan sirke ve çamaşır suyudur.
2. Si hasar kaynaklı paslanma, genelde sepetlerde görsek de dış yüzey veya köşeler birşey çarpması sonucunda boyanın hasar görmesi nedeni ile oluşur.
3. Elektirik hattında topraklama bulunmaması. Bu da üründe paslanmaya neden olur.
4. Tuz kabı etrafında veya tabandaki paslanma bunun sebebi tuz doldururken taşan Tüzün temizlenmeme sonucu pasa döner.
5. Bıçak ta bir sebeptir özellikler sap kısmında bulunan perçinler zamanla pasa döner ve makine paslanir.

Benim makinemdeki paslanma tam olarak şurası

IMG_20210317_144810.jpg

IMG_20210317_142843.jpg

Tahminimce paslanma sirke ve klorak yüzünden değilde, yıkama bittikten sonra makinenin içindeki buhar çıksın diye makinanın kapağını 2 parmak açtığım için paslanma başladı. Aşağıdaki fotoğrafta görüleceği üzere kapağı 2 parmak açtığımda sağ taraftan buhar rahatlıkla çıkarken sol taraftan ise buhar mutfak dolabı ve mutfak tezgahının çıkıntısı yüzünden hapis kaldı ve sol tarafta paslanma başladı.

IMG_20210317_142743.jpg

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Benim makinemdeki paslanma tam olarak şurası

IMG_20210317_144810.jpg

IMG_20210317_142843.jpg

Tahminimce paslanma sirke ve klorak yüzünden değilde, yıkama bittikten sonra makinenin içindeki buhar çıksın diye makinanın kapağını 2 parmak açtığım için paslanma başladı. Aşağıdaki fotoğrafta görüleceği üzere kapağı 2 parmak açtığımda sağ taraftan buhar rahatlıkla çıkarken sol taraftan ise buhar mutfak dolabı ve mutfak tezgahının çıkıntısı yüzünden hapis kaldı ve sol tarafta paslanma başladı.

IMG_20210317_142743.jpg
Topraklama mevcut mu

Y Çevrimdışı

yazilimcionline

Yeni Üye
2 Eki 2018
39
37
Selamlar, bulaşık makinesi alma arifesindeyiz ama universal motor mu olsun yoksa yeni tip inverter motor mu olsun kararsız kaldım.

Enerji sınıfları'da değişmiş. Bugün bir Arçelik inceledim yeni çıkmış daha sitesinde bile yok. Etiketin birinde A++ yazıyor diğerinde E sınıfı. Diyorum bu nasıl saçmalık. Bekonun sitesinde de öyleydi hatta samsung 'da bile. Meğer 1 martta enerji sınılandırma sistemi değişmiş. Gerçi bu forumda bilmeyen yoktur ama benim gibi yeni araştırmaya başlayanlar için şuraya link bırakıyorum :)

Ekran-Goruntusu-14.png

Neyse bize bayide gösterilen makine şuydu standart motor barındırıyor, resmi sitesinden link veremiyorum. Çünkü nedense yeni hiç bir modeli eklememişler.
Enerji verimliği E ses sınıfı 48dB
Şaşırmama sebep olan enerji verimliliği tablosu. Mağazada sormak aklıma hiç gelmedi eve gelince fark ettim :)
WhatsApp-Image-2021-03-28-at-01.35.17.jpg

Bir de inverter motorlu olan, program sayısı artan ve buna ek olarak köşelere de su ulaştıran bir teknolojisi olan makine var. Arasında bayiye göre değişen 1000 TL fark var.
Enerji verimliği D ses 46dB

Son olarak, makine olarak ne seçmeli sizce. Vestel 'de baktım ama tel kısımları biraz ince geldi. Standart motorlu olan modeli BM4201 haftasonu indirimi var diye 2500TL ye satıştaydı. Kardeşimde samsung var ama bazı bardaklar hep beyaz beyaz lekelendi. Bardakların malzemesinden camın kalitesinden falan diyor servis ama ben makineye suç buluyorum biraz ya da bizim makine eski olduğu için bardaklara zarar veremiyordu :) . Farklı marka modellerde bardakların camının lekelenmesinden şikayet eden var mı ?

Bir de sorunsuzluk kadar sessizlik ve servis hizmeti de çok önemli.

Son düzenleme:
Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,105
43
İki karşılaştırma için size örnek vereyim. Bir bulaşık makinesi eco 50 programında 280 yıkamada 266 kWh enerji tüketirken. Diğer model ürünün aynı programda 100 yıkamada 95 kWh elektrik tüketiyor. Ancak aralarında ne kadar fark var? Fazla verdiğiniz ücreti amorti etme süreniz kaç yıl? Bu makineyi sorunsuz o amorti süresi kadar kullanabilecekmisiniz?

A++ olanı ayda 50 defa çalıştırırsanız.
266 / 280 = 0.95 kWh bir yıkamada enerji harcıyor.
0.95 x 0.71 = 0.67₺ bir çalışmada enerji harcıyor.
0.67 x 50 = 33.5 ₺. 50 yıkamada enerji harcıyor.

E sınıfı için ayda 50 defa çalıştırırsanız.
95 / 100 = 1.05 kWh bir yıkamada enerji harcıyor.
1.05 x 0.71 = 0.74₺ bir çalışmada enerji harcıyor.
0.74 x 50 = 37₺. 50 yıkamada enerji harcıyor.

Hesaplamada 1 kWh elektrik bedeli 0.71₺ olarak baz alınmıştır. Bulunduğunuz ile göre hesaplama değişebilir.

Aralarındaki farkı ömrü boyunca amorti edebileceğini sanmıyorum?

Ben ucuz olanını alıp (başka marka ve modelde olabilir) +4 yıl ek garanti ile 7 yıl kafa rahat kullanmanızı öneriyorum.

Son düzenleme:
Y Çevrimdışı

yazilimcionline

Yeni Üye
2 Eki 2018
39
37
İki karşılaştırma için size örnek vereyim. Bir bulaşık makinesi eco 50 programında 280 yıkamada 266 kWh enerji tüketirken. Diğer model ürünün aynı programda 100 yıkamada 95 kWh elektrik tüketiyor. Ancak aralarında ne kadar fark var? Fazla verdiğiniz ücreti amorti etme süreniz kaç yıl? Bu makineyi sorunsuz o amorti süresi kadar kullanabilecekmisiniz?

Hesaplamada 1 kWh elektrik bedeli 0.71₺ olarak baz alınmıştır. Bulunduğunuz ile göre hesaplama değişebilir.

Ben ucuz olanını alıp (başka marka ve modelde olabilir) +4 yıl ek garanti ile 7 yıl kafa rahat kullanmanızı öneriyorum.

Selamlar, geç oldu kusura bakmayın. :)
Diğer makinenin yani 2760TL olan 6144 Beyaz olan model, fotosunu koyduğum enerji etiketlerinin ikisi de ona ait. Yani eski yönetmelikte A++ iken yeni yönetmelikte E sınıfı.

Linkini verdiğim 6166 Inox model ise fiyatı en az 3700 TL nette. inox olması biraz daha pahalı oluyor tabi. Diğerine ek özellikler var baya. En başta motor teknolojisi farklı ve, farklı yıkama sistemi mevcut. Enerji sınıfı olarak ise A+++ yeni sisteme göre ise D sınıfı. Sessizlik olarak diğerinden 2dB daha düşük. 46dB

Otomatik kapak açma fonksiyonu falan da var.

Sonuca gelecek olursak. Bugün Eskişehir'deki bayileri aradım. Bir bayide varmış, beyaz modeli kalmamış inox varmış onu da müşteriye ayırmışlar. Fiytı ne dedim, inox olan 3750 TL beyaz olanı da 3450 TL dediler. Nisanda girecekmiş tekrar stoklara, şu an bitmiş. Neyse, çıktım dışarı spora gidiyordum, arabayla olmayınca bisikletle daha iyi dolaşılıyor. Bir bayiye daha rastladım, sordum elinde 6144 varmış, 6166'da inox kalmış sadece beyaz yokmuş. Kataloglarda da bulunmadığı için biraz fiyat karmaşası yaşanınca, önceki modelin yerine geldiği için 6366 modelin inox fiyatından verelim dediler. Eski eşya indirimiyle falan 3300'e geldi bana.

Tamam dedim alayım. Çünkü nisanda tekrar stoklara girince fiyatın düşmeyeceği garanti ama aynı da kalamayabilir. Arta da bilir. Laptop alacaktım daha da düşer diye aldığım ürünü akşamına iade ettim , şimdi hiç bir şey alamıyorum :gul

Hayırlısı olsun bakalım. Hafta sonuna kadar teslim edilir aksilik olmazsa dediler. Açıkçası bulaşık makinesinde arçelik baya içime sindi. Umarım pişman olmam bakalım :)

Yalnız garanti konusunda bir şey demediler. Bileydim 2 sene daha uzatma yaptırırdım. Sorarım bakayım belki sonradan yapılıyordur.

6166 kısa tanıtım videosu benim aldığım

düşünenler için yine 2021 üretimi olan 6144 'ün videosu

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Merhaba. Bulaşık makinesi konusunda ilk deneyimimiz olacak. Marka fanı değilim. İşimizi görsün, arıza çıkarmasın, işini güzel yapsın yeter. Ayrıca garanti uzatımı yapmak istediğimde fahiş fiyatlar çıkmasın. Mesela bu konuda alman grupları genellikle garanti uzatımına 700 Liraya yakın ücret istiyorlar.
Tavsiyeleriniz almama yön verecek.
Şimdiden teşekkürler.
(Bütçem max 1900-2000TL)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Benimle aynı düşüncedesiniz. Sadece klima alırken enerji sınıfını kale almıştım zamanında.

Y Çevrimdışı

yazilimcionline

Yeni Üye
2 Eki 2018
39
37
Makinenin her şeyinden memnunum şimdilik. Oldukça sessiz, sadece su sesi geliyor bazı programlarda ve aşamalarında. Köşelere su çarptırma özelliği olduğu için su sesini duyuyorum bazen.

Fakat inverter motor olduğu için sanırım lanet bir tiz ses var. Nette inveter motor çınlama diye arattım. Bir kaç konu gördüm soranlar olmuş. İnverter motorlu makinelerde alt kısımda yalıtıma göre bu kademeli olarak duyulurmuş sanırım. Yani benim kulaklar hassas baya net duyuyorum fakat annem hiç duymuyor mesela. Ancak telefonla kayıt aldım sesi yükseltiyor video çekerken. O zaman fark etti o da :)

Yani ses şeye benziyor. Laptoplarda işlemci etrafında bir coilwhine sesi olur ya. Bobin çınlaması gibi, sessizlikte duyarsınız. Ona benziyor ama bir miktar daha fazlası. elektriksel bir çınlama sesi yani mekanik değil. Sanırım normal ama içim rahat etsin diye servise de soracağım :)

Tabi bulaşık makinesi kabinini ben yaptım mutfakta. Tamamen sunta içinde alet, sesi belki onun için de duyuyor olabilirim. Tahtadan yankı yapıyor olabilir.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Enerji sınıfında yeni sisteme geçildiğinden dolayı yeni modellerde kalitenin iyice düşeceğini düşünüyorum. Hem malzeme hem de yıkama kalitesi olarak. Limite gittikçe yaklaşılıyor. Enerji tüketimini daha da düşürmek için daha az ısı soğuran malzemeler kullanılacaktır. Yani iç sac incelecek veya komple plastik gibi bir şey olacak. En büyük tüketim suyu ısıtmak için olduğundan su kullanımını düşürecekler. Sıcaklığı izin verilen en alt seviyede tutacaklar. Isıyı saklayıp tekrar kullanmak için sistemler eklenecek. Tuhaf ve komplike püskürtme sistemleri gelecek vb. Bunlar hem maliyeti hem de problem riskini artıracak.

Eskiden 5kw tüketen ürünü 2 kw'ya indirince ciddi fark olurdu. Şimdi 1 KW'dan 0,4kw'ya inince o kadar anlamlı fark olmayacak. Aradaki fiyat farkına hiç değmeyecek. yeni sistemde A, A+ gibi ürünler bir gün çıkar mı bilmiyorum ama sonuçtan çok memnun olacağımızı sanmıyorum. Sırf enerji etiketi için özel dandik program olacak ve kimse kullanmayacak.

I Çevrimdışı

Inescapable

Yeni Üye
11 Mar 2021
16
37
Vestel BM 4201 bulaşık makinesini GittiGidiyor vesteltürkiye mağazsından aldım kurulum yapıldı ama daha onay vermedim siparişe, iade etsem mi diye düşünüyorum.

1800₺ aldım ama hiç beğenmedim makineyi çok basit geldi, ilk defa Vestel alıp denemek istedim ama pişman oldum, boş teneke gibi bir makine yapmışlar kapağı açarken sanki elinde kalacakmış gibi bir his bırakıyor. Kapak menteşeleri in olduğu yer dışa doğru bombeli sanki üstten alttan baskı uygulanmış yandan patlamış önden bakınca çok çirkin duruyor. Kapağın alt tarafında duran parçanın bir tarafında boşluk var diğer tarafı kapağa yapışık (yapışık olmaması gerekiyor) kozmetik olarak işçiliği beğenmedim. Bu kadar basit hatalar yapmaları hiç iyi olmadı. (mağazaya gidip incelemedim büyük bir hata yaptım)

Bu makineyi düşünenler gidip mağazada mutlaka incelesin.

Profilo buzdolabı, çamaşır makinesi aldım 2 ay önce, mağazaya gidip incelemedim ama ürünler geldiğinde de pişman olmadım. Sağlamlık hissini veriyor estetik olarak da güzel duruyor.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
bende 2-3 ay önce yeni makina aldım.(samsung). Bulaşık makinasında adem hoca vesteli tavsiye ettiği halde almadım çünkü vestelin kalitesine güvenemedim.samsung aldım adem hoca tavsiye etmediği halde şimdilik iyi fakat çinde üretilmiş malzeme kalitesi falan ondada pek iyi değil.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt