Btu ve yıllık tüketim karşılaştırma

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Ben iç anadolu bölgesinde ikamet ediyorum, evim de mantolamalı ve hiç bir yalıtım problemi yok.. Bütün güneyde evler yalıtımlı mı .. ?... ona keza burada sıcaklık çok nadir rutubetsiz olmakla beraber 40 derecleri pek bulmaz.. Ama Antalya ve diğer sahil kent, kasabaların rutubeti hiç eksik olmaz ve sıcaklığa etkileri de bilinen bir gerçektir.. iç anadolu bölgesinde 3 - 4 saat klima çalıştırmak eğer ege ve güney bölgelerinin 24 saatiyle kıyaslanıyorsa ben bu konuda gerçekten fransız kaldığıma inanırım.. Biraz araştırma yaptığımda güney ve ege bölgelerinde klima elektrik parasından pek şikayet eden de yok..
O zaman sıkıntıyı makinenizde arasanız? Ben 4 yıldır yaz kış lg titan kullanıyorum. Kışın Kasım gibi klimayi açarım, mart ayının sonuna kadar o klima kapanmaz. ( 4 günde bir filtre temizliği yaptığımda 5 - 10 dk kapatmalar hariç)

Ve şuana kadar evin elektriği 250 tl yi hiç aşmadi. Hatta 250 geldiğini bile hatırlamam.

Mesela şuanda da klima açık. Yaklaşık 1 haftadır neredeyse hiç kapanmadı.

5 yıl önce başka bir forumda ısrarla biri lg titan öneriyordu millete. Bu fiyatlara bu makineyi bulamazsiniz dedi. Yaklaşık 3 500 tl ile makineyi ön yargılı bir şekilde aldık. Ama her aklıma gelince forumdaki ustama dua ederim.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
O zaman sıkıntıyı makinenizde arasanız? Ben 4 yıldır yaz kış lg titan kullanıyorum. Kışın Kasım gibi klimayi açarım, mart ayının sonuna kadar o klima kapanmaz. ( 4 günde bir filtre temizliği yaptığımda 5 - 10 dk kapatmalar hariç)

Ve şuana kadar evin elektriği 250 tl yi hiç aşmadi. Hatta 250 geldiğini bile hatırlamam.

Mesela şuanda da klima açık. Yaklaşık 1 haftadır neredeyse hiç kapanmadı.

5 yıl önce başka bir forumda ısrarla biri lg titan öneriyordu millete. Bu fiyatlara bu makineyi bulamazsiniz dedi. Yaklaşık 3 500 tl ile makineyi ön yargılı bir şekilde aldık. Ama her aklıma gelince forumdaki ustama dua ederim.
Siz klima yakarak 250 ödediğinizi söylüyorsunuz ama ben hiç klima yakmadan 270 civarı ödüyorum..Ana sayacım da bir kaç yıl önce sıfır değişti ve kontrolleri yapıldı..Klimam daha önceden de belirttiğim gibi 18.000 btu ve her hafta mutlaka filtrelerini özenle temizlerim.. Ve dikkat ederseniz konunun başlarında belirttiğim üzere Ege ve Akdeniz bölgelerinde 24 saat sürekli çalışan klimalı evlerin ( her odada neredeyse 1 klima..) hiç bir zaman faturalarından şikayet etmediikleri konusuna değinmiştim.. ve özellikle de belirttim o bölgelerde herkesin kliması yeni mi, inverter mi.. şeklinde.......... ve bu faturalar 24 saat full çalıştırdıklarını belirttiklerine göre nasıl böyle cüzi rakamlarda geliyor.. bu işin sırrı nedir ?.. esas konu bu.. elektrik kayıp kaçak konusu da ayrı bir konu... onu da bilenler biliyordur sanırım...

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Üstadım e o zaman ben güneye yerleşeyim bari.. ben ayda merkezi sistem doğalgaza zaten yaz - kış 420 kağıt veriyorum.. (haziran sonuna kadar yandı bu sene )... razıyım 450 kağıt elektrik parası ödemeye .. şaka değil yani..
Bizde hiç bir zaman sıcak su için para ödenmez abi. Ben hayatımda hatırlamam sıcak su için para ödeyelim. Güneş enerjisi sayesinde yılın 11 ayı sıcak su var, kalan 30 gün ise işte bir sene içerisinde güneş olmadan geçirdiğimiz gün sayısı diyelim. Onda da zaten depoda sıcak su olduğu için idare ediyor.

Isıtma desen hep klima ile ama açık konuşayım ekonomi modunda kullandığımızdan öyle aman aman sıcaklık olmaz. Yani klimalı ısınan evlerde genelde ayaklar hep üşür :)))

Soğutma desen, nemin evden dışarı atılıp bir esinti oluşturulması sayesinde hiç bir sorun yaşanmaz bak benim mutfak haricinde bütün klimalar 28 e setli şu an. Ben çalışma odamdayım, hatun salonda dizi izliyor, dün de anlattığım gibi 3 klimanın 3 ü de 28 de ve kapılar açık.

Halen Temmuz faturasını bekliyorum bakalım gelsin göreceğiz. :kiskis

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647

Yukarıda kaynak var;
1 m3 doğal gaz izmire göre 2,157 tl karşılığı ise 10,64 kw/h elekriğe karşılık geliyor.
Klima olarak düşünürsek ısıtmada cop sayısı en iyisinde 4 civarıdır. 10,64 / 4 = 2,66 kw harcar klima. (en iyi ortam şartlarında)
Aynı ısıyı rezistanslı radyatör ile elde etseydik 10,64 kw/h elektrik sarfedecektik.

Yani özetle ısıtmada 0,4743 TL/kWh tek zamanlı tarifeye göre ekleri ilaveleri saymıyorum.

Radyatör için : 10,64 * 0,4743 = 5,046 TL + ....
Klimada cop 4 -> : 2,66 * 0,4743 = 1,262 TL + ....
Doğalgazda : 1 m3 * 2,157 = 2,157 TL + ...

Görüldüğü gibi çevre sıcaklığının klima çalışma sıcaklığının dışına çıkmadığı bölgelerde ve yeni model invertörlü R10 gazlı klimalar için doğal gazla rekabet çok yakın gitmektedir ısıtma işlemi için. Tabii ülkeyi klima ile donatsanız besleyecek elektriği bulamazsınız. Çevrim ve iletim kayıplarından maliyeti çok olur.

Ek vergi ve kdv ler hesaba katılmamıştır. Doğal gaz ithal olduğundan ve girdi fiyatı önceki kontratlar gereği yüksek olduğundan biraz sırıtıyor.

Bence ürünleri çok övmenin ötesinde para verilip taşınan enerjinin kaçağını önlemek yani iyi bir izolasyona sahip olmak çok daha önemli, Bu rakamları direkt aşağı çekecek olan her şartta budur.
İkinci olarak cop sayısının yüksek olduğu klimalar daha az enerji harcayarak iç ve dış ortam arasında ısı enerjisi taşırlar. Buna dikkat edilmeli. 3. Olarak da mümkünse doğal gazlı ise sistem ülke menfaati olarak altyapı nedeniyle düşünülmeli. Klimalar hesaba katılmadan doğal gaza göre projelendirilmiş bir çok daireli apartmanda klimalar ilave edilip çok aşırı yüklenmelere maruz kalan hatları çoğaltın mahalleleri düşünün. Vay haline ortalığın. (Aslında elektrik altyapısına yapılan şey, şehrin ortasına kaçak yapı yapmakla aynı)

Bir diğer hususta ülkemizde sıcaklığın -10 derecenin civarına ve altına düştüğü bölgelerde klima işe pek yarayacak ısıtma aracı değildir, doğal gaz en avantajlı olan sistemdir. Ancak sıcaklarda soğutma için yaz ortası kısa bir süre kullanılabilir.

Klimalar adı üstünde soğutma amaçlı üretilirler ve dikkat edilmesi gereken budur. Isıtma sorun değildir, yetersiz ise üzerinize bir yelek yada kazak giyer sorunu çözersiniz. Ya yaz ortasında yeterli soğutamazsa varmı bir çözümü? Bu nedenle evin izolasyon durumu güneş alma yüzeyi, açısı ve süreleri dikkate alınarak soğutma ihtiyacı doğru seçilmelidir. Yoksa invertörlü olan klimaların cop sayıları aynı teknoloji olduğundan değerleri birbirine çok yakındır. Hatta aradaki fiyat farkları bile bana düşündürücü gelmektedir.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Bizde hiç bir zaman sıcak su için para ödenmez abi. Ben hayatımda hatırlamam sıcak su için para ödeyelim. Güneş enerjisi sayesinde yılın 11 ayı sıcak su var, kalan 30 gün ise işte bir sene içerisinde güneş olmadan geçirdiğimiz gün sayısı diyelim. Onda da zaten depoda sıcak su olduğu için idare ediyor.

Isıtma desen hep klima ile ama açık konuşayım ekonomi modunda kullandığımızdan öyle aman aman sıcaklık olmaz. Yani klimalı ısınan evlerde genelde ayaklar hep üşür :)))

Soğutma desen, nemin evden dışarı atılıp bir esinti oluşturulması sayesinde hiç bir sorun yaşanmaz bak benim mutfak haricinde bütün klimalar 28 e setli şu an. Ben çalışma odamdayım, hatun salonda dizi izliyor, dün de anlattığım gibi 3 klimanın 3 ü de 28 de ve kapılar açık.

Halen Temmuz faturasını bekliyorum bakalım gelsin göreceğiz. :kiskis
Doğrudur üstadım birşey diyemiyorum.. Ülke şartları malûm... Ben de zaten klimayı 27 ye setledim sadece salonda.. odalar kapalı.. günde 4 -5 saat..... yani biraz güneş kırılana kadar.. (en üst kat)

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Siz klima yakarak 250 ödediğinizi söylüyorsunuz ama ben hiç klima yakmadan 270 civarı ödüyorum..Ana sayacım da bir kaç yıl önce sıfır değişti ve kontrolleri yapıldı..Klimam daha önceden de belirttiğim gibi 18.000 btu ve her hafta mutlaka filtrelerini özenle temizlerim.. Ve dikkat ederseniz konunun başlarında belirttiğim üzere Ege ve Akdeniz bölgelerinde 24 saat sürekli çalışan klimalı evlerin ( her odada neredeyse 1 klima..) hiç bir zaman faturalarından şikayet etmediikleri konusuna değinmiştim.. ve özellikle de belirttim o bölgelerde herkesin kliması yeni mi, inverter mi.. şeklinde.......... ve bu faturalar 24 saat full çalıştırdıklarını belirttiklerine göre nasıl böyle cüzi rakamlarda geliyor.. bu işin sırrı nedir ?.. esas konu bu.. elektrik kayıp kaçak konusu da ayrı bir konu... onu da bilenler biliyordur sanırım...
Ben enerji tasarrufu konusunda biraz titizimdirm. Mesela benim arkadaş var. Komşum sayılır. Ondada klima yok. Kışın neredeyse faturalarımiz aynı gelir. Yani bunun bölgelere bir alakası yok. Alakası olsa herkese düşük gelir. Neyse bu arkadaşta sürekli bana serzenişte bulunur. Bir gün evinde otururken konu elektrikten açıldı yine, gel dedim evine taktiği ampullere baktım, adam ufacık tuvalete bile 50 lik ampul takmış. Tüm odalarda orantısız aydınlatma mevcut.

Bu durum faturayı bu kadar etkiler mi bilmiyorum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sota Sota neye güldün hocam :kiskis yoksa dediğim olay faturayı bu kadar etkilemezmi ?

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,458
Doğrudur üstadım birşey diyemiyorum.. Ülke şartları malûm... Ben de zaten klimayı 27 ye setledim sadece salonda.. odalar kapalı.. günde 4 -5 saat..... yani biraz güneş kırılana kadar.. (en üst kat)
Hocam sizin asıl sorununuz şu
Hava soğuk motor soğuk
sürekli kısa mesafe araç kullanıyorsunuz.

Bu araba neden fazla yakıyor diyorsunuz.
Bırakın klima içeriyi soğutup tasarrufa geçsin.
odanın ısıl dengeye ulaşması 1 gün rahat sürer.
(duvarların,eşyaların,zeminin soğuma süresi)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Farkındayım klima ne kadar açık kalsa o derece insanın canı yanıyor lakin gerçek enerji verimliliğine sahip klima ne yazık ki burada devreye giriyor zira maalesef klimayı kapatmamak gerekiyor gereksiz enerji tüketmemesi adına.

Size şaka gibi gelecek lakin devrettiğim işyerinde şu an sadece 1 adet market kliması 12000btu ile 150m2 alanı hiç kapatmadan serin tutuyorlar, gelen elektrik faturası 183tl.

Yaranıza tuz basmak gibi oluyor farkındayım lakin ya klimanızda bir şey var ya da bu aç kapa mantığı bitiriyor sizi :(

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
elektrik sayacına bakın not alın kaç kw diye yazın kenara
klimayı açın 25 / 26 setleyin ve 24 saat sürekli kapatmadan çalıştırın ve elektrik sattine tekrar bakın 24 saat sonra

sonra ertesi günde klimayı açın elektrik saatıni kw yazın 4 / 5 kullanın kapatın klimatyı elektrik sayacını kw tekrar bakın
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

dün gece saat 21:30 itibaren tam 24 saatte 13,3 kw tüketim yapmışım tüm ev elektriği

24 saat klima kullandım sabah 9 akşam 5 e kadar 24 derecede saat 5 den 01 e kadar 25 derecede 1 den sabah 9 kadar 26 derecde kullandım

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt