Btu ve yıllık tüketim karşılaştırma

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
üstadım 200 tl günlük mü aylık mı.. ?.. ben burada günde toplamda klimamı 3 -4 saat çalıştırıyorum... yani bunun derecesi de 26 -27 lerde... bana aylık eski tarifede (zamsız) 60 - 70 tl fark geliyordu... ... e ben şimdi 7/24 yaksam bu nasıl olacak ?... 200 tl gelse razıyım ... bir yanlışlık olmasın..?.. Yoksa gelir Antaly'ya taşınırm.. :))..şaka bir yana gerçekten bir tuhaflık var bu işte... Okudum bir yerde (şikayet var com.) vatandaşın birisi eski tarifede 800 küsur gelmiş diye isyan ediyordu...
Aylıktır o, günlük olsa kimse kullanamaz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
Üstadım Antalya^da elektrik niye ucuz olsun.. Acaba çifte standart mı var ?.. Eğer öyleyse iç anadolu bölgesinde de doğalgaz bedelinin ucuz olması gerekmez mi.. neredeyse 7 ay kış yaşıyoruz..
Abone sayısı olarak düşün.
Bir santral veya hat döşemenin maliyeti oldukça fazla.
İkisi de ithal. :kiskis

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255
Aylık hocam ekstradan 200tl getirir.
Klimanız eski, yalıtımınız kötü, aşırı düşük
derecelerde kullanırsanız dahada üstünü görürsünüz.

evin durumu ve m2 bağlı olarak
12lik klima 6-10kw günlük tüketim yapar.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476

Üstadım ev 85 metrekare.. yani öyle büyük falan değil ve klimam eski ancak bakımlı bir demirdöküm (coolline) ..(18.btu) ... Ben şunu da merak ediyorum..Bütün Amtalya ya da güneyde oturanların kliması yeni mi hiç mi eski kullanan yok....?.. vatandaş biri yazmış gece gündüz sabah akşam çalıştırıyorum 300 kağıt geliyor.. ben bunu anlayamadım işte..

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
567

günlük 13 kw tüketmiş bugün tüm ev elektriği dahil 18 btu klima dış sıcaklık rekor iken 41,4 derece iken çatı iken sabah 9 dan akşam 5 kadar 24 dercede çalıştı 9 dan şimdiye kadar 26 dereceye aldım

200 tl gelmez diye düşünüyorum sadece klima ekstra olarak
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Üstadım ev 85 metrekare.. yani öyle büyük falan değil ve klimam eski ancak bakımlı bir demirdöküm (coolline) ..(18.btu) ... Ben şunu da merak ediyorum..Bütün Amtalya ya da güneyde oturanların kliması yeni mi hiç mi eski kullanan yok....?.. vatandaş biri yazmış gece gündüz sabah akşam çalıştırıyorum 300 kağıt geliyor.. ben bunu anlayamadım işte..

bende aynı şekilde 7 / 24 genelde 25 derecede çalıştı 18,000 btu klima 30 m2 çatı katında açık mutfak

tüm evin elektrik para 25 günde 238,00 tl fatura geldi

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Belki konu dışı olacak ama ben şahsen Antalya veya akdeniz bölgesinde yaşayanların klima kullanımına göre ne kadar elektrik parası ödediklerini merak ediyorum..Sanırım Antalya gibi yerde yüksek nem olması itibariyle gece gündüz klima çalıştırıldığı ve hatta okuduğum yerlerde yazılanlara göre 24 saat kullananların olduğu ve daha da ilerisi bazı evlerde (yazlıklarda, apartman dairelerinde..) her odada bir klima olduğu da belirtilmektedir.. Oralarda ne kadar elektrik faturası geliyor.. ve bu faturalar nasıl ödeniyor.. ? Bunun sırrı nedir.. ?..Ben tek bir klima kullanırken (yalnızca soğutma amaçlı , günde ortalama 4 saat ) korkudan elim hep klima kumandasına yapışık vaziyette neredeyse... Bu işlerde antin kuntin mi var yoksa gerçekten yakılan ödeniyor mu ?..
Kullandığınız klimanın önemi büyük.

Evimde 4 klima mevcut. Mutfak izole halde çünkü midea klimayı test ediyorum orası 27 de setli 24 saat açık.

Salon, Yatak odası, benim stüdyo ve aradaki koridor banyo vs komple açık olmak üzere Salonda 12 lik Gree, Yatak odasında 9 luk Hotpoint ve çalışma odamda bulunan 12 lik vestel klimaları duruma göre açıyorum, salon ile çalışma odasını gece kapatıyorum. Yatak odası devam ediyor yani takribenona da 24 saat diyebiliriz.

Bu durumda mutfak kesintisiz 24 saat 30 gün çalışan 12 lik Midea, Yatak odasında takriben 24 saat çalışan 9 luk Hotpoint. Salonda günde 4-5 saat çalışan 12 lik gree, Stüdyoda günde 16 saat kadar çalışan 12 lik vestel.

Evdeki kettle, fırın, hiç susmayan her odadaki tv ler, benim ravencoin kazan 24 saat çalışan tek ekran kartlı bilgisayarım ve neredeyse hiç kapanmayan 2, arasıra lazım olunca 3 olan monitörlerim ile aklıma gelmeyen zibilyon tane ev aleti dahil Haziran faturam 331,23tl

E Çevrimdışı

EERGUZ

Yeni Üye
30 May 2021
9
35
Bahsi geçen ürün dahil birçok markayı yıllarca kullanmış ve test etmiş birisi olarak diyorum ki;

Soğutma mı? Çin'in en ücra köyünün en bilinmeyen merdiveninin altında üretilen klima da getirseniz soğutur yeter ki kapasite hesabı doğru yapılmış olsun. Artık soğutma diye bir sorun kalmadı aslında. Eskiden on/off klimalarda ve ilk nesil inverterlerin henüz bu derece gelişmemiş olması ve aynı zamanda akışkan kimyasalların de etkisi ile günümüz koşullarında soğutma neredeyse her markada sorunsuz çalışır.

Lakin günümüzün ve özellikle ülkemizin en önemli gündemi elbette enerji.

İşte bize burada midea devreye girdi zaten yoksa ben bu midea klimayı yıllar önce de incelemiştim hiç benden böyle bir yaklaşım görmediniz bilakis DH forumlarında da burada da sevgili Ahmet kardeşime çok muhalefet ettim.

Lakin bu bendeki test ettiğim makinenin kompresörü de akışkanı da yazılım algortiması da daha önce incelediğimden farklı.

Düşünün ki bir mideayı başka mideaya karşı beğenmemişken, bir Arçelik klimayı bu midea ile konfor koşulları ve verimlilik anlamında bir arada tutabilmem mümkün değil.

Yalnız şurada haksızlık olmasın, Elimde verileri bu derece çekilmiş bir arçelik var mı deseniz yok.

neden yok? elimde imkan mı yok?

Yoooo aksine kayınpederime 9 luk altus, Bacanağa 18 lik arçelik aldırdım daha 6 ay oldu. İstesem verilerini çekerdim lakin gerek görmedim zira nasıl çalıştıklarını gördüm.

Daha benim onlara enerji monitrü bağlamama gerek kalmadan biz sohbet ederken start/stop yaptığını gördüm.

Bu ne demek?

İşte sürekli üstünde durduğumuz gear faktörü yani frekans aralığına bağlı kompresörün btu makas farkı.

Her gün ve günün çok büyük zaman diliminde aylardır sürekli gözüm bu midea klimanın enerji monitöründe. Gece serinliği çöktü zamanlar haricinde kolay kolay durduğunu görmüyorum. Bu da ses, nem dengesi ve sıcaklık konforu anlamında istediğimizi almamızı sağlayan en önemli faktör.

Bu gün kayınvalideye gittim bir duvarına stor perde asmaya, muhterem Altus çalışıyordu orada.

Çalışıyor mu? Çalışıyor
Soğutuyor mu? Soğutuyor?
Klima mı? Klima
Bir Midea mı? ASLA DEĞİL. :ok
Biraz fazla teknik ve bir çok insan için gereksiz birşey sormak istiyorum. Midea wifi'ı 2,4ghz mi 5ghz mi acaba ve FGeurope fiyatlarına wifi kiti dahil mi? Size sanırım ürün oradan gelmişti.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Kullandığınız klimanın önemi büyük.

Evimde 4 klima mevcut. Mutfak izole halde çünkü midea klimayı test ediyorum orası 27 de setli 24 saat açık.

Salon, Yatak odası, benim stüdyo ve aradaki koridor banyo vs komple açık olmak üzere Salonda 12 lik Gree, Yatak odasında 9 luk Hotpoint ve çalışma odamda bulunan 12 lik vestel klimaları duruma göre açıyorum, salon ile çalışma odasını gece kapatıyorum. Yatak odası devam ediyor yani takribenona da 24 saat diyebiliriz.

Bu durumda mutfak kesintisiz 24 saat 30 gün çalışan 12 lik Midea, Yatak odasında takriben 24 saat çalışan 9 luk Hotpoint. Salonda günde 4-5 saat çalışan 12 lik gree, Stüdyoda günde 16 saat kadar çalışan 12 lik vestel.

Evdeki kettle, fırın, hiç susmayan her odadaki tv ler, benim ravencoin kazan 24 saat çalışan tek ekran kartlı bilgisayarım ve neredeyse hiç kapanmayan 2, arasıra lazım olunca 3 olan monitörlerim ile aklıma gelmeyen zibilyon tane ev aleti dahil Haziran faturam 331,23tl
Yok üstadım yok bu işte bir tuhaflık var gibi..Ben sadece salonumda (17metrekare) daha önceden de yazdığım gibi 4 - 5 saat kullanıyorum... bana gelen fark 60 - 70 kağıt... attım her ay ortalama 270 gelirken klima kullandığımda 340 kağıt kafadan geliyor... Ya buraya uzaylılar iniyor bir şeyler var ya da güney bölgeler torpilli .. 24 saat diyorsun üstadım.. ben bunu kendim için hayal bile edemiyorum.. Ha eskiden atar tutarlardı bastım doğalgazı yakıyorum cayır cayır odalar 26 dan aşağı düşmüyor.. ama şimdi bir bakıyorsun adam eskimoya dönmüş..

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yok üstadım yok bu işte bir tuhaflık var gibi..Ben sadece salonumda (17metrekare) daha önceden de yazdığım gibi 4 - 5 saat kullanıyorum... bana gelen fark 60 - 70 kağıt... attım her ay ortalama 270 gelirken klima kullandığımda 340 kağıt kafadan geliyor... Ya buraya uzaylılar iniyor bir şeyler var ya da güney bölgeler torpilli .. 24 saat diyorsun üstadım.. ben bunu kendim için hayal bile edemiyorum.. Ha eskiden atar tutarlardı bastım doğalgazı yakıyorum cayır cayır odalar 26 dan aşağı düşmüyor.. ama şimdi bir bakıyorsun adam eskimoya dönmüş..
Temmuzda bu ciddi katlanacaktır fakat bunu unutmayalım lütfen.
Zannediyorum ki tarihimin en yüksek faturası bu ay gelecek bana :)

Şöyle örnek vereyim. (Mideadan emt bağlı olduğu için oradan örnek veriyorum) Mutfaktaki klimanın Haziran ayı 24 saat çalışan 30 günlük tüketimi 99kw oldu. Yani 100kw bu da kabaca 75tl ediyordu.

Ne yazık ki %15 zammı kaktırdılar öncelikle oradan dolayı ciddi bir fark gelecek, sonrasında ise Haziran sıcaklık verilerine göre 100kw olan aylık tüketim tahminimce 150 160 kw olacaktır belki geçecektir bilemiyorum ki biz zaten her yaz iki yüksek fatura öderiz o da Temmuz ve Ağustos olur.

Eeee Kw olarak katladı, fiyat endeksi olarak da katladı. ben 450 diyorum Temmuz ayı için.

Var mı arttıran?

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Üstadım e o zaman ben güneye yerleşeyim bari.. ben ayda merkezi sistem doğalgaza zaten yaz - kış 420 kağıt veriyorum.. (haziran sonuna kadar yandı bu sene )... razıyım 450 kağıt elektrik parası ödemeye .. şaka değil yani..

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
Adam evde 100 liralık elektrik harcıyorsa, kliması veya klimaları da 200 harcıyor olabilir.
Evi yalıtımlı mı, klima inverter mı vs bu detayları bilmiyoruz.
Sallıyor da olabilir.
Biz Samsundayız, evde klima yok, aylık tüketim 150 civarı.
Klimamız olsa 350'yi rahat geçerdi.

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
120
33
üstadım 200 tl günlük mü aylık mı.. ?.. ben burada günde toplamda klimamı 3 -4 saat çalıştırıyorum... yani bunun derecesi de 26 -27 lerde... bana aylık eski tarifede (zamsız) 60 - 70 tl fark geliyordu... ... e ben şimdi 7/24 yaksam bu nasıl olacak ?... 200 tl gelse razıyım ... bir yanlışlık olmasın..?.. Yoksa gelir Antaly'ya taşınırm.. :))..şaka bir yana gerçekten bir tuhaflık var bu işte... Okudum bir yerde (şikayet var com.) vatandaşın birisi eski tarifede 800 küsur gelmiş diye isyan ediyordu...
Gunde 3-4 saat calistiriyorsunuz ama klima belkide 3-4 saatte hep en yuksek frekansta çalışıyor ki isinan oda ve esyalari sogutabilsin.

24 saat calistirinca oda ve esyalar istenilen sıcaklığa dustugunde artik klima en kısık ayarda calismaya devam eder. O yuzden kullanilan evin yalitimi, dis sicaklik ve mevsim gibi sartlara gore degismekle birlikte belkide gunde 3-4 saat calistirmakla 24 saat calistirmak aylik ayni paraya gelebilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri