Btu ve yıllık tüketim karşılaştırma

E Çevrimdışı

EERGUZ

Yeni Üye
30 May 2021
9
35
Herkese Selamlar.
Klima bakarken birşeye takıldım da bu konuda teknik bilgi almak istiyorum. Üzerlerinde yazan Btu lar sanırım maksimum Btu değerleri fakat bu ürünlerin minimum Btularını öğrenebileceğim bir kaynak varmıdır. Ayrıca bazı ürünlerde aylık ortalama verilirken bazılarında ise yıllık tüketim değerleri veriliyor ve bu değerlerin altında hangi şartlarda ölçüm olduğu yazmamakta. Bunun standardı nedir mesela arçeliğin A12D35 klimasını özel anlaşmamamız bulunduğundan dolayı 3,500 gibi bir fiyata alabiliyorum, forumda çok övülen midea prime 1200 ün de 5500 gibi bir fiyata olduğunu görüyorum. Benim için önemli olan tek şey soğutma ve sessizlik. Isıtması hiç kullanılmayacak. Bunları karşılatıran bir veritabanı varmıdır yada bu model klima kullanıp elinde kullanım verisi olan varmıdır. Midea için Sn. A Adem Helvacı nın videosunu izledim fakat arçelik için birşey bulamadım

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,569
Her marka cihazlarının teknik verilerini kapsamlı şekilde paylaşmamakta.
Katalog verileri nominal verileri baz alır.

Arçelik makinaların verileri LG makinalar neredeyse 1-1 dir.

Referans olarak LG sitesinde verilere bakabilirsiniz.

3500tl 12lik makina alabiliyorsanız düşenmeden alın.

E Çevrimdışı

EERGUZ

Yeni Üye
30 May 2021
9
35
Her marka cihazlarının teknik verilerini kapsamlı şekilde paylaşmamakta.
Katalog verileri nominal verileri baz alır.

Arçelik makinaların verileri LG makinalar neredeyse 1-1 dir.

Referans olarak LG sitesinde verilere bakabilirsiniz.

3500tl 12lik makina alabiliyorsanız düşenmeden alın.
Çok teşekkür ederim. Satın almacı olduğum için uygun fiyatlı veriyor bayi ama Midea 12000'lik o kadar övülmüş ki fiyat aralığı da bu kadar açık olunca ben yanlış birşey mi alıyorum diye bir an kararsız kaldım . Çünkü satış fiyatı tabiki önemli ama benim için esas önemli olan şey elektrik tüketimi ve sessizliği. Arçelik te bunları düzgün karşılıyor diyorsanız sanırım fiyat avantajından dolayı bunu tercih edebilirim.

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,569
Satın alma maliyetini elektrik tüketiminden oluşacak farkla kapatılması pek mümkün değil.
ayda 100tl Arçelik fazla yaksa ki mümkün değil.
yazın 4 ay kullansanız 400tl.

2000/400 = 5 yıl.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Çok teşekkür ederim. Satın almacı olduğum için uygun fiyatlı veriyor bayi ama Midea 12000'lik o kadar övülmüş ki fiyat aralığı da bu kadar açık olunca ben yanlış birşey mi alıyorum diye bir an kararsız kaldım . Çünkü satış fiyatı tabiki önemli ama benim için esas önemli olan şey elektrik tüketimi ve sessizliği. Arçelik te bunları düzgün karşılıyor diyorsanız sanırım fiyat avantajından dolayı bunu tercih edebilirim.

Bahsi geçen ürün dahil birçok markayı yıllarca kullanmış ve test etmiş birisi olarak diyorum ki;

Soğutma mı? Çin'in en ücra köyünün en bilinmeyen merdiveninin altında üretilen klima da getirseniz soğutur yeter ki kapasite hesabı doğru yapılmış olsun. Artık soğutma diye bir sorun kalmadı aslında. Eskiden on/off klimalarda ve ilk nesil inverterlerin henüz bu derece gelişmemiş olması ve aynı zamanda akışkan kimyasalların de etkisi ile günümüz koşullarında soğutma neredeyse her markada sorunsuz çalışır.

Lakin günümüzün ve özellikle ülkemizin en önemli gündemi elbette enerji.

İşte bize burada midea devreye girdi zaten yoksa ben bu midea klimayı yıllar önce de incelemiştim hiç benden böyle bir yaklaşım görmediniz bilakis DH forumlarında da burada da sevgili Ahmet kardeşime çok muhalefet ettim.

Lakin bu bendeki test ettiğim makinenin kompresörü de akışkanı da yazılım algortiması da daha önce incelediğimden farklı.

Düşünün ki bir mideayı başka mideaya karşı beğenmemişken, bir Arçelik klimayı bu midea ile konfor koşulları ve verimlilik anlamında bir arada tutabilmem mümkün değil.

Yalnız şurada haksızlık olmasın, Elimde verileri bu derece çekilmiş bir arçelik var mı deseniz yok.

neden yok? elimde imkan mı yok?

Yoooo aksine kayınpederime 9 luk altus, Bacanağa 18 lik arçelik aldırdım daha 6 ay oldu. İstesem verilerini çekerdim lakin gerek görmedim zira nasıl çalıştıklarını gördüm.

Daha benim onlara enerji monitrü bağlamama gerek kalmadan biz sohbet ederken start/stop yaptığını gördüm.

Bu ne demek?

İşte sürekli üstünde durduğumuz gear faktörü yani frekans aralığına bağlı kompresörün btu makas farkı.

Her gün ve günün çok büyük zaman diliminde aylardır sürekli gözüm bu midea klimanın enerji monitöründe. Gece serinliği çöktü zamanlar haricinde kolay kolay durduğunu görmüyorum. Bu da ses, nem dengesi ve sıcaklık konforu anlamında istediğimizi almamızı sağlayan en önemli faktör.

Bu gün kayınvalideye gittim bir duvarına stor perde asmaya, muhterem Altus çalışıyordu orada.

Çalışıyor mu? Çalışıyor
Soğutuyor mu? Soğutuyor?
Klima mı? Klima
Bir Midea mı? ASLA DEĞİL. :ok

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Belki konu dışı olacak ama ben şahsen Antalya veya akdeniz bölgesinde yaşayanların klima kullanımına göre ne kadar elektrik parası ödediklerini merak ediyorum..Sanırım Antalya gibi yerde yüksek nem olması itibariyle gece gündüz klima çalıştırıldığı ve hatta okuduğum yerlerde yazılanlara göre 24 saat kullananların olduğu ve daha da ilerisi bazı evlerde (yazlıklarda, apartman dairelerinde..) her odada bir klima olduğu da belirtilmektedir.. Oralarda ne kadar elektrik faturası geliyor.. ve bu faturalar nasıl ödeniyor.. ? Bunun sırrı nedir.. ?..Ben tek bir klima kullanırken (yalnızca soğutma amaçlı , günde ortalama 4 saat ) korkudan elim hep klima kumandasına yapışık vaziyette neredeyse... Bu işlerde antin kuntin mi var yoksa gerçekten yakılan ödeniyor mu ?..

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Belki konu dışı olacak ama ben şahsen Antalya veya akdeniz bölgesinde yaşayanların klima kullanımına göre ne kadar elektrik parası ödediklerini merak ediyorum..Sanırım Antalya gibi yerde yüksek nem olması itibariyle gece gündüz klima çalıştırıldığı ve hatta okuduğum yerlerde yazılanlara göre 24 saat kullananların olduğu ve daha da ilerisi bazı evlerde (yazlıklarda, apartman dairelerinde..) her odada bir klima olduğu da belirtilmektedir.. Oralarda ne kadar elektrik faturası geliyor.. ve bu faturalar nasıl ödeniyor.. ? Bunun sırrı nedir.. ?..Ben tek bir klima kullanırken (yalnızca soğutma amaçlı , günde ortalama 4 saat ) korkudan elim hep klima kumandasına yapışık vaziyette neredeyse... Bu işlerde antin kuntin mi var yoksa gerçekten yakılan ödeniyor mu ?..
Antalya'da elektrik ucuz olabilir belki.

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
120
33
Ben de Denizli'de ilk defa 24 saat acik şekilde klima kullaniyorum. Bakalim elektrik faturasi ne kadar gelecek? Samsima elektirige %30 da zam geldi tam anlayamayabiliriz klimanin ne yaktigini.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
7/24 kullanımda klima başı 200tl gözden çıkarmalısın.
üstadım 200 tl günlük mü aylık mı.. ?.. ben burada günde toplamda klimamı 3 -4 saat çalıştırıyorum... yani bunun derecesi de 26 -27 lerde... bana aylık eski tarifede (zamsız) 60 - 70 tl fark geliyordu... ... e ben şimdi 7/24 yaksam bu nasıl olacak ?... 200 tl gelse razıyım ... bir yanlışlık olmasın..?.. Yoksa gelir Antaly'ya taşınırm.. :))..şaka bir yana gerçekten bir tuhaflık var bu işte... Okudum bir yerde (şikayet var com.) vatandaşın birisi eski tarifede 800 küsur gelmiş diye isyan ediyordu...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt