Btu ve yıllık tüketim karşılaştırma

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Gunde 3-4 saat calistiriyorsunuz ama klima belkide 3-4 saatte hep en yuksek frekansta çalışıyor ki isinan oda ve esyalari sogutabilsin.

24 saat calistirinca oda ve esyalar istenilen sıcaklığa dustugunde artik klima en kısık ayarda calismaya devam eder. O yuzden kullanilan evin yalitimi, dis sicaklik ve mevsim gibi sartlara gore degismekle birlikte belkide gunde 3-4 saat calistirmakla 24 saat calistirmak aylik ayni paraya gelebilir.
Ben iç anadolu bölgesinde ikamet ediyorum, evim de mantolamalı ve hiç bir yalıtım problemi yok.. Bütün güneyde evler yalıtımlı mı .. ?... ona keza burada sıcaklık çok nadir rutubetsiz olmakla beraber 40 derecleri pek bulmaz.. Ama Antalya ve diğer sahil kent, kasabaların rutubeti hiç eksik olmaz ve sıcaklığa etkileri de bilinen bir gerçektir.. iç anadolu bölgesinde 3 - 4 saat klima çalıştırmak eğer ege ve güney bölgelerinin 24 saatiyle kıyaslanıyorsa ben bu konuda gerçekten fransız kaldığıma inanırım.. Biraz araştırma yaptığımda güney ve ege bölgelerinde klima elektrik parasından pek şikayet eden de yok..

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Ben iç anadolu bölgesinde ikamet ediyorum, evim de mantolamalı ve hiç bir yalıtım problemi yok.. Bütün güneyde evler yalıtımlı mı .. ?... ona keza burada sıcaklık çok nadir rutubetsiz olmakla beraber 40 derecleri pek bulmaz.. Ama Antalya ve diğer sahil kent, kasabaların rutubeti hiç eksik olmaz ve sıcaklığa etkileri de bilinen bir gerçektir.. iç anadolu bölgesinde 3 - 4 saat klima çalıştırmak eğer ege ve güney bölgelerinin 24 saatiyle kıyaslanıyorsa ben bu konuda gerçekten fransız kaldığıma inanırım.. Biraz araştırma yaptığımda güney ve ege bölgelerinde klima elektrik parasından pek şikayet eden de yok..

Klimayı ne kadar uzun süre çalışırsa inverter ise o kadar elektirik az gelir

hatta 7/24 saat çalışması lazım tüm duvarlar soğuyup eşyalar soğuması lazım

eskiden bende günde 12 / 15 saat çalıştırıp gece kapatıp sabah açıyordum

bu sene 7 / 24 salışıyor gene aynı elektrik parası ödüyorum

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Klimayı ne kadar uzun süre çalışırsa inverter ise o kadar elektirik az gelir

hatta 7/24 saat çalışması lazım tüm duvarlar soğuyup eşyalar soğuması lazım

eskiden bende günde 12 / 15 saat çalıştırıp gece kapatıp sabah açıyordum

bu sene 7 / 24 salışıyor gene aynı elektrik parası ödüyorum
Anlaşıldı demek ki benim ev merkez trafo görevi görüyor, tüm sarfiyatlar ülkeye benden gidiyor.. ya da uzaylılar gelip benim faturayı şişiriyor.. ya da biz burada gerçekten mandepsiye basıyoruz.. Çünkü Ankara'nın genelinde klima kullanan sanki yok gibi.. neden acaba ..?.. bu da ayrı bir merak konusu.. neyse öyle olsun bakalım..

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,556
kayınpederime 9 luk altus, Bacanağa 18 lik arçelik aldırdım daha 6 ay oldu. İstesem verilerini çekerdim lakin gerek görmedim zira nasıl çalıştıklarını gördüm.

Daha benim onlara enerji monitrü bağlamama gerek kalmadan biz sohbet ederken start/stop yaptığını gördüm.

Bu ne demek?

İşte sürekli üstünde durduğumuz gear faktörü yani frekans aralığına bağlı kompresörün btu makas farkı.
Adem hocam bildiğimiz üzere LG üretimi cihazlar anlık tüketimini 200watt altına kadar düşebilmektedir.
aynı sekilde Midea klimalarda

Eee midea termostat yapmazken yada
LG neden yapıyor sorusunun tek cevabı.

iç ünite fan debisi

LG makinalar saatte 750m3
Midea makinalar saatte 600m3
hava sirküle edebiliyor.

Midea son fan hızı LG 3. yada 4. kademesine denk gelmekte.
5. kademede kullanılan LG makinalarda
rüzgar sesi gelmesinin en büyük sebebi budur.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,556
Anlaşıldı demek ki benim ev merkez trafo görevi görüyor, tüm sarfiyatlar ülkeye benden gidiyor.. ya da uzaylılar gelip benim faturayı şişiriyor.. ya da biz burada gerçekten mandepsiye basıyoruz.. Çünkü Ankara'nın genelinde klima kullanan sanki yok gibi.. neden acaba ..?.. bu da ayrı bir merak konusu.. neyse öyle olsun bakalım..
Konyada 3. yıl Ankarada sıksık bulundum.
O bolgede kendini gölgeye attığın zaman klimaya ihtiyacın yok
ama Adana Mersin Antalya Iskenderun
merkezlerinde böyle bir sansin yok
Duştan çıkıp 2dk sonra terlemeye başlarsın.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Konyada 3. yıl Ankarada sıksık bulundum.
O bolgede kendini gölgeye attığın zaman klimaya ihtiyacın yok
ama Adana Mersin Antalya Iskenderun
merkezlerinde böyle bir sansin yok
Duştan çıkıp 2dk sonra terlemeye başlarsın.

izmir den tut çanakkale sahillerine kadar sizin oralardan az biraz daha serin gibi diyelim

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,556
izmir den tut çanakkale sahillerine kadar sizin oralardan az biraz daha serin gibi diyelim
2006 senesinde yazı izmirde geçirdim.
Havası Adanaya göre oldukça serin boğucu değil.

Bunun en büyük etkisi dağlar kıyaya dik konumda olması nem iç anadoluya doğru gidebiliyor.

Akdenizde Toroslar kıyaya paralel nemin iç anadoluya gitmesini engelleyip
bölgeyi nemden boğulmasına neden oluyor.
Ayrıca pek rüzgar alamıyoruz.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Ege ve Akdeniz bölgelerinde oturanlar yüksek nem ve yüksek hava sıcaklıklarını yaşarlar(40+üzeri nemle birlikte daha yüksek hissediliyor).Ben İç Anadolu'da doğdum,çocukluğumdan askere kadar(Askerlik 20 ay Güneydoğu ve Doğu Anadolu)hayatım oralarda geçti,pek nem olmaz,kuru hava olur.Arada 2 sene 1976-77 yılları Marmara'da yaşadım.Şimdi 37.yıldır Ege de yaşıyorum nemli bölgede.Hepsini kıyaslama imkanım oldu.Her konforun bir bedeli olur.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
2006 senesinde yazı izmirde geçirdim.
Havası Adanaya göre oldukça serin boğucu değil.

Bunun en büyük etkisi dağlar kıyaya dik konumda olması nem iç anadoluya doğru gidebiliyor.

Akdenizde Toroslar kıyaya paralel nemin iç anadoluya gitmesini engelleyip
bölgeyi nemden boğulmasına neden oluyor.
Ayrıca pek rüzgar alamıyoruz.

eğer ben adanada yaşıyor olsaydım aynı m2 şartlarda elektirk tüketim 250 / 300 tl yerine 450 / 500 tl olurmuydu

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt