Bosch fırın kaçak akım rölesi attırıyor.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Merhaba dostlar, yeni bir eve taşındık malum karantina günlerindeyiz, fırında çokça bir şeyler yapıyoruz fakat şöyle bir sorun oluştu. Fırın mutfakta yer olmadığı için balkonda, priz yağmur almıyor. Birkaç gün önce fansız alt, üst açık modda kek pişirdik, sorun yoktu, bu sabah fansız modda 230 derecede ekmek pişirdik gene sorun yoktu ama akşam üstü fanlı modda birkaç dakika çalıştıktan sonra kaçak akım rölesini attırdı, bu problemden sonra farklı odalardan ve mutfaktan başka prizlerde denedim, fanlı modda sürekli kar atıyor fakat fansız modda 10 dakika kadar çalıştırdım bu sefer röle atmadı, sorun nereden kaynaklanıyor, kendim çözebilir miyim malum sıkıntılı günlerdeyiz, biraz da merkezden uzak oturuyorum, kimseyi de yormak istemem. Yardımlarınızı bekliyorum hepinize iyi geceler ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
1-Fan anahtarında sorun olabilir
2-Fan motorunda sorun olabilir
(Fan çalışırken attığına göre) Sen yapabilirmisin bilmiyorum ,fırını sökmen gerekir ,söktükten sonra fan motor ve anahtar uçlarını bir avometre ile kontrol etmelisin,hatta fırının saçına bir ucunu değdirmelisin ,yani önce bunların kendi uçlarını sonra bir uç fan diğer uç fırın saçı
(ELEKTRİK TAKILI OLMAYACAK KESİNLİKLE )

Son düzenleme:
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Fan çalışıyor mu peki?KAR kolay kolay atmaz belli ki kısa devre var yoksa basit bir akım sorunu olsa normal şalterler atar.Yani bakabilecek lerin;

fan çalışıyor mu ?

Çalışırken ısınıyor mu?

Topraklama sorunu var mı?

Kaç volt ile çalışıyor bilmiyorum ama fırından bağımsız çalıştırıp deneyebilirsin emin olmak için. Tabi 12 volt mu kaç voltsa dc mi ac mi tespit etmen lazım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Fan motorunda kaçak olabilir, topraklamada kaçak olabilir.
Taktığınız prizdeki kablo akımı taşıyamıyor olabilir.
Öncelikle ev tesisatınızın kontrol edilmesi lazım bence.
Kablolar uygun kesitte mi, topraklama ne seviyede, kaçak var mı buna bakması lazım iyi bir elektrikçinin.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Fan motorunda kaçak olabilir, topraklamada kaçak olabilir.
Taktığınız prizdeki kablo akımı taşıyamıyor olabilir.
Öncelikle ev tesisatınızın kontrol edilmesi lazım bence.
Kablolar uygun kesitte mi, topraklama ne seviyede, kaçak var mı buna bakması lazım iyi bir elektrikçinin.
başka prizlerde denemiş hocam??

Son düzenleme:
Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Fan motoruna bakılmalı o zaman.
Fan devreye girer girmez mi atıyor, yoksa belirli bir süre sonra mı atıyor?
Fan çalışıyor, fırın ısınıyor 3,4 dakika sonra röleden atıyor, çocuk odası, ve mutfaktan farklı iki prizde denedim sonuç aynı ayrıca ev sıfır sayılır iki yıllık falan, tesisat yeni sigorta ve prizler viko marka, hepinize gecenin köründe yazdığınız için teşekkür ederim, sabah bulunduğum semtte elektrikçi bir arkadaş var çağırayım benim boyumu aşacak belli ki, iyi geceler ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Fan çalışıyor, fırın ısınıyor 3,4 dakika sonra röleden atıyor, çocuk odası, ve mutfaktan farklı iki prizde denedim sonuç aynı ayrıca ev sıfır sayılır iki yıllık falan, tesisat yeni sigorta ve prizler viko marka, hepinize gecenin köründe yazdığınız için teşekkür ederim, sabah bulunduğum semtte elektrikçi bir arkadaş var çağırayım benim boyumu aşacak belli ki, iyi geceler ?
İyi olur ,ama kimseyi çağırma,sen götür, hele bu zamanda ,neme lazım :)

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,070

farklı prizden de atıyorsa ( eminseniz ? )
o zaman fırında sorun vardır .
fansız çalıştırdım atmadı ( eminseniz )
fanlı çalıştırdım attı . ( eminseniz )
eminseniz yine diyorum biliyormusunuz .
kaçak akım rölesi sorunları var ,
emin olmadan yönledirme ile bulunacak arıza bulunması güç hale geliyor . ( genel bilğiledirme size özel değil )
geçenlerde komşuda fırından olmuş ,
uzatma kablosu ile başka prize takmışlar çalışmış .
bir daha fırının prizine takmamış . ( korkudan )
3 - 4 gün sonra bana söyledi durumu .
fırının prizine başka bir ürün taktım çalıştı .
ne fırında arıza, ne de fişte sonra fırını taktım çalıştı kaçak akım rölesi atmadı.
niye attı dediler o zaman ?
soruya cevap istedim . ( evin hanımından )
kaçak akım rölesi atma zamanında
duvar fayansına fışfışlı temizleyici kullandınız mı ?
yağ birikintisini temizlemek prize detarjan sıkılmş

sonuç : prizde nem diyebiliriz . ( aklınıza gelirmiydi )

sizin sorun bu durumda fanda sorun gözüyor .

kolay gelsin .

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt