Bina içi fiber kablo sorunu

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
meebbe meebbe,
Box Catı katında yada Bodrumda olur.

2252527b8c32baffea9c06.png
anladım hocam apartmana kadar fiber ondan sonra koaksiyele dönüyor yani.Bende bu şekilde tahmin ediyordum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kablonet (eski adıyla uydunet) = koaksiyel kablo olarak kafama kazındığı için fiber ile bağdaştıramıyorum. :hihi
bende akrabalarda bu şekilde gördüğüm için afalladım apartmanlara fiber çektiklerini görünce.

O yüzden sorma gereği buldum.?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
anladım hocam apartmana kadar fiber ondan sonra koaksiyele dönüyor yani.Bende bu şekilde tahmin ediyordum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

bende akrabalarda bu şekilde gördüğüm için afalladım apartmanlara fiber çektiklerini görünce.

O yüzden sorma gereği buldum.?

Boşverin fiber candır. Ha binaya kadar olmuş ha daireye kadar, önemli olan altyapının büyük kısmının fiber olması. :kas :hihi

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Boşverin fiber candır. Ha binaya kadar olmuş ha daireye kadar, önemli olan altyapının büyük kısmının fiber olması. :kas :hihi

iş yerinde 1000 mbit olunca evde hızla işim yok hocam.Daha bugün speettest ettim 800 mbit gördü.limit siz amca .o r g var full hd film indiriyorum.Birde Netflix den dizileri indirip tv ye atıyorum evde eşimle rahat rahat izliyoruz.

Gerçi mühendisler sağolsun her siteyi engelliyorlar ama avg vpn sağolsun delik deşik ediyor engel tanımıyor.??

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Biz ailecek kablonetten çok memnunuz,apartman kutusuna kadar -ki içerdedir o dağıtım kutusu- fiber geliyor,kutudan dairelere de RG U6/U6 bakır/bakır kabloyla dağıtılıyor,bizde 2 tv,3 telefon,2 laptop 1 vurdulu-kırdılı oyun pcsi ( :hihi ),1 server laptop(dell1525) bağlı ve tümü çalışıyor ,server herzaman çalışmasada onun yerine kodiden film izleniyor,botech 600 devamlı açık (yanımdaki monitöre bağlı) ,hızımız 100 olan ( yüzümüzü güldüren :) ) ,hız düşmesinden dolayı daha hiç sıkıntı yaşamadık 25'e düştüğünde de yaşamadık,geçenlerde oğlumun arkadaşı da alacakmış,bize geldi tüm cihazları birlikte açıp internete çıktık ,hız testi mi ne ,onu yaptılar, o hafta almış evine :)
Bu arada kendi modemlerinde 4 çıkış var, birde 4lü dağıtıc var ,sadece 3 telefon ve hanımın laptop wifi ile bağlı,diğerleri kablo ile bağlı (kablolar daha önceden çekilmişti) ,Bizler gayet memnunuz ,"resmen uçtuk" konusunda konu da açmıştım :)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Biz ailecek kablonetten çok memnunuz,apartman kutusuna kadar -ki içerdedir o dağıtım kutusu- fiber geliyor,kutudan dairelere de RG U6/U6 bakır/bakır kabloyla dağıtılıyor,bizde 2 tv,3 telefon,2 laptop 1 vurdulu-kırdılı oyun pcsi ( :hihi ),1 server laptop(dell1525) bağlı ve tümü çalışıyor ,server herzaman çalışmasada onun yerine kodiden film izleniyor,botech 600 devamlı açık (yanımdaki monitöre bağlı) ,hızımız 100 olan ( yüzümüzü güldüren :) ) ,hız düşmesinden dolayı daha hiç sıkıntı yaşamadık 25'e düştüğünde de yaşamadık,geçenlerde oğlumun arkadaşı da alacakmış,bize geldi tüm cihazları birlikte açıp internete çıktık ,hız testi mi ne ,onu yaptılar, o hafta almış evine :)
Bu arada kendi modemlerinde 4 çıkış var, birde 4lü dağıtıc var ,sadece 3 telefon ve hanımın laptop wifi ile bağlı,diğerleri kablo ile bağlı (kablolar daha önceden çekilmişti) ,Bizler gayet memnunuz ,"resmen uçtuk" konusunda konu da açmıştım :)
o apartman girişindeki kutuya elektrik gerekiyor mu hocam ?

Birde alırsam kesinlikle conax modül alırım.Nasıl oluyor az araştırdım normal eski anten girişine bağlanıp tv den kablo tv kurulumu yapılıyormuş.

Kanal sıralama oluyor mu ?setbox larda sıralama olmuyor diye biliyorum.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
o apartman girişindeki kutuya elektrik gerekiyor mu hocam ?

Birde alırsam kesinlikle conax modül alırım.Nasıl oluyor az araştırdım normal eski anten girişine bağlanıp tv den kablo tv kurulumu yapılıyormuş.

Kanal sıralama oluyor mu ?setbox larda sıralama olmuyor diye biliyorum.
Oluyor mert, apartman elektriğini kullanıyor(ortak) ama çok akım çeken bir şey değil ,bizde modül var,istediğimiz gibi sıralyoruz kanalları ,hatta bizdekiler önce belgesellerin tümü,ardından sinemalar geliyor,ıvır-zıvr kanalların tümünü de sildik,olmayan kanaları da (malum) çanaktan izliyoruz ,OK tuşuna basınca ,kumandanın yeşil tuşu CATV ye sarı tuşu DiseqC geçişi yapıyor, gayet kolay modülle kullanım,modülle tvnin analog antenden giriş yaplyor :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
valla hocam sağolun kullanan biri olarak sizden merak ettiklerimi öğrenmek iyi oldu .herkes ayrı birşey diyor.Ufo gören masum köylü misali mahallede herkes fiberi görünce meraklandı artık siz düşünün ne kadar geriden geliyoruz.İş yerinde kullanmasak ben dahi nerden bileceğim yani.

Peki hocam modül ile kullanınca kanal geçiş hızında uyduya göre hız farkı oluyor mu ? Malum bizim tv ler pek hızlı değil o konuda .daha da yavaşlamasını istemem açıkcası.birde modül cı mı cı plus mu oluyor acaba biliyorsunuz filbox cı plus kullandığı için kanal resetlemesi sorunu yaşıyorduk.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
valla hocam sağolun kullanan biri olarak sizden merak ettiklerimi öğrenmek iyi oldu .herkes ayrı birşey diyor.Ufo gören masum köylü misali mahallede herkes fiberi görünce meraklandı artık siz düşünün ne kadar geriden geliyoruz.İş yerinde kullanmasak ben dahi nerden bileceğim yani.

Peki hocam modül ile kullanınca kanal geçiş hızında uyduya göre hız farkı oluyor mu ? Malum bizim tv ler pek hızlı değil o konuda .daha da yavaşlamasını istemem açıkcası.birde modül cı mı cı plus mu oluyor acaba biliyorsunuz filbox cı plus kullandığı için kanal resetlemesi sorunu yaşıyorduk.
Fiber olayında "kablo çeken" gençlerle muhabbet ettim,önce superonline sandım(dilekçe vermiştim çünkü yöneticiyken),sonra kablonet olduğunu öğrendim,apartmandaki kutu 30x60x10 cm ölçülerinde(yaklaşık) , içine fiber kabloyu bağladılar ,kendilerine "ne farkedecek" dedim,bana "abi,eskiden rg u kabloyla geliyordu,çok olmasada bir miktar zayıflama oluyordu,şimdi hiç bir kayıp olmadan direk daireye dağıtlacak,merkezden ne çıkıyorsa daireye o girecek " dedi,hatta bizim daireye hat çeken kişiymiş(tanımamıştım iyimi )
Modül + kart ile kullanmak gerçekten süper ,sıkıntı yok,yavaşlama yok,bildiğimiz conax modül,CI mı yoksa CI+ mı inan hatırlamıyorum,çok da önemli değil,daha hiç sorun yaşamadık,hatta birde arkadaştan elime kablonet alıcısı geldi,onu da mutfağa taktım,hanım dizi izlerken ben modüle takılı kartı çıkartıp o alıcıya takıyordum,modül tvde kalıyor yani,bende orada belgesel izliyordum,şimdilerde monitör yanımda olduğundan gerek kalmadı buna ama, alıcıda işe yarıyor ikinci tvde :)
Büyük ihtimalle sıkıntı yaşamayacaksın mert :ok

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
konuya biraz gec kalmisim ama fiber baglantinin geneline FFT-X yani Fiber to the X deniliyor türkceye cevirirsek "X 'e kadar Fiber"
x in yerine ne koyarsaniz fiber baglantinizini o sekilde tanimlamis oluyorsunuz örnegin "binaya kadar fiber" ,"eve kadar fiber" , "bilgisayar a kadar fiber" gibi. Genel anlamda en cok kullanilani FTTB yani binaya kadar olan fiber baglantisi, fiber binaya geldikten sonra cat5-6 veya koaksiyel( anten kablosuyla) bina icinde dagitimi saglaniyor anten kablolari son gelistirmelerle 10 gbite kadar performans verebiliyor bundan sonra en yaygin olanida özellikle son dönemde avrupada fiber alt yapinin maliyetli olmasindan dolayi FFTC türkcesi sokaktaki dagitim kutusu neyse artik (dslam) a kadar fiber sonra bakir kabloyla dagitimin yapildigi sistem , cihazlarlar sinyal kalitesini yükselterek 300 mbite kadar hiz imkani saglayan bu sistem ayni zamanda VDSL dedigimiz sistem oluyor
benden bu kadar :danger

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt