Asgari Ücret 5.500 TL - En düşük emekli maaşı 3.500 TL - Açlık Sınırı 6.391 TL

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,645
59
Emekli maaşlarının bayramdan önce hesaplara geçmesi bekleniyor.

Memur ve Bağkur, SSK, işçi emekli maaşı zammı ne kadar oldu (TABLO)  2022 memur ve emekli zam oranları TÜİK verisi ile netlik kazandı

Memur ve Bağkur, SSK, işçi emekli maaşı zammı ne kadar oldu (TABLO)  2022 memur ve emekli zam oranları TÜİK verisi ile netlik kazandı

MEMUR MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

27 Haziran tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan " Ayrıca memurların Temmuz ayı bayram maaşlarının Kurban Bayramı öncesinde zamlı haliyle ödeneceğini ifade etmek istiyorum. Temmuz ayı memur maaşları 8 Temmuz'da zamlı halde ödenecek." dedi.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776

27 Haziran tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan " Ayrıca memurların Temmuz ayı bayram maaşlarının Kurban Bayramı öncesinde zamlı haliyle ödeneceğini ifade etmek istiyorum. Temmuz ayı memur maaşları 8 Temmuz'da zamlı halde ödenecek." dedi.
maaş değildir o, cep harçlığıdır. nasıl ki faize kar payı diyorlar ya, bu da 30 yıl prim ödemiş insanlarımıza verilen cep harçlığından öte değildir. asgari ücretten düşük emekli maaşı mı olur?

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Hiçbirşey olmaz.
Bizde başka hiçbir millette göremeyeceğin bir özellik var.

Iyi göbek kaşır ve kulağımızın üstüne yatarız.
Yavvv bize birşey olmaz...

Amerika bizi kıskanıyor deyince inanmıyorsunuz bir de. :gul Bu milleti kıskanmayan mı olur.

İşsizlik maaşından yararlanma kriterleri fscia bu ülkede. 10 sene nefessiz çalıştım tabiri caizse geçen bayramdan önce işsiz kaldım. 10 ay 3900küsür TL işsizlik maaşı almam gerekirken 6 ay bağlandı. Sebep son 3 yıl içinde 3 gün sağlık raporu alsanız bile işsizlik maaş hakkınız 8 aya düşüyor. Geçen sene pandemi yardımı diye şirketlere Kısa Çalışma ödeneği verdiler. Şirketim 1 ay KÇÖ yaptı. 15 günlük maaşımı devlet ödedi diye 2 ay işsizlik maaşınıda öyle yemiş. O ödenekler işsizlik maaşı havuzundan ödenmiş. Sanmayın reyis vatandaşına destek oldu. İnsanların zaten hakkı olan havuzda biriken paradan dağıttı. Bu arada milyonları olan işyeri sahipleride kendilerini işten çıkarıp tüm olanaklardan yararlandı. Yakın çevremden biliyorum. Olan yine bize oldu! Çok uzun oldu ama emekliyi işsizi düşünmezler hocam.

Emekliyi işsizi değil belli bir azınlık zümre dışında hiçkimseyi düşünmezler.

Adam yüzüme eskiden maaşlar ödenmiyordu diyor. Hangi yıl kaç ay maaş alamadın deyince 99 da ödeyemeyeceklerdi, deprem imdada yetişti de deprem vergisi çıkardılar, dışarıdan gelen yardımlarla ödediler dedi. Peki deprem vergisi dediğin ötv şimdi ne halde, gelen yardımlar ülkedeki insanların maaşını ne kadar götürür biliyor musun dedim. Ekonomin nasıl, geçimin nasıl diye sordum. Allah ın sınavı bunlar dedi. E birileri padişahların yaşamadığı hayatı yaşıyor, haksızlık desen zirve yapmış, sırf kendi yaşadıklarımı anlatsam konuşacak halin kalmaz dedim. Allah tan gelen bir şey varsa sınav değil bu, belamızı verdi sanki dedim. Zındıksınız dedi, kalktı gitti. :gul O yüzden ekonomik krizden medet uman hiç ummasın.

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
asgari ücret..... türkçeye hakim olmayanlar ve ekonomi bilgisi olmayanlar için açıklama: asgari , en az, en düşük demek. yani hiç bir ayırt edici vasfı, eğitimi, deneyimi vb. olmayan kişilerin, İŞE İLK BAŞLADIKALRINDA alacakları en düşük ücrettir. dolayısı ile az sayıda kişiye verilir. bu kişiler, çalıştıkça deneyimleri artacağı için, bir süre sonra bu kategoriden çıkarlar. hayatın normal seyri bunu gerektirir. bu yazdıklarım, normal yönetilen ülkeler için böyledir.

bizde ise çalışan nüfusun belki yarısının aldığı bir ücret oldu. bu insana hakaret, emeğe saygısızlık ve daha bir sürü kötü şeye delalet eder. şans işte, sen tut akp iktidarına denk gel. hay şansımızı................
Bir iş başvurusunda mesleğimle ilgili olabilecek en düşük maaşın yarısı teklif edilince "Siz konuyu çok yanlış anlamışsınız." diye cevap verip 10 yıllık mesleki tecrübemden bahsetmiş, zaten asgari ücretin bile verilmediği yerde "Bir çalış bakalım nasıl iş yapıyorsun." diye soramayacaklarını söyleyince işverenin dişlerini sıkmasını heyecanla izlemiştim.

Bu arada bir detayı daha paylaşmak istiyorum. Z kuşağı pek güzel tepki gösteriyor ama hiç Y kuşağının tüm ömrünün bu koşullarda geçtiğini, gözümüzü açtığımız andan itibaren bu koşullarda yaşadığımızı kimse görmüyor gibi görünüyor.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880

Ben tablodaki rakamlara yönelik bir soru sormak istiyorum;

Tablodaki rakamlara bakınca en düşük maaş 10067 olarak görünüyor. Bu kimin maaşıdır? Bugün kayınvalidemin attığı bir tabloda bağ-kur emeklisinin maaşını 1700-1800 TL civarında gördüm. Şu anda en düşük bağ-kur primi 1800 TL. Ben hesapta bir yanlış mı yapıyorum (Aylık - 3 aylık gibi) yoksa şu anda ssk - bağkur emeklisi bu maaşları mı alıyor?

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Şu tablodaki maaşlara bakın.. Birde asgari ücrete yapılan zamma bakın.. Yazık günah. Hakkımı helal etmiyorum.. Kimse (memurlar) ağlamasın.. Birde sokak röportajında eh biraz daha iyi olabilirdi diyorlar..
Piyasalar şimdi bu maaşlara göre mi tekrar zamlanacak? Hadi öyle diyelim memur aldığı maaşı piyasaya dağıtacak. Ya asgari ücretli? İşsiz ve asgari ücretli gösterip yarı maaş alanlar?
İşçi emekçi hamal gibi çalışacak memur önüne çay kahve gelecek ve en düşük 9 bin üstü maaş alacak öyle mi?
Neyse...

62c29eab86b24a00201c5515.jpg

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
Ben tablodaki rakamlara yönelik bir soru sormak istiyorum;

Tablodaki rakamlara bakınca en düşük maaş 10067 olarak görünüyor. Bu kimin maaşıdır? Bugün kayınvalidemin attığı bir tabloda bağ-kur emeklisinin maaşını 1700-1800 TL civarında gördüm. Şu anda en düşük bağ-kur primi 1800 TL. Ben hesapta bir yanlış mı yapıyorum (Aylık - 3 aylık gibi) yoksa şu anda ssk - bağkur emeklisi bu maaşları mı alıyor?
bir oyun bu. en düşük sgk emeklisi maaşı 3500 diyorlar ya. değil. maaş mesela 1900, üzerine 1600 ek ile 3500 ödeniyor. ama enflasyon farkı %40 olsa mesela, 3500 ün % 40 ı değil, 1900 ün % 40 ı hesap ediliyor. emekli yine 3500 altında kalan maaşına ilave ile, sadece 3500 alıyor. umarım ben yanılıyorumdur. hem yaşlıya saygı hem de 30 yıl prim ödemiş insanın emeğine saygı vardı eskiden. o günleri özlüyoruz. eskiden şöyle kötüydü, böyle kötüydü diye yalan sallayanların ise, ...................................

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
bugün çarşıda eski bir arkadaşa denk geldim. kendisi esnaf (halı yıkama işi yapıyor).ayak üstü muhabbet ettik konu hayat pahalılığına geldi bana bir müjde verdi reis herşeyi mart ayına kadar düzeltecekmiş.reise güven gerisini merak etme dedi.20 senedir boka sardı dedim tekrar reıse güven dedi.konuşmaya gerek bile duymadım yanından usulca ayrıldım.bu kafaya gelmek için 70 lik bitirsem gene olmaz.ne yiyorlar ne içiyorlar gerçekten çok merak ediyorum.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
bugün çarşıda eski bir arkadaşa denk geldim. kendisi esnaf (halı yıkama işi yapıyor).ayak üstü muhabbet ettik konu hayat pahalılığına geldi bana bir müjde verdi reis herşeyi mart ayına kadar düzeltecekmiş.reise güven gerisini merak etme dedi.20 senedir boka sardı dedim tekrar reıse güven dedi.konuşmaya gerek bile duymadım yanından usulca ayrıldım.bu kafaya gelmek için 70 lik bitirsem gene olmaz.ne yiyorlar ne içiyorlar gerçekten çok merak ediyorum.
Tamam deseydiniz keşke. Seçim zaten Haziran’da, boşa insanların aklıyla dalga geçiyorlar. Mart geçince ne diyecekler? Seçimden sonra mı diyecekler? Böylesi esnafa halka zamlar müstehak, arada bizde kaynadık ona üzülüyorum!

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt