Asgari Ücret 5.500 TL - En düşük emekli maaşı 3.500 TL - Açlık Sınırı 6.391 TL

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Asgari ücret %29.32 zam ile net 5.500 TL oldu. Günlük yevmiye 183 TL, saatlik ücret 24.45 TL oldu.

Brüt: 6.471.00 TL
Net: 5.500.35 TL
SGK Primi İşçi Payı: 905.94 TL
SGK Primi İşveren Payı: 1.003.01 TL
İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı: 64.71 TL
İşsizlik Sigortası Primi İşveren Payı: 129.42 TL
İş verene Maliyeti: 7.603.43 TL

Not: Açlık sınırı: 6.391 TL

Son düzenleme:
Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Bu da demek oluyor ki %30'a yakın bir artış. Cumhurbaşkanının maaşını belirleyen kriterler %40 demişti hatırlarsanız. Sonra tabi o niye %40 biz niye %30 demesin diye iptal edildi. Zaten o maaşın nereye yattığını bile bilmeyecek kadar parası var şeytanına şükür ki.

Velhasıl, geçmiş olsun asgari ücretli dostlar. Maaşınız %10 düşürüldü TÜİK'in göstergelerinden çıkarım yaparsak. Gerçekte daha da düşürüldü de oraya girmiyorum. Göz göre göre olan %10.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Bakalım emeklilere ne verecek yüzde 40,ın üzerinde diyorlardı vermezlerse bu emekliler onu göderir bence inşallah diyelim 😁 :ok
Afedersinde hocam bugüne kadar 80 kere emeklilerin başkanı göndermesi gerekmez miydi? Asgari ücret altında alan bir sürü insanımız var, yılların emeğini vermiş, yaşlanmış huzur bulamamış insanımız var. Bizim insanımız bence kolay unutuyor. Değil zam, maaşlardan indirim yapsa sandıkta yine gözü kapalı oy verecekler tanıyorum :(

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
Personellerime asgari ücretin üzerinde bir ücret ödediğim için beni ve personellerimj ilgilendirmeyen konu. He bu artış oraninda bizde maaşlarda benzer artış gerceklestirdik. Kayitlara geçmesin. İşveren için maas haricî giderler gerçekten yük. Bu görünen kısmı. Birde bunun haricinde cart sigortası curt sigortası yok çalışan sayısından dolayı ekstra cart vergisi oo maaş yüksekmiş sen güzel kazanıyorsun diye ekstra bilmem ne vergisi daha. Yani 5500 tl işveren için 7 bin küsur diyor ama o da yalan. Aslında bu ekstra vergilerle daha fazla. Onu da geçtim. Yol yemek vericeginiz zaman 3 verecekseniz 1 de devlete tekrar ödeme yapıyorsunuz. Ben şahsen bazı ek destekler prim vs bunları kendi cebimden veriyorum. Yansıtmıyorum. Bu kadar zam geleceğini çok önceden anladık. Zira sarf malzemelere Tayyibin açıklamasından önce %40 zam geldi. Birkac gun öncede değiştirildi %32 ye çekildi zamlar. İşin değişik tarafı ise elden fazladan para veriyor vergi vermemek için diye şikayet eden çalışanda var. Bu zihniyetler sutlanmadigi sürece bir cacık olmaz bu ülkeden. Ben mesela parayı kesinlikle ne dolar ne altin ne baska birşeyde tutmuyorum tutamıyorum. Direkt cihaz alıyorum. Zira aldığım bir cihaz dolardan daha fazla kazandırıyor.
Ülkede herşey o kadar saçmaki. Örneğin dyson supurgeler tefal supurgeler 1000 tl zamlandı. 1 günde. Ama dolar vs değişmemişti. bu basit benim gördüğüm. Birçok ürüne %10 oranlarında zam geldi bile. Yani asgari ücret gelmeden zaten milletin cebinden çoktan çıktı.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,435
Yağmur, sağınak, fırtına, tsunami, süperblok vb Zam bayram sonra üzerimize şakır şakır yağacak.
Zama ihtiyacımız yok alım gücünü tekrar yükseltin, Zam için karşılıksız para başar ve parasal genişleme giderseniz enflasyon tetiklenir.

4 yıldır aynı sabit ödemeleri yapıp para biriktiren ben
maaşım arttığı halde ay sonu kafa kafaya gelmeye başladım.

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
Yağmur, sağınak, fırtına, tsunami, süperblok vb Zam bayram sonra üzerimize şakır şakır yağacak.
Zama ihtiyacımız yok alım gücünü tekrar yükseltin, Zam için karşılıksız para başar ve parasal genişleme giderseniz enflasyon tetiklenir.

Aynen öyle alım gücü artmadikca isterse çuvalla para verilsin. Ülkede güvensizlik hâkim. ürün olsa bile insanlara yokmuş gibi algı oluşturuldu. İpin ucu kaçtı. Bu ülkenin selameti için olması gereken belli.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235

Opc işi yattı mı diyorsun. :kiskis

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Hem işverenin külfeti arttı hem işçi,memur için zor günler alım gücü yok hala daha memleketi onlara birakamayiz deyip duruyorlar yazık bu insanlara.
İşverenin külfetinin arttığını düşünmüyorum. Çünkü bu artan maliyette verdikleri hizmete-ürüne “fiyat düzenlemesi” olarak yansıyacak, olan yine vatandaşa olacak.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt