Asgari ucret 2020 lira

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Şu an bizim patron garsonlardan hangilerine yol versem diye düşünüyor.
Herkes oyle be dostum bizim patron haberleri izledi dükkandan çıktı gelmedi. O da iki arada bi derede çıkarsa herkezin borcu var kredisi var. Çıkarmasa zarar. Tamam işci güldü ya patron ? Is yok, gelen para yok, şirkete destek yok. Nasıl olacak bu hâl ?

T Çevrimdışı

toydosakni

Aktif Üye
11 Kas 2018
464
asgariye zam derken farklı ,verince farklı çıkıyor........... istenmiyorsa başında söylenecek hükümet ikilemde BIRAKILMAZ

T Çevrimdışı

toydosakni

Aktif Üye
11 Kas 2018
464
Biz reel durumu konuşuyoruz. İşin + ve - lerini değerlendirmek siyasilerin işi.
reel değip kaçılamaz ......... 2 aydır asgariye zam değip duruyoruz ben 2500 tl istiyor düşünüyordum.. doğruysa 2020 tl olmuş.
vatandaşı anlamak mümkün değil patron çıkarır diyecekseniz ZAM İSTEMEYİN. vermese ak parti suçlu verse yine suçlu ne bu ya. şimdi EYT konusu var çözmezse oy yok deniyor ,diyelim sorun halledildi bu kez ekonomi kaldırmaz zamlar ney benzeri bişeymi diyeceğiz.
HİÇ KUSURA BAKMAYIN reel meel katılmıyorum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

AYRICA asgari demek bana göre mesela 1600 tl altında veremezsiniz demektir. ama 16000 tl vermeyin demek değildir.
bizim patron çalışanlara 25 -50 tl arası zam yaptı çalışanlar itiraz etti.. patron ne dedi sizce ASGARİ ücretten fazla veremem neyse o.
halbuki verebiliyor eleman alımına bakılırsa durum bu
.................
ŞİMDİ NE DİYCEKSİNİZ BU DURUMA

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

tartar10 

Aktif Üye
8 Kas 2018
206
44
reel değip kaçılamaz ......... 2 aydır asgariye zam değip duruyoruz ben 2500 tl istiyor düşünüyordum.. doğruysa 2020 tl olmuş.
vatandaşı anlamak mümkün değil patron çıkarır diyecekseniz ZAM İSTEMEYİN. vermese ak parti suçlu verse yine suçlu ne bu ya. şimdi EYT konusu var çözmezse oy yok deniyor ,diyelim sorun halledildi bu kez ekonomi kaldırmaz zamlar ney benzeri bişeymi diyeceğiz.
HİÇ KUSURA BAKMAYIN reel meel katılmıyorum.

"Ne olursa olsun, konuşmayın, yorum yapmayın mı" demek istiyorsun?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
abi çok iyi be bende çok güldüm buna sadece sende geçerli değil bizim gibiler hep böyle düşünür.
geçen A Ado ve TEKNOwest teknovest ile paylaştım bi çocuk bekliyorduk tabi ilk babalık heycanı hemen özel hastaneler koştur. sonra 2 ay geçince sorun oldu ve alınması gerekti 800 tl fiyat çekti hanım dedi yürü devlete 800 liraya doğum yaptıran yerler var. devlette geçen p.tesi aldırdık, çarşamba ağırsancı ve kusma nedeni ile tekrar gittik bi sağa bi sola yolladırlar sonra plazentadan parça kalmış tekrar alacağız dediler. bi yanda özele yaptırmadığıma pişman oldum bi yandan paranın hesabını yaptım
işin sonucu fakirin düşünceside fakir

İki evladım da, Dönemin ekonomik yetersizlikleri nedeniyle Devlet hastanesinde doğdu.
Aynı dönem, benden daha iyi koşullarda olan Eski Bacanağım ise Eski baldızın 2 doğumunu da özelde yaptırdı.

Aradan geçmiş 16-18 sene.

Şimdi bakıyorum da, hepsi aynı anda aynı yerde aynı koşullarla büyüdü gittiler (2 Erkek bizde, 2 Erkek onlarda). Vallahi Öyle bir tesadüf ki, Benim Büyük oğlumun doğduğu hastane de, Oda da, yatak da, benim doğduğum hastane, oda ve yatak oldu :)))

Diyeceğim o ki, Özelde biraz da poh pohluyorlar, bunun dışında bir icraat göremedim ben, kafaya takılacak bir durum değil :ok

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
İki evladım da, Dönemin ekonomik yetersizlikleri nedeniyle Devlet hastanesinde doğdu.
Aynı dönem, benden daha iyi koşullarda olan Eski Bacanağım ise Eski baldızın 2 doğumunu da özelde yaptırdı.

Aradan geçmiş 16-18 sene.

Şimdi bakıyorum da, hepsi aynı anda aynı yerde aynı koşullarla büyüdü gittiler (2 Erkek bizde, 2 Erkek onlarda). Vallahi Öyle bir tesadüf ki, Benim Büyük oğlumun doğduğu hastane de, Oda da, yatak da, benim doğduğum hastane, oda ve yatak oldu :)))

Diyeceğim o ki, Özelde biraz da poh pohluyorlar, bunun dışında bir icraat göremedim ben, kafaya takılacak bir durum değil :ok
Valla sizinkiler şanslıymis ben İstanbul'un ortasında evde doğmuşum :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
asgariye zam derken farklı ,verince farklı çıkıyor........... istenmiyorsa başında söylenecek hükümet ikilemde BIRAKILMAZ

Burada hükumet savunması yapılması anlamsız. Hükumet taşlanması da anlamsız.

Anlaşılamayan nokta şu. HÜKUMET denen olgunun temel görevi, Halkını refah düzeyinde yaşatmak, açlık sınırlarına sürüklememek, ASGARİ düzeyde geçinilebilecek parayı işçinin almasını sağlarken aynı zamanda işverene de gerekli kazanç yollarını açmaktır.

Şimdi siz diyorsunuz ki ''Hükumet ikilemde bırakılmasın.'' İkilemde neden kalsın? diye sorma gereği duyuyorum.
Siz Hükumet olarak Asgari ücrete seçim öncesi yüklü bir zam yapıp (Geçmiş zam oranlarına bakın, kıyaslayın bu dönem zam oranı ile) Bütçede büyük bir gedik açıp sonra da aradaki bu farkı tüm gelir kalemlerine yansıtmaya kalkarsanız buna popülist artış denir yani aslında ortada fiilen bir artış yoktur.

Şöyle ki;

Asgari ücret 1000TL
Ev kirası 400
Aylık gıda 400
Elektrik su vs 200

oldu size 1000TL

Asgari ücrete zam yapılsın hem de %1000 yapılsın ve asgari ücret 10.000TL olsun, karşılaşılacak manzara şu dur

Asgari ücret 10.000TL
Ev kirası 4000
Aylık gıda 4000
Elektrik su vs 2000

oldu size 10.000TL

Şimdi söylermisiniz bunun neresi asgari ücret artışı.?

İşte sizin Hükumet dediğiniz olgunun görevi ikilemde kalmak değil buradaki dengeyi kurabilmektir.

Asgari ücret ile çalışan işçiye ''Sana zam yaptım hadi iyisin'' derken, Arka planda Doğalgaz Elektrik, Su, Akaryakıt, VERGİ vs kalemlerini de sinsice yükseltmemektir hükumetin yapması gereken temel iş.

Hükumetlerin işi arada kalmak değil arayı bulmaktır. :ok

T Çevrimdışı

trkkrsy 

Süper Üye
26 Ara 2017
915
42
bu zenginlikle domatesi 15-20 liradan yer, tuvaleti hiç sıfırsız 5-6 liradan yaparız artık...

E Çevrimdışı

elcapitano

Aktif Üye
18 May 2018
200
32
Herkes oyle be dostum bizim patron haberleri izledi dükkandan çıktı gelmedi. O da iki arada bi derede çıkarsa herkezin borcu var kredisi var. Çıkarmasa zarar. Tamam işci güldü ya patron ? Is yok, gelen para yok, şirkete destek yok. Nasıl olacak bu hâl ?

valla hocam bmw yerine hyundai'a binsinler artık ne diyim :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
valla hocam bmw yerine hyundai'a binsinler artık ne diyim :)
Fikoloji ve fikolojinin patronu gibilerinin yaptıkları işi de kazanç oranlarını da iyi bilirim ki hiç birisinde bırakın BMW yi HYUNDAİ yi, bir çoğunun binek otomobilleri dahi yoktur. İşletme bünyesindeki yine kendilerine ait olan ticari araçlarla evlerine gider gelirler değerli kardeşim :ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
İyi işte,ne güzel mis gibi , 2020TL ,2200 TL'yi andırıyor ilk bakışta :smile: ,umarım biz emeklilere de böyle zam verirler,elektrik ,doğalgaz ,emlak'ta %10 indirim,borçlar sıfırlandı,kiralar düştü ,ohhh mis gibi ... :smile:
Üretim ve tarımı hiç yazmıyorum,zaten her çiftçide 2 traktör 1 araba var,içinde yaşıyorum köye gittiğimizde,hatta ramazan abi birgün "alocum,geçen sene yemi 45 TL'den alıyordum,şimdi 135 TL'den alıyorum,yine de nereye para harcıyacağımı bilemiyorum" dedi gülerek.Şaka değil,gerçek bu olay :smile: ,
Zaten kimse de ürün ekmiyor artık,herkes çiçekçiliğe döndü,hemen hemen tüm tarlalarda çiçek yetişiyor,mis gibi :smile:

E Çevrimdışı

elcapitano

Aktif Üye
18 May 2018
200
32
Fikoloji ve fikolojinin patronu gibilerinin yaptıkları işi de kazanç oranlarını da iyi bilirim ki hiç birisinde bırakın BMW yi HYUNDAİ yi, bir çoğunun binek otomobilleri dahi yoktur. İşletme bünyesindeki yine kendilerine ait olan ticari araçlarla evlerine gider gelirler değerli kardeşim :ok

istisnalar kaideyi bozmaz hocam d.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt