Asgari ucret 2020 lira

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Sen ürünlere yüzde 120 zam koy ondan sonra yüzde 20 indirim yap.Ondan sonra müşteri gelecek diye bekle çok beklerler
aslında bu konuda T tartar10 arkadaşımıza bende bişey yazacaktım ama ayıp olmasın diye susmuştum beninim sorumda buna benzerdi.
hatırlarsanız bi kaç ay önce gratisde %50 indirim oldu, o gün baya bişey aldım. aklımda kalan şampuan 16 tlden 8 TL olmuştu 1 hafta sonra gittiğimde 9 tl idi yani indirim adı altında bindirim yapıp sonra indirime gidiyorlar :) şu an fiyatı mı 9 tl devam ediyor :hihi

Son düzenleme:
catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
41
5000 de olsa değişen bişey olmaz biz artık tüketim toplumu olduk bizleri tüketmeye alıştırdılar cebimizde para yok ama kredi kartı var crıt cırt geçi veriyoruz sanki bedavaymış gibi. face dolaşan bir yazı buldum paylaşmak istedim. nasıl olmamız gerektiğini anlatıyor.
İsveç
isveç'te refah seviyesi yüksektir ama bu sandığınız sebepten dolayı değil. isveç'teki refah seviyesinin sebebi isveçlilerin çok para kazanmasından çok isveçlilerin aşırı derecede tutumlu olması ve hesaplarını bilmeleri.
türkiye'den bir örnek vereyim. ülkemizde son yıllarda "dışarıda serpme kahvaltı yeme" modası başladı ve bir çok beyaz yakalı haftasonları boğaz manzaralı kahvaltıcılara gidip 2-3 günlük maaşını tek öğünlük yemeğe veriyor. bunu bir isveçliye söyleseniz kalpten gider.
volvo'da yöneticilik yapan müdürlerin bile evden tost yapıp getirdiği isveç'te insanların dışarıda yemek yemesi için özel bir durum olması gerekiyor. birinin doğum günü, evlilik yıldönümü, mezuniyet gibi özel günler dışında neredeyse dışarıda hiç yemek yemiyorlar. işe bisikletle veya toplu taşımayla gidip geliyorlar.
ailenin bir tane ufak bir arabası oluyor ve bunu mutfak alışverişi yapılacağında filan kullanıyorlar. bir evde sadece oturulan odada ışıklar açık oluyor. bizdeki gibi evde yalnız otururken "ses gelsin de yalnızlık hissetmeyeyim" diye tv'yi açık bırakmıyorlar mesela.
aldıkları bir paltoyu 10-12 sene boyunca giyiyorlar. ortalama bir isveçlinin kıyafet dolabı içerik olarak ortalama bir türk'ün dolabının 5'te biri kadardır. biz bir giydiğimizi 1 ay giymeyiz ama isveçliler bu konuda gocunmaz. gerekirse 3 günde bir aynı gömleği giyerler. bizdeki gibi her sene cep telefonlarını yenilemiyorlar ve yenilediklerinde de ucuz bir model alıyorlar.
bizdeki gibi her 2-3 senede bir araba yenilemiyorlar. oturdukları evlerin çoğu tarihi yapılardan oluşuyor ve kimse 150-200 senelik bir binada oturmaktan gocunmuyor. bizde 15-20 senelik binalara bile eski denip burun kıvrılıyor. adamlar çöplerini bile geri dönüşümden geçirip elektrik üretiyorlar. evlerine temizlikçi tutmuyorlar.
bulaşıklarını elde yıkıyorlar. evde bir şey bozulursa kendileri tamir ediyorlar. volvo ve ikea gibi kendi ülkelerinin ürünlerini saymazsak marka takıntıları yok. karı koca demeden çalışıyorlar. çocuklar bile genç yaşta iş bulup harçlığını çıkartmaya başlıyor.
evlerdeki mobilyalarda minimalizm on plandadır ve ihtiyaç olunmayan mobilya asla alınmaz. evlerde tam olarak yeterli miktarda mobilya bulunur ama fazlası bulunmaz. ayrıca mobilyalar 20-25 yılda bir yenilenir. bir isveçli 20 yaşında ailesinden ayrı eve çıkıp kendi evine taşındığında aldığı mobilyalarla 40-45 yaşına kadar idare edebilir.
bizde inanılmaz bir savurganlık var. herkes gösteriş peşinde. herkes rahatına ve konforuna düşkün. herkes en yeni evlerde yaşayıp en iyi arabalara binip çeşit çeşit kıyafet alıp sürekli dışarıda yemek yiyip en yeni telefon modellerini kullanıp en lüks şekilde yaşamak istiyor. kimse hayattaki hiçbir rahatından taviz vermek istemiyor.
isveç ve kuzey avrupa'daki diğer ülkelerde refah kültürü var ama bunun sebebi sandığınız şeyler değil. onlar para içinde yüzdükleri için değil tutumlu oldukları için refaha ulaşabildiler.
Bizim Ülkemizin zengini tam zengin fakiri de tam fakir. Orta yollusu yok.
Yani işim gereği İstanbul’da lüks semtlerde dolaşıyorum bazen. 15 - 20 li yaşlardaki gençlerin altında en lüx araçlar. Cafelerde boş yer yok vs...
Durumu iyi olmayan insan da ne yemeğe çıkabilir ne kahvaltı yapabılır.
Başıma gelen bir olayı anlatmak isterim ??
Geçenlerde ( maaşı almışım ) eşime söyledim hadi yarın kahvaltıyı dışarıda yapalım. Oda oraya o kadar para vericeğine çocuklara bişey alırız dedi. ??
Neyime dışarda kahvaltı ulem. Hahahah ??
Allah bu günlerimizi aratmasın diyorum

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Başıma gelen bir olayı anlatmak isterim ??
Geçenlerde ( maaşı almışım ) eşime söyledim hadi yarın kahvaltıyı dışarıda yapalım. Oda oraya o kadar para vericeğine çocuklara bişey alırız dedi. ??
Neyime dışarda kahvaltı ulem. Hahahah ??
abi çok iyi be bende çok güldüm buna sadece sende geçerli değil bizim gibiler hep böyle düşünür.
geçen A Ado ve TEKNOwest teknovest ile paylaştım bi çocuk bekliyorduk tabi ilk babalık heycanı hemen özel hastaneler koştur. sonra 2 ay geçince sorun oldu ve alınması gerekti 800 tl fiyat çekti hanım dedi yürü devlete 800 liraya doğum yaptıran yerler var. devlette geçen p.tesi aldırdık, çarşamba ağırsancı ve kusma nedeni ile tekrar gittik bi sağa bi sola yolladırlar sonra plazentadan parça kalmış tekrar alacağız dediler. bi yanda özele yaptırmadığıma pişman oldum bi yandan paranın hesabını yaptım
işin sonucu fakirin düşünceside fakir

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,569
2019'da yapılacak toplu sözleşmeyi sabırsızlıkla beklıyorum.

Bu sene maaslar kuşa döndü.

ev kredısı+ıhtıyac kredısı+kredı kartları + kres parası derken = Maaşın %80 gıdıyor keyfı harcaları azaltmak durumda kaldık.

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
41
abi çok iyi be bende çok güldüm buna sadece sende geçerli değil bizim gibiler hep böyle düşünür.
geçen A Ado ve TEKNOwest teknovest ile paylaştım bi çocuk bekliyorduk tabi ilk babalık heycanı hemen özel hastaneler koştur. sonra 2 ay geçince sorun oldu ve alınması gerekti 800 tl fiyat çekti hanım dedi yürü devlete 800 liraya doğum yaptıran yerler var. devlette geçen p.tesi aldırdık, çarşamba ağırsancı ve kusma nedeni ile tekrar gittik bi sağa bi sola yolladırlar sonra plazentadan parça kalmış tekrar alacağız dediler. bi yanda özele yaptırmadığıma pişman oldum bi yandan paranın hesabını yaptım
işin sonucu fakirin düşünceside fakir
Allah sağlık sıhhat versin. Herşey istediğiniz gibi olur merak etme. Rabbim herkesin yardımcısı oldun. Ve gerçektende fakirin düşünceside hayalide fakir oluyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

2019'da yapılacak toplu sözleşmeyi sabırsızlıkla beklıyorum.

Bu sene maaslar kuşa döndü.

ev kredısı+ıhtıyac kredısı+kredı kartları + kres parası derken = Maaşın %80 gıdıyor keyfı harcaları azaltmak durumda kaldık.
Valla aynı dert bende de var.
İhtiyaç kredisi + kr di kartı + kreş parası + büyük kızın spor klubü parası + faturalar aracın cartı curtu evin ihtiyacı fln derken. Elimize para değmeden hesap hüüüp sıfırlanıyo ??

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
üretim yok, tarım yok, hesap kitap yok, 3000 lirada olsa o para yetmez 5000 lirada olsa o para yetmez. her evde araba var hemde çifter çifter, telefonlar herkeste son model, israf ulusal bir hastalık.

her zaman söylüyorum biz şöyle milletiz böyle milletiz diye kendimizi överiz ya hani, külliyen yalan. bizim toplumun ahlaktan anladığı tek nokta namus, ahlaklı (namuslu) görün ama her türlü şeyi yapabilirsin sıkıntı yok. avrupanın ahlaksızlığı dedikleri şeyi çok yanlış yerden alıyorlar. o gavur dediklerimiz bizlerden daha çok hakka hukuka değer veriyor ama sorsan ahlaksızlar. çok şey var söylenecek ama değmez gerçekten. sadece şunu tavsiye edebilirim, Kuran-ı Kerim'in Türkçe'siini okuyun, Peygamber Efendimiz'in hayatını araştırın, emin olun gerçek İslamiyet bu değil.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Memurlar duymasın ağlıyor hıçkırmaya başlarlar... Zaten zor şartlar altında yaşıyorlar... Kendini asgari ücretlinin yerine koyan bir çok memur tanıyorum. Birinci derece yakınım dahil... Sinir tepeme çıkıyor.. Daha yazmıyorum...

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
725
2017 Eylül - 2018 Eylül market fiyatları %88 artmış.

Marketlere dikkat edin hem zam var hemde gizli zam.
Ürünlerin gramajlarını düşürmüşler.
Ortalıkta yıllardır görülmeyen Hasmatik, Peros gibi deterjanlar çıktı ortaya.
Bir makarna 3.50 tl olmuş (barilla) onu yeme diyenler olabilir.
3 ay önce 14 tl'ye aldığım biber salçası 22 TL olmuş. Buna zam yapanlar ülke uçuyor, enflasyon yok, millet nankör diyorlar.

Son düzenleme:
BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
Rakam olarak fena bir rakam gibi görünmüyor ilk başta ama gecen sene 1603 TL olduğun da 425 dolar yapıyordu şimdi 2020 TL 381 dolar yapıyor başka dicek bişe yok bence . Asgari ücrete zam yapacaklarına vergi almasinlar bu şekilde işveren de rahatlar asgari ücretli çalışana da katkısı olur. Gelişmiş ülkeler de bu yok ne yazikki bizde var .

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Rahmetli ne güzel söylemiş..

Zayıflar her zaman adalet ve eşitlik isterler. Güçlülerse bunların hiçbirini önemsemez.

"Aristo''

T Çevrimdışı

tartar10 

Aktif Üye
8 Kas 2018
206
44
Bazı arkadaşlar beni yanlış anlamış gibi geldi. Benim patron, 1 yıl önce tavuk göğsünün kilosunu 8,5-9 tl'ye alıp 1 porsiyonu 12,5 Tl'ye satıyordu. Bu sene aynı tavuk göğsünü 16 Tl'ye alıyor, 1 porsiyonunu 14 Tl'ye satıyor. Ama müşteri potansiyeli yok malesef. Günlük cirolar, geçen yılın yarısı bile olmuyor. Komşu esnafta aynı durumda, kar marjı %5'e kadar düşmüş durumda, Bununla AVM'de kira ödemek ise mümkün görünmüyor.

T Çevrimdışı

toydosakni

Aktif Üye
11 Kas 2018
464
Asgari ucret 2020 oldu tmm ama isverene bu zam nasil yansiyacak isverene destek verilecek mi. Cogu isveren isci cikaracak asgari ucret artsin artsin da isverene destek olmadan artmasi issizligi artirmaktan baska bi seye yaramaz
hem zam isteniyor hem böyle deniyor.. hükümeti iki arada bir derede bırakmayın öyleyse

Bazı arkadaşlar beni yanlış anlamış gibi geldi. Benim patron, 1 yıl önce tavuk göğsünün kilosunu 8,5-9 tl'ye alıp 1 porsiyonu 12,5 Tl'ye satıyordu. Bu sene aynı tavuk göğsünü 16 Tl'ye alıyor, 1 porsiyonunu 14 Tl'ye satıyor. Ama müşteri potansiyeli yok malesef. Günlük cirolar, geçen yılın yarısı bile olmuyor. Komşu esnafta aynı durumda, kar marjı %5'e kadar düşmüş durumda, Bununla AVM'de kira ödemek ise mümkün görünmüyor.
hem zam isteniyor hem böyle deniyor.. hükümeti iki arada bir derede bırakmayın öyleyse
..hükümete işverene rağmen 3000tl yapsa yine suçlu olacak karar verilmeli ya zam istemeyin yada patronu poresto edin

Rakam olarak fena bir rakam gibi görünmüyor ilk başta ama gecen sene 1603 TL olduğun da 425 dolar yapıyordu şimdi 2020 TL 381 dolar yapıyor başka dicek bişe yok bence . Asgari ücrete zam yapacaklarına vergi almasinlar bu şekilde işveren de rahatlar asgari ücretli çalışana da katkısı olur. Gelişmiş ülkeler de bu yok ne yazikki bizde var .
net: 2500 tl bekliyordum. ancak itirazları görünce ne yapsa olmuyor. zam yüksek yapsa paronlar işçi çıkarırsa suçlu hükümet ..yapmasa asgariye zam gelmedi diye yine suç hükümette ...bitmeli bu

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt